Unde mâncăm în București?

05.02.2013
Avatar Dragos
înscris/ă în 03.03.08
MEMBRU: CONSUL
JAN-2013

Restaurant Cuptorul cu lemne / Pache Protopopescu

Pizzeria 'Cuptorul cu lemne' [Bd. Pache Protopopescu] scump și slab

În opinia mea, evident. Dar asta poate și pentru că n-am prea mai fost de mult la o pizza prin târg...

Așa... pe o ploaie mocănească deasă și rece am pornit cu tustrele fetele la o cină 'în oraș'. A fost aleasă ca destinație pizzeria mai sus menționată, în mod cu totul democratic (copilul a vrut, noi ne-am supus). S-a făcut rezervare pentru ora 20:00, oră la care am reușit chiar să ajungem acolo. Masa noastră era gata, ne aștepta și bine am făcut că am rezervat, altfel la ora aia n-ai nicio șansă să prinzi vreun colț de masă liberă, nicidecum una-ntreagă!

Cele mici au vrut pizza (calzone și specială), eu niște paste cu midii, iar iubi o salată 'chef'.

La desert fetele au spus pas, dar eu am rezistat eroic la o porție de clătite cu înghețată și iubi la ceva 'ștrudel Manhattan'...

Totul a fost udat din belșug cu apă plată, bere fără filtru și nectar Cappy. (nu încercați a ghici cine ce a băut, sigur veți greși măcar pe unul).

Serviciul a fost rezonabil de rapid, în condițiile de aglomerație date, dar calitatea mâncării a cam lăsat de dorit - macaroanele mele erau cam prea fierte (urăsc chestia asta!), pizza era și aia cam fadă, iar salata a fost doar puțin peste limita comestibilității - nici vorbă de ceva special cum ar fi sugerat numele. Și nici deserturile n-au excelat.

Iar prețul, pentru ce am mâncat și băut acolo, zău mi se pare cam mare... După vreo trei tentative eșuate, am reușit totuși să achit folosind cardul.

Altă dată nu ne mai prind ei p-acolo...

Singurul lucru ce mi-a plăcut a fost ambianța - pereții erau toți decorați cu caricaturi originale având ca temă "13" (de la 2013). Dar și aici ar fi o obiecție - băncile pe care se stă sunt concepute conform principiului "cât mai insuportabile", ca să plece clientu' cât mai iute de-acolo, să lase masa liberă pentru alții.

Sincer, nu recomand. Decât dacă rămâne ultima opțiune...

Impresii încărcate de Dragos in 05.02.2013 10:19:27

Validat / Publicat: 05.02.13 12:01:51

VIZUALIZĂRI: 1982

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Dragos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  19100 PMA (din 21 voturi) nota2

- Flaviu
[05.02.13 12:30:17]

Am retinut, am sa-i evit.

Eu am iesit sambata seara prin Centrul Vechi si am mancat o pizza foarte buna la Coco-Bongo (sper ca am retinut bine numele localului). O pizza de vreo 450-500 grame, 23 de lei iar o bere Carlsberg la sticla a costat 9 lei. Nu stiu daca e mult sau putin - pentru Bucuresti, zic - dar localul si atmosfera sunt ok.

[05.02.13 12:47:13]

@Flaviu: bravos stimabile, ai fost prin capitală și n-ai dat de veste... Poate ne scrii despre local, măcar cu asta să mai speli din păcate. :)

- iulianic
[05.02.13 12:58:05]

@Dragos: Nu stiu cum este ambianta, cum este serviciul sau cat de confortabile sunt scaunele la Pizzeria "Cuptorul cu lemne" pentru ca nu am fost niciodata acolo. Pot spune insa ca am consumat de multe ori pizza de la "Cuptorul cu lemne" pentru ca faceam comenzi telefonice de la birou. Veneau baietii (cu niste genti speciale) chiar si numai pentru doua pizza. Le aduceau fierbinti, in cutii de carton care aveau inscrise pe ele toate datele de contact la Pizzeriei "Cuptorul cu lemne".

Ce sa spun? Noua ne placeau preparatele lor in primul rand pentru ca eram flamanzi si trebuia sa muncim pana tarziu. In birou persista multa vreme mirosul de pizza, iar cutiile de carton aglomerau incaperea pana cand erau aruncate. Asta era ambianta pentru noi.

[05.02.13 13:05:25]

@iulianic: păi mai mult cu asta cred că-și duc afacerea. Și nu numai ei. Pe undeva cred că e chiar mai rentabil să cari pizze la oameni acasă/serviciu, decât să le speli farfuriile, tacâmurile și fețele de masă plus mizeria ce-o aduc de-afară în salon...

Și cum la pauza de masă merge orice e cald și are ketchup...

Ce să spun, nu face parte din categoria "Nu mâncați aici dacă țineți la viața/sănătatea Dv. "!

Dar nici dacă țineți la papilele gustative, nu e bine să le testați produsele - sunt destule variante mai savuroase, doar să știi unde să te oprești (și să ai și destui bani!)

- Flaviu
[05.02.13 13:17:03]

@Dragos

Fost, fost... des in ultimul timp (prin Bucuresti).

Nu obisnuiesc sa scriu despre localuri, nu prea sunt atent la detalii si nici nu pot sa spun ca sunt un gurmand, un cunoscator al artei culinare, cred ca ma pot rezuma la a scrie, eventual, ecouri.

[08.03.15 23:26:55]

@Dragos -

Altă dată nu ne mai prind ei p-acolo...

Sincer, nu recomand. Decât dacă rămâne ultima opțiune...

Ași! azi am repetat greșeala. Deși acum doi ani se putea, acum au refuzat să ne rezerve o masă (pentru ora 15).

Dar asta nu ar fi mai nimic, în continuare spun că pizza e fadă și nu prea merită pierdut vremea pe acolo pentru ea.

Prețul, de data asta, parcă a fost ceva mai suportabil (deși spre mare, raportat la calitate).

Singurul punct pozitiv pentru ei de data asta a fost faptul că li s-a oferit fetelor câte o floare și un mărțișor „din partea casei”. Mărțișorul consta într-o miniatură a uneia dintre multele lor caricaturi.

Sper să nu mai repet și a treia oară eroarea...