ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2013
ÎNSCRIS: 28.11.10
JAN-2013

Vacanta de vis intre Atlantic si Marea Caraibelor

Sunt multe de spus si dificil de redactat astfel incat sa fiu concis fara sa plictisesc.

Sejur cumparat de la o agentie mare din Rom, partener Pulmantur prin Madrid - am primit voucherele in limba spaniola + Tarom Buc-Madrid si Wizzair Madrid-Buc.

Zbor intercontinental ok de cca 7,5 ore cu Pulmantur, transfer la hotel ok. Minus pt Pulmantur: ghidul era o peruanca, Patricia, care cunostea maxim 20 cuvinte engleza - in final ne-am descurcat intelegand si din spaniola desi nu sunt telenovist. A incercart sa ne vinda citeva excursii, insa am luat doar insula Saona de la Pulman (2 pers x 85 euro) deoarece nu am dorit sa caut alte oferte prin zona - agentia hotelului a oferit un pret de 90 euro (95 euro - 5 % discount).

Hotel: resort gigantic compus din mai multe hoteluri: Barcelo Bavaro de Luxe care include Convention Center Golf resort si Family Resort, si binenteles Barcelo Bavaro Beach adults only unde am fost cazati.

Daca nu aveti copii recomand Barcelo Bavaro Beach adults only unde a fost mai linistit, plaja putin aglomerata, cu avantajul ca aveai acces la toate facilitatile Barcelo Bavaro de Luxe (restaurante a la carte, watersports, piscine, si celalalte componente din all inclusive.

Resortul este de 5 stele cu adevarat - totul era pus la punct cu mult bun gust - spatii verzi, alei, mobilier loby, restaurante, mobilier plaja, chiar si toaletele. Personal atent, amabil. Diverse activitati, inclusiv 2 teatre de spectacole in Barcelo Bavaro Beach adults only, precum si in Barcelo Bavaro De Luxe. Foarte mult personal: deservire masa, baruri plaja si lobby-uri, gradinari, security pe aleile din fata plaja precum si la extremitatile plajei.

Plaja: cu nisip alb, lunga, lata cu cei mai multi/desi palmieri din acel golf, sezlonguri comfortabile, multe si neocupate. Plaja se curata de alge in fiecare dimineata cu un tractor special, precum si de citeva ori ijn cursul zilei de personal. Nu gaseai sticle, pahare, alte resturi menajere pe plaja.

Piscinele mari, decorate cu mult bun gust, cu un beach bar fiecare.

Marea frumoasa, citeva portiuni cu plante marine pe fundul marii, insa se puteau ocoli, in rest acea apa de o culoare verde creata de nisipul alb.

Pentru snorkeling, fauna relativ saraca - eu am gasit starfish de vreo 5-6 ori si am vazut pisici de mare si ceva pesti, insa mai putini si mai putin spectaculosi ca in Makadi Bay - Egipt.

In fata hotelului la cca. 200 m distanta se aflau 3 zone imprejmuite in care puteai innota cu delfini - noi am mers cu caiacul de 2 persoane pina acolo.

Cazare: camera mare, curata, renovata in cladirea 5, cu vedere la gradini, palmieri si nici de cocos.

Watersports: hidrobiciclete, caiace de 1 si 2 persoane, niste mici catamarane, etc. Puteai lua din afara hotellui orice iti trecea cap: speedboat, pirate boat, catamarane, parasailing, etc - preturi nu cunosc, insa totul e negociabil.

Bazar de suveniruri exact linga plaja hotelului - preturile solicitate sunt intre 500 si 200 % fata de pretul real, raportat la magazinele de suveniruri din hotel sau de cel de pe drumul spre Saona Island, undeva linga Higuey. Dupa negociere poti ajunge la preturi asemanatoare cu cele de la hotel. Mai avantajos este magazinul de suveniruri de pe drumul spre Saona Island, undeva linga Higuey.

Masa: restaurantul tip bufet de la Barcelo Bavaro Beach adults only avea vedere la plaja, palmieri, mare spre deosebire de restaurantele tip bufet din Barcelo Bavaro De Luxe. Mancarea foarte variata inlcusiv fructe de mare si peste zilnic.

Excursie Saona Island: organizatorii parteneri Pulman au fost Rockytour asigurand transfer hotel - Bayahibe de unde am luat catamaranul spre Saona. A fost o scurta oprire la magazinul de suveniruri. Duarata calatoriei spre Bayahibe a fost 1 ora - drum pe noua autostrada fara sa mai traversezi Higuey. Pe vas salsa, machata, merenge, zumba si rum cola la discretie. Animatorii amuzanti faceau tot posibilul sa ne simtim bine. Pe catamaran erau 2 fotografi profesionisti care ofereau un pachet de 40 foto, un videoclip si 2 CD-uri (muzica si Rep Dominicana) la pret de 90 euro. Opriri la piscina naturala unde se faceau fotografii cu starfish si se servea rum cola in apa. Pe Insula Saona pranz la umbra palmierilor si program de relaxare - in total aproximativ 2 ore. La intoarcere pe catamaran din nou muzica, dans si rum cola.

Concluzii personale: este o destinatie care merita vazuta cel putin o data in viata.

Trimis de antwerp in 27.01.13 17:56:07
Validat / Publicat: 27.01.13 19:24:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 4298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (antwerp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dianabzs [28.01.13 11:31:27] »

superbe locuri, superbe fotografii!

dianabzs
Alte impresii din această RUBRICĂBarcelo Bavaro Beach Resort [Playa Bavaro]: