Kaliakra Superior Hotel

AUG-2009
ADULŢI: [?]
+ COPII: 1

ARTICOL ARHIVAT

Recomandat pentru familiile cu copii

Aseara ne-am intors de la Kaliakra, a fost ok, nu e lux dar e decent, ne-a placut si ne-am simtit bine.

Hotelul era plin de familii cu copii, nu cred ca am vazut cupluri la masa sau pe plaja sa nu aiba bebelusi sau copii mici cu ei. Hotelul are pe langa scari si rampe care sunt foarte practice pentru carucioarele pe care le intalneai peste tot.

Sa incep cu camera, mare si spatioasa (nu are 40 mp cat citisem in unele review-uri dar e totusi mare) in culori placute si de bun gust, mobilier din lemn natur, patul tapisat cu piele ecologica bej, peretii zugraviti in galben deschis, primitoare, confortabila si practica. Noi am cerut pat dublu, era dublu dar din doua saltele alaturate, din fericire intre ele nu era nici o margine, suportul de pat cuprindea cele doua saltele. Saltelele erau de calitate, elastice si groase, am dormit bine pe ele, nu m-am trezit cu spatele sau cu ceafa intepenita. Pernele erau din acelea de spuma speciala (perne cu memorie), par tari prima data dar cand pui capul pe ele te afunzi usor si sunt confortabile.

Patul si prosoapele ne-au fost schimbate de 4 ori pe durata sejurului, e drept ca i-am dat bani -10 ron de fiecare data- menajerei cand o vedeam dimineata pe hol.

Pe etajul nostru de menaj se ocupa aceeasi persoana in fiecare zi, o bulgaroaica respectuoasa si destul de timida. am cheltuit cu ea cam 50 ron in total, cand o vedeam mergeam la ea si ii zambeam, in dadeam banii si spuneam multumesc.

Prosoapele le-a schimbat aproape zilnic (doar in prima zi n-a venit nimeni, nici macar sa ia gunoiul), stergea pe jos in baie dar nu sunt convinsa ca dadea si cu aspiratorul.

Nu mi-a placut ca mocheta era patata (nu era murdara de par sau nisip ci cu pete de cafea si ceva ce parea ulei? ! ).

In camera am avut cana cu fierbator, plicuri de cafea/ceai, zahar - probabil turistii dinainte au varsat cafea si ulei de plaja... (si noi am varsat un pahar de vin din greseala) si mocheta cred ca e spalata la final de sezon nu intre sejururi. De fapt am vazut atunci cand am facut check-out-ul ca menajera avea la dispozitie 2 ore sa curete toate camerele de pe etaj... si asta explica de ce nu a fost totul impecabil. De ex, canapeaua din camera a avut firmituri si scrum de tigara pe ea, am sunat la receptie dupa cazare si mi-au spus ca menajera va veni seara - asa a si fost - a venit cu o husa si a imbracat canapeaua. In balcon erau ceva urme de nisip pe jos insa asta nu a fost o pb-ma.

In camera am avut tv LCD cu telecomanda (se prind progr romanesti), minibar plin doar la sosire, aveam la dispozitie sticle de apa plata in frigiderul din holul receptiei si ne luam de acolo, sucurile de la bar, minibarul l-am umplut cu borcanele cu mancarea copilului.

In baie am gasit cand ne-am cazat periute de dinti cu pasta, aparat de ras + crema, sapunuri, gel dus, betigase urechi, pila, dischete pt demachiat, servetele parfumate... mi-ar fi placut sa fie si halate si papuci dar nu au fost. Baia a fost foarte ok, noua, fara igrasie, canalul de la dus isi facea datoria si apa nu se scurgea pe sub usa de sticla, cabina de dus - cu gresie pe jos - incapatoare - puteam face dus toti trei odata cu cu bb stand culcat in suportul lui de baita. Wc-ul era pe aceeasi parte cu dus-ul dar separat de restul baii printr-o usa de sticla mata.

Foarte bine gandita baia cu toate spatiile de depozitare, exista langa chiuveta, in partea dinspre hol, un blat cu sertare dedesupt si dulapior desupra pe care le-am folosit pe post de bucatarie (acolo era si cana cu fierbator), am pus sterilizatorul, incalzitorul de biberoane, castronele si linguri, blender si toate minunile pe care le-am carat cu noi: -)... Aceasta "bucatarie"era separata de restul baii printr-o usa glisanta de lemn masiv. In sertarul de sub chiuveta am gasit si uscatorul de par dupa ce pusesem bot ca nu e camera dotata cu asa ceva: -) si chiar mi-a placut cand l-am folosit ca avea si functie de aer rece : -) "fetele stiu de ce": -)

Camera arata mai bine decat holurile, receptia si restaurantul hotelului. Lifturile - nu le folositi pe cele 3 de la receptie, senzorul care ar trebui sa tina usa deschisa nu functioneaza si mi s-a intamplat sa intru cu copilul in brate si sa ne loveasca cu usa. Exista langa bar liftul de sticla panoramic care e ok si mai sunt inca 2 lifturi la capatul holului din dreapta de la parter. Dupa incidentul cu cele din lobby le-am folosit doar pe astea 2, mai mari, mai libere, mai noi.

Restaurantul nu e aranjat spectaculos dar e curatel (atunci cand se deschidea nu dupa 10 min de agitatie, forfota si copilasi care aruncau mancarea pe jos...). Chelnerii erau prompti cu debarasarea pana aproape la finalul mesei cand de obicei mancau si ei. Erau tineri si in general veseli, si mi-a placut sa remarc cativa care cantau/fredonau cand faceau aprovizionarea cu tavile de mancare: -). Nu am reprosuri, oamenii se straduiau sa fie treaba buna. Mancarea... din punctul meu de vedere suficienta si normala, nu exotica sau feluri spectaculoase insa buna. In general cam 4 feluri de carne, cu sosuri sau gratare, garnituri, salate, prajituri, torturi... erau destule... In mod deosebit mie mi-au placut legumele umplute la cuptor, rosi, ardei, dovelecei, gateau carne si legume la grill chiar in restaurant, dimineata faceau clatite. S-a intamplat ca in penultima zi sa se serveasca conopida pane si am nimerit cateva bucati cu gust dubios, s-a intamplat ca piure-ul sa nu aiba sare, au mai fost mici "scapari".

Dupa-amiaza la snack-bar-ul de langa piscina se gaseau carnaciori hamburg-eri, cartofi prajiti, salate, pizza, inghetata, fructe si biscuiti. Servirea era prompta.

La barul de la piscina cocktail-uri, cafea, suc... de acolo luam cafea si mergeam pe plaja, am cerut o data un mojito si baiatul care nu prididea cu servitul era cam morocanos si s-a uitat la mine apoi a iesit de dupa tejghea si a plecat. Moment in care mi-am zis, "ia uite la el ce nesimtit, sa vezi ce reclamatie o sa-i fac! " M-am uitat dupa el cum merge si rupe ceva din niste tufe de langa bar si mi-a picat fisa... omul culegea menta pt mojito: -)

Despre entertaiment nu post spune prea multe pt ca noi cu programul copilului nu am avut timp de asa ceva. In restaurat seara canta o duduie - era romanca- de obicei cam aceleasi melodii si avea mare succes la pustimea care se balansa pe picioruse, dadea din fund si aplauda pe langa ea: -).

Seara am vazut ca se facea ceva animatie pentru copii insa bb la 8 da semne de somn asa ca mergeam cu el in camera...

Aaa... la piscina la ora 12 mai au vreo 10 min de dansuri cu animatori. Am patit-o in prima zi, am adormit copilul in carucior ca de obicei pe la 12 fara zece si am zis sa mergem sa stam la piscina ca poate e mai multa umbra. Am gasit sezlonguri (in general se gaseau usor si pe plaja si la pscina), m-am dat cu crema, m-am asezat tacticoasa, mi-am scos cartea gata sa ma relaxez la soare. Totul era perfect, copilul dormea linistit cand din boxe a inceput sa urle muzica la maxim. Am sarit si fuga cu caruciorul de acolo dar a fost tardiv, copilu s-a trezit si a fost marait pana la somnul de dupa-masa... In boxe au tot anuntat inainte ca vor incepe "dansurile de club" dar neavand habar de ce minuni e vorba am stat linistiti pana cand a inceput harmalaia. : -) Dimineata mai aveau un program de gimnastica pe langa piscina sau in piscina? - nu stiu exact pentru ca nu am reusit sa ajung niciodata...

Sa nu uit, pe plaja am avut sezlong-uri si saltele (prosoape de plaja am luat din camera ca ne-a adus menajera mai multe), la ora 6 insa venea un nenea cu parul alb a carui treaba era sa stranga saltelele si sa inchida umbrelutele si chiar daca mai erau turisti isi facea treaba, adica te ruga sa te ridici de pe sezlong ca sa ia salteaua. In prima zi m-am enervat, dupa aia am inteles ca asta era programul si cred ca exista si un anunt pe langa piscina ca saltelele sunt disponibile pana la 6. Batranul era totusi politicos si amuzat cum gesticula sa se faca inteles. A fost o faza amuzanta, s-a dus spre umbrela unor rusoaice care aveau hainele agatate sub umbrela si le-a facut semn ca ia hainele si inchide umbrela. Doamnele au dat din maini ca nu e nevoie si ca multumesc pentru ajutor (credeau probabil ca sunt intrebate daca prefera sa tina umbrela inchisa, in seara aceea batea cam tare si vantul) iar mosul a ramas incurcat scarpinandu-se in cap... : -)

Ca sa inchei si eu odata: -), a fost o experienta ok, e un hotel decent nu luxos, serviciile au fost bune, il recomand familiilor cu copii mici. Am intalnit in perioada in care am fost noi si turisti romani - nu majoritari - dar si greci, rusi, francezi si nemti.

Impresii încărcate de michaela in 26.08.2009 18:00:42

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: hotel Helios, Golden Sands
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Austria, Grecia, Germania

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (michaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  650 PMA (din 6 voturi) nota2

- geruladacul
[26.02.10 16:53:31]

Mie mi s-a parut ca vorbiti cam rece de cei care cintau seara la restaurant, oamenii sunt din Romania, din Medias si chiar isi dadeau toata silinta. Fata de cum cintau alte soliste prin Albena de parca jumuleau pisici, ei chiar isi dadeau silinta, aveau voci placute si impacau toate natiile prin repertoriul lor. Succes la pustime aveau deoarece erau atenti cu copiii. Noi ne-am imprietenit cu ei si am primit si un disc cu melodii interpretate de ei. Daca va cinta o ragusita de la prea multe tigari era mai bine?