ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2013
    ÎNSCRIS: 01.03.11
    MAY-2012

Viva Valencia

Luciano Pavaroti /Enrique Iglesias-Cielito Lindo

Sotia mea este o mare fana a limbii spaniole si iubeste tot ceea ce este legat de Spania si locuitorii ei.

Primul nostru sejur impreuna a fost facut in Spania si de aici au urmat si altele.

In luna mai a anului 2012 ne-a cuprins pe amandoi dorul de Spania si ne-am hotarat sa facem un citybreak mai special. Pentru ca Barcelona o vazuseram deja de 2 ori am ales un alt oras frumos si usor accesibil cu avion direct din Cluj si anume Valencia, renumit prin mancare (celebra paella), arhitectura sa si prin celebrul Oras al Stiintelor si Artelor si Catedrala Seu despre care s-au scris cu lux de amanunte.

M-am gandit sa va recomand cam ce ar fi esential de vazut in acest oras minunat in afara de City of Arts and Science si Seu.

Iata cam ce am vizitat noi:

1. Bioparc Valencia- este un fel de gradina zoologica mai speciala in care se creeaza habitatul natural al diferitelor specii de animale. Este o locatie foarte frumoasa pe care o recomand tuturor categoriilor de varsta. A fost cel mai frumos Zoo pe care l-am vazut dupa cel din Lisabona.

De sigur ca acest concept pledeaza pentru prezervarea ecosistemelor naturale, concept cu care eu sunt de acord in totalitate.

Bioparcul are o suprafata de 200.000 de metri patrati si lumea se poate bucura de prezenta leilor, cimpanzeilor, urangutanilor, leoparzilor, gorilelor, antilopelor, zebrelor, crocodililor, diferitelor specii de pasari si a altor animalute care de care mai deosebite. Poti sta aici o zi intreaga fara sa te plictisesti. Bioparcul este situat in Parcul Cabecera de-a lungul Gradinilor Turia. Se poate ajunge aici cu metroul liniile 3 si 5 cu oprire in statia Nou d´Octubre, dupa care faci o scurta plimbare pe jos si iata-te la destinatie.

2. Jardines de Monforte: Eu sunt un mare iubitor de verde si de frumos asa ca oriunde ma duc caut de vizitat spatii verzi sau gradini. Si in Valencia am gasit evident asa ceva. Gradinile Monforte sunt concepute in stil neoclassic si romantic si au fost denumite Gradini Artistice in anul 1941. Inauntru se gasesc flori frumoase, statui de marmura, fantani, mici balti, poduri de lemn suspendate, portocali, banci, care impreuna iti confera o senzatie de relaxare si de bucurie pentru frumos. Gradinile create initial de Marquis-ul de San Juan au fost preluate de familia Monforte dupa ce acesta a murit si de aici vine si denumirea lor. Gradinile inca nu sunt foarte cunoscute de turisti iar suprafata pe care se intind gradinile nu este foarte mare. Din cand in cand mai poti intalni pe aici miri care vin la facut de poze in acest cadru cochet si feeric. Jardines de Monforte sunt situate in spatele spitalului Quiron pe strada Blasco Ibanez aproape de statia de metrou Metro-Facultats.

3. Jardines del Real (Royal Gardens) sau Jardines de Viveros se intind pe o suprafata imensa si aici poti petrece cu lejeritate o jumate de zi plimbandu-te si admirand zona. Sunt aproape de Jardines de Monforte. De origine arabica, acestea reprezinta fostele gradini ale ''Palacio De Real'' care a fost demolat in anii 1810 in timpul razboiului spaniol de independenta de poporul valencian pentru ca trupele lui Napoleon sa nu isi plaseze acolo armele... Aici poti intalni spatii special amenajate pentru cei mici, numeroase familii iesite la plimbarea de duminica. Au loc de asemenea si concerte sau proiectii de film in aer liber. Aici poti admira gradini de trandafiri, pini, statui si un lac articial cu rate si o cascada frumoasa.

3. Lonja de la Seda- este o caldire in stil gotic din orasul vechi, considerata patrimoniu cultural UNESCO din 1996. A fost construita intre 1482 si 1548 si aici se facea in evul mediu schimbul comercial de matase. Pe interior structura arata si mai interesant asa ca recomand vizitarea acestei atractii.

4. Tot in centrul istoric vechi se gaseste Palacio Del Marques De Dos Aguas unde se gaseste Muzeul de Ceramica pentru cei fascinati de arhitectura si ceramica care sunt bineveniti in aceasta locatie. Eu am fost fascinat de interiorul acestui palat cu candelabre, mobilier luxos, marmura peste tot. E o adevarata placere pentru ochi. Intrarea la exterior in palat este facuta in stil baroc dar cand am fost noi era acoperita pentru renovare. Palatul combina elemente rococco, neo-clasice si orientale. Constructia dateaza din secolul XV, casa unui nobil valencian Marquis de Dos Aguas fiind construita initial in stil gotic.

5. Plaza de la Virgin-este locul meu preferat de relaxat in Centrul Vechi al Valenciei. Este o piata mare, frumoasa si tot timpul populata cu o fantana arteziana cu multe sculpturi si porumbei asezate pe ele. Aici gasesti multe terase unde va recomand sa luati cina sau pranzul. Am servit aici cele mai bune paella, sangria si peste spada (emperador)...

6. Plaza de Ayuntamento-este poate cea mai cunoscuta si reprezentativa piata din Valencia, foarte aerisita si cu multi palmieri, aici fiind si sediul Primariei. In centrul pietei este o fantana arteziana mare si aici multa lume vine sa isi faca poze cu fantana in spate. Inconjurand piata se gasesc multe caldiri fascinante in culori predominant deschise printre care si Posta Centrala...

7. Torre De Serrano sunt printre figurile cheie si reprezentative ale Valenciei. Sunt construite in stil gotic si foarte impunatoare. Te poti urca pana sus in turn si de aici ai o panorama mai mult decat frumoasa a orasului. Ele sunt mai bine conservate in timp decat Torre de Quart aflate diametral opus. Au fost construite in 1394 de Pere Balauger strict pentru apararea cetatii dar nu au fost folosite niciodata in scop defensiv. Intre anii 1585 si 1887 au fost folosite ca si temnita pentru nobilitate.

8. Gulliver Park situat de-a lungul Gradinilor Turia in Orasul Artelor si Stiintelor este un loc de joaca foarte interesant. De ce zic asta? Pentru ca este singurul loc de joaca in care am vazut sa se distreze atat un copil de 7 ani cat si un om in toata firea la 50 de ani. Nu stiu a cui a fost ideea sa creeze acest locsor dar a avut o idee mai mult decat geniala. Evident ca autorul a fost inspirat de romanul lui Jonathan Swift din 1726. Atractia este chiar un imens Gulliver care sta intins si copiii si adulti se pot urca pe el folosind niste scari. Eu m-am dat pe vreo 2 tobogane si era sa imi rup si blugii... dar ce mai conta? Distractie la maxim...

9. Plaja din Valencia-este minunata. Am vrut sa dorm acolo pe nisip. Pacat ca nu puteam face baie in apa fiind luna mai. Este o plaja mare si lata, cu cel mai fin nisip posibil. Nu credeam ca un oras poate fi dotat cu o astfel de plaja.

Valencia nu este la fel de populara sau aglomerata ca Barcelona... ceea ce nu poate decat sa ma bucure

La sfarsit de review ma bate gandul sa ma mut in acest oras cu totul pentru ca aici poti face de toate pentru toti si viata nu mi se pare asa scumpa decat in Barcelona printr-o simpla comparatie. Nu ma pricep deloc la limba spaniola dar sotia e specialista si e destul... :)

Peace and love... Chucky!

Trimis de chucky31* in 01.02.13 09:25:49
    Validat / Publicat: 01.02.13 10:28:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chucky31*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 22 voturi)

webmaster [01.02.13 10:29:40] »

webmaster13 [01.02.13 10:30:10] »

chucky31* [01.02.13 10:39:22] »

@webmaster13:

Mersi. e perfecta

gettutza [01.02.13 21:14:15] »

@chucky31: Superbe pozele 1 și 2, ca de altfel toate. Nu ne-ai spus unde ai strat la Valencia. Așa cum ai scris orașul nu e la fel de scump ca și Barcelona. Prețurile la cazare cum sunt? Pentru tot ce ai vizitat inclusiv Orașul Științelor și Artelor, sunt suficiente 2-3 zile???

chucky31* [01.02.13 23:50:01] »

@gettutza:

Da 3 zile sunt suficiente

M - am cazat la hotelul medium valencia de 3 stele aproape de Orasul stiintelor

Un hotel bun modernist cu camere mari spatioase curat, care nu a fost scump

Muffin2009 [02.02.13 00:39:53] »

Frumos review-ul si poze !

In martie plec si eu in Valencia, pentru ca si mie mi-e dor de Spania ca si tie. Voi sta o saptamana.

Poti sa imi spui ce varianta ai ales pentru transportul in comun? Ati folosit cumva Valencia Turist Card? Sau ati facut abonament la metru?

chucky31* [02.02.13 01:28:57] »

@Muffin2009

Evident abonam la metrou

Muffin2009 [06.02.13 20:20:47] »

Cam cate ore ti-a luat vizitarea Orasului Stiintelor si Artelor?

chucky31* [07.02.13 21:15:39] »

@Muffin2009:

Cu tot cu oceanarium cam 6 ore

Fara el vreo 3 ore

Muffin2009 [07.02.13 21:31:41] »

@chucky31: Merci de raspuns!

Inauntru sunt restaurante unde se poate servi pranzul?

Sau poti sa iesi ca sa mananci si sa intri din nou?

chucky31* [08.02.13 08:24:36] »

@Muffin2009:

La oceanarium am vazut restaurante

Deci poti servi pranzu

Aproape este si un mall unde poti face cumparaturi

dan96 [23.03.13 23:35:02] »

Ce temperatura avea apa marii in luna mai? Chiar nu se putea intra?

Va multumesc pentru eventualul raspuns.

chucky31* [25.03.13 08:42:32] »

@dan96:

Am intrat putin cu picioarele in apa asa sa le ud putin

Estimez undeva la 20 grade

chucky31*, dan96, gettutza, Muffin2009