ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2013
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
JUL-2012

Fulpmes si frumoasele sale imprejurimi

Exista momente in viata pe care ai dori sa ti le intiparesti pentru totdeauna. Cand totul ti se pare perfect. Sentimente, ganduri, privelisti de neuitat. Aceste clipe sunt deseori legate de un "colt de rai" in care ai nimerit si care te-a fermecat.

Cred ca nimeni nu poate scapa de frumusetea maiestuoasa a muntilor. Doar... doar acea faptura pe care am vazut-o la televizor in prima zi de Craciun 2012, care-si petrecuse noaptea intr-un club galagios. La intrebarea reporterului de ce n-a ales sa mearga la sfarsit de an undeva la munte, ea a raspuns tare si cu naduf: "Eu urasc muntele! "

Cum poate exista o asemenea fiinta pe lume care sa nu vibreze la vraja muntelui?

Locurile cele mai frumoase nu sunt intotdeauna cele pe care le gasesti la capatul celui mai lung drum. Pretutindeni in Austria ti se deschid noi si noi privelisti de care te indragostesti si pe care nu le mai poti uita, de multe ori poate faci un mic ocol, abatandu-te de la drumul tau, pentru ca sa-ti mai petreci macar cateva clipe pe meleaguri indragite. Asta ni s-a intamplat si noua...

Vara 2012, din nou pe autostrada A 12 in drum spre St. Johann, unde planificasem un sejur de noua zile. In apropiere de Linz se afla Abatia St. Florian, pe care o mai vizitasem in urma cu doi ani. O abatere de 7-8 km si ne lasam iar fermecati de picturile si patrunzatoarele sunete ale vechii orgi.

Din localitatea St. Johann, in drum spre Fulpmes, cea de-a doua destinatie in Tirol a verii trecute, am parasit A 12 si ne-am indreptat spre Alpbach, district Kufstein, despre care aflasem ca a fost premiat in 1983 cel mai frumos sat al Austriei, iar in 1993 a primit titlul de cel mai frumos sat al florilor din Europa. Drumul de la Rattenberg, prin Brixlegg pana in Alpbach strabate un defileu foarte frumos.

Un alt popas de cateva zeci de minute a fost la Pertisau. Am iesit din A 12 in dreptul localitatii Jenbach, cu gandul la fermecatorul lac Achensee, dar si la Adriana, pe care o influentasem, in urma unui review scris de mine, sa-si petreaca un sejur in aceasta zona.

Luna iulie 2012 a insemnat pentru mine o delectare ajunsa la superlativ. In fiecare an, vara, toamna sau iarna descopar in vestul si sudul Austriei, dominata de inaltimile Alpilor si Prealpilor, noi zone deosebit de atragatoare.

La 7 km de Innsbruck, capitala Alpilor, in dreptul localitatii Schoenberg im Stubaital din autostrada Brenner porneste spre S-V drumul national care alaturi de Ruetz strabate valea Stubai pana la Mutterberg - punct terminus si punct de plecare spre inaltimile ghetarului Stubai.

Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders si Schoenberg sunt cele cinci sate asupra carora vegheaza batranul ghetar, fiecare cu specificul si farmecul sau particular. Aici peisajul este marcat de forta gigantica a apei sub forma unor impozanti ghetari altadata, care, unii dintre ei, in zilele noastre au devenit ape curgatoare - mici paraiase, a unor salbatice cascade ce se pravalesc de la inaltimi sau a lacurilor limpezi in care se oglindesc culmile inzapezite ale Alpilor.

Situat in insorita vale Stubai, la o altitudine de 937 m, Fulpmes este strajuit de culmile muntilor Serles si Kalkkogel. Aceasta zona se poate lauda cu cel mai inalt domeniu de schi pe ghetar din Austria, cu cea mai lunga pista naturala de sanius din Tirol, cu nenumarate cascade dintre care Grawa si Mischbach sunt cele mai impresionante. Prinzand viata in apropierea vechii exploatari de fier, aur si argint, Fulpmes este supranumit "satul fierarilor", fapt intarit si de imaginea nicovalei pe care o gasim in emblema sa.

Fulpmes este o mica localitate care te imbie la lungi plimbari pe stradute pline de farmec. Oriunde gasesti ceva care trebuie sa admiri, lucruri simple si frumoase, altele care te inspira si pe care ti-ai dori sa le gasesti si in Romania ta...

Ramaneam pironita locului minute in sir vrajita de trilurile pasarelelor, poate vi se pare curios, dar nici ele nu seamana cu ciripelile bastinaselor noastre.

Magazine mici cu vitrine dichisite te imbiau la tot pasul sa le treci pragul.

Biserica St. Vitus din centrul satului, decorata cu stucaturi in stil rococo trimitea in eter dangatul celor patru clopote ale sale, cu diferite tonalitati, la fiecare sfert de ceas.

Daca va intrebati ce va poate oferi Fulpmes, raspunsul este simplu - nenumarate oportunitati -aflandu-se la o distanta de doar 17 km de Innsbruck, noi l-am vizitat in doua randuri. Cu simpaticul Stubaitalbahn, linie infiintata in 1904, un trenulet cu ecartament ingust, care, odata ce te-ai suit in el, te supune unei experiente deosebite. Cu el calatoresti prin inima padurii, cand si cand ti se deschide privelistea asupra vaii Stubai, urmeaza cateva viaducte si tuneluri, apoi traversezi mici ferme particulare sau treci foarte aproape de mici locuinte cochete. Intr-o alta zi am revenit la Innsbruck cu masina pentru a vizita Castelul Ambras.

Dar cea mai impresionanta zi a fost aceea cand am plecat din Fulpmes pentru a urca pe culmile ghetarului Stubai.

Am urcat cu telecabina de la statia Mutterberg 1750 m la statia intermediara Fernau 2300 m, aici linia se bifurca, noi am urcat in continuare la Bergstation Eisgrat 2900 m si in sfarsit am ajuns la statia Schaufeljoch.

La 10 minute de mers pe jos de statia Schaufeljoch, am ajuns la platforma Top of Tyrol, loc de unde ti se deschide o priveliste de necrezut asupra a peste 109 culmi ce strapung cerul cu inaltimi de peste 3000 m. In apropiere se afla unul dintre restaurantele situate la cea mai mare inaltime din Austria, Jochdohle, la 3150 m!

Top of Tyrol a mai insemnat pentru noi ceva inedit - am asistat la ora pranzului la rugaciunea unui grup distins de musulmani.

Nu multi turisti au parte de un asemenea spectacol la inaltime!

O alta platforma, nu mai putin spectaculoasa este "StubaiBlick" 2160 m, de unde aveti o vedere panoramica asupra Alpilor Stubai pana la Innsbruck, a lantului muntos Wilder Kaiser pana in valea Zillertal. Aici intr-adevar ai senzatia minunata de a fi in armonie cu natura!

O calatorie inapoi in timp a fost prilejuita de vizita in Gschnitz, un mic sat izolat, pe valea cu acelasi nume, la Muhlendorf unde puteti afla abilitatile si atelierele de lucru ale vechilor locuitori - o interesanta lectie practica.

In orice anotimp, Fulpmes va asteapta sa-i descoperiti minunile naturale.

peste tot pluteste o atmosfera de pace si liniste, de bine...

Trimis de Alina53 in 11.02.13 21:47:40
Validat / Publicat: 12.02.13 06:11:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alina53AUTOR REVIEW
[11.02.13 21:51:10]

Webmaster, te rog www.youtube.com/watch?v=Adl-sV3-xx8. Multumesc

[11.02.13 22:09:14]

Ilustrația muzicală indicată a fost atașată review-ului.

Articolul a fost deasemenea selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

adryana
[12.02.13 07:15:18]

draga Alina, mi-ai bucurat sufletul in dimineata asta cu acest rw. iar fotografiile sunt ireal de frumoase. Ma bucur nespus pentru voi ca ati ajuns iar in Austria.

traian.leuca †
[12.02.13 08:52:36]

Insotit de sunetul muzicii, am citit frumosul tau review,

pentru cere te rog sa primesti felicitarile mele.

Michaell
[12.02.13 09:19:17]

Poza P11 - aici nu numai oamenii sunt fericiti ci si floriile.

ce rost mai are atunci sa asteptam paradisul promis de biserica... haideti cu totii la Fulpmes-Neustift... -

[12.02.13 09:31:50]

@Michaell: off topic, avertisment

Alina53AUTOR REVIEW
[12.02.13 10:08:42]

Multumesc, Webmaster!

@adryana, sa stii ca mai ales gandul la tine m-a facut sa revin in Pertisau...

@traian. leuca - multumesc, incanta-ne in continuare cu review-urile tale!

mateimarian*
[17.02.13 21:59:29]

@Alina 53

citind review-ul tau si vazand fotografiile minunate (sincer), nu pot decat sa strig in gura mare:

Ich liebe auch Osterreich!!!

Felicitari si mai ales multumiri!

adryana, Alina53, mateimarian*, Michaell, traian.leuca
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Fulpmes-Neustift: