ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2013
ÎNSCRIS: 22.01.13
JUL-2012

O vacanta reusita in Leptokarya / Hotel Poseidon Palace

Buna

In 2012 Iulie am ales ca si destinatie de vacanta Leptokarya / Hotel Poseidon Palace (este la 22 de km de Nei Pori - e mai corect de folosit regiunea Leptokarya decat Nei Pori, Platamonas ca si localitati...). 4 stele All Inclusive - conditiile au fost foarte bune ca si raport pret calitate.

Perioada Iulie (9-19 Iulie) - 10 zile AI, pret 1150 Euro (2 adulti + 1 copil 10 ani, camera standard cu 3 paturi).

Poseidon Palace este un ansamblu de cladiri cu1 etaj, parter si demisol, asezate pe o suprafata mare si plina de verdeata. Are o piscina proprie curata si incapatoare pentru cati turisti poate sa acomodeze - de obicei erau ocupate cam toate locurile de pe lang apiscina datorita prietenilor din Germania care nu mergeau pe malul mari ci doar la piscina.

Ca si turisti: 50% germani, restul impartiti intre sarbi, macedonieni, cehi, rusi, romani. Foarte civilizat si curat peste tot.

Am stat intr-o camera cu 3 paturi, se facea curatenie in fiecare zi (pt schimbarea prosoapelor: regula generala - daca le lasai in cada, le schimbau). Prosoape pt plaja contra cost (cred ca 0.7 Euro pe zi / prosop).

Plaja: nisip la umbrelutele de pe plaja, pietre mari la intrarea in mare + primii 20m apoi nisip fin. Era mai greu pt copii datorita acelor pietre mari dar cu papucii de apa adecvati nu a fost chiar un chin. La plaja erau doar romanii, sarbii si rusii - restul la piscina.

Se plateau sezlongurile de plaja: 2Euro/bucata + 2 Euro umbrela.

Bar langa plaja: dozator cu apa plata / apa minerala / coca-cola / sprite / fanta la discretie, bere la dozator (f buna si rece), ouzo, coniac si vin incluse... Se plateau coktails + bauturile speciale...

La masa (AI) foarte multe specialitati locale la alegere (chiar placuti surprinsi de calitatea mancarii stiind ca in Grecia nu prea se inghesuie la AI sa-ti ofere mare lucru...). Fructe, inghetata si deserturi la discretie. Foarte curat si civilizat totul.

Parcarea era gratis in interiorul complexului - pe langa cladirile de cazare - nu am avut niciodata probleme la a gasi loc liber.

Programul de seara a fost doar in germana - ghinion pentru noi, am ales sa ne plimbam pe malul marii sau sa stam la barul hotelului de pe plaja (pana la ora 23 era AI - dupa se platea totul).

E la 1 sau 2 km distanta de staiunea Leptokarya - acolo se gasesc multe terase si posibilitati de petrecere a timpului liber.

Recomand aceasta destinatie.

Trimis de marius1000 in 01.02.13 10:48:01
Validat / Publicat: 01.02.13 14:44:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius1000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 61.00 EUR pe cameră

[01.02.13 14:44:08]

@marius1000: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[05.02.13 09:10:30]

Odată cu apariția unui al treilea set de recomandări din această parte a Greciei, a sosit momentul ca zona LEPTOKARIA să aibă propria secțiune pe sait (vezi harta interactivă a acestei stațiuni și localizarea generală în regiunea KATERINI)

florake
    [07.02.13 17:54:54]

multumesc pentru impresii. am rezervat un sejur de 7 zile incepand cu 26 august 2013. sunt convins, acum, ca nu am ales gresit. as avea varianta de pecare din Timisoara sau Corabia -Olt. Ce traseu ai folosit? ... ptr ca iau in calcul mai multe variante. Prin Serbia? Sau... ?

multumesc anticipat!

Nasshu
    [07.02.13 18:10:03]

@florake: pai din Timisoara cred ca e mai ok, Serbia - Macedonia - Grecia. cca 820 km

Din Corabia/ Olt Bulgaria - Grecia. cca 630 km

Mai ai si varianta Timisoara - Bulgaria - Grecia cu trecere pe la Vidin ( se va inaugura podul pe 9mai) dar e mai lunga, cca 910 km.

marius1000AUTOR REVIEW
    [08.02.13 13:25:42]

@florake: Salut, din Timisoara: prin Serbia, macedonia, Grecia. Cam 790km si ai autostrada de la Beograd pana la Leptokarya (exceptand ceva portiune la trecerea din Serbia in Macedoni).

Eu am facut 11h cu 3h opriri si respectat max de viteza permis...

florake
    [13.02.13 09:44:01]

multumesc ptr raspunsuri. Astept si inaugurarea podului de la Vidin, studiez si varianta trecere cu bac Turnu Magurele. Suntem 2 familii: Timisoara si Corabia (ca puncte de plecare) sa ca orice informatie este utila. Prin Serbia si Macedonia trebuiesc si pasapoarte la adulti (alte costuri in plus) in schimb compenseaza prin portiune mare de autostrada

Nasshu
    [13.02.13 09:52:02]

@florake:

pentru adulti e suficienta cartea de identitate pentru ambele tari.

Macedonia - conditii de calatorie MAE

Serbia - conditii de calatorie MAE

Macedonia nu am traversat-o, insa in Serbia am fost doar cu CI - adulti.

prodypaul
    [01.08.13 09:37:20]

buna si noi avem bilete din data de 26 aug, santem din arad,

marius1000AUTOR REVIEW
    [05.08.13 12:58:21]

Si anul acesta am ales aceasta destinatie - 14-26 Iulie. A fost perfect.

Schimbarea fata de anul trecut: mult mai multi romani in complex, mult mai multi rusi in detrimentul nemtilor.

Felurile de mancare au fost mai putin dar tot f gustoase.

Pretul anul acesta a fost 1350 Euro AI pt 2 adulti si 1 copil 10ani

florake, marius1000, prodypaul