ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2013
ÎNSCRIS: 13.11.11
SEP-2012

Cu mult peste asteptari!

Continuare de aici

Cu multe luni inainte de a planifica aceasta vacanta, am citit toate reviewurile despre Zakynthos de pe AFA. Asa am dat peste review-ul lui nicoletass (vezi impresii) careia vreau sa ii multumesc inca o data pentru toate detaliile pe care mi le-a dat in legatura cu cazarea cat si despre locatie. Cu pozele si cu detaliile de la ea printate de acasa am reusit sa gasim vila. Nu cred ca am fi reusit altfel, vila aflandu-se pe o strada retrasa departe de centrul Alikanas, pe langa o livada de maslini si cu vedere la mare.

Pentru ca ne hotarasem sa stam doua saptamani pe insula, am cautat o cazare retrasa, intr-o statiune mica, fara piscina, fara aglomeratie, fara loc de joaca pentru copii, fara restaurante sau cluburi pe aproape. Asa am dat de vila Tassos & Marios care indeplinea toate cerintele noastre.

Rezervarea

Am luat legatura pe mail direct cu propietarul de pe siteul: zanteweb.gr/zakynthos.zan ... marios-alykanas

Ne-a raspuns foarte prompt ca avea camere libere pentru perioada ceruta de noi si anume 1-15 iulie. Pretul pe noapte pentru un studio echipat era de 30 de euro. Am trimis un avans de 100 de euro si restul urma sa il platim cand ajungem la vila. Toate astea se intamplau in luna februarie a anului trecut. Din pacate intre timp m-am imbolnavit si a trebuit sa ma operez exact in luna iulie. Am luat legatura cu Marios prin mail si mi-a zi zis ca nu e nici o problema si imi muta rezervarea pentru 1-15 septembrie ca sa am timp sa ma refac pana atunci. Ne-am bucurat asadar ca nu am pierdut avansul, daca rezervarea o faceam la hotel si nu la particular, sigur pierdeam banii.

Cazarea

Am ajuns la vila in jurul orei 9.30 dimineata. Acolo surpriza! Nu era nimeni! Toate camerele erau inchise si nici tipenie de om! L-am sunat pe Marios, care ne-a explicat ca ultimii turisti pe care ii avuse plecasera cu o zi inainte, pe 31 august, si ca ei nu au receptie acolo ca un hotel. Greseala noastra a fost ca nu am sunat inainte sa ajungem, eram obisnuiti, pe unde ne cazasem inainte, sa fim asteptati. In fine, am asteptat vreo jumatate de ora pana a venit mama lui Marios cu cheile.

Intrucat vila era in totalitate goala, am avut de ales ce fel de camera vrem. Ne-a aratat un studio si un apartament si am ramas la cel din urma deoarece era mult mai mare si avea si masina de spalat. Ne-a confirmat ca pretul ramane acelasi ca si cel pentru studio. Ne-am bucurat foarte tare ca ne-a dat un apartament de doua camera la pret de studio! Pe siteul unde facusem rezervarea apartaamentul figura cu 50 euro/noapte! Iar noi il primisem la 30! Yuppi! Cel mai mult ne-am bucurat de faptul ca vila era goala, fara alti turisti cu care sa ne intersectam cumva. ! Era doar inceputul unei vacante de vis! Eram ca acasa! Asa ne-am simtit pentru doua saptamani.

Apartamentul in care am stat se afla la parter, intrarea fiind prin spatele vilei. Cum intrai dadeai direct in bucatarie care era dotata cu tot ceea ce este necesar: plita electrica si cuptor electric, frigider mare, masa cu scaune, vase de gatit, farfurii, pahare, tacamuri etc. Mai era si un dulap mare incadrat in perete pe care nu l-am folosit. E adevarat ca lucrurile nu erau noi, dar toate lucrurile au fost functionale si pentru noi asta conta.

Din bucatarie urma un hol care dadea la cele doua camere si la toaleta. Prima camera era dotata cu pat dublu, noptiere, comoda cu oglinda si scaun si un dulap mare integrat in perete. Sus pe perete era un televizor mic si un aer conditionat. Aceasta camera dadea pe o terasa imensa cu vedere la mare, unde se afla o masa cu scaune si era frumos decorata de jur imprejur cu flori. Aici se mai gasea si sarma de rufe cu carlige pentru uscat rufele. Celalalt dormitor era o idee mai mic decat primul, singura diferenta fiind faptul ca avea doua paturi single in loc de dublu. Si acesta din urma dadea la aceeasi terasa mare cu vedere la mare.

Intr-o seara cand ne intorceam de la plaja, am gasit in fata vilei doua pictorite ce pictau vila noastra. ne-au zis ca e un peisaj superb, ca le place cum se vede vila, cu florile din jur si marea pe fundal si au hotarat sa picteze toate astea! ne-au mai felicitat pentru alegerea vilei!

Baia imensa era foarte bine dotata cu cada de dus, chiuveta mare cu oglinda, vas de toaleta si bideu si o masina de spalat pe care am folosit-o o singura data. Baia dispunea si de geam, lucru foarte rar.

Din fata vilei, spre lateralul acesteia se ajungea la zona de gratar. Gratarul era foarte mare, acoperit cu foisor iar in fata lui, tot cu vedere la mare, se afla o masa cu scaune sub niste pini mediteraneeni imensi. Am folosit gratarul in fiecare seara, fiind singuri in vila, am profitat la maxim de tot ce a avut sa ne ofere. Imaginati-va un peste proaspat, carcatita si calamari sfaraind pe gratar, iar voi relaxandu-va privind marea in liniste in fata unui pahar de vin... Era asa de liniste seara ca puteai auzi valurile cum se sparg de stanci! Nu am avut ce sa cerem mai mult! Totul a fost la superlativ!

Bine, e adevarat ca se gasesc carcotasi care pot spune ca mobila e veche, ca baia e batraneasca, noi nu am cautat deloc lux, ci multa multa liniste si intimitate si asta am primit cu varf si indesat!

Mama propietarului, o femeie bine trecuta de 60 si de ani, era o femeie painea lui Dumnezeu. Ne-a adus din prima zi ulei de masline facut de ea, venea o data la 2-3 zile sa faca curat, sa schimbe prosoapele si cearceafurile, si de fiecare data venea ne aducea ba prajituri facute de ea, ba fructe.

La sfarsit cand am plecat ne-a dat 3 sticle mari de 1,5 de ulei de masline pe care nu a vrut sa accepte bani. A fost cel mai bun ulei de masline ever! Si cand te gandesti ca la noi costa peste 30 de ron o sticla de 250 ml cu ulei de masline bio presat la rece!

Datorita faptului ca am avut o bucatarie asa mare si un frigider incapator dar si gratar in curte, ne-am gospodarit mai mult singuri, mesele de pranz ce le-am mai servit pe la taverne, in rest serile le-am petrecut la vila, era si pacat sa nu profitam nu?

Vila era amenajata de jur imprejur cu flori exotice precum bouganvillea si hibiscus, si arbusti precum ficusi, lamai, mandarini, bananieri si multi multi maslini. Sa nu mai vorbim de felul cum miroseau toti acesti arbusti si flori impreuna!

Loc de parcare aveam pe lateralul vilei la umbra unei bolte de vita de vie plina de struguri.

De la vila erau 200 de metri pana la o plaja mica salbatica si neamenajata unde am fost sa ne plimbam in prima zi. Nu avea legatura cu plaja mare din Alikanas, unde puteam sa ajungem numai cu masina.

In centrul Alikanas-ului era un supermarket dar destul de slab aprovizionat, noi preferand sa ne facem cumparaturile de le un supermarket mare aflat la intrare in Zante town, Eurospar pe numele lui, unde gaseam absolut de toate.

Fiind cazati in estul insulei, am fost foarte aproape de majoritatea statiunilor de pe aceasta parte, cat si de Zante Town, noi alegand sa vizitam insula in cursul acelor de ceasornic. Au fost zone in care am revenit, cum ar fi Peninsula Vasilokos, care se afla destul de departe de noi. La prima impresie insula pare mica, dar noi am facut in doua saptamani peste 800 de km pe ea.

Plinul l-am facut de vreo trei ori pe insula la o benzinarie Shell undeva dupa satul Kalipado unde am lucrau un cuplu de romani si unde am fost de vreo doua ori sa spalam masina. Ne-a placut cum lucreaza si ne-am intors la ei.

Insula ne-a placut in asa masura incat am vrut sa mai stam inca o saptamana. Singurul motiv care ne-a facut sa ne intoarcem a fost ploaia care s-a pornit in ultima zi a sederii noastre si care nu s-a mai oprit toata noaptea respectiva. Ploaia s-a ttransformat noaptea in furtuna, totul vuia, copacii se indoiau, marea era extrem de agitata, in fine, nu am putut dormi toata noaptea, asa de mare zgomot facea ploaia si tunetele. A doua zi cand am plecat, am observat pe marginea drumului multi pomi cazuti la pamant, plante smulse din pamant, acesta a fost peisajul pe care l-am vazut la plecarea de pe insula.

Vacante insorite!

Trimis de Muffin2009 in 15.02.13 02:59:41
Validat / Publicat: 15.02.13 08:53:59

VIZUALIZĂRI: 4970 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Muffin2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Priveliste de pe terasa nostra

traian.leuca † [15.02.13 09:48:43] »

In review faci afirmatia: "daca rezervarea o faceam la hotel si nu la particular, sigur pierdeam banii".

Lucrurile nu stau chiar asa.

Daca rezervarea se facea la hotel (prin booking), nu era necesar sa trimiti nici un avans, iar anularea rezervarii cu cateva zile inainte se facea gratis.

Personal, rezerv cu 6-9 luni inainte pentru itinerariile planificate zeci de hoteluri.

In acesta perioada urmaresc ofertele, anulez din rezervarile facute si opresc pe cele mai bune si mai ieftine.

Si asta fara sa ma coste nimic.

Muffin2009 [15.02.13 09:53:12] »

@traian. leuca: Pe booking ai optiunea sa rezervi fara anulare, sau cu anulare gratuita, caz in care platesti o anumita suma, in functie de timpul cand faci anularea, depinde de politica fiecarui hotel in parte. Sunt hoteluri care nu accepta anularea cu 1 zi inainte. Si eu rezerv pe booking, aceasta fiind singura rezervare care nu am facut-o pe booking.

traian.leuca † [15.02.13 10:04:53] »

@Muffin2009: Pentru siguranta, eu aleg numai hoteluri cu anulare grtatuita.

Parerea mea ca mai toate hotelurile, pun la dispozitie pentru reclama, cateva camere cu un pret mai mic.

Eu pe acestea la "vanez".incepand din toamna si pana aproape de data plecarii.

Speculez in ajunul plecarii si "ofertele ascunse", cu reduceri de 50%.

Muffin2009 [15.02.13 10:33:26] »

@traian. leuca: Da, ai dreptate.

Procedezi foarte bine Traian.

Si eu sunt abonata la ei la aceste oferte asa zise ascunse.

nicoletass [16.02.13 23:17:25] »

@Muffin2009:

A fost o delectare sa citesc randurile asternute de tine si repet, ma bucur ca ti-am fost de folos.

Si mie mi-a placut tare mult la Mario, mult mai mult decat as fi stat la un hotel de 5 stele. Doar intr-un loc ca acesta, mi se pare mie, poti gusta din plin linistea si specificul locului, in concediu. Noi am stat la etaj, la apartamentul din dreapta vilei, privita din fata.

Muffin2009 [16.02.13 23:26:08] »

@nicoletass: Asa e, si noi ne-am simtit mult mai bine decat la hotel, nici nu exista termen de comparatie, mai ales ca vila a fost goala, si in plus, intreaga zona este extrem de linistita, asa cum ar trebui sa fie intr-o vacanta unde cautam odihna si relaxare. Cum am mai spus, nu am mai avut nevoie de nimic in plus.

Am fost foarte norocoasa ca, prin intermediul AFA, am dat peste review-ul tau, si astfel am putut avea o vacanta exact asa cum am visat.

Vacante frumoase iti doresc!

Ana Gabriela [31.03.13 16:00:49] »

m-a fermecat peste masura ceea ce ai scris despre aceasta locatie...

cred c-o sa merg si eu in aceasta vara pe acolo...

Muffin2009 [31.03.13 16:28:30] »

@Ana Gabriela: Ma bucur ca ti-a placut ce am scris! Daca vei alege aceasta vila, cu siguranta nu vei fi dezamagita!

Vacanta frumoasa!

Ana Gabriela [31.03.13 16:32:33] »

@Muffin2009: multumesc din suflet!

Muffin2009 [31.03.13 17:01:49] »

@Ana Gabriela: Cu multa placere!

Daca te mai pot ajuta cu alte detalii, nu ezita sa ma intrebi!

Ana Gabriela, Muffin2009, nicoletass, traian.leuca