ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2013
ÎNSCRIS: 24.01.13
FEB-2012
single

Delta Raului Orinoco

Daca planificati cumva sa mergeti in Venezuela va recomand calduros sa vizitati Delta Raului Orinoco.

Excursii organizate va ofera transportul cu avionul pana in Tucupita iar de acolo un ghid indian Warao va va transporta cu o Lancia (barca de mare viteza) pana la un Lodge (eu am fost la Orinoco Delta Lodge) si pana in satul lui natal.

Excursia cuprinde de obicei un tur ghidad pe unul din bratele lui Orinoco, o tura prin jungla, explicatii despre plante, animale etc.

Atentie, satele sunt foarte indepartate, exista curent, dar doar produs de generatoare.

Indienii Warao (oamenii apelor) sunt foarte simpatici. Atentie, acestia nu vorbesc spaniola sau alta limba decat partial. Daca doriti sa cumparati ceva artizanat e mai bine sa negociati aratand degete.

Daca vreodata ajungeti prin zona, ganditi-va sa duceti ceva cadouri cu dvs. Copiilor Warao le plac foarte mult dulciurile. Banii nu au prea mare valoare aici la aprox. 200 km de cel mai apropiat oras in inima Amazoniei. Lucrurile utile (machette, bricege, lanterne, etc.) care pot folosi in jungla sunt foarte apreciate aici, mult mai mult decat banii.

Trimis de liviuspopa in 24.01.13 18:09:59
Validat / Publicat: 24.01.13 19:30:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA de SUD

VIZUALIZĂRI: 2594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviuspopa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Noi prieteni

[24.01.13 19:27:53]

@liviuspopa: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru impresii - interesantă destinație, păcat că doar ne-ai "zgândărit" un pic imaginația, poate reușești să mai detaliezi cândva (prin ecouri); câteva fotografii de pe acolo ar fi, la fel, cât se poate de interesante de vizualizat.

Te aşteptăm, deasemenea, şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare

Nasshu
[24.01.13 20:13:56]

este o destinatie interesanta, unde nu ajunge oricine... poze nu ai?

Daca ai timp poate ne dai mai multe detalii, ai fost un pic cam laconic, pentru o asa destinatie de vacanta.

Thx

adri-nico
[24.01.13 21:23:36]

Bun venit pe site!

Destinatia asta merita mult mai multe cuvinte. Si daca ai avea si niste poze, ai multumi multe persoane de pe site.

Am retinut totusi ceva, ca in jungla sint mult mai valoroase obiectele decit banii. Aum am de gind sa merg si eu pe Amazoane, imi e de folos informatia.

As dori sa stiu daca sint tintari in jungla aia... sau tiritoare de orice fel.

Alex_Macedo
[24.01.13 22:43:31]

Fara sa imi cer scuze... (unde le-am pus oare!?!?!?)... cred ca Venezuela merita o descriere mai pe... larg! Poate ca e mai greu si inteleg, ca a povesti sau asterne cuvinte vis-a-vis de un anume loc, nu este chiar la indemana... dar... O destinatie ca asta, atat de dataoare de evenimente si farmec merita mult mai mult!!!

Parerea mea!

Diaura*
[24.01.13 23:24:35]

Si a mea.

[25.01.13 21:02:45]

@Alex_Macedo: Da desigur ai dreptate. E doar o chestie de timp. O sa revin si cu multe poze. Sunt relativ nou pe site.

[27.01.13 23:54:48]

Pentru toata lumea care urmareste articolele despre Venezuela.

Stiu ca am fost putin cam laconic, si mi'ar face mare placere sa scriu articole de tip Lonely Planet sau National Geografic. Problema este ca sunt un mare calator si mai am vreo 10-15 destinatii de adaugat pe acest site. Am considerat ca e mai importanta cantitatea decat calitatea in acest caz special. Oricum cei care au intentii sa calatoreasca vreodata in Venezuela, America Centrala, Peru, Cuba, Mexic, sunt bineveniti sa ma contacteze personal.

Mi se pare insa ca din punct de vedere informatic forumul acesta nu este foarte user friendly si mi se pare ca sunt multe lucruri care ar putea fi imbunatatite (de exemplu, incarcarea unei serii de poze in loc de poze singulare). Inteleg ca in mare parte e munca voluntara, dar cred ca daca vrem sa marim comunitatea celor care se exprima, si comunitatea calatorilor romani, in alte destinatii decat Kusadashi, Grecia si Bulgaria, ar trebui facut un forum un pic mai ''user friendly''.

[28.01.13 00:08:49]

@liviuspopa: Întotdeauna e loc de mai bine, însă facilitatea de a încărca o serie de poze în locul unei singure, pe rând (dar cu explicație asupra a ceea ce reprezintă!) nu va fi niciodată considerată de noi "friendly" - e, eventual, friendly doar cu cei care... nu (prea) au amabiliatea de a fi friendly , preferând să "sară" peste explicitarea, printr-un text măcar minimal, a fiecărei poze...

În plus, ar fi poate friendly din punct de vedere al cantității, defavorizând însă calitatea.

Textul explicativ al unei fotografii este foarte important, în opinia mea, și primează, din punct de vedere al calității, în fața celeilalte "calități" urmărite (mai sus) == cantitatea pozelor... Prefer oricând 5-10 poze explicitate prin text ilustrativ, decât 100 sau 1000 fără niciun text atașat...

Evident, vorbesc în general și nu mă refer la tine (sau la orice alt user în particular), mai sus.

Diaura*
[28.01.13 01:09:00]

@liviuspopa:

Ce animale misunau pe langa hotelul vostru? Si inauntru ce "conditii de cazarea" ai avut pentru banii astia?

[28.01.13 01:13:51]

@Admin: Da, sunt de acord cu tine, 1 imagine valoreaza 1000 de cuvinte, si e buna o mica explicatie pentru fiecare poza.

Ma intreb atunci de ce e limitata descrierea la 300 de cuvinte sau asa ceva?

[28.01.13 01:19:06]

@Diaura: O sa pun si poze din interior. In general ai un dus cu apa incalzita la soare. Fara curent. Podea din lemn. Masa. Paturi cu baldachin (sita pentru tzantzari). Toaleta cu apa curenta, probabil ca se deverseaza direct in rau.

E bine sa verifici salteaua si sub saltea inainte de a te culca. Nu prea au ele cum sa intre pe sub baldachin dar nu se stie niciodata.

Ce animale poti sa gasesti in pat?? Paianjeni, serpi neveninosi, soparle, tarantule, etc.

Ce animale misuna in jungla amazoniana? Cam de toate, showul sonor e extraordinar. Nu toata lumea poate sa se odihneasca cand incepe cearta intre pasari pe la 4 dimineata

[28.01.13 01:34:12]

@liviuspopa:

Ma intreb atunci de ce e limitata descrierea la 300 de cuvinte sau asa ceva?

Răspunsul îl găsești chiar în "acordul" tău exprimat mai sus

e buna o mica explicatie pentru fiecare poza.

Cheia e "mică" . 300 de caractere e suficient pentru a descrie rezonabil o poză. Detalii suplimentare se pot insera în text, cu trimitere la respectiva fotografie (exemplu - vezi P12).

Există un echilibru în toate, între extreme, către mijloc. De exemplu între "0 explicaţii" şi "nuvele-explicative" ale unei poze. Sau între un review "telegrafic" şi unul "de Naţional Geografic" -- apropo de afirmaţia ta, un pic mai sus.

adri-nico
[02.02.13 09:41:54]

Multumim pentru poze si pentru explicatiile date.

Te rugam sa ne povestesti mai mult, de exemplu, cum de constructia dureaza doar 24 de ore? Cum se bea apa din copacul acela? Cit timp de la sectionare trebuie sa astepti ca sa curga "robinetul"?

Fa-ti timp si pentru noi, cei avizi de informatii inedite si detaliaza citeva experiente.

Multumesc anticipat!

adri-nico, Alex_Macedo, Diaura*, liviuspopa