ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2009
JUN-2006
[?] AD. + 1 COPII

Un concediu turcoaz

Traditional - Eimaste dyo

Am fost pe insula Zakynthos in urma cu ceva vreme, in statiunea Alykes... In mod pozitiv m-au impresionat gradinile din curtile oamenilor, pline de flori si verdeata... in mod negativ m-a "impresionat" mizeria de pe domeniul public... hotelul era vis-a-vis de "baltile sarate", unde, de la acele lacuri pana la sosea, erau aruncate de la chiuvete, wc-uri si tot ce nu mai aveau nevoie dupa reconstructie, pana la pungi si alte gunoaie zilnice... Am inteles ca cei de acolo nu platesc impozit pe casa decat dupa ce-si construiesc acoperisul, din care cauza casele au 1-2 etaje, o placa de beton turnat din care ies o gramada de fier-beton, semn ca mai au de lucru (chiar daca casa este zugravita si gradina superba)... si o pot lungi asa cativa ani... deci bani la bugetul local un pic cam putini... = curatenie mai putina...

Despre hotel pot sa spun ca este situat excelent, la 20-30 metri de plaja, deci poti sa stai dimineata in pat si sa privesti marea... camerele ok, curate (doamna care ne facea curat era din Romania), spatioase... insa micul dejun era un fiasco total... era mic dejun tipic grecesc, adica putin (daca va puteti imagina un ou-ochi intins pe jumatate de farfurie mare, plata, + 1/2 rosie, 1 felie cascaval si 1 felie sunca... lapte si un suc triplat cu apa si gheata, unt, gem si checuri la "discretie")... dar acesta a fost singurul lucru care nu mi-a placut... piscina mica, dar nici hotelul nu era mare, asa ca era incapatoare... restul meselor le-am luat la tavernele din statiune, dar cel mai bine ne-am simtit la taverna "Apollo", undeva in dreapta, cum iesi din hotel...

In rest o nota de 10 (zece), chiar mai mult daca ar exista, pentru Marius, ghidul din partea firmei Colibri (tour-operator pe vremea aceea, nu stiu acum) cu care am fost in doua excursii (turul insulei cu autocarul si intr-o croaziera) si care ne-a oferit o gramada de informatii despre tot ce vedeam...

Insula este un loc extraordinar, cu multe plaje frumoase... cu o culoare ALBASTRA, superba, a marii... pesteri in stancile din mare deosebite (Blue Cave)... nava esuata pe plaja de la Navagio... totul la superlativ

Chiar merita sa lasati macar intr-un an all inclusiv-ul din Turcia si sa vedeti niste locuri superbe

Trimis de rodik in 26.08.09 18:28:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1707 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina si terasa ...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 50 PMA (din 1 vot)

[28.02.11 16:41:06]

Am atasat o melodie greceasca traditionala, conform dorintei autoarei review-ului, exprimata prin mesaj privat.

rodikAUTOR REVIEW
[28.02.11 16:54:24]

Multumesc, inca o data...

rodik