ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2013
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 13.01.13
    SEP-2012

O saptamana de MIERE!

Inspirandu-ne de pe acest site pentru mult asteptata saptamana de miere, am ales aceasta locatie, SOL TENERIFE. Multumim celor care ne-au inspirat cu parerile lor sincere.

Si astfel am vb la o agentie care s-a ocupat de tot si am avut un pachet All inclusive cu charter direct Bucuresti-Tenerife sud. A fost un zbor fara peripetii de 5 ore, la aeroport asteptandu-ne cineva din partea agentiei. O doamna super draguta din Republica Moldova care lucra penru agentia din tenerife. Astfel de la aeroport ne-am imbarcat intr-un microbuz si pe drum ne-a explicat si ne-a dat toate detaliile despre insula si activitatiile pe care le putem face acolo.

Am aflat ca apa nu este potabila, deci numai apa plata., care era ieftina 5l -putin peste 1euro. Ca este mai bine de vizitat in perioada toamnei pentru k e mai liber, temperatura mai acceptabila.

Am stabilit cu ea sa mergem a 2 a zi la Loro parque -28 E/persoana, a 3-a zi la un spectacol extraordinar de flamenco 45E/persoana, a 4-a zi o plimbare in largul oceanului cu catamaranul 50 E/persoana. Toate activitatiile au fost luate prin aceasta doamna, din Tenerife de aceea am beneficiat de preturile astea.

Ne-am cazat si am fost placut surprinsi pentru k conditiile erau asa cum am vazut si ne-au promis. Camera spatioasa, chicineta dotata, super baie, frigider, aer conditionat si o superba priveliste catre ocean si program zilnic de curatenie in camera. am tot citi de zgomotul mare pe care il provoaca discotecile si barurile din apropiere. dar noi eram cazati la etaj 8 si inchideam usa la balcon din termopan si nu se auzea nimic, desi jos era o mare nebunie, toti veneau sa se distreze aici, Las Veronica, s fiind recunoscuta pentru cluburile ei.

Cei de la hotel au fost foarte draguti si ne-au adus sampanie si platou de fructe pentru noi, tineri casatoriti, un gest frumos.

De la receptie ne-aqm inchiriat si un seif pentru 5 E pe toata perioada, pentru a nu exista nici un incident.

Prima plaja pe care am mers, nestiind amlsamentul lor, a fost pe o plaja din roca vulcanica intr-o zona frecventata doar de surferi pentru ca se creeau niste valuri foarte mari. Ne-am chinuit putin dar ne-a placut pentru ca era altceva, roca neagra, calda cu niste forme selenare.

Seara, ne-am plimbat pe faleza lor care este foarte mare si curata cu multe magazine si restaurante si terase, fiind o insula FREE TAX la alcool, tutun si elecronice magazinele erau pline. Toate magazinele de suveniruri si fake-uri erau ale indieniilor.

Foarte important, spre norocul nostru, ne-am intalnit cu o romanca de-a nostra, care ne-a sfatuit sa nu mergem singuri in barurile de la Veronica, s noaptea pentru ca era riscant din cauza strainilor teribilisti.

Pentru plaja va recomandam si voua sa va cumparati prosoape decat sa le inchiriati de la hotel intre 4-7 E.

A doua zi plimbarea la Loro Parque ne-am dus cu un autocar si am ramas uimiti sa vedem ce autostrada dotata si buna au, desi ei sunt o insula vulcanica. Au sectionat bucata din munte pentru a face ceva frumos, incredibil nu au apa si totusi au palmieri pe care ii uda cu furtune prin sistemul picurare. totul pentru turismul insulei. dupa o ora de mers am ajuns acolo si am ramas uimiti de ce am gasit.

Un paradis floral, peisagistic, organizatoric totul la superlativ! la intrare ne-au dat o harta cu toooot parcul, orare de spectacole.

spectacole cu: orci, delfini, pasari exotice, lei de mare, foci, pinguini unde intrai de cate ori vroiai dupa programul lor din harta.

apoi am mers la un restaurant mic pentru ca aveau peste tot locuri de relaxare zone de luat masa daca aveai pachet, iar la cate mii de oameni vizitau zilnic niste toalete impecabile.

nu-ti ajunge o zi pentru a vedeam toot, noi ajungand la 9 dim si am plecat la 16, eram obositi dar parca nu am vazut toot.

la ora 18 eram pe plaja pentru ca soarele apune la ora 20 si rasare la 8 dimineata.

Avand AI program de la restaurant era cam asa mic dejun de la 7 la 10, de la 11 se deschidea zona all inclusive care se inchidea la ora 18, dela 13-15 pranzul, iar dela 19-21 cina. Barul de la piscina se deshidea de la 10 -24.

la mic dejun predomina stilul englezesc dar aveai absolut toot ce puteai dorii din gama mezeluri, iaurturi, fructe, patiserie, legume, dulciuri, etcccccc

la pranz avei sigur 2 supe la alegere, garnituri de toate felurile, paella, gratarul mergea in continuupentru peste, porc, miel, vita, pizza, fructe de mare, salate multe iar desertul era o ispita continuaaaa, prajituri, inghetata, compoturi, fructeeee multe.

Cina predominau gratarele cu sosurile traditionale, paste, tocanite, peste in doua feluri gatite, salate preparate gata insotite bineinteles de celebra SANGRIA!

Ca bauturi: bere, vin rosu/alb si sangria. dupa cina urma plimbarea de seara pe faleza iar la orele 22 incepea un show la piscina hotelului cu o alta tema in fiecare seara, iar la bar tot felul de coktail-uri.

Pe plaja nisipul f fin si negru iar de la ora 12-13 era soarele f puternic si nisipul f fierbinte care ne alunga la piscinele de la hotel. un fenomen special se numea calima, iti dadea un sentiment ciudat pentru ca pe plaja era senin si cald si i spate muntele Teide imbracat intr-o ceata densa si jurai ca incepe o mare furtuna. Spectaculos!

a 3-a zi pe seara am fost pe jos la 20 min de hotel la spectacolul de flamenco, ceva unic, intr-o zona exclusivista a orasului.

A 4-a zi am fost cu un microbus pana la port de unde am luat catamaranul Lady Shelley pentru a vedea balenele si delfinii si broaste testoase in ocean si apoi de vazut Los Gigantes si timp pentru innot acolo. De mentionat ca in pret intra transport pana la port, ghid, si All inclusiv pe vas timp de 5 ore dureaza toata aventura asta.

Restul zilelor le-am petrecut pe plaja Las Americas unde nu aveai nici o problema, nu dispareau lucrurile, oamenii erau super ok majoritaatea englezi, rusi si nemti. aveai si safe -box dak vroiai sa inchiriezi pe plaja.

Am ramas foarte uimiti de cat puteau muncii angajatii hotelului pentru confortul si distractia turistilor. bravo lor!

Desi as mai avea mlte de scris in mare asta a fost saptamana noastra de miere pe o insula canariana superba unde nu te plictisesti niciodata!

Sper sa ajute si pe altii care citesc si va dorim vacanta placuta!

Trimis de Marinescu Ana* in 13.01.13 23:11:36
    Validat / Publicat: 14.01.13 08:22:00
    • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 6859 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marinescu Ana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P11 plaja din fata hotelui TROYA.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 124.00 EUR pe cameră

[14.01.13 08:21:28]

Foarte bun review de debut, merită remarcat.

@Marinescu Ana: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

dianabzs
    [14.01.13 11:43:54]

nu stiam ca fenomenul se numeste calima. la inceput, nestiind cum stau lucrurile, iesind dimineata pe balcon si privind cerul innorat ziceam cu sotul "azi e de ploaie", bineinteles ca n-a plouat nici macar un minut in cele 14 zile.

casa de piatra!

Marinescu Ana*AUTOR REVIEW
    [14.01.13 14:44:24]

@dianabzs: Multumim pentru urare si sunteti foarte norocosi ca ati stat 14 zile!! noi nu am reusit sa vizitam tot in cele 7 zile. Dar poate mai repetam experienta Tenerife.

O zi buna, calatorii multe!

monicanitu*
    [16.01.13 20:06:28]

Frumos. Mi as dori sa ajung si eu acolo. Multumim.

cristylazar
    [18.01.14 00:33:26]

Salut!

Imi poti spune te rog cum se numeste agentia cu care ai plecat?

Multumesc!

_________

Nota webmaster: numele unei agenţii de turism din România se poate transmite doar prin intermediul mesajelor private.

Mamata
    [29.02.16 11:44:48]

@Marinescu Ana: buna. prin ce agenție ai fost in tenerife?

Multumesc

cristylazar, dianabzs, Mamata, Marinescu Ana*, monicanitu*