ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2013
  • --- M ---
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 29.11.10
    OCT-2012

Aurelius - Imparatul Romanilor sau nu?

La multi ani, stimati camarazi!

Avand si in facultate o restanta, am considerat ca imi permit una si aici, asa ca incep anul 2013 cu un RW la o mica vacanta din 2012.

In luna octombrie am aniversat 12 ani de casatorie pe care m-am gandit sa ii marcam cum se cuvine, respectiv cu o iesire in doi la un spa de cinci stele.

Pentru ca in urma cautarilor pe internet a rezultat o oferta prea vasta (aiurea...), m-am sfatuit cu un prieten. Am mers pe mana lui la insusi Aurelius, imparatul romanilor, poposit, mai nou, chiar in Poiana Brasov.

Inainte insa, cum altfel, am aruncat cateva ocheade pe AFA, iar unele mi-au dat emotii. Am mers insa pe mana prietenului (fara suparare).

Mentionez ca aprecierile din acest rw sunt rezultatul experientei mele, in care am incercat sa ma bucur de un weekend de relaxare alaturi de iubita mea (sotie). Simtul meu critic a fost putin amortit, fiind concentrat pe lucruri mai importante.

Rw-ul va fi relativ schematic, fara prea multe detalieri.

Astfel, hotelul este amplasat la artera principala, nu stiu cum se cheama, doar ca accesul cu auto se face putin ocolit, prin parcarea dinaintea hotelului.

Mi-a placut foarte mult vederea din fata restaurantului, cu un lac dragut. Vederea din balconul camerei... se putea si mai bine.

Aurelius este foarte generos cu spatiul, atat in spatiile comune, cat si in camere. Acestea din urma chiar impresioneaza la acest capitol. Designul se doreste o impletire a stilului roman cu cel din Alpi. Mobilierul din camera in care am stat a fost de calitate, functional, curat, fara defecte vizibile. Nu am avut frigider in camera, iar televizorul era de generatie mai veche, cel mai probabil reconditionat din vreun hotel nemtesc sau austriac. Confirm ce sustinea un alt vizitator, scurgerea de la cada avea mici debusee in baie. In rest, curatenie in baie.

Personalul hotelului l-am gasit prietenos si saritor, cameriste, receptie, restaurant.

Am fost putin dezamagit de faptul ca spa-ul se inchidea la ora 19, motiv pentru care vineri nu ne-am putut bucura de piscina si sauna. Nu apreciez ca e vreo tragedie, hotelul unde urmeaza sa merg la vara in Turcia are program de 4 ore zilnic la tobogane?!?! Deci...

Micul dejun inclus in pret l-am plasat ca fiind printre cele mai abundente si gustoase din cele incercate de noi pana in prezent.

SPA-ul este in regula. Apa a fost suficient de calda, pentru capacitatea hotelului singurul jacuzzi de interior este insuficient. Pacat ce cel din exterior nu functiona, farmecul acestor jacuzzi este sa functioneze in sezonul rece. Sala de fitness putea fi, si ea, mai generoasa pentru cele cinci stele ale hotelului. Saunele au fost ok, mai putin programul lor, care incepea abia la orele 13. Tarziu adica.

Am incercat si restaurantul hotelului care ni s-a parut in regula. Preturile nu sunt foarte mari, atmosfera placuta, muzica, vin la pahar. In foto se regaste o nota de plata.

Tot in foto se regasesc si preturile de la receptie.

Concluzii:

Noi ne-am simtit bine la dl. Aurelius.

Serviciile mai au de recuperat fata de pretul perceput.

Obtineti cat mai mute opinii inainte de opta pentru acest hotel.

Daca faceti parte din categoria celor care in pat cauta pete si gauri prin cearceaf si nu iubitul/iubita sau sotul/sotia, dupa caz, incercati o locatie unde sa fiti siguri ca le gasiti pentru ca aici aveti si sanse sa dati gres. Valabil si pentru cei care considera o ciorba de 10 lei 'piperata'.

Daca faptul ca m-am simtit bine in acel scaun kitch-os ma face un mic Gigi Becali, so be it!

Spor la cautat concedii! Maine fac rezervarea pentru Turcia in vara :)

Trimis de george_bton* in 13.01.13 16:01:44
    Validat / Publicat: 13.01.13 17:24:36

VIZUALIZĂRI: 3525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george_bton*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Peisajul asta m-a impresionat foarte tare. In dreapta este restaurantul, poza fiind facuta de pe podul care asigura accesul din strada principala.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 75.00 EUR pe cameră

alinaene* [19.01.13 18:09:53] »

la cat mai multi ani frumosi impreuna!! am citit impresiile tale, cred eu suficiente si am vazut si pozele care spun destul... dupa cate mi-am dat seama se pare ca este un hotel bun, nu chiar de 5 stele dar merita. poate facem si noi o escapada...

george_bton* [21.01.13 22:31:43] »

@alinaene: multumesc frumos pentru urari, foarte dragut din partea ta. Ai perceput bine mesajul pe care am vrut sa-l transmit. Daca vrei sa mergi acolo iti pot da niste detalii in privat.

alinaene*, george_bton*
    Alte impresii din această RUBRICĂAurelius Împăratul Romanilor Hotel: