ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2013
ÎNSCRIS: 13.11.11
SEP-2012

Drumul din Bucuresti spre Zakynthos si retur

In dimineata zilei de 30 august am plecat entuziasmati spre Grecia in vacanta cea mai lunga pe care am avut-o pana cum. Am planificat totul din timp si am stabilit itinerariul pe care urma sa il facem, cat si opririle necesare. Deoarece a fost primul nostru drum in Grecia cu masina proprie, si totodata fiind o distanta foarte mare, am hotarat sa il facem cu mai multe opriri pentru a ne odihni dar si pentru a vizita mai mult din aceasta minunata tara care ne-a cucerit.

Traseul pe care l-am urmat pana in Grecia a fost cel recomandat de ionescunic, caruia, cu aceasta ocazie doresc sa ii multumesc pentru ajutorul acordat. Ruta noastra a fost Bucuresti – Giurgiu – Russe - Byala – Pleven – Lukovit - Pravets – Sofia – Dupnitsa – Blagoevgrad – Simitli – Kresna – Sandanski –Kulata – Promachonas – Sidorokastro – Serres – Salonic.

Am platit taxa de pod la noi, iar traversarea Bulgariei nu ne-a dat batai de cap, am folosit indicatiile lui ionescunic despre traversarea Bulgariei si a Sofiei, am introdus toate strazile indicate in navigatie si totul a mers ca la carte.

Odata intrati in Grecia, am avut grija sa ascundem bine antiradarul ne era frica sa nu cumva sa ne caute, sa nu il depisteze cumva, stiam ca era interzis, dar politistul de frontiera doar s-a uitat la buletine, si ne-a facut semn sa trecem.

Am urmat drumul nostru catre Salonic, unde aveam prima noastra oprire.

Salonicul ne-a dat mari batai de cap, navigatia nu gasea hotelul, strada principala pe care se afla hotelul avea sens unic, si a trebuit sa facem cateva ocoluri pana cand in sfarsit am zarit sigla hotelului nostru. Am stat o noapte in Salonic, timp suficient pentru a-l vizita dar si pentru a ne odihni.

In dimineata urmatoare, dupa micul dejun, am vizitat Salonicul, iar dupa ce am luat masa de pranz, am pornit spre urmatoarea noastra oprire, si anume, Meteora. Cu privire la Meteora, vreau sa ii multumesc in mod special georgianei, pentru ca ea m-a convins sa ma abat un pic de la drumul spre Zakynthos pentru a vedea Meteorele, spunandu-mi ca daca nu le vad, imi va parea rau mai tarziu. Si aici ii dau mare dreptate.

Din Salonic spre Kalambaka am fost uimiti de multitudinea de tuneluri, mai ceva ca in Austria!

Am ajuns pe inserate in Kalambaka, noi avand cazare in Kastraki, ne-a fost foarte usor sa gasim pensiunea deoarece se afla pe drumul principal catre Meteore.

A doua zi dimineata am vizitat Meteorele si dupa pranz am pornit mai departe catre Kyllini. Aici rezervasem o camera la o pensiune chiar vizavi de port, pentru a ne fi usor a doua zi de dimineata sa prindem primul ferry catre Zakynthos. Cea mai mare taxa am platit-o la podul de la Rio (13 euro parca, daca nu ma insel), dar cred ca isi merita toti banii, podul peste mare fiind impresionant.

Am ajuns in Kyllini seara tarziu si pentru a gasi pensiunea am urmat drumul catre port. Eram obositi si trebuia sa ne odihnim pentru ca a doua zi urma sa ajungem in paradisul zakynthian. Am fost foarte bine primiti la acesta pensiune pentru care voi face un review separat. A doua zi la ora 7 eram deja in port pentru a ne cumpara biletele pentru ferry.

Drumul cu ferryboatul a fost relaxant, marea fiind linistita, nu am avut rau de mare, dar eam nerabdatori sa ajungem in Zakynthos!

Pont: nu va inghesuiti sa urcati primii in ferryboat, pentru ca cei care urca primii coboara ultimii, noi am asteptat ceva, i-am lasat pe toti sa urce, si am urcat mai la urma, pentru a fi printre primii la coborare.

Odata coborati din ferry, am urmat drumul catre Alikanas unde aveam cazare pentru doua saptamani. Trebuie sa ii multumesc mult pentru indicatiile de orientare lui nicoletass, fara de care nu as fi gasi vila care se afla pe un drum cam intortocheat.

Am petrecut doua saptamani minunate pe insula si eram pe punctul de a ne prelungi sederea, dar in ultima noastra zi a inceput sa ploua serios si nu s-a mai oprit. Ploaia ne-a insotit pe tot drumul nostru de intoarcere. Pe insula am facut 800 de km, deci am incercuit-o de vreo doua ori, nu am lasat nici un coltisor sa ne scape!

La intoarcere am plecat dimineata din Zakynthos si ne-am oprit abia in Kavala unde am petrecut doua nopti, oras care ne-a placut mult mai mult decat Salonicul.

Am plecat din Kavala pe 17 septembrie dimineata si am urmat drumul spre Salonic, iar apoi, exact acelasi traseu ca si la dus. Am ajuns in Bucuresti seara tarziu obositi si pentru faptul ca am avut o singura oprire.

Am avut parte de 20 de zile minunate pe teritoriul Greciei si voi reveni cu review-uri detaliate despre fiecare statiune si hotel in parte.

Si pentru ca ne-a placut la nebunie, anul acesta ne vom intoarce in Grecia, dar pe alta insula, speram ca va fi Thassos!

Vacante insorite!

Trimis de Muffin2009 in 01.02.13 03:20:04
Validat / Publicat: 01.02.13 07:14:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 10923 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Muffin2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul pe autostrada

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [01.02.13 07:47:33] »

Si antiradarul ti-a folosit la?

Eu chiar nu inteleg la ce foloseste, pentru 72 km in Romania chiar mi se pare ca nu are rost sa risti niste neplaceri cumplite, dar e decizia voastra.

In BUlgaria este total ineficient, in Grecia total interzis, deci de ce ati riscat?

Stiind ca amenda e de 2000 de iepuroi si ceva scandal pe la sectiile grecesti de politie?

Muffin2009 [01.02.13 07:50:19] »

@ionescunic: La bulgari a fost bun pentru ca era plin de politie!

La greci nu am vazut nici un politist pe strazi!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [01.02.13 07:59:07] »

@Muffin2009: acum cativa ani, un fost coleg a fost in Grecia si a patit-o rau de tot din cauza radarului. mai sa le puna si catuse! pana la urma au scapat cu vreo mie de Euro amenda si... cu sejurul semi-ratat din cauza asta! Iar grecii nu se joaca cu chestia asta...

Mai bine depasesti viteza si poate te iarta ca... esti turist (in nici un caz sa nu incerci sa le dai spaga, te-ai ars imediat!), dar daca umbli cu detectorul de radar (chiar si in bagaj), deja se schimba atitudinea fata de tine.

Pe viitor, pentru binele vostru, evita sa ma iei asa ceva cu tine, pur si simplu, lasa-l acasa!

Nicu V [01.02.13 08:01:27] »

Punct ochit, punct lovit. Asta inseamna sa te informezi bine inainte sa pleci, sa citesti si sa retii ce te intereseaza.

Ati vizitat ce trebuia pe traseu, fara graba, la fel as fi facut si eu. Singurul lucru in plus: antiradarul. Daca era sa te opreasca oricum cotizai, chiar daca nu depasisei viteza, gaseau ei ceva.

Felicitari si pentru review si pentru fotografii.

Muffin2009 [01.02.13 08:12:06] »

@johnnyredlabel: Am citit inainte ceva asemanator, un ecou la nu mai stiu cine.

Faza e ca nu s-a intamplat nimic, iar in Grecia singura data cand ne-a oprit politia, a fost pe mare. Inchiriasem o barca pentru a merge la Marathonisi si au venit doi politisti si ne-au facut semn sa oprim dupa care ne-au intrebat daca am consumat alcool si ne-au pus sa suflam in fiola Am crezut ca suntem la camera ascunsa! Bineinteles ca nu bausem ca doar eram cu masina, dar faza a fost foarte tare!

Muffin2009 [01.02.13 08:33:39] »

@Nicu V: Multumesc pentru aprecieri!

vivas71 [01.02.13 15:15:29] »

@Muffin2009: Eu plec anul acesta si as vrea sa stiu ce taxe se platesc pe drumul catre zakynthos ca sa pot sa-mi fac un buget separat pentru distractie. Motorina este scumpa sau ca si la noi... 1.7eu/l. pe insula se poate alimenta diferit fata de continent? Mersi anticipat!

Muffin2009 [01.02.13 16:14:31] »

@vivas71: In jur de 20 de euro ar fi taxele adunate, acum depinde si pe unde o iei.

Benzina este 1,9/l iar motorina aproape la fel, asta fiind anul trecut, pana la vara poate se mai scumpeste. Te sfatuiesc sa alimentezi de la marile lanturi de benzinarii pentru ca la cele mici se practica diluarea.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [01.02.13 18:22:09] »

Eu am fost ultima data in Grecia prin noiembrie si am vazut multe benzinarii ce vindeau motorina cu 1.4 - 1.5 euro litrul si benzina de 95 cu 1.65 - 1.85 aproximativ, atentie la noi motorina costa 1.36 euro (6 : 4.3825)

Muffin2009 [02.02.13 01:42:21] »

@vivas71: Se alimenteaza la fel, singura diferenta este pretul un pic mai mare a carburantilor, fata de continent!

nicoletass [08.02.13 20:39:31] »

@Muffin2009:

Ma bucur daca am reusit sa-ti fiu de folos si sper ca te-ai simtit bine acolo. Poate povestesti un pic si despre cazarea din Alikanas.

M-am bucurat sa revad locurile.

Muffin2009 [08.02.13 20:48:06] »

@nicoletass: Da, a fost super!

Voi face reviweuri separate pentru fiecare loc in parte, pentru ca am vizitat mai multe!

Admin [19.07.13 06:43:27] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina spre Zakinthos" (nou-creată, între timp, pe sait)

Muffin2009, nicoletass, vivas71
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Zakynthos: