ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2013
    DIN: Cluj-Napoca
    ÎNSCRIS: 29.01.13
    JUN-2012

Dezamagitor

Am rezervat o camera pe o noapte la aceasta pensiune cu vreo 2 luni inainte, de pe unul din site-urile care promoveaza turismul romanesc si spatiile de cazare. Mentionez ca nu ni s-a cerut niciun fel de avans. Am primit pe email atat de la respectivul site cat si de la pensiune formularul de confirmare. Am fost sunati telefonic de la pensiune sa confirmam cazarea de vreo 10 ori pe parcursul acestor doua luni, iar in saptamana dinaintea respectivei cazari de cel putin 5 ori sa confirmam ca mergem, inclusiv in ziua cand teoretic trebuia sa ne prezentam pentru cazare. Am confirmat de fiecare data, check-inul se facea la 15:00, am mentionat doar ca vom ajunge undeva in jurul orei 16:00. Nu ni s-a cerut in niciun moment achitarea vreunui avans, dimpotriva confirmarea fiind facuta nu a fost necesar. Stupoarea a fost imensa cand am ajuns putin dupa ora 15:00 si am fost anuntati ca s-au dat camerele toate, ca fiind vorba de o singura camera si inchiriata pe doar o noapte nu au mai considerat profitabil sa o retina pentru noi. Probabil am realizat pentru prima oara la modul crunt in ce tara traiesc. Au vorbit cu cineva de la o alta pensiune sa ne cazam acolo, un domn care a venit dupa noi cu masina si ne-a dus la respectiva locatie, asa zis asemanatoare ca si conditii. Vreau sa va spun ca aceasta locatie era undeva aproape in padure, departe de orice, am mers vreo 15 min cu masina, spre iesirea din satul Sovata, deci de statiune nu mai vorbesc, conditiile erau departe de a fi asemanatoare si practic era o cabana mai mare, n-aveai nici de unde sa-ti iei un suc. Evident nu am ramas si am plecat orbeste sa ne cautam ceva pe cont propriu.

Dincolo de nesimtirea celor de la pensiune, care ne-au sunat practic din ora in ora sa le confirmam ca ajungem am vrut sa pun acest review tocmai sa se stie ca daca isi permit sa trateze o data pe cineva asa, se va intampla si cu alte ocazii.

La modul obiectiv pot sa spun ca pensiunea este destul de departe de statiune, vreo 15-20 de min bune de plimbare, dar n-ar fi un impediment fiind in oras si in zona linistita. Este situata chiar la sosea in curtea unei spalatorii auto sau ceva de genul, si am gasit destul de greu intrarea parand un imobil de firma din afara. La interior este extrem de curat, chiar exigent aranjat si mobilier nou si de bun gust, la fel si baile si incinta locului de servit masa. Pacat de comportamentul tipic romanesc si de lipsa de interes pentru cei cazati. Nici macar acea apa comandata cat am asteptat sa fim transportati la noua locatie nu ne-a fost oferita din partea casei, macar ca gest ca as fi achitat-o oricum.

Trimis de ladyB13* in 29.01.13 21:38:52
    Validat / Publicat: 29.01.13 22:52:55
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 1789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ladyB13*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[29.01.13 22:36:35]

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazat(ă) efectiv la această unitate.

ladyB13*AUTOR REVIEW
    [10.07.13 20:33:23]

Vreau sa fac o adaugare recenziei facute de mine in urma cu ceva vreme legate de pensiune Eurosandoor. Am fost contactata pe privat de proprietara pensiunii care mi-a trimis urmatorul mesaj:

"Buna ziua,

In calitate de proprietar al Pensiunii Eurosandoor din Sovata vreau sa va cer scuze, pentru ca din nefericire in urma comentariului dumneavoastra am aflat ce s-a intamplat vara trecuta la pensiunea noastra. Sincer imi pare rau ca v-am dezamagit si mi-ar fi placut daca atunci ati fi cerut sa vorbiti direct cu noi pentru a rezolva situatia. Din pacate noi aveam o cu totul alta impresie despre angajata noastra care a primit administrarea pensiunii. Insa se pare ca nu s-a comportat asa cum noi aveam pretentia de la ea. Pentru a incerca sa va schimb parerea despre noi, chiar daca ca si locatie nu suntem in statiune, va invitam cand doriti dumneavoastra sa va petreceti 2 zile la pensiunea noastra fara nici un cost. Numarul meu de telefon este ----- si v-as ruga sa ma contactati direct pe mine si nu pe numarul de la pensiune, chiar daca personalul a fost schimbat. Inca o data imi pare rau pentru cele intamplate si imi pare rau ca noi suntem judecati dupa comportamentul unui angajat (care din pacate tot al nostru era). Va doresc o zi buna".

Vroiam sa impartasesc cu voi acest mesaj intrucat mi s-a parut un gest care desi este firesc (in lumea civilizata), recunosc ca m-a surprins si consider ca trebuie incurajate si altele asemanatoare, iar oamenii care sufera de pe urma turismului practicat la noi trebuie sa invete sa raporteze niste abuzuri, mai ales cand precum in cazul de fata ii ajuta si pe proprietari sa afle cum se comporta angajatii lor.

Toata stima mea pentru proprietara acestei pensiuni, in special pentru ca a ales sa-mi scrie pe privat si nu public, cee ce mi-a intarit convingerea ca gestul ei este sincer si preocuparea dansei era in primul rand fata de nemultumirea mea ca si client si nu de salvarea unei imagini publice.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT