ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2013
  • --- F ---
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    DEC-2012

Bistro de l'Arte - „Cuisine, Drinks & Art”

Noa - Life Is Beautiful

Printre cadourile pe care le-am primit anul trecut de Crăciun s-a numărat şi o cină la un local din Braşov. Îmi doream mai mult decât o simplă masă dar în acelaşi timp ceva simplu şi nu extrem de sofisticat. Bistro de l'Arte a fost prima opţiune care mi-a venit în minte. Îmi rămăsese gândul la vinul fiert cum numai ei ştiu să îl prepare, la dulciurile absolut delicioase şi la multe alte minunăţii pe care le degustasem aici tot într-o seară friguroasă de iarnă la un recital de pian. Rezervarea am făcut-o cu o săptămână înainte, interval care mi s-a părut extrem de lung până la ziua cu pricina…

Localul se găseşte în centrul vechi al Braşovului, Piaţa Enescu 11bis şi, deşi se ajunge foarte uşor, este totuşi ferit de zarva de pe străduţele principale. Accesul se poate face fie din Piaţa Sfatului, fie de pe strada Michael Weiss. Clădirea care găzduieşte bistro-ul este monument istoric şi datează din secolul al XVI-lea, uşa de lemn de la intrare fiind originală.

După cum îi spune şi numele, Bistro de l'Arte promovează artele şi artiştii în general, aici având loc în mod constant recitaluri instrumentale, concerte, expoziţii, degustări culinare, lansări de carte, reprezentaţii teatrale, precum şi multe alte evenimente culturale. Este un loc foarte căutat şi, în serile respective, fără rezervare este aproape imposibil să găseşti o masă liberă. Spaţiul este amenajat cu mult bun gust, de la uşa modestă de la intrare până la mobila veche, mesele de lemn sculptate şi canapelele de piele din interior, galeria de artă cu diverse tablouri sau exponate, totul scăldat într-o lumină difuză care creează o atmosferă intimă foarte plăcută.

Noi am mers joi seara pentru a asista la recitalul de pian. Rezervarea am făcut-o pentru zona de nefumători dar cum spaţiul este deschis, după ceva timp fumul a cam început să îşi facă prezenţa, un aspect care poate fi deranjant pentru un nefumător. Masa, ca de bistro, destul de micuţă, s-a dovedit neîncăpătoare pentru felul principal, mai ales pentru paella care a ocupat cam jumătate din spaţiu. Personalul, foarte amabil, a încercat însă să remedieze acest aspect fără să ne deranjeze prea mult şi, cu grijă, domnişoara care ne servea a îndepărat de pe masă cam tot ce era în plus.

Împreună am comandat paella cu fructe de mare, penne quattro frommagi, inele de calamar cu sos de iaurt şi usturoi şi orez cu ciuperci gratinat cu parmesan. Mie mi-au plăcut foarte mult pastele, de pe pagina lor de Facebook am aflat că ei topesc gorgonzola, emmentaler, mozzarela în unt şi smântână, pun pennele peste şi apoi presară parmesan. Am gustat puţin şi din orez şi mi s-a părut la fel de bun. Paella însă ne-a dezamăgit. Porţia era uriaşă pentru 2 persoane, trei persoane se puteau înfrupta lejer din ea, dar gustul nu mi s-a părut deosebit. Fructele de mare erau răzleţe şi, spre surprinderea noastră, conţinea şi două pulpe de pui. Salata de crudităţi care o însoţea a fost însă bună.

Desertul pe care îl aşteptam cu nerăbdare a constat din tort brownie - servit la alegere cu crème anglaise sau caramel, fondue au chocolat cu frigărui de fructe proaspete şi apple crumble. Am gustat din toate dar cea mai reuşită de data aceasta s-a dovedit a fi minunata brownie, moale şi pufoasă, care se topea pur şi simplu în gură. Şi prăjitura cu mere era de obicei delicioasă dar de data aceasta ceva parcă îi lipsea. Fondue au chocolat am mâncat aici pentru prima dată dar sosul era destul de fluid şi gustul nu era chiar cel mai grozav.

La capitolul băuturi am comandat mai multe tipuri de ceai, cele mai exotice au un gust mai puţin pregnant şi vin fiert, foarte aromat care păstrează de ani buni aceeaşi reţetă.

Toată consumaţia a costat aproximativ 270 RON, un preţ peste medie şi poate puţin cam mare pentru unele preparate, dar este un loc plăcut pentru o ieşire mai deosebită. Nu am reţinut exact toate preţurile dar preparatele care se servesc la două (sau mai multe) persoane au preţul afişat pe persoană. Astfel, preţurile aproximative au fost următoarele: Paella 60 lei (30 lei/persoană), inelele de calamar 8 lei, pastele 25 lei, fondue au chocolat 15 lei/persoană, prăjitura cu măr şi brownie 15 lei fiecare.

Localul a fost plin tot timpul şi din păcate pianul s-a auzit mai mult în surdină dar, per ansamblu, am petrecut o seară plăcută, relaxantă. Cu siguranţă voi mai reveni pentru a gusta şi din celelalte bunătăţi, doar că voi încerca să aleg o perioadă sau o oră mai puţin aglomerată. Fotografii nu am făcut dar pozele de pe site-ul (bistrodelarte.ro) şi paginile oficiale reflectă pe deplin realitatea de la faţa locului. Pentru cei care aveţi drum prin Braşov, nu ezitaţi să treceţi măcar o dată pe la Bistro de l'Arte, este un loc cu un farmec aparte care îmbină în mod armonios trecutul cu prezentul.

Fiind primul meu review din acest an profit de ocazie pentru a vă ura „La Mulţi Ani”, bucuraţi-vă de fiecare clipă frumoasă pe care o trăiţi, oricât ar fi ea de măruntă şi nu uitaţi să zâmbiţi cât mai mult!

Rog ataşarea următorului fond muzical: http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/noa-life-is-beautiful. Mulţumesc.

- -

Acesta este primul articol pe care îl scriu de la noua mea tastatură românească personalizată AFA.

M-aş bucura şi sper că iniţiativa Scrie româneşte pe AmFostAcolo va avea tot mai mulţi susţinători.

Trimis de krondia* in 27.01.13 16:01:29
    Validat / Publicat: 27.01.13 17:05:12

VIZUALIZĂRI: 4849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Bistro de l'Arte, Braşov, mai 2013

[27.01.13 16:12:06]
    Rog ataşarea următorului fond muzical:

Done

balasa violeta
    [28.01.13 12:55:08]

@krondia: Frumos! Cu prima ocazie in Brasov mi-ar face placere sa ne intalnim! O sa invitam pe Cristina si familia Urjan, toti imi sunteti dragi! Eu nu am telefoanele voastre... le vreau pe privat... cine stie!

[28.01.13 19:15:02]

Violeta, cu mare drag, să ne căutaţi negreşit când ajungeţi prin Braşov şi organizăm imediat o "mini-întâlnire"

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [04.02.13 11:25:29]

@krondia

Mersi mult de pont

Mi-a placut tare mult locatia: intima, placuta, cu un usor ,,iz'' misterios... Inca de la intrare, cand vezi acea usa veche te gandesti oare ce secrete ascunde in spatele ei. Te intrebi oare daca vei intalni vreun Harry Potter pe-acolo

Timp de o ora am savurat o portie de galuste (12 lei) si o cana de vin fiert (8 lei), in acorduri de muzica veche, ce-ti mergeau direct la suflet, pentru nostalgici iremediabili... ce te transpunea la visare...

M-am bucurat ca n-am prins aglomerat si nici fum de tigara, dar am plecat cu regretul ca doar am admirat coltul dedicat recitalurilor. Era normal, ca era ora pranzului si evenimentele ,,live'' erau programate numai dupa amiaza.

Cu siguranta, intr-un eventual mini-concediu in zona, vom reveni la o cina, sa savuram delicatesurile de la Bistro de l'Arte in acorduri de pian.

[10.02.13 18:24:20]

Dana, mă bucur că ţi-a plăcut. Este într-adevăr un loc deosebit, cu acel "je ne sais quoi" care te îmbie să revii...

nadiaandreea
    [08.08.13 14:57:16]

Deci asa se numea localul cel mai frumos aranjat pe care l-am vazut? Cat m-am mai framantat sa-mi amintesc!

Am fost o singura data si uitasem cum se numeste locatia, e intr-adevar superb, mi-as dori sa ma pot teleporta acolo in fiecare seara din Bucuresti; in consecinta de abia astept sa revin.

Imi aduc aminte cu mare placere de un Irish Coffee savurat intr-o seara geroasa in acorduri de muzica veche.

Cucu Bau
    [11.02.15 20:34:39]

Frumos si interesant review! De mult timp imi doresc sa incerc paella de la Bistro - din cauza portiei mari (si a timpului; daca imi amintesc bine trebuie comandata inainte cu cateva ore?!), nu am reusit. Dar acum, dupa impresiile tale, cred ca-i voi spune "pas" si data viitoare si voi incerca altceva.

[12.02.15 09:49:08]

După cum spuneam, pe mine nu m-a impresionat paella deşi se pare că este un preparat pe care îl servesc de multă vrem. Am gustat alte preparate mai bune la ei. Nu a fost nevoie să o comandăm cu câteva ore înainte.

Mă bucur că ai scris un review mai complet, din pozele pe care le-ai ataşat se pare că treci destul de des pe aici.

balasa violeta, dananecula, nadiaandreea
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: