ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2013
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 16&19 ani

De ce sa alegem Ulcinj?

Ajunsi in Ulcinj dupa 2 zile de mers cu masina prin 3 tari si aproximativ 1150 km cu peisaje extreme de frumoase, in special in a 2-a zi, am ajuns in cea mai sudica statiune din Muntenegru.

Ulcinj este un orasel cu populatie majoritara musulmana de provenienta albaneza, care chiar daca se roaga in moscheile existente aici nu respecta in totalitate traditia acestei religii-o parte din acestia mananca carne de porc si consuma alcool.

Statiunea este f. aglomerata in partea sa centrala, care se termina intr-un golf in forma de potcoava unde se afla plaja mica a orasului

[Mala Plaja].

Zona centrala se inchide transportului rutier pe timp de noapte, mai exact dupa orele 20.00 (am vazut acest lucru chiar din seara in care am ajuns acolo!) si este inconjurata de frumoase coline pe care sunt asezate pe langa case, pensiuni, hoteluri, restaurante, magazine, cafenele, cofetarii etc. si orasul vechi (Stari Grad), orasul nou si un frumos castel medieval.

Aceasta zona am vizitat-o in a 2-a zi a sederii noastre acolo, mai exact seara dupa orele 18.00, cand aveam voie sa mergem cu masina dar pt care am gasit f. greu un loc de parcare. Ne-am plimbat pe faleza, am admirat monumentul inaripat de deasupra acesteia, am servit ceva inghetata si sucuri, dupa care am facut cativa pasi pe plaja mica a statiunii care inca era destul de populata (va dati seama ce era ziua!) dar mizerabila. In ciuda faptului ca avea nisipul deosebit de fin- nu mi-as fi dorit sa fac plaja acolo!

Aceasta plaja mi-a adus aminte de Paralia Katerini si Mamaia din dreptul hotelului Perla in vremurile “bune” (cu riscul de a jigni statiunile amintite!) unde mai pui ca era foarte ingusta (max. 40 m) si scurta (cca 350 m); banuiesc ca trebuia sa te trezesti cu noaptea-n cap ca sa ocupi unul din sezlongurile butucanoase asezate unul langa altul cam inghesuit sau un loc de pus cearceaful-pt ca avea si o astfel de zona!

. Dealtfel Ulcinj este o statiune f. cautata in special pt. plajele sale cu nisip f. fin si de culoare inchisa, singurele de acest fel din Muntenegru, dar si pt. preturile mici practicate la cazare si mancare, caracteristice zonei de sud a tari.

[Velika Plaja]

De preturile f. bune m-am convins la cazare, pe care am facut-o pe booking.com la Residence Apartaments (vezi impresii), locatie aflata la cca 800 m de Velika Plaja (marea plaja) si despre care am scris cateva cuvinte cand m-am intors din circuit; singurul inconvenient de aici, in special pt. sotia mea, a fost ca trebuia sa ne pregatim micul dejun in camera unde beneficiam de o mini-bucatarie f. dotata dar, d. p. d. v. financiar a fost excelent-ziua mancam pe plaja, seara la un restaurant de la soseaua principala (vis-à-vis de parcul de masinute din zona) iar la plecare ne aprovizionam de la un supermarket aflat pe coltul aleii care ducea la cladirea noastra.

Prima dimineata dupa ce ne-am cazat am plecat cu masina in recunoastere sa vad unde este celebra Velika Plaja, am ajuns intr-o curba in care soseaua vira la stanga spre Albania iar toata lumea mergea pe jos pe o poarta cu bariera pt. masini.

Paznicul de la poarta mi-a confirmat in limba lui ca acela este drumul catre plaja dar ca accesul cu masina e permis doar celor care se cazeaza la hotelul care se afla pe plaja.

Asa ca m-am intors, am lasat masina in parcarea aflata la parterul hotelului, nefinisata inca si dupa ce am servit micul dejun tarziu am plecat pe jos catre plaja, la care am ajuns dupa ce am trecut pe un pod de peste o balta murdara si plina de casute vechi de lemn cu niste ustensile de pescuit f. ciudate ale localnicilor, am ajuns la plaja, trecand pe langa hotelul Otrant 4*, un hotel pe care nu m-am asteptat sa-l intalnesc in acea zona, dotat cu 2 piscine exterioare, terasa cu umbrelute, o parcare generoasa si multa verdeata –contrasta evident cu celelalte spatii de cazare din zona.

Velika Plaja (''Copacabana din Balcani'') se intinde pe o distanta de cca 13 km pana la raul Bojana (unde se practica caiac-canoe) aproape de granita cu Albania si are o latime de cca 100-150 m. Dintre plajele pe care le-am vazut pana acum o pot compara ca marime cu Lara Beach din apropiere de Antalya unde se afla statiunea Lara Kundu, numai ca difera culoarea nisipului: cel de pe Velika e de culoare inchisa. In schimb apa este curata, vreo 40-50 m se merge cu ea pana la genunchi iar abia pe la 100 m distanta de tarm ajunge la gatul unui adult.

Plaja pe care am stat in prima zi era in administrarea hotelului Otrant care percepea 4 euro pt. un sezlong daca luai bilet de la hotel si 5 euro daca venea angajatul hotelului la tine pe plaja (noi am platit 5 euro/buc deoarece nu am stiut). Totusi nu va recomand plaja in zona aceea deoarece are sezlonguri greoaie din lemn, umbrelute din trestie micute si rigide (nu puteai sa le muti), lume ‘’pestrita’’ care vine pe jos cu lazile frigorifice si cearceafuri iar curatenia lasa de dorit (oamenii veneau si cu mancare la pachet!).

Hotelul are si o terasa-restaurant separata aflata cam departe locul unde faceam plaja si care avea o oferta f. saraca de preparate (mai mult fast-food si snack-uri) -de aceea la ora pranzului nu era cine stie ce inghesuiala.

Asa se intampla in prima zi cand nu ai posibilitatea sa te informezi, totusi ne-am relaxat si n-am bagat in seama toate neajunsurile –mai greu a fost la intoarcere pt. ca am mers pe jos pana la hotel si nu era tocmai racoare. Urmatoarea zi cand am fost la plaja, am facut-o cu masina mergand spre Bojana cca 1 km pana la o pasarela in constructie pe langa care am virat la dreapta, iar dupa alte 4-500 m am ajuns intr-o parcare printre pomi de unde se ajungea la 2 plaje private: Miami Beach si Tony Grill.

Am ales-o pe ultima si am avut conditii superioare fata de prima zi: sezlonguri de plastic cu umbrele mari (2+1=12 euro), un fel de baldachin pt. copii (cred ca 15 euro), foarte aproape de terasa-restaurant unde se manca excelent si diversificat, iar langa noi se afla o albaneza care facea niste masaje ''adevarate''; nu mai vorbesc de faptul ca ''cei mici''au beneficiat de niste ski-jeturi mai performante decat in prima zi.

Am aflat ca mai sunt asemenea plaje private si in continuare, spre Albania (spre care nu se trece pe-acolo!), unele cu denumiri celebre (Copacabana, Bora Bora) dar nu le-am vizitat-am inteles ca in capatul sudic al plajei, la Bojana, este si o plaja de nudisti.

Pe aceasta plaja toate sezlongurile sunt asezate aerisit (ca dealtfel pe toata Velika Plaja), este curat iar lumea pare de calitate mai buna decat cea pe care am intalnit-o in prima zi.

Asa cum v-am spus cazarea a fost impecabila dar imprejurimile lasau de dorit-nu aveam vedere la mare, posibilitati de distractie seara nu prea erau, cladiri in constructie si terenuri virane dadeau senzatia de mizerie permanenta-singurul avantaj ar fi fost distanta mai mica fata de Velika Plaja(orasul propriu zis se afla la cca 3 km de aici) dar tot trebuia sa mergi cu masina.

Ideal ar fi sa te cazezi in oras, pe una dintre colinele cu vedere la mare, aproape de centru, pt. a te putea bucura de priveliste si de oferta bogata a barurilor, restaurantelor si magazinelor din zona iar la plaja sa mergeti la Velika Plaja cu masina personala iar daca nu aveti, cu maxi-taxi, taxi (4-5 euro) sau cu vaporasul care pleaca de la Mala Plaja catre Velika Plaja la intervale scurte de timp (nu stiu cat se plateste dar stiu ca te coboara in apa la sosire). De asemenea, fiind o asezare istorica (pe vremuri Ulcinj a fost a 3-a putere maritima din Adriatica, dupa Venetia si Dubrovnik) aveti multe obiective de vizitat amplasate de asemenea in apropierea centrului.

Deci raspunsul pt intrebarea din titlu este: pt plajele cu nisip fin si preturile mai mici comparativ cu statiunile mai din nord.

Merita sa incercati!

Trimis de marocanu21 in 21.02.13 15:52:55
Validat / Publicat: 21.02.13 17:10:38

VIZUALIZĂRI: 9110 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marocanu21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 faleza din centru-in dreapta Mala Plaja

sosso [21.02.13 22:20:33] »

Am fost pe Velika Plaja sambata, 25 august 2012, mai intai langa niste hoteluri care sunt chiar la inceputul plajei dinspre Ulcinj, dar nu ne-a placut, asa ca am plecat mai spre sud, mai exact pe Miami Beach.

Mie nu mi-a placut deloc aceasta plaja, in primul rand datorita nisipului gri inchis, foarte fin, care parca era... praf. Este adevarat ca am avut o zi foarte proasta atunci, am fost foarte indispus, poate ca si din acest motiv nu mi-a placut deloc Velika plaja. Sezlongurile plus umbrela au fost f. scumpe, 10 sau 12 euro, nu mai retin exact, iar la intoarcere, a fost o aventura pana am trecut de Ulcinj. Am iesit cu greu de pe drumul care venea dinspre plaja in soseaua asfaltata catre Ulcinj, iar cei 2 sau 3 km pana in Ulcinj s-a circulat anapoda, intr-o singura directie, fiind trei randuri de masini pe cele doua benzi ale soselei. Politia dormea in cizme, nu au facut nimic pt. fluidizarea circulatiei, am parcurs cei cativa km in 45 de minute! Singurul lucru bun a fost superbul apus de soare, pe care l-am fotografiat, fiind parcat cam la jumatatea distantei dintre Ulcinj si Bar, langa un restaurant, in locul unde se coboara spre Lukici apartmani (a se vedea pe montenegro-traveler.com). Ca o concluzie, eu in aceasta viata nu am sa mai calc pe Velika Plaza!

marocanu21 [21.02.13 23:09:25] »

@sosso: ai dreptate in ceea ce priveste aglomeratia, de aceea se construieste o sosea noua peste balta aceea- am spus ca este singurul avantaj cazarea in zona.

Imi pare rau pt tine!

webmaster [22.02.13 07:32:01] »

Alb [25.02.13 03:48:57] »

Interesant

balasa violeta [08.06.14 14:45:59] »

Am inceput sa recitesc postarile, deja m-a ars soarele, sunt 36 gr, sunt singura in sala de relaxare, aer conditionat... o adevarata placere!

Imi plac baietii, bucurii sa va aduca, iar chestia cu dormitul, cred ca i-am nascut obositi.

Respectam intocmai notitele dumneavoastra, este cea mai frumoasa vacanta din viata mea si azi este prima zi cand ne odihnim, nu plecam nicaieri, azi implinim sapte zile de cand am plecat de acasa.

Multumesc pentru aceste review-uri!

marocanu21 [09.06.14 11:14:09] »

@balasa violeta: Ma bucur din suflet ca va place si ca am putut sa va fiu de folos! Va doresc tuturor o vacanta placuta in continuare si sa va intoarceti sanatosi! Musai prin Muntenegru!

Alb, balasa violeta, marocanu21, sosso
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ulcinj: