ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2013
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII

Moscheea Selimiye - una din capodoperele arhitecturii islamice

09 Minik Dualar Grubu - Tesekkur Ederim Allahim II

Sunt tot mai multi conationali ce aleg sa-si petreaca concediul in Turcia iar o mare parte dintre acestia aleg sa se deplaseze cu autoturismul personal, din diferite considerente: pentru unii diferenta de pret dintre transportul cu avionul si cel cu masina care intradevar e hotarator, pentru altii, deplasarea cu masina inseamna descoperirea unor peisaje, locuri si oameni noi, iar pentru altii, ambele. Eu cred ca fac parte din cea din urma categorie.

Pentru cea mai mare parte dintre acestia, drumul lor catre orient trece prin localitatea Edirne sau prin apropierea acestuia. Indiferent de traseul ales, prin oras sau pe centura acestuia, impresionantele minarete a moscheei Selimiye e aproape imposibi sa nu-ti incante privirea prin maretia cu cate acestea domina orasul.

Eu insumi, trecusem de trei ori prin Edirne, admirand moscheea, dar de fiecare data imi promiteam ca data viitoare cu siguranta voi opri sa o vizitam, si iata ca minunea s-a produs.

Venind dispre Izmir, dupa o oprire la unul din hipermarketurile aflate la intrarea in oras pentru achizitionarea deliciosului rahat turcesc (asta dupa ce cu ani in urma, fiind pacaliti in diferite bazaruri de minunatele cutii cu rahat, frumos colorate si bine ambalate, care mai de care mai aratoase dar, in care, dupa cum cu surprindere aveam sa descoperim acasa, nu se gaseau decat cateva mici cubulete din deliciosul desert…), pornim spre inima orasului unde se afla minunata moschee.

La aceasta am ajuns destul de usor: de la intrarea in oras dispre Izmir sau Istambul, am urmat indicatiile GPS-ului, dar chiar si fara acesta e destul de simplu, urmand drumul ce tranziteaza orasul (oricum, dupa cum mai spuneam, minaretele acesteia sunt vizibile, cred, din tot orasul) ajungi in apropierea acesteia. Strada ce trece prin laterala stanga a acesteia e destul de ingusta si aglomerata, dar, imediat ce se vireaza dreapta venind dispre Istambul, cam dupa 30-40m cum se urca pe colina unde se afla moscheea, pe partea stanga se o parcare fara plata, cam pentru 20 de masini, in care am fost ghidat cu multa bunavointa de catre localnici sa parchez.

Din parcare, dupa ce se urca cateva trepte, in fata ochilor iti apare in toata splendoarea ei, mareata moschee Selimiye! Ridicata intre anii 1569 si 1575 de catre arhitectul Mimar Sinan, la cerinta sultanului Selim al II-lea, care, la randul lui, se pare ca ar fi construit-o la cerinta Profetului Mohamed (cam incurcat, nu?).

Dupa traversarea micului parc din fata moscheei, se ajunge la intrarea frontala in aceasta, de fapt intr-o incapere unde se gaseste un frumos bazar, iar abia la mijlocul acestuia, se gaseste o intrare catre moschee, bazarul fiind cumva la nivelul minus unu a moscheei.

Odata ajuns in curtea interioara a moscheei esti fascinat de maretia constructiei, cele patru minarete cu inaltimea de 83 de metri, aflate fiecare exact la aceiasi distanta de centrul cupolei, te fac sa dai mult capul pe spate pantru admirarea acestora. Intrat in interior, nu poti sa nu fii impresionat de mareata cupola, frumos impodobita, cu diametrul de 31,25 metri si aflata la inaltimea de 43,25 metri, acest lucru te face mai intai sa te intrebi, cum au reusit acei oameni, cu tehnologia acelor vremuri, si intr-un timp relativ scurt, sa construiasca asa ceva (spre rusinea noastra care reusim in zilele noastre sa construim cateva sute de metri de autostrada pe an!). E bine de stiut, ca acesta cupola e cea mai mare din intrega Turcie! Mihrabul (locul de unde predica imamul), e vizibil din orice colt al moscheei, iar covorul de rugaciune ce acopera in totalitate podeaua, e extrem de moale, oferindu-ti o senzatie extraordinara (parea a fi dintr-o singura bucata, fapt ce nu ma-a oprit sa nu ma intreb cum o fi fost facut, si mai ales cum a fost adus si montat in imensa moschee).

In continuare las imaginile sa va vorbesaca despre aceasta minunata constructie, cu sfatul de a va vizita aceasta mareata moschee daca veti avea vre-o data drum prin acele locuri!

Vacante minunate tuturor!

Trimis de kelyboy in 15.01.13 14:22:55
Validat / Publicat: 15.01.13 16:14:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6047 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 O adevarata carte postala, impresionant!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)

[15.01.13 16:13:25]

Foarte bun, util articol.

[15.01.13 21:12:50]

@Admin: Multumesc pentru aprecire, admin, de multe ori informatiile oferite de catre colegii AFA mi-au fost de mare ajutor, consider ca e de datoria fiecaruia (am mai spus acest lucru) de a raspunde cu aceiasi moneda sau mai bine spus, sa oferi ceea ce doresti sa primesti!

[16.01.13 08:50:26]

adryana
[16.01.13 09:57:58]

si eu am vazut moscheea anul trecut din masina, este cu adevarat o capodopera arhitecturala.

[16.01.13 10:31:50]

@webmaster13: E ok, multumesc!

monicanitu*
[16.01.13 20:25:35]

Nu am ajuns aici. Am fost la Istanbul. Frumos. Si coloana sonora. Multumim.

[16.01.13 21:02:21]

@monicanitu: Eu va multumesc, ma bucur când vad ca ceea ce scriu e apreciat.

Inainte de a merge in Turcia, eram circumspect, cu privinta la ce poate oferi aceste locuri pentru un turist, aveam sa constat ca ma inselasem amar, sunt locuri minunate atât ca peisaj dar si cu o mare incarcatura emationala si istorică (nu spun ca la noi n-ar fi astfel de locuri minunate, ideea e ca turcii stiu sa si le puna in valoare si sa profite din plin de pe urma acestora!

monicanitu*
[16.01.13 21:15:35]

Picturile in moschei sunt superbe. Am vizitat Moscheea Albastra si Sulemanye la Istanbul. Si aceasta e superba. Si Topkapi si Dolmabahce. va recomand sa le vizitati daca nu le ati vazut. O seara placuta si o saptamana nemaipomenita.

[18.01.13 07:50:51]

@monicanitu: Anul acesta am in vedere sa le vizitez si pe acestea. In Istanbul ati fost cu masina? La ce hotel ati stat?

clipa
[25.06.13 15:52:30]

sambata dimineata, plecam spre Edirne si sper sa ajungem in jur de ora 16, aveti idee care este programul pt a vizita moscheea???

multumesc anticipat!

[21.06.16 15:00:49]

Mutat în rubrica "Moscheea Selimiye, EDIRNE" (nou-creată pe sait)

[21.06.16 15:28:14]

@webmaster26 - Da, e ok, multumesc!

adryana, kelyboy, monicanitu*
Alte impresii din această RUBRICĂMoscheea Selimiye: