ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2013
DIN: galati
ÎNSCRIS: 21.04.09
JUN-2012

Către satisfăcător

Daca vrei sa stai la mare

Am avut norocul ca din iunie 2012 sa merg in Grecia de 8 ori, datorita serviciului. In una din aceste dati am ajuns in Alexandroupoli si mi-am luat si nevasta cu mine sa se perpeleasca la mare cat timp eu muncesc.

Am ales o pensiune ieftina, camere micute dar curate. Principalul avantaj al acestei pensiuni este ca se afla exact pe malul marii detinand o plaja privata. au un restaurant -bar la care se poate servi doar micul dejun (cam subtire) si in rest diverse bauturi. Dar au o bucatarie foarte bine utilata in care poti sa-tipregatesti ce vrei.

De mancat la restaurant in oras pe faleza unde sunt o gramada de taverne care mai de care mai atragatoare. Wireles fara probleme.

Pentru banii dati a fost ok.

Trimis de cristiancosminm in 29.01.13 10:24:46
Validat / Publicat: 29.01.13 11:43:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5750 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristiancosminm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Santa rosa
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

[29.01.13 10:36:28]

Am observat pe alte site-uri ca denumirea mai mult sau mai putin oficiala a acestei unitati de cazare este "Hotel Santa Rosa", asadar am modificat si noi numele noii rubrici introduse.

[08.04.13 11:23:50]

@cristiancosminm: @cristiancosminm: te rog daca imi poti spune ceva legat de plaje din acea zona, (nisip/ pietre??? ; intrarea in apa daca este lina???) (adica plaja este ok pentru copii)

multumesc

cristiancosminmAUTOR REVIEW
    [08.04.13 11:30:07]

@titus: Plaja este foarte Ok, intrare lina in apa, nisip fin. Pe plaja au si un loc de joaca pentru copii cu topogane, leagan, trambulina, etc. Cand am fost eu erau muklte familii cu copii mici care pareau sa se simta excelent.

Principalul dezavantaj este ca hotelul este cam departe de centrul orasului, cam 15 min. de mers pe jos. Practic este la marginea orasului.

[11.04.13 11:42:40]

@cristiancosminm: iti multumec mult pentru aceste info,

o singura intrebare as mai avea si promit sa nu te mai sacai , ceva legat de costurile la mancare, adica o masa la un restaurant pt 2 pers cam pe unde se situeaza???

si daca mi-ai recomanda un traseu ok pt traversarea bulgariei.

eu planific un concediu in perioada 15 iulie (crezi ca este ok vremea, ) te intreb ca nu sunt f multe rewiew-uri despre acea zona ,,la hotel bell air

cristiancosminmAUTOR REVIEW
    [11.04.13 17:51:38]

@titus: un traseu de aprox. 9 ore de mers din Bucuresti - Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Kardzhali - Zlatograd (vama) - Xanti- autostrada spre Alexandroupoli.

Drum ok, fara prea mari probleme in octombrie anul trecut.

Alt traseu, gps-ul imi zicea 7.5 ore dar am facut mult mai mult- noiembrie anul trecut - erau foarte multe lucrari la drum: Bucuresti - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Svilengrad (vama) - Alexandroupoli.

dupa Stara Zagora erau foarte multe lucrari pe drum care incetineau semnificativ deplasarea.

Hotelul pe care il amintesti tu nu il cunosc, dar daca tot vrei sa faci un drum in zona de ce nu o iei pe primul drum pe care ti l-am scris, ajungi in Xanti si cand ajungi la autostrada te duci spre Kavala, iei un ferry boat si mergi pe insula Thassos.

Are mult mai multe de oferit decat Alexandroupoli.

In Alexandroupoli un pranz pentru 2 persoane este aproximativ 30 euro si contine (de exemplu): salata greceasca, friptura de porc, pui, kalamari, etc la gratar, garnitura din belsug- orez, legume, cartofi prajiti, un tsipouro pentru baiatu' (o tuica de-a noastra), ouzo etc, 2 beri + desert din partea casei - prajitura, inghetata.

De mancat se manaca foarte bine si la preturi mai ieftine dar trebuie sa cauti.

Iti doresc succes si concediu placut, cand o fi el!

[11.04.13 20:17:10]

@cristiancosminm: multumesc mult pentru sfaturi si sa auzim numai de bine

zughy
    [11.07.13 21:34:51]

pretul la santa rosa cat era? cu mic dejun?

camerele dau spre plaja si sunt cele din fotografii?

parcare exista?

vreau sa merg cu niste rude si sunt mai batrani si putin pretentiosi...

cristiancosminm, titus
    Alte impresii din această RUBRICĂSanta Rosa Hotel: