ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

M-am indragostit de VENETIA

AMADA MIA AMORE MIO !~~EL PASADOR -

Venetia... m-am indragostit de ea... E un loc in care ma bucur ca am ajuns macar o data in viata, in care maretia, puterea si bogatia vremurilor trecute se simt inca peste tot. Un loc fascinant! Emotia pe care am simtit-o acolo nu poate fi descrisa in cuvinte, ea trebuie traita!

Trecand la niste detalii practice, am sa spun ca am stat in Mestre la Hotel Centrale, unde camera a costat 65 euro pe noapte (luata printr-o agentie de turism) cu mic dejun inclus. Camera era modesta, dar curata, cu un pat confortabil si baie cu dus, iar asta a fost tot ce a contat. Micul dejun italian, cu checuri si produse de patiserie, cafea, sucuri, chifle si gemuri. Locatia hotelului era foarte buna, statia de autobuz spre Venetia la 50m, iar peste drum era un magazin alimentar de unde puteam sa cumparam cate ceva. N-am asteptat niciodata autobuzul mai mult de 5 minute, biletul costa 1,3 euro si faceai cam 15 minute pana la Piazzale Roma. (biletele le-am cumparat de la tutungerie).

Transportul cu vaporetto este scump, am platit 18 euro un bilet valabil 12 ore, timp in care te poti da jos si te poti urca de oricate ori vrei, dar trebuie neaparat sa mergi cu el ca sa poti vedea Canal Grande cu maretele si minunatele lui palate, care unele adapostesc muzee, altele cred ca sunt locuite, iar altele goale. E destul de usor sa te descurci daca te-ai uitat inainte pe o harta si stii cam unde vrei sa mergi. Am cumparat bilete Museums Venice, cu 20 euro biletul, pret in care am vizitat Palatul Dogilor, Muzeul Correr, Ca Rezzonico- Muzeul secolului XVII venetian, Ca Pesaro- Muzeul de Arta moderna, Palazzo Mocenigo, Muzeul sticlei de pe Murano si Muzeul Dantelei de pe Burano. Toate merita vizitate, cu exceptia Palatului Mocenigo, care noua nu ne-a placut.

Dupa cum am spus, am vizitat si insulele Murano si Burano, e o excursie care merita sa fie facuta daca stati cateva zile in Venetia. In Murano ne-a placut foarte mult Muzeul sticlei, iar Burano este foarte pitoresc cu casele diferit colorate, parca e un orasel dintr-o poveste. Cat despre Muzeul dantelei, este unul foarte dragut, despre care am o amintire foarte vie.

Dintre bazilici, in afara de San Marco am vizitat Santa Maria Gloriosa dei Frari, unde in afara de dimensiunile ei impunatoare am fost impresionata de niste basoreliefuri din fildes reprezentand Rastignirea lui Isus, Coborarea de pe cruce si Punerea in mormant, de o icoana a Fecioarei Maria, de vitralii si de monumentul proiectat de Canova (un sculptor venetian cu multe opere prin muzeele pe care le-am vizitat) aici fac o paranteza spunand ca bineinteles nu tin minte multe din tablourile si operele de arta pe care le-am vazut, totusi pentru mine vizita in Venetia ar fi fost de neconceput fara sa vad asa ceva (tablouri de Titian si totusi cel mai bine mi-a ramas in minte un grup statuar de Auguste Rodin, reprezentand trei batrani intelepti) Am mai vizitat Santa Maria de la Salute, care mi-a placut mai ales pe dinafara (are multe sculpturi), dar si inauntru - intrarea e gratuita

La Bazilica San Marco am ajuns dimineata pe la ora 9, era coada, dar nu foarte mare si mergea repede. Atentie, daca aveti un rucsac o sa va trimita sa-l lasati undeva intr-un loc care nu este departe, va intoarceti si nu mai stati la coada. Nu va zgarciti sa platiti 2 euro pentru Pala D'Oro si 3 euro pentru Tesoro (sau invers) in Bazilica San Marco, pentru ca merita. Coada a crescut imediat dupa ce am ajuns noi, pentru ca au aparut in valuri grupurile de chinezi si alte natii. Asta mi-a placut foarte mult in Venetia - amestecul de oameni de toate felurile, chinezi, indieni in haine traditionale, indieni vorbind o engleza impecabila, englezi, francezi, spanioli, slavi. Oricum, in Venetia am vazut oameni fericiti carora nu li se stergea zambetul de incantare de pe fata, am vazut un adevarat spectacol al lumii.

Am umblat mult pe jos (sunt indicatoare si nu te ratacesti sau poti sa intrebi pe oricine si te ajuta- in engleza sau italiana), am mincat la terase- mancarea a fost buna, nu extraordinara, in schimb cafeaua a fost cea mai buna pe care am baut-o vreodata (espresso 2,5 euro), iar de la cata inghetata am mancat m-am ales cu o durere de gat care n-a contat absolut deloc.

Nu pot sa nu pomenesc de batranele doamne venetiene, elegante si ingrijite, de piata de peste si fructe, de parculetul in care accesul cainilor era interzis, de iahtul de lux de langa care sotul meu nu se indura sa plece, de Muzeul naval pe care nu l-am vazut pentru ca era inchis, de canalele mici traversate de podulete, de hainele puse pe sarme la uscat cum am vazut in filmele italiene vechi...

Ce sa mai spun, as putea povesti o saptamana intreaga despre Venetia, da dependenta, eu ma intorc acolo mereu (in gand, bineinteles)

Iubitori de calatorii, daca n-ati vizitat inca magnifica Venetie, mergeti neaparat, pentru ca o sa fiti fericiti ca ati facut asta!

Trimis de Cristinaana in 19.01.13 00:06:48
    Validat / Publicat: 19.01.13 06:23:52
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3324 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristinaana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Bazilica San Marco

[19.01.13 06:20:55]

@Cristinaana: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

[19.01.13 06:34:56]

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: