ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2013
    SEP-2012
    2(ad) AD. + 3(copii) COPII -- v: 8,14,14 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Sub asteptari

Am fost anul acesta la Cornelia Diamond unde ne doream de cativa ani sa ajungem datorita recomandarilor prietenilor care au fost si au laudat foarte mult hotelul.

Am ajuns seara dupa ora 22. Ne-am cazat foarte rapid, poate si pentru ca eram singurii care am ajuns la ora respectiva. Am platit doua camere standard pe care le-am cerut sa fie cu conexiune sau cel putin una langa alta deoarece in a doua camera intrau doi copii, al treilea fiind cu noi in camera. Nu am primit asa ceva, ne-au dat la acelasi etaj dar camerele foarte departe una de alta. A doua zi dimineata am coborat la receptie sa ne schimbe camerele, iar pe la ora 13 le-au schimbat si am primit doua una langa alta, dar nu cu conexiune (conexiune insemnand ca tot intre doua camere era o usa). Mare prostie usa de conexiune si noi si fetele auzeam tot ce se discuta in camerele invecinate, cei de langa noi se certau in fiecare zi.

Camerele desi standard erau foarte mari, spatioase, curate, balcon mare cu doua fotolii si o masuta, cam vechi cei drept (am avut vedere spre gradina). Baia era impartita, cada si dusul intr-o incapere, vasul wc in alta, iar chiuveta era chiar la intrare si nu era nici o usa intre ea si hol. Toate foarte ok moderne, doar usa de la dus ma deranja ca era din sticla transparenta cu ceva model sablat si trebuia sa stau de paza cand facea sotul dus, sa nu apara fiica cea mica pt ca prin usa se vedea tot.

Plaja este din nisip fin, foarte lata, cu multe sezlonguri, unde gasesti locuri la orice ora. Intrarea in mare este lina, dar se adanceste in cativa metri. Apa era foarte calda, a fost excelenta. Dimineata marea era foarte linistita, iar seara apareau niste valuri care erau placerea fetelor. Pontonul era nasol, era gandit prost, de aceea erau foarte putini care stateau pe ponton.

Piscinele erau multe, dar noi am stat aprope tot timpul la piscina principala pt ca era mai aproape de tobogane. Apa era foarte curata si nu era foarte rece, era chiar placuta spre deosebire de alte hoteluri la care am fost si la care apa in piscine era foarte rece. Toboganele sunt ok, nu ne-am rupt slipul cum zicea cineva intr-o impresie citita. Erau trei foarte inalte si trei medii. Este adevarat ca in alte hoteluri sunt tobogane mai interesante. Au si o piscina cu tobogane pentru copii foarte mici. Mai au un trenulet pt copii, masinute, loc de joaca in gradina si un teren de minigolf pt copii.

Mancarea a fost buna, de multe ori pe zi, in sensul ca intre mesele principale se servea mancare la terasa de la piscina principala (supe, salate, fripturi, pizza, pui rotisat, prajituri, pateuri, fructe si nelipsitele placinte si cartofi copti umpluti cu sunca, salata mexicana, cascaval, masline... aceleasi in fiecare zi). La miezul noptii era din nou o masa tarzie. In concluzie, daca pierdeai o masa principala, aveai ce manca nu mureai de foame. Nu am mancat la restaurantele a la cart din cauza copiilor care voia la restaurantul principal sa-si poata alege ce vor.

Seara ieseam la piscina principala pentru ca acolo era muzica. Locurile erau insuficiente (la mese), daca nu mergeai din timp, nu aveai unde sa stai, iar daca totusi gaseai loc, asteptai foarte mult sa fii servit. Mi-e mi s-a parut ca se serveste haotic, ospatarii alergau de colo – colo, dar nu erau eficienti, uitau sa aduca comanda, dupa ceva timp aparea alt ospatar, comandai si la asta, ... intr-un tarziu aparea si comanda. Noi asteptam in fiecare seara cam 20 – 30 min sa se elibereze o masa, pentru ca mergeam mai intai la spectacol, iar pe cand ieseam de la spectacol toate mesele erau ocupate. Apropo de spectacole, au fost foarte slabe, doar intr-o seara a fost ceva interesant. Nici o seara festiva, niciun foc de artificii, la celelalte hoteluri la care am fost, nu a lipsit seara cu masa festiva, sampanie, tort si focurile de artificii.

In concluzie, ne-am odihnit dar nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor. Tinand cont de cat este de laudat acest hotel, de fapt are multe minusuri fata de altele.

Apropo, erau numai familii cu copii in hotel, asa ca nu-l recomand cuplurilor fara copii, nu cred ca s-ar simti bine.

Trimis de mmona* in 28.01.13 16:42:42
    Validat / Publicat: 28.01.13 18:16:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Cornelia de Lux Belek, Alva Donna Belek, Calista Luxury Belek, Ela Quality Belek, World of Wonders Bodrum

VIZUALIZĂRI: 6661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mmona*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 trenuletul pentru copii
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 162.00 EUR pe cameră

susmanradu
    [29.01.13 12:40:03]

@mmona: daca la cornelia diamond nu ati fost multumita imi pare rau de d-voastra pt ca ve-ti fi vesnic nemultumita.

mmona*AUTOR REVIEW
    [29.01.13 16:00:34]

@susmanradu: am fost mai multumita la Ela Quality Belek, desi nu sunt la acelasi nivel de reclama si pret, insa am fost foarte multumita de Cornelia de Lux Belek, aici serviciile au fost ireprosabile, divertismentul la fel.

mmona*, susmanradu
    Alte impresii din această RUBRICĂCornelia Diamond Golf Resort & Spa Hotel: