Unde mâncăm în zona Turda?

17.01.2013
Avatar Dragos
înscris/ă în 03.03.08
MEMBRU: CONSUL
JAN-2013

Restaurantul pensiunea Stejeriș [Stejeriș, CJ]

Pe-aici n-oi mai trece!!! Restaurantul Pensiunii Stejeriș [Stejeriș, CJ]

De fapt, probabil că voi mai trece, dar de oprit, sigur n-o să mai fac greșeala!

În drumul nostru spre Oradea / Băile 1 Mai, pe la ora prânzului, am ajuns în dreptul acestei pensiuni. Clădire mare, nouță, arătând relativ bine... 'hai să fac aici o pauză de reajustare' mi-am zis io în gând. Zis și făcut.

Intrăm, în restaurant cam frig, dar nu chiar ca afară, am reușit să dau canadiana jos. Câinele care stătea tolănit în mijlocul salonului nu era prea deranjat de temperatură, ba chiar moțăia lângă masa unde câțiva oameni de-ai locului tăifăsuiau ardelenește, la o țâgară și-un gât de horincă.

Ne luăm câte un meniu de la altă masă, că dacă stăteam să vină să ni-l aducă, pierdeam o zi de cazare la băi, și alegem o simplă ciorbă de văcuță. Teoretic.

Practic, era o fiertură călâie de legume congelate amestecate cu ceva cartofi degerați, cu câteva cuburi de lemn (văcuța), un pumn de sare (nu exagerez!), cu trei lingurițe de smântână într-o căniță de expresso (50 grame, chipurile), câteva felii de pâine rămase de pe la Crăciunul pe stil vechi și un ardei iute murat (singurul produs cu adevărat comestibil).

Am reușit să înghit cu noduri cam juma' din zeamă (că deja pierdusem ceva timp și chiar nu mai vroiam să verific dacă amicul creivean nu ne-a păcălit cu 'reabilitarea' crâșmei din Ciucea), am cerut nota de plată (care n-a venit nici până am început să ne îmbrăcăm și să ne pregătim de plecare; am trecut totuși pe la bar și am primit un bon de vreo 23, xx lei, am dat 25 că n-am avut răbdare să aștept restul și am fugit... mâncând pământul!

Din fericire, peste vreo 2 ore eram deja la restaurantul hotelului Perla unde am reușit să ne astâmpărăm în sfârșit foamea pe ziua aia.

PS trebuie totuși să spun și ceva de bine: la toalete era totuși curat și erau dotate cu tot ce are omu' nevoie când merge-n vizită acolo.

Coordonate GPS de evitat: N 46.475189574721085, E 23.777225017547607!!! Nici dușmanilor nu-l recomand - au dreptul la o moarte onorabilă!

Impresii încărcate de Dragos in 17.01.2013 15:25:48

Validat / Publicat: 17.01.13 16:26:26

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Dragos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  12800 PMA (din 14 voturi) nota2

- iulianic
[20.01.13 11:35:45]

@Dragos: Cum reusesti tu sa faci dintr-o dezamagire o situatie comica? Atii, in aceeasi situatie, ar fi tunat si-ar fi fulgerat la adresa pensiunii. Imi pare rau ca ai plecat nemancat de la masa, iti inteleg simtamintele, dar, marturisesc, modul in care ai prezentat totul m-a distrat teribil.

... câteva felii de pâine rămase de pe la Crăciunul pe stil vechi și un ardei iute murat (singurul produs cu adevărat comestibil).

Ardeiul iute, singurul produs cu adevarat comestibil?

- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.01.13 11:53:54]

@iulianic: da; şi chiar aş zice că-s expert în ardei iuţi - îmi plac foarte mult, mai cresc şi prin balcon, la ghiveci, să am câte unul proaspăt oricând, la masă.

Dacă tunam, crezi că ieşea sarea din ciorbă şi se înmuiau bucăţile de "carne"?! Mira-m-aş! Dar îmi stricam ziua şi era păcat să plec la drum de acolo cu 'capsa pusă'. Asta e, am marcat locul pentru 'ignore' şi gata. Şi m-am gândit să-l scriu şi-aici, să-l ocolească şi alţii.

- iulianic
[20.01.13 12:18:19]

@Dragos: Multumim pentru informatie! Sigur ca vom ocoli Pensiunea Stejeris. Cand ma refeream la tunat si fulgerat ma gandeam la maniera in care unii dintre cei afectati isi scriu impresiile pe site. In ultimul timp am vazut destui nemultumiti care isi varsa naduful aici.

[10.09.17 22:56:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm în zona Moldovenești?» (nou-creată, între timp, pe sait)