ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2009
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 27.05.09
AUG-2009

Foarte nemulțumit

A fost foarte, foarte bine!

Dragii mei,

Vă scriu direct de pe terasa Vraja Mării (unde există internet wireless, gratuit). Am decis să nu mai întârzii cu acest review pentru că am văzut că mai există o serie care pleacă pe 25 august. Poate sunteti interesati de câteva impresii...

Trebuie să ajungeti cât mai de dimineată si să mergeti repede la receptie să vă înscrieti pe listă. Eu am ajuns la 9 dimineata si am fost nr. 20 pe listă, iar cazarea mi s-a făcut la ora 14.30 (strigarea începe la ora 14.00!, nu la 12.00 cum scrie pe bilet). Într-adevăr au fost multe ore de asteptare, timp în care m-am plimbat prin centru, am mai atipit prin masină, asta e...

Pot spune însă că a meritat asteptarea, chiar dacă sistemul ăsta cu strigare e putin comunist, pentru că am primit cameră în Corsa 2.

Camera - foarte curată, asternuturi curate, miroseau frumos (nu le-am schimbat, desi îmi adusesem de acasă), pături, prosoape, dulap, scaune, mese (mobilier modern), televizor. În baie aveti 2 pliculete de sampon, 2 săpunele, hârtie igienică.

Balcon comun cu altă cameră, n-au fost probleme (se poate încuia usa de la balcon).

Camerele din Corsa 2 (parter, etaj 1) sunt foarte bine pozitionate, spatioase si răcoroase, nu se simte deloc căldura de peste zi.

Am lăsat în cameră si bani si laptop, nu a lipsit nimic. Si pe balcon puteti lăsa prosoape la uscat, nu se fură nici chiar la parter.

Dacă vi se umple cosul de gunoi, să îl lăsati seara la usă. Nu intră nimeni în cameră pentru curătenie sau pentru schimbat asternuturi.

La cazare vi se vor da tichete de masă (în valoare de 280 lei), puteti mânca la Corsa si la Vraja Mării.

În urma ecourilor de pe site, nu am mâncat niciodată la terasa Corsa, de aceea nu stiu să vă spun nimic de acolo.

La Vraja Mării mâncarea este absolut DELICIOASĂ. Vă recomand cu încredere ciorba de burtă, supa de fasole cu ciolan afumat în pâine, cascaval pane, pastramă de oaie la ceaun cu mămăligută, pizza Calzone, pizza Vraja Mării (dar nu vă asteptati să fie mare), spaghete milaneze, pui graten, mici. Cartofii prăjiti sunt buni, dar sunt din aceia congelati, piureul este de asemenea bun, dar făcut din fulgi de cartofi. Servirea este ok si terasa este deschisă non-stop, veti fi serviti la orice oră cu amabilitate. După cum vă spuneam, aveti acolo internet wireless gratuit, deci puteti merge cu laptop-ul.

În ceea ce priveste distractia, aveti de unde alege, o să vă spun pe unde am fost eu.

1. Uniunea Studentilor din România (USR - care se ocupă de tabăra noastră) organizează seara după ora 22.00 karaoke lângă terasa Vraja Mării. Foaaarte distractiv, tine până la ora 1-2, chiar si mai târziu, depinde câtă lume e. Chiar se ocupă de treaba asta, mi-a plăcut mult. Ziua organizează si volei pe plajă.

2. Cum a mai spus si altcineva, nu vă pierdeti prea mult timp prin Tineretului, Ring s.a.m.d. Am fost într-o singură seară în Ring si... sincer nu m-am distrat prea mult. Intrarea este 10 lei (cu brătară sau talon, sunt tineri care le împart la tot pasul). Dacă vreti să stati jos, canapeaua de 10 persoane este 200-250 lei, în care aveti consumatie inclusă, absolut orice. Preturile sunt ok, bere între 5-12 lei. M-am distrat până pe la 3, pentru că apoi a intrat în scenă donsoara Sexy Brăileanca si s-a stricat tot. La 4 s-a închis discoteca (era miercuri).

Cam în toate cluburile serile seamănă foarte mult între ele.

3. Nu ratati discoteca pe plajă Tropical, muzică super si distractie de asemenea (fără intrare).

Nu vă faceti iluzii în ceea ce priveste marea... eu am rămas foarte dezamăgită. Este tulbure, nu-ti vezi mâna în apă, plină de alge, foarte murdară, cu pietre, bolovani. Conditiile de plajă au un maaare minus în vacanta asta.

Plaja este de asemenea extrem de murdară, se strâng gunoaiele în fiecare noapte, însă oamenii sunt sub orice critică, numai până la 7-8 dimineata e curat. Apoi aveti din plin mucuri de tigară, pet-uri de toate felurile, ziare împrăstiate, ambalaje etc. Dacă vreti sezlong, trebuie să scoateti din buzunar 15 lei, iar pentru umbrelă 5 lei.

Corsa este la 3 minute de plajă si la vreo 7-8 de gară (nu trebuie să luati taxi!). Intrarea cu masina în complex costă 5 lei. Parcare există chiar în fată. Eu n-am scos masina de acolo, dar dacă vreti să vă mai plimbati prin alte statiuni, nu uitati să mergeti la receptie cu biletul pentru care ati plătit 5 lei si vi se va da un alt tichet. Altfel, trebuie să plătiti 5 lei ori de câte ori intrati cu masina.

Să vă luati si lucruri mai groase la voi, seara este destul de răcoare.

Vă recomand încă o dată să vă prezentati pentru a vă înscrie pe listă cât mai de dimineată, vedeti voi cum pierdeti timpul până la ora 14.00 (puteti merge si la plajă, cazarea NU se face mai devreme). Dacă rezolvati cu asta, o sa vedeti altfel lucrurile.

Cu ajutorul AmFostAcolo.ro mi-am făcut prieteni cu care am petrecut de minune, ne pare rău că plecăm mâine, ne-am simtit super...

Vă urez tuturor o vacantă frumoasă de tot! Când mă întorc voi adăuga mai multe poze.

Trimis de alela in 24.08.09 23:04:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COSTINEȘTI. A mai fost în/la: Valea Prahovei, peste tot pe Litoral, Maramures, Sibiu, Brasov

VIZUALIZĂRI: 3924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia

mada
[24.07.13 18:37:19]

Buna! Eu anul acesta am bilet la hotelul Vraja Marii... as dori sa va intreb daca complexul Corsa este acelasi cu Hotelul Vraja Marii sau daca sunt cladiri total diferite?

mada
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Corsa: