ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2013
AUG-2012

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Sub stapanirea viespilor

Am ales din nou Thassos, desi ar fi fost a patra oara cand mergeam acolo, datorita proximitatii si a faptului ca e un loc foarte bun pentru cei cu copii mici. Stiti bine: plaje cu nisip fin, apa curata, ce sa mai, tocmai bine pentru noi.

Din pacate, locatia aleasa pentru cazare nu a fost tocmai inspirata.

Studiourile, aflate in doua cladiri in oglinda sunt detinute de doi frati tineri: Panagiota si, ma rog, imi scapa numele fratelui. Giota se ocupa de Aithrion2.

Spun ca nu am fost tocmai inspirati in alegere pentru ca pensiunea e relativ departe de mare. În zilele cu soare naucitor nu te poti deplasa pana la plaja fara masina. Lucrul cel mai neplacut este insa ca viespile contin adevaratul control asupra locului.

In coltul curtii e o pubela de gunoi care le atrage ca mierea pe urs. :)

Pe balcon nu e chip sa stai, in camera cu usa deschisa, nici atat. Nu mai vorbesc de mic dejun mancat in liniste pe terasa. Si partea proasta e ca singura masa la dispozitie e pe balcon. Te mananca insectele de viu, atat sunt de multe si agresive!!!

Sfat: luati-va un spray, ceva, si o punga mare de cafea. Puneti o lingură cu cafea intr-un recipient - atentie! Nu in scrumiera de pe balcon. Se sparge! :)) - si o aprindeti. Fumul ei, foarte neplacut, este singurul ”remediu”.

Nu pot sa-mi explic daca anul trecut a fost o situatie exceptionala in ceea ce priveste viespile. In nici unul dintre anii anteriori, chiar daca am stat in aceeasi statiune, nu am intalnit asa ceva. Sunt convinsa, insa, ca prezenta ghenei de gunoi in imediata apropiere a studiourilor a reprezentat un factor decisiv in aparitia insectelor recalcitrante.

Proprietarii sunt draguti, cu masura, ca mai toti grecii. Nu dau pe dinafara de promptitudine si amabilitate, doar nu sunt turci, dar nici nu te fac sa te simti neplacut.

Curatenie iti faci singur. Cearsafurile si prosoapele se schimba o data la 3 zile. Internetul nu merge decat pe balcon. In patria viespilor!!!

Un mare minus e faptul ca usa camerei nu se poate incuia pe dinauntru. Cine are copil mic stie cat de important e acest lucru. In permanenta esti in pericol sa iti gasesti copilul evadand nestingherit din camera. Chicineta e miiiica si fooooarte incomoda. Practic, nu ai loc sa pregatesti mare lucru sau sa depozitezi ceva.

Camerele sunt mici, dar paturile comode.

In concluzie: daca nu va e teama de viespi sau reusiti sa convietuiti cu ele ori pur si simplu aveti noroc si nu apar in zona, daca nu va deranjeaza mirosul de gunoi din parcare si nici sa mergeti cu masina la plaja, Aithrion 1 si 2 nu sunt un loc chiar de evitat.

Trimis de joops in 17.01.13 18:51:25
Validat / Publicat: 17.01.13 20:27:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Santorini, Naxos, Thassos

VIZUALIZĂRI: 4523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (joops); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.01.13 19:38:11]

Review detaliat, remarcabil concentrat pe info utile cât mai multora.

Ce diferență (geografică etc) există între Aithrion și Aithrion-2? (dacă știi)

[18.01.13 12:17:47]

@webmaster: Cladirile sunt lipite una de cealalta. Le desprate un gardulet care imparte curtea in doua. Din cate am vazut, conditiile de cazare sunt aceleasi.

calatorul
[10.03.16 18:54:29]

@joops - Interesant, multumim pentru informatii. Colateral acum, deci off-topic, privind raspunsul la intrebarea despre Thassos si Sithonia, constat ca eu am avut ocazia sa gasesc niste cazari bune si ieftine si in Sithonia, despre care am scris pe AFA. vezi impresii

Felicitari pentru de anul acesta pentru Lefkada, e o insula minunata, desigur mai scumpa decat Thassos sau Sithonia, dar face toti banii. Vacanta frumoasa!

[10.03.16 19:01:43]

@calatorul50: va mulțumesc pentru urări!

E drept, noi am căutat in Sarti, incantați de plaja minunata pentru copii. Însă proprietari mai inflexibili si neserioși nu am întâlnit niciunde in Grecia. M-am gândit ca o fi din cauza faptului ca nu sunt de-ai locului, ci persoane din Salonic, care si-au făcut un business acolo, pe modelul bucureștenilor/orășenilor cu pensiuni la mare sau pe Valea Prahovei. Si știm cu toții ca nu sunt chiar cei mai buni operatori de servicii turistice.

Sithonia e superba, mi-a placut mult, însă, culmea, ni s-ar fi potrivit mai bine daca eram fără copii. Sunt câteva plaje absolut fantastice acolo, animate si frecventate de tineri, cu o atmosfera foarte plăcuta.

calatorul
[11.03.16 09:26:08]

@joops - Se pare ca Sarti este in plina dezvoltare, cu o noua zona de statiune, si probabil vor sa/si scoata cheltuielile de dezvoltare mai repede. Iar Sithonia este aproape de Thessalonik si in weekend pateste ca VAlea Prahovei, fiind inundata de greci, si in rest se inghesuie multi rasariteni, rusi, bulgari si, desigur, noi romanii, din care ma bucur sa intalnesc tot mai multi.

Despre Lefkada spuneam ca merita vazuta dar obligatoriu cu masina, nu prea e o insula pentru copii, plajele sunt cu pietris nu cu nisip, apa este adanca si abrupta, accesul la plajele cele mai frumoase este dificil, nu toate sunt amenajate, adica umbrele, apa suc etc., e bine sa va informati inainte, am povestit si eu pe AFA. Insa, repet, este o insula minunata, succes si vacanta frumoasa!

over
[28.01.17 19:25:19]

@joops: Am discutat si eu cu Giota, proprietareasa, inca din octombrie 2016 pentru o rezervare in iulie 2017. Am stabilit si un pret (bun) de 30 de euro/noapte, a zis ca-mi lasa de la 35, dar sa fac rezervarea dupa revelion.

Am dat reply conversatiei avute in octombrie, i-am spus ca vreau sa fac rezervarea si stiti ce mi-a raspuns? "30 euros... it's time for my coffee... bye. " Vazusem eu ca a scris in octombrie cu majuscule, greseli multe si cu un stil cam euforic. Da, cred ca fatuca le trage la masea, parca acum in ianuarie vorbeam cu o alta persoana.

Am pus-o sa-si citeasca "opera", apoi am cautat intr-alta parte.

[28.01.17 19:37:38]

@over: sunt locuri mult mai bune si primitoare decât Aithrion. Va recomand din suflet Hatzigiorgi Studios. Putin mai scump, dar foarte curat, iar proprietara e un munte de veselie si ospitalitate. In plus, daca ea nu are ce va doriți, va ajuta cu cel putin 20 de adrese ale altor pensiuni, cele mai multe ale verilor si prietenilor ei.

Recunosc, din cate concedii am facut in Thassos pana acum, cel petrecut la Aithrion mi-a lăsat un gust neplăcut. Însă, o data cu povestea dvs. despre atitudinea lor, observ o schimbare neplăcuta de comportament a proprietarilor greci. Mi se pare ca mulți dintre eu au uitat ce înseamnă respectul si bunul simt. Si eu am avut o experiența neplăcuta încercând sa rezerv niște camere in Sarti. Probabil ca lipsa concurentei le afectează judecata.

over
[28.01.17 20:43:36]

@joops: Ha! La Hatzigiorgi am stat prima data in Thassos, in 2010. D-na Evangelia este super de treaba.

N-am mai fost acolo din cauza ca Skala Panagia e mai putin animata seara. Plaja, in schimb e mai buna ca in Skala Potamia.

Luna asta am discutat si cu Gregory, fratele Giotei, proprietarul pensiunii Aithrion 2. Parca discutam cu un robot defect. Puneam 3 intrebari, imi raspundea laconic, doar la una. Apoi mai scrie, nene inca un mail, iarasi aceeasi poveste. Am abandonat ideea de a ma mai caza la familia Avgoustinas.

A propos, ei detin si Augoustinas studios din Skala Potamia. Sa fie sanatosi.

Multumesc, Joops.

[28.01.17 20:45:59]

@over: Hahaha! Evangelia rules!

Cat despre cei de la Aithrion, ei nu știu engleza, de-aia nici nu te prea poti înțelege cu ei. Toate bune!

calatorul, joops, over
Alte impresii din această RUBRICĂAithrion 1 Studios: