ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2013
ÎNSCRIS: 03.12.12
JAN-2013

O alternativă convenabilă pentru Austria

Anul acesta s-a mărit trupa cu încă un copil apt de schi şi ne-am făcut calculele... din nou... şi din nou... şi totuşi Austria era cam scumpă de data asta. Cu părere de rău am început căutarea şi pentru că România nu ne prea face cu ochiul în materie de schi - cine a schiat în Austria o dată ştie de ce - am aruncat o privire şi-am ales Jasna, Tatra Mică, Slovacia.

O primă impresie plăcută a fost lejeritatea cu care am găsit pe site-urile dedicate locuri de cazare şi informaţii despre şcoala de schi, preţuri pentru skipass ş. a. m. d. Comunicarea cu pensiunea la care am stat - Apartmany ZUZANA, Pavcina Lehota - s-a derulat în limba engleză, cu avans pentru cazare şi totul a mers ca uns, gazda noastră interesându-se, la dorinţa noastră, inclusiv de posibilităţile de închiriere de echipament pentru cei mici. Trebuie să menţionez că preferinţele noastre în materie de cazare se centrează asupra apartamentelor cu chicinetă, dormitor şi un living.

A doua impresie plăcută a fost contactul cu apartamentul închiriat: dichisit, curat, foarte convenabil pentru noi. Două familii, 3 copii, din care cei doi mai mari au împărţit o cameră spre marea lor bucurie că sunt singuri :). Din bucătărie nu lipseşte aproape nimic cu excepţia cuptorului cu microunde şi maşinii de spălat vase - Austria asta, bate-o vina, ne-a învăţat prost!

Magazinele - tip Tesco - sunt aproape pentru cei care doresc să mănânce seara şi dimineaţa la apartament.

Impresiile plăcute pot continua cu zilele petrecute pe pârtie chiar dacă aici pot puncta şi unele aspecte care ne-au deranjat, dar nu în aşa hal încât să ne strice vacanţa.

Puncte pozitive: există parcări, oameni buni, parcări mari din care eşti luat, ca în civilizaţie, şi dus la lifturi - fără plată, evident. Părtiile sunt îngrijite, domeniul schiabil destul de extins - poate un fel de Poiana Braşov, dar mai mare -, restaurantele sunt ok, cu preţuri rezonabile (mult mai mici ca în Austria).

Puncte negative: există o pârtie - 13 albastru dacă nu mă-nşel - care datorită poziţionării atrage mulţi, dar mulţi indivizi să se transforme în şoşonarii de serviciu (scuze dacă jignesc pe cineva, dar majoritatea erau ruşi) care-şi plimbă copiii în cărucior pe marginea pârtiei şi nimeni nu le zice nimic; Şcoala de schi a fost un mic fiasco pentru noi - cei de acolo s-au blocat puţin când le-am spus că fiică-mea nu vorbeşte nici slovacă, nici rusă, nici poloneză etc. şi mi-a părut lipsă de profesionalism să ne invite să stăm cu ei în zona destinată şcolii de schi pentru a nu avea probleme cu ea - am experienţa şcolii de schi din Austria la care cel mare, fără a ştii boabă de limbă internaţională, n-a avut nicio problemă şi n-am stat cu el acolo. Evident, fiică-mea a profitat de prezenţa noastră acolo iar comunicarea cu profesorii a avut de suferit - după două zile am renunţat şi am făcut cu schimbul coborând în plug cu pitica pe cea mai uşoară pârtie.

De neratat: Tatralandia, cel mai distractiv parc acvatic la care am fost până acum. Preţuri ok - 2 adulţi + 2-3 copii 32 de euro/3 ore. Copiii au fost foarte încântaţi de tobogane!!!

Deşi sufleţelul nostru a rămas la Austria, unde sperăm să ajungem la anul, alternativa Jasna a fost una reuşită pentru posibilităţile financiare de moment. Nu mai spun că te simţi în unele cazuri ca la mama acasă - la pârtie mai găseşti maşini parcate pe marginea drumului să fie lumea mai aproape de lifturi, deh - dar nu la modul deranjant. Oamenii sunt calzi, plăcuţi şi-ţi face plăcere să-ţi petreci timpul la ei acasă.

Trimis de Calolo in 14.02.13 11:50:15
Validat / Publicat: 14.02.13 13:06:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVACIA

VIZUALIZĂRI: 7452 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Calolo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.02.13 13:05:46]

• Alte impresii din această RUBRICĂLa schi in Jasna: