ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2013
JAN-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Verona - un oras nu foarte spectaculos

Am fost in Verona a doua zi dupa Revelion. Dupa un somn lung si odihnitor m-am pregătit sufletește pentru a vedea orașul lui "Romeo si Julieta", o adevărata legenda, cu balconul Julietei, un oras de renume. Ma așteptam la altceva.

Vremea a tinut cu noi, a fost cald si frumos, soare pe 1 ianuarie asa cum nu m-as fi asteptat.

Prima oara am ajuns in Piata Bra, unde am văzut pe dinafara Amfiteatrul Roman (din cauza lipsei timpului, nu am avut timp sa intram, dar oricum nu cred ca se merita 4-5 euro biletul de intrare).

Piata arata ca dupa al Doilea Razboi Mondial (la figurat vorbind), adica era plin de sticle de sampanie, pahare si altele, neavând timp sa curețe dupa ce petrecăreții au stat in piața sa sărbătorească intrarea in noul an.

In piata erau diverși indivizi, îmbrăcați in costume de epoca, imitand statuia libertatii si alte personaje, iar dacă vroiai sa faci poze cu ei, normal, trebuia sa le dai si ceva bani.

Dupa ce am ascultat explicațiile ghidului referitor la Piata Bra si la Amfiteatrul Roman, am mers pe străduțele inguste (si închise, normal) ca sa ajungem la Casa Julietei.

Zis si facut.

Inainte de a ajunge in curtea propriu-zisa se trece printr-un gang unde lumea a "mazgălit" cu ce a apucat pereții cu diferite dedicații, poezii, numele persoanei iubite, etc.

Pe partea dreapta cum am intrat erau niste telefoane cu doua receptoare, unde bineînțeles trebuia sa introduci o moneda de 1 euro pentru a putea vorbi cu Romeo/Julieta :)) Mda...

Intr-un final am reușit sa intram in curte. Marea mi-a fost mirarea sa vad ca pe data de 1 ianuarie era atata lume. Nu aveai unde sa arunci un ac, toti sa împingeau, făceau poze, se îmbrățișau, etc.

Ca sa ajung la statuia de bronz a Julietei a fost o întreaga aventura. Toti se impingeau, parca se vindea aur. Neavând mult timp la dispoziție, am apucat sa fac doua poze si sa incerc sa ies din acea aglomeratie.

Balconul mi s-a parut ceva normal si firesc, ma așteptam la ceva oau, totuși, gandindu-ma la celebrul scriitor William Shakespeare credeam ca o sa găsesc altceva... in fine.

Am reusit sa iesim din aglomeratie si am plecat mai departe spre Piata Erbe unde am vazut fantana arteziana ce are in centru o statuie a Madonei Verona si Tribuna del Podesa, locul unde infractorii erau legați pentru a putea fi vazuti de ceilalti oameni-cei cinstiti.

Am ajuns apoi si in Piazza dei Signori unde era statuia lui Dante Aligheri.

Dupa aceea am avut "timp liber" la dispoziție, unde am alergat sa gasim ceva de mâncare, ținând cont ca majoritatea magazinelor erau inchise.

Am gasit o pizzerie deschisa, am dat comanda, a trebuit sa asteptam mai mult de 20 de minute pana când m-am înfuriat si am zis ceva de dulce, iar vânzătoarea mi-a răspuns in limba romana. Frumos. Cum se poarta romanii aflati la munca in Italia cu cei care merg sa viziteze Italia. Dupa ce i-am spus ca ne grabim, ca pleaca autocarul fara noi, a scos pizza comandata cu 20 de minute in urma dintr-un dulap. Deci era gata facuta, a durat 20 de minute pana sa o scoata si sa o puna in niste cutii.

In fine.

Per ansamblu nu pot spune ca mi-a plăcut Verona, este un oras "linistit", care din punctul meu de vedere nu are atat de multe obiective turistice de oferit ca alte orase ale acestei lumi mari.

Trimis de GabrielaG in 26.01.13 20:13:19
    Validat / Publicat: 26.01.13 22:19:56
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 In Piata Bra, unde inca nu erau stranse mizeriile de dupa anul nou

Diaura* [27.01.13 11:49:35] »

Ma uimeste titlul review-ului tau, si parerea deloc buna cu care ai ramas dupa ce ai vizitata acest oras. Este adevarat ca nu se discuta gusturile dar...

Ai avut ghid roman? Ai ascultat suficient de multe explicatii incat sa intelegi ca in peste 2000 de ani, acest oras a adunat multe lucruri si locuri interesante si unice?

Asa cum spuneam si in povestea mea (am vizitat Verona toamna trecuta) acest oras inseamna mai mult decat o poveste romantica scrisa de un englez, despre doi indagostiti (documentele orasului demonstreaza ca cei doi au trait cu adevarat).

Spui ca nu crezi ca merita sa dai 4 Euro pentru o intrare in amfiteatrul roman din Piata Bra. Ei bine sa stii ca ai pierdut cel mai bine conservat amfiteatru roman si al doilea ca si renume, dupa Colosseum-ul de la Roma in care si acum cat e vara de lunga sunt spectacole; are o acustica la fel de buna ca si in ziua inaugurarii (anul 30 e. n.) si din acest motiv, la spectacole nu este nevoie de nici un fel de sistem de sonorizare. (spune-mi un stadion moden pe care se intampla la fel... si bine ca nu exista, ca s-ar auzi toate injuraturile fotbalistilor)

Stii ce reprezinta constructia din P07 a ta?

Despre Piazza Erbe si despre Arche Scalieri v-a vorbit ghidul? Daca da, si tot nu iti place orasul... asta e.

Dar daca nu ai aflat nimic despre aceste locuri, ai pierdut multe si asta ar putea fi o expicatie a faptului ca nu ai ramas cu o impresie placuta.

GabrielaG [27.01.13 15:14:37] »

@Diaura: Nu am scris acest review pentru a intra in polemica.

Mie personal mi s-a părut un oraș tern.

Am văzut alte orașe mult mai frumoase, care oferă mult mai multe decât Verona.

Gusturile nu se discuta intr-adevăr, este părerea mea subiectiva si pur personala.

Am văzut amfiteatre destule pana acum, foarte frumoase si cine știe, poate data viitoare voi avea ocazia sa vad Colosseum-ul.

Da, ghidul pe care l-am avut a fost roman, a vorbit in limba romana, ne-a dat explicații foarte multe, pe care nu le-am scris in review deoarece nu am considerat necesar sa dau date, pe care oricine le poate găsi pe Wikipedia sau pe alte site-uri.

Am aflat multe despre Verona, dar cum am spus si mai sus, pentru mine este un oraș tern, care nu oferă atâtea ca alte orașe.

Diaura* [28.01.13 11:59:00] »

@GabrielaG:

Ai inteles gresit; aici nu este vorba de polemica.

Se intampla ca in unele imprejurari, ghidul sa nu fie " prea vorbaret" si atunci, turistii din grup sa treaca pe langa multe locuri interesante, dar lipsindu-le informatia, sa nu le poata aprecia.

In rest... este la aprecierea fiecaruia frumusetea unui oras.

GabrielaG [28.01.13 18:34:19] »

@Diaura: Din fericire am avut un ghid de nota 10 care ne-a dat toate informațiile necesare, dar din păcate nu am putut aprecia orașul Verona ca fiind unul frumos care sa ma facă sa revin. Dar o data in viata tot merita sa ajungi.

Diaura*, GabrielaG
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Verona și împrejurimile: