ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    DIN: Neamt
    ÎNSCRIS: 25.08.09
    AUG-2009

O vacanta minunata la Marvel! (chiar in umbra lui Victoria Palace)

Tocmai m-am intors din Bulgaria, de la Sunny Beach. Am fost cazate la hotelul de 4 stele Marvel, chiar in spatele "renumitului" Victoria Palace. Pot sa spun ca am avut o vacanta perfecta.

Hotelul arata exact cum este in poze: impresionant, frumos si foarte curat. Am ajuns dupa-amiaza: eu si sora mea. Recunosc, ne era putin frica, fiind singure... Renumita problema cu parcarea, am rezolvat-o pe loc. Am dat 10 leva paznicului si masina a avut loc chiar in fata hotelului pe toata durata sejurului. Tot personalul era cu zambetul pe buze, foarte amabili si saritori, vorbeau toti engleza. In camera am ajus cateva minute mai tarziu.

Camera mare, frumoasa, curata. Cameriste, portar, liftier, hamal, ospatari, receptioneri... ne salutau tot timpul, fara sa astepte ceva in schimb. Hotelul era ocupat de germani, englezi, rusi si bulgari. Am zarit doar 4 romani. Liniste si ordine exemplara! In camera se face curatenie in fiecare zi. Cand veneam noi de la plaja, erau schimbate toate prosoapele, dat cu aspiratorul, sters praful peste tot (chiar si robinetele de la baie! ), aranjat totul (chiar si cartile pe noptiera mi le punea teanc! )... si asta in fiecare zi!

Masa - o placere sa manaci la Marvel! In fiecare zi alte mancaruri... pentru toate natiile! (au cam dat-o in bara la un moment dat cu sarmalele romanesti, dar apreciez efortul de a multumi pe toata lumea) Mesele se debarasau foarte repede si erai intrebat mereu de personalul foarte dragut, daca ai nevoie de ceva sau daca e buna mancarea. Se umpleau bolurile imediat daca se goleau. Pepene aduceau non-stop! Multe salate, prajituri, creme si inghetate. Gratarul il faceau in fata ta. Toate straluceau. Ne uitam de pe terasa unde mancam si vedeam harmalaia si dezastru de la Victoria Palace! Dezastru facut de romani... Trist. Imi era la un moment dat rusine sa spun ca sunt si eu romanca. Strainii erau foarte ordonati, linistiti, copiii extrem de cuminti. Relaxare totala.

Cat despre plaja... superba! Mergeam in oricare alta zona in afara de zona Victoria Palace! Se cunoastea de la o posta ca era zona cu romani! Multa galagie, priviri insistente, copii care urlau, certuri, tocmeli pentru banii pe sezlong, figuri de romani cu accente de italieni... urat! Foarte urat! Probabil "renumitul" Victoria Palace este anume destinat romanilor si lasat in mizerie... Au dreptate bulgarii! Mi-au facut o impresie buna, sunt oameni foarte linistiti, respectuosi, umili, muncitori. Daca voi mai ajunge pe acolo si sigur o sa ajung... o sa aleg Marvel. Pacat totusi ca sunt cei de la Victoria in fata lui! Probabil au fost reduceri mari la 5 stele, de s-au ingramadit romanii acolo cand erau multe hoteluri superbe!

Am mai observat un aspect: romanii nu sunt doriti la Sunny beach! Li s-a dus faima! Pe buna dreptate! Multumesc Paralela 45!

Era sa uit: un aspect care m-a impresionat: in ultima zi ne-au decorat camera cu flori proaspete! Superb!

Trimis de mihaela13o* in 26.08.09 14:28:22
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 5464 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaela13o*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.08.09 02:34:39]

La lel de impresionata si vizavi de toata descrierea ta legata de hotel pot spune ca am intalnit si eu la Pliska. Nu am avut flori in camera in ultima zi, dar zilnic faceau din prosoape tot felul de animalute (se vede in poza postata un pelican), barcute... chiar si pijamaia mea era frumos aranjata, ca la o expozitie.

Intradevar, Superb.

[02.09.09 00:23:49]

prima vacanta in bulgaria si probabil prima iesire in afara romaniei.

trebuie sa avem si pretentii pentru ce platim.

nu am nevoie de floricele, animalute sau barcute din prosoape, dar vreau calitate in servicii. eu la riu nu am platit parcarea, sezlonguri pe plaja sau altele. all inclusiv inseamna ceva, pentru cine se respecta. acasa schimbi prosoapele din baie zilnic? sau prosoapele de la plaja? daca le iei de acasa pentru plaja le schimbi sau le speli zilnic? la hotel ai aceste pretentii. de ce? bataie de joc si pentru personalul hotelului si pentru mediu. de exemplu astazi, i-am spus cameristei sa nu schimbe nici lenjeria si nici prosoapele. de fapt cu prosoapele exista o alta regula. cine stie cunoaste. este vorba de mediu.

referitor la romani, sunt mai galagiosi, asa este. unii chiar isi arata proasta crestere. dar strainii, in general nemtii, au o proasta crestere din nastere, conectata la o nesimtire crunta. dar ei sunt nemti, alta natie. la ei nu se vede, se tolereaza. cred ca ar trebui sa aratam ca nu ne este rusine cu natia noastra. de exemplu, la bar, unul dintre barmani m-a vazut pentru prima oara. mi-a arata o bancnota de 5 lei si mi-a spus si aratat sa las bacsis. asta este rusine, nu ca suntem romani. intradevar, unii ne fac de ras si pentru asta tragem toti, dar multi dintre noi nici nu fac eforturi sa arate prea multe lucruri bune. de fapt, se comporta cu tine asa cu te prezinti. ca nemtoaicele fac topless in fata copiilor, chiar daca sunt hoashte si revarsate. este alta mentalitate. dar ei sunt nemti. hai sa avem mai mult bun simt, chiar daca suntem mai galagiosi. sunt foarte multi parveniti printre noi si astia ne fac de ras. la noi la riu evrika cred ca sunt cel putin 60-70% romani. dar tot nemtii sunt mai prost crescuti. ai nostri cand vin pentru prima data si vad opulenta mancarii si bauturii isi iau in farfurii kilograme de mancare si mananca doar o parte. nemtii isi iau putin, dar de mai multe ori. aici este una din diferente. romanii astia sunt de prin te miri ce sate sau orase din fundul tarii, au lucrat prin occident si au bani, si isi arata lipsa celor 7 ani de acasa pe aici. asta este situatia multor romani. lipsa de educatie. adevarul este ca bulgaria este mai ieftina, ofera servicii de buna calitate si este cea mai apropiata de romania. cel putin in comparatie cu romania. aici la riu, imaginea de ansamblu este ca nu se face diferenta intre romani si nemti, cu toate ca nemtii sunt vazuti altfel. adica pe o craca ceva mai sus decat noi. totusi, civilizatia germana este mai sus decat a romanilor. noi suntem mai salbatici. iar daca iti este rusine ca esti roman, du-te in alta parte.

am facut tot timpul comparatia cu nemtii, pentru ca ei sunt cei mai multi, dupa romani, aici.

[02.09.09 01:54:09]

Jignesti subtil si asta arata ceva ce nu te onoreaza - cinismul. Totusi, ai incheiat intr-un ton cu care sunt intru totul de acord.

Tocmai ca am platit jenant de putin si am avut parte de conditii pe care in romania nu le aveam nici daca plateam dublu (16 mil pt. 10 zile achitati integral in februarie cand am beneficiat si de reducere - cazare cu mic dejun in ful sezon)

Daca noi suntem cele care am iesit prima oara din tara si nu impartim pumni ca tine ci laudam ceva frumos tu cine te crezi, ca sa critici munca si osteneala altora? admir bulgarii ca au fost in stare s-o faca desi ii credeam inferiori noua la acest capitol; noi am vrut sa dam spaga la receptie, chelnerita si menajere, dar am fost refuzati categoric. Si asta ne-a impresionat.

Sotul meu lucreaza la o firma integral nemteasca si cunosc de la el multe amanunte picante despre ei ca natie... dar ce e al lor e al lor: ordine, disciplina, organizare, curatenie, etc. ; ca sunt mai putin educati ca noi si xenofobi? Hm, prea putin imi pasa cat timp ei sunt tara cu cea mai buna infrastructura din europa, au printre cele mai mari salarii, sunt printre cei mai curati! au tot dreptul sa ne sfideze pe noi si pe altii. Nici tu nu esti departe de aceasta atitudine; trimiti ecou ca si cum ai fi vizitat jumatate de planeta. Chiar crezi ca nu se simte aerul de superioritate? Ai si tu aceeasi atitudine ca nemtii pe care ii critici, dar in varianta romanesca. Ai fost sfidat de acel individ tocmai pentru ca esti roman; asta ar trebui sa-ti dea de gandit; daca erai francez sau elvetian sau... orice alta natie UE nu se punea problema sa te trateze astfel. Cunosc romani care au reusit super in germania... pentru ca SUNT ROMANI ADEVARATI, oameni ororabili si acolo le este apreciata munca; dar ce te faci cu turma care behaie si se crede herghelie de cai pursange?

Hotelul in care am stat era in principal plin cu nordici si dimineata la micul dejun se vorbea in soapta; asta m-a impresionat; cand li s-a schimbat seria (noi am stat mai mult) au venit rusii care ne-au Fu. 50 ani... (scuze dar am vrut sa fiu cat mai explicita! ) acelasi comportament galagios, dezordonati, nesimtiti... OGLINDA NOASTRA SI NOI OGLINDA LOR. Unii ar zice ca nu suntem chiar ca ei. Poate, dar nici departe.

M-am simtit mult mai bine intre straini; si acum am amintirea orelor de plaja de dimineata cand in dreapta se vorbea nemteste, in stanga slovaca sau ceha (nu stiu exact) iar in spate franceza. A fost singura perioada cand mi-am permis sa intru cu familia mea (toti 3 odata) in apa si sa nu ne fie frica de faptul ca ramanem fara bagaje.

Eu si familia mea ne dorim sa plecam din tara si probabil o vom face. Nu voi regreta nimic; parintii mei au o familie prietena in anglia... nu-ti poti inchipui cat de realizati sunt; ai observat ca mass media nu ne mai da informatii despre romanii care s-au stabilit si le e foarte bine in afara? au urlat ca criza ii va face ca revina in tara; da de unde, poate un procent nesemnificativ. Nici despre statiunile bulgaresti nu am auzit lucruri prea bune... dar la fata locului am intalnit cu totul si cu totul altceva decat la stiri. suntem manipulati cu buna stiinta. suntem o masa de manevra care trebuie doar sa le dea votul.

Ma doare sa-mi critic poporul, dar am senzatia ca ne tampim de la an la an, stim sa criticam pana si pe Madonna (am fost la spectacol si a fost SUPERB), cand noi avem doar 2 autostrazi, nu avem turism adevarat si umblam cu unghiile murdare... ; ma refer la un procent semnificativ care ne creeaza imaginea in lume - cred ca 60-70 %. restul procentului este format de oameni extraordinari, dar pacat ca procentul nu e invers. Eu simt ca sunt sufocata de acel procent de 60-70 % care a invadat lumea si imi sufla in ceafa si acasa in tara mea, de la ghiseul de la finante unde trebuie sa-mi platesc impozitele astronomice si care ne situeaza in fruntea listei la nivel planetar, la colegii de serviciu si pana la vecinii de scara. Iar conducerea tarii este oglinda a ceea ce am descris mai devreme - un bordel cu niste curve care se dau mari doamne. Imi vine sa urlu.

Stii ca suntem tara cu cel mai mare numar de tigani din europa? Cauta pe net date statistice si vei ramane traznit. Sper ca nu le iei si astora apararea...

Tata a terminat istoria la cluj si a insuflat in mine un patriotism adevarat, pana in maduva oaselor... el e primul amarat... la 72 ani refuza sa se mai uite la stiri; ii este scarba. mama la fel. Ambii mi-au zis ca daca vrem sa plecam sa o facem acum cat suntem tineri, sa nu mai stam.

Simt ca moare ceva in mine, simt ca nu ma pot opune acestui fenomen!!! Simt ca mi se schimba sistemul de valori.

Sa nu pui mitraliera pe mine, te rog. Nu rezolvi nimic daca ma pui la zid;

Mirela.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][14 voturi]
    tm67bru
    [02.09.09 08:43:18]

bravo mirelutza, IMPRESIONANT si PROFUND post. Imi pare chiar rau ca nu se poate acorda decat un singur FB (de la un utilizator) pentru Ecou - ai fi meritat cel putin vreo 10 de la mine!

vladex
    [02.09.09 10:40:05]

De acord cu tine Mirela!Si de la mine un FB!!!!

[02.09.09 23:35:50]

Ideea este noi avem printre cele mai proaste servicii in turism, cel putin pe litoral, iar ceea ce gasesti chiar si in bulgaria in sistem all inclusiv, nu vei gasi la noi cred ca nici in urmatorii 10 ani. Asa cum ai spus si tu, dar si eu, "cu cinism", suntem o natie cu multi taranoi si parveniti. Dar lipsa de educatie nemteasca exista. De exemplu, in seara aceasta, mai multi nemti si-au rezervat locuri la teatru de vara din resort cu incaltamintea pusa pe scaune. cate un pantof, un papuc sau o sanda pe cate un scaun. erau nemti, nu romani. Chiar daca ma repet: lor li se tolereaza pentru ca sunt nemti, rasa ariana, pura. daca faceau romanii asa, erau aspru criticati.

Romanii in schimb isi usuca prosoapele si altele pe balustrada balconului, cu toate ca au uscator pe balcon. Astia suntem. In fapt, fiecare cautam ceea ce este mai bun decat avem (valabil pentru toate natiile) si acest lucru costa. Platesti, ai. Cu cat platesti mai mult, cu atat ai mai mult si mai bun. Foarte important este cat poti sa platesti.

Acesta este ultimul ecou pe acest subiect, incepem deja sa filozofam, vad ca intri si in sfera politica. Emigreaza unde vrei si fie-ti rusine ca esti roman. Cum iti place.

[03.09.09 00:59:08]

Ce Dumnezeu, vad ca esti baiat destept. Chiar nu ai inteles nimic din mesajul meu;

Ma deranjeaza doar acei multi si imbecili "care imi sufla in ceafa"; ii simt prea multi, atata doar... mult prea multi. Ma jeneaza, intelege-ma. Si pe tine te jeneaza, am vazut; despre asta e problema, ca sunt prea multi si calca pe coada o planeta intreaga; suntem ca raia... cred ca si in Groenlanda ai sanse sa auzi manele. Ah, muzica... as scrie tone de pagini pe tema asta. Dar ma abtin.

Daca puneau romanii pantofii sau sandalele pe scaune... nu mai vedeai spectacolul de mirosuri; eeee... bucura-te ca nu s-au descaltat.

Cat timp papucul nemtesc nu pute... !! Vin mai devreme la spectacol si cu siguranta prind un loc bun. In locul tau probabil zambeam de ideea care le-a venit. Probabil au auzit de sticlele cu lapte pe care le puneam la coada si noi pe vremea lui ceausescu, de la ora 1 noaptea. (! ) Stiu ca nemtii sunt nesimtiti, sotul meu ii mai bodogane cateodata, dar nu stiu, e ceva ciudat, nu ma deranjeaza asa tare tipul acesta de nesimtire al lor; nu fac nimic din ce fac ei, dar nici nu ma deranjeaza in mod deosebit.

Fac parte dintre romanii care si-au vizitat integral tara; mai sunt mici zone... dar ce a fost important am vazut; in Moldova, de pilda, la manastirea Sihastria numaram cu sotul numarul picioarelor murdare... am primit ghionturi la intrarea in manastire, [...]... am zbughit-o din zona aia ca din pusca; parca erau animale; ce contrast!!! si acolo a slujit parintele Cleopa, binecunoscut. Apoi in Suceava... sau Bucovina parca am intrat in alta lume... izbitor, curatenie, civilizatie, multi straini pe la manastirile noastre celebre, si f putin romani. De ce? Apoi drumurile... doamne, ... in drum spre manast. Agapia sa ne rupem masina; jenant.

Poate am fost prea caustica, dar ma doare haosul din tara asta... lucrez in sistemul bugetar, ... uite, vor sa ma trimita acasa 10 zile fara plata, iar eu am rate. Avem si o firma pe care incercam sa o punem pe picioare....... si uite asa am aflat de mafia locala in domeniu... greu patrunzi si iti trebuie multe, f multe relatii!!! acum impozitul forfetar!!! adica impozit la impozit. Se fac ilegalitati la nivel inalt dragul meu: vad ca pentru guvern nu mai exista respect fata de lege; se incalca in mod vadit Codul Muncii, Contractele Colective de Munca... sa continui? si uite asa noi ca popor ne inraim, devenim de nerecunoscut... stii vorba aceea cu "pestele de la cap se impute". Intelege-ma, critic ce e bolnav in tara asta, ATAT.

Nu stiu ce varsta ai, dar eu la 38 simt ca-mi clocoteste sangele in vene, iubesc viata, ...dar ma deranjeaza foarte tare cand vad ca altii isi sterg bocancii in ea.

Apoi Valea Jiului... ar trebui numita Valea Plangerii. Ai fost prin zona, ai vizitat Petrosaniul? ... in drum am trecut pe la Voineasa (ha, o pot face muzeu... din 89 si pana in prezent nu s-a investit nimic). Sa-ti vorbesc si de jud. Gorj? ca la un restaurant de la marginea mun tg jiu cand am intrebat unde e baia m-au trimis afara la o BUDA; trebuie sa recunosc ca aleea pana acolo avea pavele frumos colorate. Am alergat cu limba scoasa in 2 parcuri ca sa vad statuile lui Brancusi. Cum naiba de nu le-au pus pe toate intr-un loc? Nota 10 la mun Cluj, Alba Iulia, Brasov, Sibiu, Pitesti, oraselul Hateg, tare dragalas, iar Hunedoara mi-a dat fiori. Sa vezi cand iesi din Cetatea lor cum iti scoate ochii combinatul, Ce priveliste!!!... te duci dracu. Apropo de Brasov... sa te ferasca D-zeu sa urci cu telefericul pe Tampa si sa te treaca pisu; mai bine mergi in padure la tanti ursoaica. In rest un oras de nota 20. Cum naiba le-a scapat edililor tocmai WC-ul ala. Si crede-ma, era muntele plin de nemti. Sa le mai cerem respect? Mi-a crapat obrazul cand vedeam cum se stramba nemtoaicele.

Superba Delta, dar la Mila 23, ca acolo am fost, atatea gunoaie erau ca-mi venea sa vomit... lipoveni, ce poti sa le ceri.

Iti pot scrie tone de impresii.

Draga Cosmin, hai sa nu ne mai certam ca nu are rost. Traim in aceeasi tara si suferim din acelasi motiv dar fiecare in felul lui.

Anul viitor voi vizita Budapesta, Viena si Praga.

Cred c-o sa vin bolnava de tot. Acum am doar simptome ale unei boli care probabil nu mai are mult sa ma cuprinda.

Nu mi-e rusine ca sunt roman ; daca mi-era nu mai spuneam ca sunt din Romania atunci cand pe mine si familia mea personalul din hotelul unde am fost cazati in Bulgaria, ne-a confundat cu olandezi.

Cu respect,

Mirela.

ispasflorentina*
    [29.12.09 22:20:14]

Si eu am fost la victoria palace in 2007 de paste. Eu am foarte multumita, mancarea a fost ok, da probabil erau la inceput si isi dadeau interesul.

In schimb romanul se cunoaste, majoritatea sunt tarani, se ingramadeau la masa groaznic de urat si faceau galagie, puneau in farfurie cate 4 5 fripturi de persoana de parca nu mai mancasera pana atunci, ascultau manele in camera la maxim volumul, tipic romaneste. Sau stateau in masini in fata hotelului cu muzica tare si dansau, dezgustator...

Dar despre hotel totul mi s a parut ok si Sunny Beach este o destinatie ok aproape, am vazut si pe la altii unde dai un pumn de bani gen, tunisia si stai la un hotel de 3 stele

[15.03.10 19:51:05]

wow... ops, doamne ce se intampla pe aici... nu pot crede asa ceva!!!... de ce atat tam-tam pt ce? ... oameni buni nu este CORECT a caracteriza pe toti romanii in acest mod, PADURE FARA USCATURI NU EXISTA, deci pana la urma nu vreau sa mai pun si eu paie pe foc dar, trebuie sa mentionez un aspect:

eu am fost anul trecut in RESORTUL DUNI la HOTEL ROYAL PALACE 5* si va pot garanta ca in perioada cat am stat eu acolo de pe 23. 08. 2009 pana pe 30. 08. 2009, romanii au fost mult mai civilizati decat ,nemtii si olandezii care seara de seara au baut pana la refuz ca niste porci... facand galagie ff tare, se strangeau cu mesele la fel cum facem noi cand mergem la botezuri si nunti si credeti-ma ca-mi era rusine la un moment dat sa ma deplasez spre bar din cauza lor, asta se intampla pe terasa restaurantului... dar cine a fost anul trecut in locatie in aceeasi perioada cu mine poate confirma sau infirma acest aspect.

in fine nu asta este important de a cataloga pe unii sau pe altii ca sunt nu stiu cum, ci este ff important sa specificam ce anume am gasit acolo concret pt a evita ca si altii sa-si ia vreo teapa parerea mea, pt ca toti muncim si poate sacrificam destule pt a merge undeva in concediu sa ne incarcam bateriile si nimanui nu-i pasa pana la urma de banii munciti cinstit decat noua...

pe mine m-ar interesa cat a costat sejurul pe fiecare... in locatiile respective.

[16.03.10 08:54:06]

mihaela, te rog sa nu te superi, dar sa nu inducem lumea in eroare. sarmalele sunt de origine turca. nu sunt romanesti ca origine. noi avem in tara multe feluri de mancare preluate de la turci (ex. sarmale), arabi (ex. musaca), greci (ex. ciorba de burta) etc.

asa ca sarmalele sunt specifice bucatariei turcesti.

vio...referitor la ce-ai citit mai sus si te-ai mirat. de fapt ne-am exprimat cateva puncte de vedere dar ne-a impacat de mult. cat priveste strainii vs. romani, suntem cam pe aceeasi lungime de unda.

despre preturi, important este cu cat gasesti in acest an, pentru ca in general preturile de pe litoralul bulgaresc au crescut cu cel putin 1-%.

de exemplu, eu am cerut pe net oferta si am primit atat de multe, incat mi-a luat cam o saptamana sa le centralizez (in xcel).

atentie: la sfarsitul acestei saptamani incepe targul de turism la palatul parlamentului, iar saptamana viitoare este la romexpo.

[16.03.10 09:02:53]

mihaela, ce ne poti spune despre animatie -exista si cum este- si sezlonguri piscina/plaja.

[16.03.10 09:34:11]

ok, toate bune si frumoase... pana la final... ce parere aveti voi despre last minute pe BULGARIA, oare credeti ca va fi ceva anul acesta? pt ca dupa cum afirmati si voi litoralul bulgaresc este plin de tot soiul de turisti? ... preturile sunt intr-adevar in perioada in care am eu zilele de concediu cele mai mari si m-am gandit ca poate gasesc ceva pe last minute? ... astept pareri si merci pt raspunsuri...

pana la urma indiferent ce fac altii in concediu, cum se comporta... sincer nu sunt ff pasionata sa stiu ci doar imi doresc a petrece o saptamana cat mai buna, fara probleme la destinatie... iar celor care nu au fost in RESORTUL DUNI il recomand din tot sufletul... merita toti banutii...

apropo eu am fost anul trecut si acum doi ani la aceste targuri si nu pot spune ca am fost incantata de aceste oferte la aceste targuri,sunt ff putin oferte pe bune care merita toata atentia....

[16.03.10 09:46:07]

vio, nu m-ai mai sunat; daca vrei, o poti face astazi dupa ora 17. Pe scurt, ti-as spune sa te gandesti serios la Hrizantema Sunny Beach - piscine mari, restaurant si servici de masa super okey, cel mai vechi sistem AI din Sunny (un avantaj mare, au experienta!) si te incadrezi si in bani. Crede-ma c-ar fi o alegere chiar buna. Detalii prin telefon, daca doresti - dup-amiaza/seara.

[16.03.10 09:47:33]

eu nu prea agreez ofertele last minute...risti sa iei ce ramane. poate gasesti hotelul dar poti sa nu gasesti camera pe care o vrei.

[16.03.10 09:50:27]

webm, cat costa la hrizantema? eu vroiam la riu evrika unde a fost excelent.

[16.03.10 09:52:24]

sorry... sorry... am avut motive serioase de nu te-am sunat, iti voi explica cu alta ocazia aspectul si nu te-am uitat am promis ca te sun si o voi face, nu vreau sa crezi ca sunt neserioasa dar sti odata ce ai fost la 5* pe un pret ff bun dupa parerea mea iti este ff greu sa mai gasesti ceva sa-ti convina ca locatie si ca bani... ok... eu in genere pana ma hotarasc sa merg undeva intorc foile pe toate partile si caut poze, comentarii, etc... pana imi fac pe bune o impresie despre locatie in sine si nu vreau sa ma laud nu am dat gres pana acum, desi nu am postat aici toate concediile mele... pe acest site...

am avut sejururi la care nu am avut ce reprosa... bine sunt eu un pic mai exigenta la curatenie dar e ok... vb...

[16.03.10 09:57:45]

cosminp: m-am uitat doar la perioada care o interesa pe VIO, aprox 350 eur/pers la inceput de august (cu EB inclus). Dar cred ca si celelalte preturi sunt proportionale.

Va recomand Hrizantema, nu e foarte cunoscut, abia de anul trecut s-a deschis pentru piata din Ro, iar media actuala de pe AmFostAcolo. ro este sub-evaluata (datorita unui review mai particular), realitatea este peste acea medie.

NU este desigur un hotel comparabil cu Royal Duni, dar este unul cu raport F. BUN pret/calitate.

[16.03.10 10:06:07]

webm, multumesc. am gasit si eu la hrizantema 55eur/noapte/persoana si o noapte gratuita in august.

georgeroiu
    [27.05.10 09:12:22]

Buna, ma gandesc sa merg si eu impreuna cu sotia si un baietel de 1,5 ani la acest hotel. Oscilez intre Marvel si Planeta.....inca nu stim sigur....

Zi mi , te rog, este departe de plaja acest hotel ? Sau e departe de centrul statiunii ?

Si cate ceva, te rog, despre bauturile all inclusive (programul lor de servire, gen....adica dau vin, bere, dar si tarii ? ca la planeta inteleg ca nu...).

Mersi !

soreno29
    [27.05.10 09:19:55]

Domnule webmaster ..o sa fiu la hrizantema de pe 1 pe 10 iulie...poate n o fi as cum il descrieti ca o sa va treziti cu un review de numa numa

review o sa fie oricum.....

[16.06.10 09:33:17]

Buna ziua, avem rezervare la Marvel din 2 iulie.

Va rog sa-mi dati mai multe amanunte despre camere (priveliste, curatenie). mancare si bauturi racoritoare (avem all inclusiv) si plaja (preturi sezlonguri). Am citit ca hotelul are o piscina impresionanta, dar cineva care a stat la Victoria Palace mi-a scris ca este mica. Am citit ca poti sta pe cearceaf numai in spatele sejlongurilor, dar in poze am vazut multa lume asezata in fata lor.

Din cauza bugetului de criza de anul acesta (suntem bugetari) am fost nevoiti sa renuntam la rezervarea facuta la un hotel cu ultra all si plaja privata din Nisipuri. Am primit o oferta avantajoasa aici si tinand cont de faptul ca baiatul are 13, 99 ani si nu am platit pt el, mi s-a parut convenabil 7nopti=510 euro. Nu sant sigura ca am facut o afacere buna.

Mentionez ca am stat doi ani la rand in Albena la Kaliakra Superior si un an la Miramar Obzor. Daca nu aveti timp sa-mi scrieti va rog lasati-mi un nr de telefon.

Multumesc mult.

[16.06.10 09:39:04]

Buna ziua,

va rog sa-mi dati mai multe amanunte despre calitatea mancarii la AIl inclusiv - Hotel Marvel (daca este mai mult gen gatita si au multe tocaturi, sau daca mai scapa si-un gratar si preparate din peste) si despre dispunerea camerelor (ce ar trebui sa evit).

As dori sa stiu daca este posibil sa ajungi in situatia de a sta la coada la restaurant datorita faptului ca hotelul are asa multe camere si de asemenea daca esti nevoit sa te scoli cu noaptea in cap pentru a ocupa un sejlong la piscina.

Sa-mi spuneti daca este galagie de la strada? In poze mi se par cam inghesuite hotelurile (este adevarat? )

De parcare daca stie cineva, in cazul in care nu gasim loc in fata hotelului, exista vreo parcare cu plata si cat costa?

La plaja, daca nu iti platesti sejlong, ai unde sa-ti intinzi cearceaful?

Se poate ajunge in Nessebar cu transportul in comun?

Astept vesti cat mai curand, deoarece sejurul incepe in 2 iulie.

As aprecia daca mi-ati impartasi cu sinceritate toate experientele neplacute din acel sejur.

Noi am fost 2 ani la Kaliakra superior in Albena si anul trecut la Miramar in Obzor. Am cumparat bilete la Marvel deoarece am primit o oferta in care copilul de 13, 99 ani are gratuitate la cazare + o reducere de 20% la intreg pachetul. Fiind un an de criza, am cauta o varianta cat mai avantajoasa privind raportul calitate-pret. Sper din tot sufletul sa fi facut alegerea potrivita!

Multumesc si va doresc un concediu cat mai placut!

mpanait*
    [21.06.10 20:53:40]

Ca sa fiu mai eficient, am sa va raspund pe rand la fiecare intrebare

***Mancarea este foarte buna, este imposibil ca intr-o zi sa nu gasiti ceva care sa va placa. N-aveti ce sa evitati la dispunerea camerelor

*** In perioada 12- 20 iunie cand am fost noi, nu am stat la nici o coada, nu stiu cum este in plin sezon.

*** Este liniste. Doar de zgomote generate in, hotel in camere vecine sau pe holuri puteti fi deranjati. Noi am avut in hotel niste englezi care doua nopti la rand, pana dimineata, au urlat, au trantit, s-au fugarit si au iesit pe balcoane in p…ielea goala, ca sa-si manifeste dragostea netarmurita fata de „england” (am scris intentionat cu litera mica). Bineinteles, de asta, nu este de vina hotelul. De fapt, astfel de lucruri s-au intamplat in mai multe hoteluri, cu englezii. Cine se jeneaza ca este roman ar trebui sa-i pe vada acesti monstri si-i trece jena imediat. Mie unul, asa mi-a trecut...

*** Noi am gasit loc in parcarea destul de mica a hotelului, nu am platit parcarea. Nu stiu cum este in plin sezon. Cred ca se poate aranja usor pt 10-20 leva cu un paznic al unei parcari de la un hotel vecin, sa-ti parchezi masina acolo.

***La plaja, daca nu iti platesti sejlong, ai unde sa-ti intinzi cearceaful? - Ai, fara probleme. De-altfel, mai toti cei de pe plaja stau pe cearsafuri.

*** Se poate ajunge in Nessebar cu transportul in comun? - Da, sunt autobuze si nu costa mult.

amalia.ciobanu
    [22.06.10 10:34:17]

Buna dimineata,

si eu merg anul asta la H. Marvel din 26 iunie, chiar sunt curioasa sa vad si alte pareri - sper sa nu se mute situatia neplacuta pe care am intalnit-o la H. Chaika anul trecut. Din cele doua postari din 2009 am concluzionat ca nu se compara cu Resort Victoria-Group, sper sa fie mai civilizat (cu toate ca am o strangere de inima datorata includerii acestui hotel intr-o oferta destul de avantajoasa).

De 1 mai 2010 am fost la Nisipurile de Aur la H. Dana Palace si ce nivel de servire am constatat m-a facut sa cred ca e general valabil pe litoralul bulgaresc scaderea calitatii meniului, in mod special prin diversificare si apoi ... sa ma iertati - aceleasi sosuri lungi cu usoare urme de carne si pline de fidea sau cartofi! 3 seri la rand.

Referitor la transportul catre Nessebar, din Sunny Beach exista autobuze cu doar 1 leva pt aceasta destinatie, numai sa reperati din timp statiile. Va pot da cu aproximatie 3 statii: una – in dreptul H. Lion, alta la H. Kuban si cred ca ultima statie inainte de intrarea in Nessebar este la H. Hrizantema. Daca imi este permis sa trimit un link o sa va orientati mai usor dupa harta statiunii.

webmasterXY*
    [22.06.10 11:04:11]

@amalia.ciobanu, poate n-ar fi rau, ba chiar ar fi indicat in masura timpului disponibil sa scrii impresii despre Dana Palace, mai ales ca hotelul nu se bucura de o foarte mare apreciere. Impresiile tale "calde" ar putea aduce unele lamuriri.

De asemenea, la intoarcerea din sejurul de la Marvel, eventualele tale impresii ar fi bine-venite; nu exista review-uri din acest an, nici macar poze, sunt convins, este o destinatie care intereseaza, iti dorim vacanta frumoasa si te asteptam cu impresii "calde".

[22.06.10 19:25:25]

Multumim mpanait,

ne-am linistit in privinta mancarii (despre care englezii care au fost la Marvel scriu ca este oribila), dar te rog spune-ne daca ati avut gratare de porc sau pui si daca au preparate din peste.

Poate ne povestesti putin si de drum,traseu si vinieta.

Noi ne-am invartit in Ruse anul trecut o ora si jumatate ca sa gasim vinieta caci la benzinarie nu mai aveau.

La Marvel sunt camere din care sa se vada marea?

Voi ati mai fost in concediu in Bulgaria? Cum vi s-a parut aici fata de alte hoteluri?

mpanait*
    [23.06.10 08:59:01]

Noi am avut demipensiune si ne-a fost absolut suficient. Eu sunt un mancau si, la fel ca si dv. mi-am facut unele griji in legatura cu mancarea. Ma tot gandeam ca poate ar fi fost mai bine sa iau all inclusiv. Acum insa, ma felicit pt alegerea mea, care mi-a permis sa am timp si pt. altele, nu sa stau numai, ca un porc la ingrasat in sala de mese. Gratare, ori de pui ori de porc, peste, carnati, pizza etc sunt in fiecare zi, si asta doar la masa de seara. Nu va faceti griji cu mancarea, mai ales ca aveti all inclusiv.

N-am mai fost in Bulgaria, am fost in Turcia. In Bulgaria mi-a placut mult mai mult, inclusiv din p. de vedere al mancarii.

De mers, am mers pe ruta Silistra - Dobrich, care are o portiune de drum de vreo 30 de km, foarte rea.

Noi am primit camera cu vedere la mare fara sa cerem neaparat asta.

Am observat ca nu exista nici un review de anul asta despre Marvel, intr-o zi cand voi avea destul timp si chef de scris, poate am sa scriu si eu unul. Situl asta merita efortul, eu unul am obtinut destule informatii foarte utile de aici.

webmasterXY*
    [23.06.10 09:02:34]

@mpanait, chiar ne dorim ca in masura timpului liber sa ne povestesti impresii recente de la Marvel. Ar fi foarte util iar comunitatea recunoscatoare, multumim!

amalia.ciobanu, cosminp, diabv*, georgeroiu, ispasflorentina*, mirelutza, mpanait*, soreno29, VIO, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂMarvel Hotel: