ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2013
    DIN: Iasi
    ÎNSCRIS: 05.02.13
    JAN-2013

Islanda - o experienta unica

Am petrecut sase zile in Islanda in luna ianuarie. A fost o vacanta de neuitat, in primul rand pentru ca am reusit sa vedem o generoasa Aurora Boreala (pe 13 ianuarie), dar am avut si alte experiente deosebite.

Hotarand sa cautam Aurora, am ales Islanda pentru ca era mai accesibila, din numeroase puncte de vedere, inclusiv cel financiar - gratie cursei low cost Londra (Luton) - Reykjavik. Nu am fost interesati de tururile mai aventuroase, asa ca ne-am mentinut in limitele conventionale. Poate si pentru ca ne facusem bine temele (documentarea pe internet), cuvantul de ordine al sejurului nostru a fost mai degraba "confirmare" - in sens bun.

Exceptand, desigur, Aurora. Am avut parte de un spectacol deosebit ("3" pe scara utilizata de Institutul Geofizic din Alaska) care a durat mai bine de o ora si jumatate. A fost una dintre cele doua nopti relativ senine din perioada sejurului nostru. Atasez si poze (fara ambitii de profesionist).

Am contractat cateva dintre tururile foarte populare: Circuitul de Aur, cautarea balenelor, Sudul si, in fine, Sud-Estul (prin peninsula Reykjanes catre Laguna Albastra). Nu are rost sa insist aici asupra lor - a fost, repet, o confirmare in sens bun. Review-urile anterioare sunt foarte utile si, oricum, cred ca cei mai multi dintre Dvs. care decid sa ia in considerare Islanda ca destinatie se documenteaza bine, in prealabil.

Gheizerele si cascadele s-au numarat printre tiparele acestor tururi: Geysir si Stokkur, respectiv cascadele Gulfoss (pe ruta Circuitului de Aur), Skogafoss si Seljalandsfoss (turul spre Sud) sunt obiective ce nu pot si nu trebuie ratate. Laguna Albastra sau plajele de lava reprezinta experiente deosebite. Cred, insa, ca fascinanta este senzatia cu care ramai dupa "combinarea" tuturor acestor trairi, intr-un timp relativ scurt. Si sa nu uitam de Aurora. Si sa nu uitam de oameni, pentru ca ei sunt cea mai pretioasa bogatie a Islandei.

Poate si datorita formatiei si profesiei, am fost atent la oameni, la ce spun despre tara lor si despre viata ei politica. Atasez o poza cu resedinta oficiala si biroul presedintelui tarii, la Bessastadir (nu exista masuri de securitate in exterior). Am vorbit despre criza, despre banci, despre proiectul lor de Constitutie, despre eforturile de zi cu zi ale unor oameni harnici, inventivi si liberi. Orasul Reykjavik - auster, dar viu si multicolor - exprima foarte bine, cred, valorile Islandei.

Sunt multe lucruri de spus despre aceasta tara. Pana la urma, a fost mult mai mult decat "confirmarea" de care vorbeam la inceput. Cred ca aceasta este senzatia care te indeamna sa mergi mai departe, sa descopei si alte locuri, si alte culturi.

Trimis de Lucian-Dumitru* in 05.02.13 11:03:02
    Validat / Publicat: 05.02.13 15:06:39
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ISLANDA

VIZUALIZĂRI: 5335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lucian-Dumitru*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Cer islandez (1)

raven
    [28.01.14 22:50:49]

Citez "As vrea sa fac, totusi, o exceptie: lacul Kleifarvatn, din zona vulcanica Krisuvik (atasez fotografii). A fost extraordinar, poate si pentru ca eram doar noi si ghidul - si am avut acea senzatie mai pronuntata de identificare cu natura. "

O impresie profunda mi-a lasat Islanda tocmai datorita sentimentului de identificare cu natura de care ai pomenit. Eu am avut o masina inchiriata si am petrecut zeci de ore (multe din ele singur) in capatul acela pierdut de lume, am petrecut ore intregi fara sa dau de oameni. Am fost pur si simplu extaziat de frumusetea Islandei care m-a lasat mut... iar in mutenia aia nu auzeam decat Natura desfasurandu-se... acolo am inteles ce voia sa spuna Eliade in Sacru si Profanul... Sacralitatea naturii, religia cosmică şi Existenţa umană. Nu sunt un om religios dar in fata Naturii ma inchin.

raven
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Islanda: