ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2013
ÎNSCRIS: 01.06.10
FEB-2013
7 AD. + 3 COPII -- v: 10-12-14

Hotel Karla - ca la mama acasa

Wellnes&Vital Hotel Karla situat in Mautendorf zona Lungau in extremitatea sudica a landului Salzburg la intersectia a doua sosele montane Katschberger strasse legatura cu Carinthia respectiv Murtalstrasse face legatura directa cu autostrada A6 directia spre Viena prin Tamsweg, Murau, Judenburg distanta de capitala aproximativ la doar 280km. Zona Lungau se gaseste pe un platou inalt, de peste 1000km patrati; deschiderea estica, spre Murtal, aduce un curent de aer continental iernile fiind aici deosebit de lungi si bogate in zapada de unde si numele de "Siberia austriaca". A nu se interpreta precum ca ar fii foarte frig, dar [e] zapada in cantitati uriase - nu degeaba este una din cele mai mari zone de ski cu cei peste 360km de piste.

Hotel Karla (ex. Elisabeth) ne-a fost casa pentru vacanta de iarna din acest an. Situat intr-o zona linistita la aproximativ 300 metri de sosea troneaza cu inaltimea celor 4 etaje deasupra celorlalte hoteluri si case de vacanta avand si avantajul de a se afla pe un mic delusor. la marginea unei paduri.

Am ales acest hotel la recomandarea unui prieten vroiam neaparat zona aceasta fiind patru familii era aproape imposibil sa gasesti in perioada vacantelor camere, conditii si pret avand im vedere si afluxul mare de turisti aflati in zona pentru C. M. de schi din Schladming. Am rezervat deja de prin octombrie fiind extrem de satisfacuti de alegerea facuta.

Am fost asteptati de proprietarii hotelului Lucian si Cristina Zidaru, care dupa check in ne-au invitat la un pahar de sampanie de bun venit. O familie deosebita, deschisa, dupa ceva timp parca ne cunosteam de mult timp. Ne-au prezentat hotelul si istoricul, am coborat la primul nivel unde se gasea centrul SPA, piscina, sala fitness utilata cu aparate de generatie noua o parte din sala se foloseste si pentru aerobic sau stretching, sala de agrement: Darts, fotbal de masa, mese de biliard, masa tenis de masa, loc de joaca pentru copii. Am mai coborat un nivel aici aveam: Bowling, tir cu arcul si cu arma cu aer comprimat si discobar unul din cele mai cochete si mai originale pe care le-am vazut in ultimul timp. Dupa cca. 1ora de vizita ne-am dat seama ca in prima zi partia de ski va trebui sa astepte pentru a doua zi, copiii fiind fascinati de utilitatile si posibilitatile de agrement.

Istoric si constructie: In proprietatea familiei abia de patru ani hotelul a apartinut unei familii foarte bogate care nu a facut rabat de a construi un hotel unic prin stil si forma dupa decesul proprietarului urmasii nefiind interesati de turism l-au cedat., Are in jur de 6000metri patrati si doar 37 de camere, uriase spatii fiind concepute pentru agrement, sala conferinte, restaurant, sala TV cu un urias semineu, holuri si scari neobisnuit de largi.

Camerele: Fiecare unica in felul ei nu o sa gasesti doua camere la fel! Cele de 1 persoana incep de la 18m cele doua suite, Karla si Alex (numele copiilor familiei) au peste 80 de metri patrati si sunt bineinteles la categoria lux. Am avut camera familiara in jur de 38 de metri patrati la etajul doi cu o vedere superba de pe terasa asupra muntilor si a castelului Mautendorf (foto) Mocheta foarte groasa de culoare visinie sau albastra, dulapur i foarte spatioase, pat matrimonial de dimensiuni generoase cu perdele pe margini, toata mobila din lemn masiv, masa si fotoliu de lectura, TV de ultima generatie LED. cca. 80 cm. Baia la fel spatioasa utilata cu tot ce este necesar: foen, sapunuri lichide, dus si vana prosoape si halat de baie care era pentru durata sejurului prosoape si curatenie in camere se faceau, schimbau zilnic. Dupa primul contact cu camerele si hotelul ne-am intalnit la barul principal unde fumatorii se puteau delecta in voie era singurul spatiu unde se putea practica aceasta indeletnicire.

Din partea lui Lucian am primit un rand de palinca facuta de el personal, tinuta intr-un butoi de lemn, si bineinteles ca tot tracul a disparut si am inceput sa ne simtim mai "incalziti". Barul de forma ovala cu scaune de jur imprejur va deveni pentru noi un fel de punct de intalnire si o sala de sedinta unde puneam la punct planul pentru a doua zii. Langa bar, despartit de o usa de sticla, se afla lobby-ul, sala tv cu canapele si fotolii masa de joc, remmy, sah, etc. Un tv cu diagonala peste 1metru trona pe perete, aici se puteau urmari toate programele din Romania in capatul opus un semineu rustic care creea o atmosfera nostalgica... si afara ningea cu fulgi mari.

Zona SPA: Piscina de dimensiuni apreciabile de 17x7metri se afla intr-o sala separata de restul zonei apa are o temperatura de 28 grade, sezlonguri, cabine, peretii interiori sunt acoperiti de picturi iar partea exterioara comunica printr-o usa cu o gradina, nefunctionala iarna.

Centrul SPA decorat in alb-albastru are sauna finlandeza, 2 cabine baie cu aburi, cabina infrarosu, sala de relaxare, cabine si tunel de dusuri apa tasneste din toate partile cu diferite jeturi (zona Kneipp) Toate aceste servicii sunt evident gratis; contracost este masaj, salon de infrumusetare, cosmetica, hidromasaj (10€ pentru 20 minute) O baie de aburi putin inot era o adevarata placere si relaxare dupa o zi extenuanta la schi. Nota 10 pentru SPA.

Restaurantul: O sala de mese in ton cu hotelul, foarte luminoasa, perete exterior termopan cu panorama muntilor, flori proaspete in vaza, pe jos granit stralucitor, mese asezate cu mult gust.

Masa: Dimineata bufet cu tot ce se poate: paine, cornuri, croisant, ceaiuri diferite. cafea, sucuri naturale nu la dozator, Pateuri proaspete mezeluri sunca afumata, oua in diferite moduri pregatite, multe fructe, legume, cereale etc.

De la ora 15 pana la 17 se servesc prajituri, tarte, cafea, ceai si bineinteles palinca asta a fost singura ce s-a repetat zi de zi.

Masa de seara: Aici aveam posibilitatea sa bifam dimineata meniul ce parea mai apetisant salata era la bufet. Bucatarie internationala predomina cea austriaca respectiv italiana, Bucatarul avea ani buni de practica in Italia, pregatea meniuri senzationale o data pe saptamana masa de seara se servea in regim bufet suedez, platouri uriase cu prosciuto, branzeturi, peste in saramura sau afumat, legume ornamentate cu diferite creme si paste precum si mancare calda, fripturi felurite - porc, vita, pui etc. Am mai vazut asemenea aranjamente doar la resorturile de pe Riviera turceasca. Deserturi in mare parte din gastronomia austriaca as remarca, germknödel: un fel de papanasi dar de dimensiuni mari scaldati in sos de vanilie si deasupra cu mac. Este un desert foarte popular in Bavaria si Austria (foto) Intr-o seara am avut o surpriza, Lucian a pregatit special pentru grupul nostru (eram singurii romani in hotel) o delicioasa ciorba de burta care bineinteles a luat locul supei crema de ciuperci care era pe meniu iar la aperitiv salata de vinete proaspete facute la gratar exact reteta de acasa. Ar mai trebui sa remarc toaletele dnei Cristina care se imbraca in superbe haine populare austriece asa numitul Tracht si care-i veneau excelent. Atat ea cat si Lucian se implicau direct in servirea mesei de seara cu toate ca personalul era suficient. Staff-ul provenea atat de la noi precum si din Ungaria si Olanda.

In hotel se mai afla un profesor de schi astfel incat clientii hotelului sa poata apela direct la serviciile lui; este de asemenea si un bun ghid montan. Franz este numele lui.

In hotel la data la care am fost noi erau turisti din Germania, Austria, Belgia si un grup mare din Ungaria, precum si ceva cehi pe cu care am jucat intr-o seara ping-pong. Aici maestrul era Lucian care a profitat de statutul de gazda si ne-a batut pe toti sau poate nu a vrut nimeni sa-l supere.

Disco underground - aici rasunau cele mai frumoase melodii apres ski precum si muzica romaneasca de toate genurile. Cei mai curajosi puteau sa-si demonstreze calitatile la karaoke acompaniati la saxofon de DJ. Lucian un adevarat all around talent (foto)

In acest hotel se mai organizeaza unul din cele mai tari revelioane din Alpi anul acesta un grup mare de timisoreni au facut legea dar locurile fiind limitate e destul de greu de a rezerva ceva. Deja pentru revelionul viitor ar mai fii maxim 20 de locuri. Este un revelion as spune mai mult pentru romani cu distractie non stop. Iar zona e magnifica. Oricum pe noi ne-a cucerit planuim deja inca un miniconcediu si pentru vara am avea ce vedea, iar pentru iarna viitoare suntem sigur acolo. Nu eram de loc de principiul sa petrecem un concediu in acelasi loc oricat de mult ne-a placut dar acest loc se pare ca ne-a schimbat linia. In aprilie si jumatate din mai hotelul este inchis pentru renovare si alte investitii. Vara hotelul ofera la acelasi pret allinclusive pentru doritori iar cu cardul Salzburger Card se acceseaza multe obiective turistice si de agrement. din zona. Adresa de e-mail a locatiei este; info@hotel-karla.at.

In concluzie un hotel de patru stele excelent patronat de o familie de romani care au reusit si sincer ne-au facut sa ne simtim precum titlul spune "Ca la mama acasa".

Concedii placute si multa sanatate la toti pentru 2013... precum si mai departe.

Trimis de claudiu 71 in 17.02.13 10:07:53
Validat / Publicat: 17.02.13 11:17:50

VIZUALIZĂRI: 4735 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hotel Karla afara ninge linistit
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

sosso
[17.02.13 11:45:00]

mă bucur să văd că și tu ai avut o vacanță frumoasă la schi.

Informații detaliate și complete, felicitări!

O să am în vedere acest loc pentru anii viitori.

marocanu21
[17.02.13 12:08:16]

superb! poti detalia la preturi, in special la copii?

claudiu 71AUTOR REVIEW
[17.02.13 12:53:28]

@sosso: Danke. Locul este intradevar minunat ski, distractie si mai ales reletiv aproape de partea vestica a Romaniei 7-8 ore de Oradea, Timisoara etc.

claudiu 71AUTOR REVIEW
[17.02.13 13:03:46]

@marocanu21: Da deci copii pana la 14 ani au jumatate de pret iar pana la 18,30%. Preturile le poti cere pe adresa de e-mail info@hotel-karla. at se poate scrie bineinteles si pe romaneste. Poate v-a aparea o oferta buna ptr. membrii AFA ar fii OK pentru toti. O zii placuta!

doina_pop
[17.02.13 20:32:53]

Interesanta destinatie chiar si pentru vara, cred timp s sanatate. sa avem. Bine ca macar reusim ceva in afara Pentru cs acasa vai de noi!

ada28
[18.02.13 16:26:43]

Super review!!! Multumim frumos pentru detalii. Sigur ne vor ajuta in alegerea cazarii pentru vacanta la schi.

ada28, claudiu 71, doina_pop, marocanu21, sosso
Alte impresii din această RUBRICĂKarla Welllness & Vitalhotel [Mauterndorf]: