ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2009
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.08.09
AUG-2009

Foarte frumos, desi cu cateva minusuri

Am fost la Minos Imperial in august 2009. A fost foarte frumos. Noi am rezervat la vip sea sharing pool. Am avut piscina la usa camerei si a fost una mai mare care se impartea la 5 camere. De la piscina se vede marea foarte frumos. Hotelul are multe piscine cu pa sarata si eu am observat una si cu apa dulce dei am inteles ca ar fi doua cu apa dulce.

Complexul e foarte mare, e multa liniste. exista o singura piscina cu animatie in spatele la sea side bar, unde exista animatori, jocuri, aqua gym. Ma rog animatia de dseara e langa restaurantul unde se ia masa, dar mai mult e pentru copii slabutz...

De retinut: NU DATIO SPAGA LA RECEPTIE, am citit asta pe o alta parere. Am dat spaga si degeaba, pentru ca dupa doua zile receptionera care ne-a cazat mi-a spus ca nu putea sa-mi dea alta camera pentru ca asta era rezervata in sistem in calculatorul hotelului. Noua ne-a gresit rezervarea pentru prima noapte astefl incat cu spaga cu tot ne-a dat altceva decat am platitr. A doua zi s-au lamurit lucrurile, si ca sa-si ceara scuze ne-au dat bratara neagra, asta insemnand select class. Atentie desi noi am platit la vips sea sharing pool select class, ei au spus pentru ca a fost o reducere de pret, nu e chiar select class (adica nu bratara neagra). Alti romani care au platit exact ca noi 1700 euro de doua pers la fel la sharing pool si ei au primit bratara galbena. Asta insemna all inclusive vip. Adica puteau manca si ei dimineata la separeu unde era somon fume si branza cu muceagai, in rest era la restaurantul alaturat pentru toata lumea mancare mai diversificata. In plus aici la separeu puteai primi cafea expresso si fresh de portocale, pe care ceilalti nu le primeau. In plus cei care au bratara neagra puteau bea la veranda bar fara sa plateasca, evident doar anumite bauturi dar si expereso fresh wiski red label, coctailuri. Celalti pe aceasta veranda tb sa plateasca, la sea side bar nu treuia sa plateasca nimeni. Dar acolo de asemenea cei cu banderola galbena puteai primi expresoo sau fresh sau anumite bauturi doar cu bani. In plus la acest bar trebuia sa stai la coada nu te servea nimeni la masa, si nu-ti dadeau decat 2 bauturi de persoana o data, apoi iar la coada. Si dupa ora 23 toate bauturile inclusiv apa se plateau de toata lumea indif de bratara.

Dezavantaje: plaja mica cu pietris fara nisip iar in mare multe pietre mare pe fundul apei in care te puteai lovi... destul de neplacut.

Alt dezavantaj, hotelul e izolat, nu e intr-o statiune, si pentru a te plimba in vreo statiune trebuie sa inchiriezi masina. Daca inchiriezi de la receptia hotelului e mult mai scump, cca 65 euro, daca inchiriezi din statiune e cam 3-40 euro de masina, functie de tipul masinii.

In rest ce sa zic, noi am fost foarte multumiti. Mancarea buna, suficient de variata, serviciile in ciuda faptului ca multi au fost nemultumiti eu zic ca a fost ok. Curatienie in camera (vip sea sharing pool) se facea de 2 ori pe zi, schimbat zilnic prosoapele, asternuturile. refill la frigider cu apa suc, bere. Dar refill-ul am inteles ca-l au doar cei cu bratara neagra. Altfel, un alt dezavantaj pe plaja nu e bar, doar alaturi, si daca n-ai o camera corespunzatoare sau bratara neagra nu ai apa la bidon, si la restaurant apa ti-o da la bidon dar fara capac ca sa no scoti de acolo, iar la baruri iti da apa doar la pahar, ceea ce mie mi se pare o porcarie... Dar avand in vedere ca noi aveam bratara neagra aveam in frigider apa la bidon si ne luam in geanta de plaja sa putem bea cand ne este sete sa nu mai facem ture pana la bar si sa beau doar cate un paharel de apa.

Atentie: nu comandati nicaieri nimic de baut fara sa intrebati inainte daca e extra sau nu, pentru ca ei iti aduc bine mersi, si apoi va trec la plata. Iar la veranda bar imediat langa receptyia hotelului cu bratara galbena se plateste absolut tot.

Altfel hotelul foarte frumos, multe piscine, flori multe, scari frumoase, constructia hotelului in sine foarte frumoasa.

Deci daca alegeti sa mergeti acolo ar fi bine inainte sa achitati sa puneti agentia de travel sa se asigure ca la banii care-i platiti primiti cu adevarat select class si specificati clar sa intrebe daca primiti bratara neagra, ca altfel ei sunt smecheri, si zic ca doar camera e select class si masa e doar all inclusive fara select class.

Asa, am uitat sa spun ca este un loc si cu topogane de apa, si o piscina foarte frumoasa cu un vaporas in mijlocul ei si cu topogane pentru copii mai mici. Presupun ca daca nu as fi avut "norocul" sa-mi greseasca rezervarea si nu as fi primit bratara neagra nu as fi fost la fel de multumita... dar... per ansamblul noua ne-a placut foarte mult.

Trimis de mihaela brasov in 26.08.09 15:21:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Camena Vurla

VIZUALIZĂRI: 3368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaela brasov); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

costin1968
[21.11.10 13:52:08]

Foarte bune informatii in review-ul tau, dar din ce am inteles eu, departe organizarea de cei 1700 E... , chiar frizeaza "teapa", ma rog poate ma mai lamuresti tu, te rog!

costin1968
[30.11.10 21:16:34]

Please, how much?

gianimary
[16.02.11 08:33:04]

Sa inteleg ca la all inclusiv primesti doar cele 3 mese in restaurantul mare, si fara bauturi intre mese?

jimmybitza
[16.05.11 20:41:42]

poti te rog sa ne detaliezi diferentele astea de all inclusiv _bratara galbena _ neagra?

adica de exemplu: trebuie sa umblam cu apa in geanta si sa o dau calda copilului fiindca altfel trebuie sa bat cimpii dupa un bar?

este f interesant si folositor rewiul tau si daca ne poti atasa ceva poze ar fi minunat

multumesc

mihaela brasovAUTOR REVIEW
[17.05.11 16:29:50]

Pret 1700 euro/2 persoane. dif intre bratare galbene si negre e ca nu poti manca peste tot free, ai bauturi nationale si apa intre mese pana la ora 23 sau 24 c, asa ceva, dar nu iti da nimic la bidon, nici la frigider in afara de prima zi nu-ti mai face refill (asta la bratara galbena evidnet) , iar apa iti dau tot timpul, la masa la sticla dar tb sa pui mana pe un dop, daca reusesti ce sa-ti iei cu sticla, altfel se da, dar doar la pahar, iar pe plaja (cu pietris) nu e bar de servire, tb sa mergi pana la cel m apropiat punct servvire, cateva min 2- 3-4 min. poze cautati pe net. una peste alta noua ne-a placut mult, e fain, daca reusiti sa vb dinainte cu agentia si sa luati la bratara neagra e ok.

costin1968, gianimary, jimmybitza, mihaela brasov
Alte impresii din această RUBRICĂMinos Imperial Hotel [Vrachasi]: