ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2013
    SEP-2012
    2 AD. + - COPII -- v: -

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Capri... nu vreau sa ma trezesc din vis

Italia Romantica - Malinconica luna

Sunt de parere ca fiecare din noi trebuie sa vada aceasta insula magnifica o data in viata...

Insula asta m-a vrajit, m-a fascinat si continua sa ma fascineze la 5 luni dupa ce am vazut-o... Mi se mai intampla sa visez ziua cu ochii deschisi cu gandul spre Capri... Multa lume s-a indragostit de insula asta... actori, artisti... pana si Enrique Iglesias care o pomeneste in melodia Rhytm Divine...

Review-ul meu o sa fie succint pentru ca nu am ce sa mai povestesc despre aceasta insula. Multi utilizatori ai acestui site au descris insula cu lux de amanunte.

Eu o sa va povestesc ce mi-a placut mie cel mai mult si cam ce as recomanda esential de vazut pentru cei care o sa aiba la dispozite doar o zi de a vedea insula.

Insula este luxoasa, cosmopolita, frumoasa, cu peisaje inimaginabile si ofera cate ceva de vazut si facut pentru fiecare. Oamenii cu buzunar gros isi pot permite o cazare intr-un hotel de lux sau sa isi cumpere haine de la magazinele de lux din Capri Town. Nu am vazut nicaieri asa multe magazine de lux in special cu haine si bijuterii. Pentru femeile cu bani insula este un rai pe pamant din acest punct de vedere. Pentru oamenii ca mine insula este un rai al frumusetii si al peisajelor de vis... Ce frumos este sa te plimbi pe stradutele inguste cu casute albe, sa te ratacesti si sa nu mai stii in care parte s-o apuci...

Stiam ca o sa am multe de vazut si facut in Capri la care am socotit si timpul de mancat si intors la hotel in Sorrento cu ultimul feribot posibil asa ca am vazut insula Capri in 2 zile. Prima am rezervat-o pentru Capri Town si a doua pentru Anacapri... Nu as putea sa aleg o locatie in defavoarea celeilalte pentru ca ambele mi-au placut la fel.

In prima zi dimineata devreme am plecat cu feribotul dinspre portul din Sorrento si am ajuns in Capri Town in portul Marina Grande cam in 30 de minute si un bilet costa 14 euro de persoana

Odata ce am ajuns in port ne-am si cumparat un bilet cu turul insulei si cu vizitarea celebrei Grotta Azzura.

Odata cu turul insulei cu barca cu ghid cu tot am vazut si alte grote mai putin cunoscute de pe insula cum ar fi Grota Verde si Grota Alba si celebrele stanci care tasnesc maiestuos din apa-Faraglioni.

Stiu ca o mare parte din voi nu o sa fie de acord cu ce o sa spun dar personal ma puteam lipsi de vizitarea pe interior a grotei albastre, simbolul insulei...

De ce zic asta? Pai din mai multe motive: 1. timpul de asteptare pana sa intri in grota dureaza al naibii de mult pentru ca sunt numerosi turisti care stau si asteapta veniti in zeci de barci si trebuie sa ai o rabdare de fier sa stai si sa astepti; cred ca am pierdut aici cam o ora cu asteptatul. 2. timpul efectiv destul de limitat (5 minute) de a vizita grota pe interior intr-o barca mica culcat pe spate cu un tip italian barbos care iti canta O sole mio si la care trebuie sa-i mai dai si un mic tip (baccis). Evident ca nu e obligatoriu sa-i dai baccis dar mi s-a comunicat ca asa ar fi recomandat... :)... 3. cel mai important motiv-grota pe interior nu e cine stie ce... recunosc e frumoasa dar departe de a fi cel mai frumos lucru vazut pe insula... plus ca inainte cu 2 zile vazusem Grota di Smeraldo care mi s-a parut putin mai frumoasa...

Intorsi pe insula in portul Marina Grande am luat un mic minibus care sa ne duca sus in centrul orasului Capri Town... De aici se putea lua si un funicular pana sus in centru dar vazand coada destul de mare am preferat cealalta varianta.

Ajunsi in centrul orasului Capri Town am vizitat biserica San Stefano, Turnul cu Ceas si ne-am plimbat pe multe dintre stradutele care porneau in toate directiile dar imi era mai mare dragul sa ma plimb si sa ma pierd printre ele.

La un moment dat mi s-a facut foame si mi-am zis: Aici nu e de tine Chucky! Tu esti gurmandel si mananci mult si astia au niste preturi exorbitante la mancare... din ce am vazut oprindu-ma asa de curiozitate pe la mai multe terase sa ma uit la preturi.

Din pura intamplare undeva pe o straduta laturalnica (undeva la dreapta dupa biserica San Stefano urci pe niste trepti si intri intr-un fel de gang) am gasit un restaurant foarte ieftin unde am mancat pe saturate. Acesta se numeste La Cisterna si il recomand tuturor care vor sa manance putintel mai ieftin...

E clar ca aici am revenit sa mananc si in a doua zi de vizitat insula Capri! Patronul e un tip gras la vreo 200 kg care ne-a poftit inauntru sa ne asezam la masa. Inauntru pe pereti sunt poze cu tipu din perioada lui de glorie cand era mai slab cu pesti mari in mana proaspat prinsi din mare...

Dupa ce m-am saturat bine am pornit mai departe sa vad si alte obiective turistice printre care Gradinile lui Augustus, tare frumoase cu o panorama de vis asupra Faraglioanelor, golfului Marina Piccola si celebrul drum pietonal, ingust si serpuitor Via Krupp, care face legatura intre gradinile lui Augustus si Marina Piccola, un loc frumos unde poti sa faci baie... ceea ce am si facut a doua zi. Din informatiile pe care le detin cest drum a fost construit intre 1900 si 1902 pentru magnatul german Alfred Krupp...

Un lucru interesant: in Capri Town am vazut foarte multe pisici... Sa fie ceva legatura intre pisici si Capri? Habar n-am...

Mai departe am hoinarit pe strazile din Capri Town si la un moment dat am plecat sa cautam o casa despre care am auzit ca ar fi casa de vacanta a lui Armani insa pe drum mi-a atras atentia un indicator pe care scria: Natural Arch si am ales sa il urmaresc... sa vad unde duce. La capatul lui dupa 30 minute de mers pe jos undeva la periferia insulei avea sa ma astepte revelatia excursiei din Capri Town... Monumentul Natural Arch o minunatie a naturii... ceva fabulos care m-a lasat din nou blocat, fara cuvinte, atunci cand l-am vazut. Este la capatul strazii Via Matermania in partea de sud -est a insulei dar daca urmaresti indicatorul nu ai cum sa nu il gasesti... Este de fapt o formatiune stancoasa scobita si excavata sub forma unui arc natural din stanca care da senzatia unei gauri prin care se vad paduri verzi si marea albastra. Senzatia pe care o ai cand privesti minunatia e fantastica... Aici am stat sa ma reculeg si doar sa privesc peisajul... Nu imi mai venea sa plec nicaieri de acolo va dau cuvantul meu...

Cam asta a fost miscarea in prima zi de vizitat Capri

In a doua zi am vizitat oraselul Anacapri al doilea ca marime dupa Capri Town, situat in partea vestica a insulei si am avut timp sa fac si baie pe o mica plaja din Marina Piccola. Am ajuns in Anacapri luand un taxi decapotabil din Capri Town. Initial nu vroiam sa iau taxi ci sa ma duc cu autobuzul si sa platesc doar 1,30 E dar era din nou coada, trebuia sa si astept, eram grabit si am dat de un cuplu tare dragut de americani de varsta nostra cu care ne-am inteles sa facem jumi-juma pretul de taxi care a fost de 20 euro asa ca am platit doar 10... Mersul cu taxiul a fost rapid si eficient ceea ce mi-a dat timp in plus pentru a ma bucura de Anacapri...

Aici am vizitat biserica Sf Sofia, Casa Rossa si celebra Villa San Michele.

Aceasta vila a fost construita de savantul suedez Axel Munthe prin anii 1890 pe fostele ruine ale unei vile de-a imparatului roman Tiberius. Vila are niste gradini frumoase cu panorame superbe asupra portului Marina Grande si un muzeu interior. Tot aici poti gasi celebra Statuie a Sinxului care priveste spre nemarginire...

Din punctul meu de vedere cel mai tare obiectiv turistic din Anacapri este Muntele Solaro de 600 m unde poti ajunge cu un telescaun in care incape evident doar o persoana. Drumul pe care il faci usurel cu telescaunul pana la Solaro si inapoi e magic.

De aici de pe muntele Solaro ai cea mai impresionanta panorama... Din nou... blocat... fara cuvinte...

Tot aici se afla si o statuie falnica a Imparatului Augustus care a fost primul imparat roman ce a venit in Capri...

Telescaunul se ia din Piazza Vittoria iar un bilet costa 10 euro de persoana dus-intors iar drumul pana sus pe munte/deal dureaza 10-15 minute.

In concluzie Capri este o insula de neratat si va recomand 3 obiective obligatoriu de vazut daca sunteti in Capri si aveti doar o zi: Natural Arch/Monte Solaro/Augustus Gardens... Restul se pot vedea dupa ce le-ati vazut pe astea!

Peace and love... Chucky

Trimis de chucky31* in 30.01.13 17:47:02
    Validat / Publicat: 30.01.13 19:03:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 9005 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chucky31*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

gettutza
    [30.01.13 19:25:13]

@chucky31: Superbe peisaje, imi dau seama cum este să le vezi pe viu. Ești un norocos că ai ajuns în locuri așa de frumoase.

chucky31*AUTOR REVIEW
    [30.01.13 19:34:42]

@gettutza:

Si tu poti ajunge oricand aici...

[30.01.13 19:48:19]

abancor
    [30.01.13 21:54:43]

Ce coincidenţă, să văd pomenit aici Iglesias cu Rhythm Divine! În vara lui 99 am fost şi eu pe Capri, doar pentru cîteva ore din păcate, dar am avut timp să mă plimb prin orăşel, care pare o miniatură, de la străzi, clădiri, la piaţa centrală şi biserică, să văd Villa San Michele, să dejunez sub doi pini înalţi la terasa Due Pini în Anacapri, unde am ajuns cu un autobuz de jucărie care a parcurs şoseaua aninată de stînci şi să urc cu telescaunul pe Monte Solaro, care era plin, pe vîrf, de agave înflorite, şi de unde am avut o privelişte nemaipomenită.

Mie şi prietenilor cu care am fost insula ne-a rămas în amintire ca promisiunea unei viitoare vacanţe frumoase.

Spre finele acelui an, strînşi la un şpriţ de iarnă, auzim piesa lui Iglesias, abia lansată. Tuturor ne-a atras atenţia "i-auzi ce zice, Island of Capri". Efect de madlenă, zîmbet nostalgic, convingere că mai ajungem noi pe acolo. Eu încă nu am mai ajuns.

Interesant să mai văd pe cineva care a remarcat versurile şi care e bucuros să reîntîlnească insula Capri fie şi într-o melodie.

Da, e o insulă magnifică în ciuda dimensiunilor. Pare că s-au strîns toate frumuseţile pe un petec de pămînt, pe povîrnişurile unei stînci din mijlocul mării.

chucky31*AUTOR REVIEW
    [31.01.13 08:45:41]

@abancor:

Ai dreptate in toate privintele

Sper sa revedem capri intr- o zi...

[31.01.13 10:23:19]

Tzutzure
    [23.03.16 22:02:03]

@chucky31 - Am citit cu interes impresiile din Capri. Urmeaza sa mergem la sfarsitul lui aprilie si e f util sa stim pe ce puncte de interes sa ne axam. Felicitari si la cat mai multe "iesiri".

abancor, chucky31*, gettutza, Tzutzure
    Alte impresii din această RUBRICĂImperiala insulă Capri: