ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2013
ÎNSCRIS: 05.02.13
MAR-2012

la PMM* = 170 USD

Prima vacanta exotica - prima impresie de neuitat

A fost prima noastra vacanta exotica si am ales foarte bine hotelul; abia dupa ce am ajuns si am vazut si alte hoteluri vecine ne-am dat seama ca am fost norocosi alegand acest resort. Foarte intins ca spatiu, impecabil de curat, personalul foarte civilizat si vorbitor de cel putin 1 limba internationala (engleza / franceza / germana).

In prima seara dupa ce am ajuns am facut o mica vizita prin resort si ne-am dat seama ca este un mic colt de rai: gradini frumoase cu flori exotice, palmieri si copaci tropicali "tunsi" in forme extraordinare, gazon ingrijit si pe suprafete mari; cu greu am putut adormi... oricum ne-am trezit apoi devreme (pe la 3 noaptea) din cauza diferentei de curs fus orar.

Regimul de mese a fost AI, resortul avand si restaurante a la cart unde puteai sa-ti faci rezervare si sa alegi din ce bucatarie internationala sa manaci: italiana, frantuzeasca, chinezeasca, americana. Barurile aveau bauturi locale si internationale, un detaliu interesant era ca puteai bea sampanie la orice ora doreai (fara costuri suplimentare). Chelnerii superamabili, glumeti, cocktail-uri foarte bune. Echipa de entertaiment a fost extraordinara, toata ziua te cooptau la diverse activitati iar seara erau spectacole tematice. Plaja priva foarte intinsa, pat de plaja si prosop "la liber", nisip fin alb ca varul, apa curata, instructori amabili pentru scuba sau snorkeling.

Zona este una turnistica, multe resorturi si un mall cam la 4km; in rest... mai saraci ca cei din Baraganul nostru... dar totusi amabili si incercand mereu sa-ti vanda suveniruri (nu asa agresivi ca turcii in Bazarurile lor). Poti lua cu tine acasa rom de calitate foarte buna, cacao, traburi trabucuri originale din tutun fin.

Excursii am facut cateva: la o tiroliana cu vreo 16 fire - cel mai lung avand 800 mm, cel mai rapid 60 km / h -, pe insula Saona - unde au facut reclamele la ciocolata Bounty (foarte spectaculos relieful), o vizita la plantatiile de cacao si cafea.

Parerea mea este ca merita sa incepi vacantele exotice cu un astfel de resort, merita sa incepi cu Caraibe.

Trimis de JohnnyP in 05.02.13 13:10:17
Validat / Publicat: 05.02.13 14:13:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 5364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (JohnnyP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 170.50 USD pe cameră

[05.02.13 13:51:10]

@JohnnyP: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

...

Pentru o informare exactă, precizăm că până în 2007, hotelul s-a numit EdenH Real Arena Resort

Costi
    [05.02.13 14:20:40]

@JohnnyP:

din cauza diferentei de curs orar

Probabil o combinaţie a expresiilor:

curs valutar + fus orar = curs orar

traburi originale

Asta e probabil o prescurtare de la trabucuri, nu?

... cel mai lung avand 800mm...

Impresionantă, lungimea de 0,8 m a firului tirolienei! :-O

Emoţiile inerente debutului...

adri-nico
    [05.02.13 14:26:52]

@ Johnny,

Felicitari pentru review! Ai primit votul meu cu maximul de puncte deoarece, chiar daca nu ai pus poze, mi-a placut felul in care te-ai exprimat.

Chiar daca dl Costi a descoperit cele citeva greseli, poti ruga un webmaster ca sa ti le corecteze. Sa nu te superi. Noi inca sintem o mare "familie AFA".

[efectuat corecturile resp. în text - by webm]

Sa nu carecumva sa spui ca nu pui poze ca imi strici ziua.

Astept cu nerabdare sa vad superbele peisaje de care imi e un dor nebun...

Astept si un review separat despre tiroliana respectiva. De unde ai luat excursia, unde a avut loc "evenimentul", pretul platit si "dotarile" angajatilor de la acest "parc de distractii".

De exemplu, eu cind am fost in dominicana si m-am dat cu boogie-urile alea, am avut parte de cele mai naspa conditii si "masinarii". Cind pe drum am intilnit si atv-uri mai calumea, muream de invidie ca rablele noastre se opreau la a doua piriiala...

Trebuie sa scrii si ce NU ti-a placut in aceasta vacanta caraibiana. Ai gasit ceva care sa nu iti placa?

JohnnyPAUTOR REVIEW
    [05.02.13 16:44:43]

@Costi: merci de corecturi; asa se intampla cand te bazezi prea tare pe T9...

fus orar, trabucuri, 800m (mai exact 811m).

sirbuvio
    [11.02.13 09:39:59]

@wm87 - cu multa sfiala va trebui sa va corectez. A fost numit EdenH DUPA 2007, mai exact dupa ce a fost construit si dat in folosinta. E unul dintre cele mai noi hoteluri in Punta Cana

@adina - lasa-le boalii de atv-uri, tot cu buggy e mai palpitant si mai haios... sa nu-ti para rau.

@johnny - hai frate cu pozele alea... unii pe aici avem abonament la newsletterul asta, de cind cu criza si nu mai putem merge.

rarman
    [02.08.18 17:45:57]

@JohnnyP:Buna, Inclin intre Punta Cana si Jamaica, imi puteti da niste detalii despre plaja? Se poate face baie, apa este rece/calda, este cu intrare lina sau abrupta?

Multumesc,

adri-nico, JohnnyP, rarman, sirbuvio