ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2013
ÎNSCRIS: 19.08.10
DEC-2012

Boutique hotel

Dupa ce am facut o pauza de 3 ani, am decis sa revin la pasiunea mea schiatul si implicit la Bansko. Bansko este o alegere buna, undeva la mijloc (nu e Austria dar nici Romania), ok din punct de vedere material si foarte ok din punct de vedere al zonei de ski (un singur minus-gondola, e cam neplacut sa urci in fiecare zi 30 min cu gondola).

Inca de acum 3 ani am descoperit restaurantul Victoria (cel mai bun din Bansko, raport calitate-pret excelent insa plin tot timpul este necesar sa aveti rezervare) si mergand in fiecare seara la restaurant intr-una din zile am zis sa intram si la hotel sa vedem cum sunt camerele si preturile... am fost impresionati si am zis ca daca vom mai merge la Bansko cu siguranta alegem Uniqato.

Pe mine conceptul de Boutique Hotel ma incanta... imi inspira intimitate, liniste... si exact asta am gasit aici.

Ca locatie hotelul este situat pe strada Pirin nr 119, in apropiere de hotelul Kempinski (undeva la 200 m de gondola). Hotelul dispune de parcare subterana (la care ai acces doar cu cartela de la camera-deci este super safe) si asa cum era necesar intr-o statiune de munte dispune si de camera in care iti poti lasa schiurile si tot echipamentul.

Check in-ul se face la ora 14 (nu iti poti primi camera mai devreme insa iti poti lasa bagajele pana este gata camera). Personalul este destul de amabil, vorbeste foarte bine engleza.

Hotelul are 16 camere (nu va recomand sa stati la etajul 1-se aude zgomot de la restaurant si nici la mansarda-nu este balcon). Camerele sunt mari, spatioase, curate. Personal mi s-a parut un pic cam frig (acum depinde de fiecare-nu am facut frigul... dar totusi pentru gustul meu a fost un pic frig).

Un lucru care mi-a placut a fost faptul ca in camere exista Dvd player si un cos cu filme (subtitrate in engleza, bulgara) exista si Wifi gratuit si merge foate bine (nu am avut probleme).

Micul dejun (inclus in pretul camerei) este delicios, ai de ales intre 4 meniuri (french, american...) insa nu poti sa combini bauturile sau preparatele... daca doresti un alt suc sau altceva platesti extra. Poti alege sa mananci in camera (trebuie sa anunti de seara) fara sa platesti ceva. Daca alegi sa comanzi in camera ceva de la restaurantul Victoria ai 15% reducere.

Din pacate hotelul nu dispune de piscina... ci doar de sauna, aroma therapy (incluse in pretul camerei) iar masajul este contra cost.

Imi pare rau ca nu am poze(dar sper sa fac rost de la prietenii mei,poate au facut ei poze)

Per total ne-am simtit foarte bine si desi este un hotel destul de scump (fata de multitudinea de oferte disponibile) cred ca s-a meritat!

Trimis de ailynuka in 09.02.13 20:04:34
Validat / Publicat: 09.02.13 21:38:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2403 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.00 EUR pe cameră

fanespoitorul
    [11.02.13 08:55:18]

Ai spart gheata. Datorita tie am aflat si despre Uniqato.

Mai sunt hoteluri in Bansko iar pe AFA nu au nici o impresie.

ailynukaAUTOR REVIEW
    [11.02.13 18:42:59]

Site-ul AmFostAcolo este foarte util... cel putin eu tot timpul verific pe site despre o locatie/destinatie inainte de a lua o decizie... este foarte important sa scriem despre fiecare destinatie/locatie in care am fost tocmai pentru a-i ajuta si pe ceilalti

ailynuka, fanespoitorul