ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2013
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 16.08.12
DEC-2012

O vacanta de neuitat - Pensiunea Transilvania

Vacanta de neuitat! Am ales locatia la sugestia unor prieteni AFA si le multumesc.

Rezervarea am facut-o direct telefonic, pe la inceputul lunii noiembrie. Am avut norocul sa vorbim direct cu dl Kalman care roman fiind chiar stie romaneste. Ne-am inteles ca trimitem un avans pentru rezervare de cca 200 euro din cei 900, direct prin transfer bancar.

Drumul a fost de 12 ore exact, Deva - Hollersbach. Am ajuns pe la ora 12 ziua si ne-am dus direct la pensiune. Recomand celor care vor merge sa fie atenti la indicatoarele de pe straduta care duce la pensiune, din strada se vede cladirea dar pancarta cu denumirea este pe lateral nefiind vizibila de la strada.

Am ajuns, am parcat, am intrat... nimeni altcineva in jur decat un alt oaspete care ne-a spus ca a vorbit telefonic cu dl Kalman si va veni peste 30 min. Am luat loc la barul pensiunii si dupa jumatatea de ora "promisa", l-am intrebat pe ajutorul de bucatar daca poate sa ne dea vreo informatie despre cazare si ne-a zis foarte politicos sa "mai asteptam foarte putin, dl Kalman curata soba"! Ne-am uitat curiosi unde o fi oare soba / sobele... si ne-am amuzat cand ne-am dat seama ca el folosise un cuvant in romana: curata si un altul in ungureste: soba (camera).

Cazarea s-a facut pe principiul primul sosit primul alege si am putut alege din vreo 3 camere una care sa ne fie cum dorim.

Camera: Spatioasa, cu vedere spre grandiosii Alpi Tirolezi si raul Salzach care strabate zona. Mobilierul tip rustic , un pat dublu, noptiere, dulap mare, masa cu scaune, mocheta, tv - cu antena prin satelit, net. Ce ne-a surprins placut a fost ca "baia"- camera de dus si chiuveta a fost una si "salonul tronului" a fost altul. Acces intr-un balcon mare care este comun cu camerele de pe etaj, prevazut cu niste bancute din lemn unde poti sta si admira peisajul. O curatenie desavarsita. Pentru fumatori locul este doar afara.

Zilnic dupa ce lumea pleca la partii se trecea prin camera, se schimbau prosoapele si se facea curatenie prin in baie.

Masa / mancarea: in regim de demipensiune. Micul dejun se serveste de la ora 8-10 si este tip bufet. Bogat in cateva feluri de cascaval, salamuri si sunca, oua fierte. Absolut toate bauturile posibile de dimineata: ceai, cafea, lapte rece, lapte cald, sucuri neacidulate, apoi cacao, unt, cereale, dulceata, miere, pate si chifle calde, paine tost... ahhh am uitat de cremwurstii calzi si mustar. Noi am fost multumiti si chiar nu am vazut pe nimeni sa plece de la masa nemultumit sau sa faca ceva reprosuri referitoare la calitate, cantitate sau curatenie.

Nu v-am spus la inceput ca in seria noastra care a cuprins si noaptea de Revelion 2013 toti turistii, vreo 65 cu tot cu copilasi, am fost romani.

Cina se servea de la ora 19-21 si facuta asa cum trebuie pentru 60 si de "lupi infometati", care toata ziua erau la partii. In fiecare seara am mancat altceva, adica 2 feluri de ciorbe, 2 feluri de carne si 2 tipuri de garnitura si ceva dulce. Toate excelent pregatite in stil unguresc... carnea a fost din toate, incepand cu porc, pui,curcan, peste, vita sub forma de friptura la tava, snitele, tocanite, garnituri din cartofi, pilaf, fasole, varza, toate dulciurile facute in bucataria proprie. Toate felurile calde erau tinute pe plite, servirea se facea la alegere si puteai sa mananci din toate felurile de cate ori doreai. Cina o servea de fiecare data dl Kalman care cu drag si cu rabdare explica fiecaruia cum se numeste mancarea, cu ce este facuta. In restaurantul in care mancam zilnic a fost organizat si revelionul. Anul acesta a fost un alt experiment cu revelionul. Masa principala s-a servit de la ora 18-20 cum va spuneam cu ciorbe, fripturi si prajitura, lumea a fost imbracata in treninguri, blugi si apoi de la ora 22 o masa tip bufet cu tot felul de bruschete cu somon, icre negre, salata de vinete, salata boeuf, fasole verde cu maioneza si prajitura. Pe mese la discretie sucuri, vinuri (incluse in pret). Vezi revelion 2012 la Atlantis, ca sa nu ma mai explic!!! Si nelipsita sampanie de la ora 12.

Si daca anul trecut nu am vazut artificii anul acesta am fost la ele acasa cum se spune. S-au pus oamenii de pe la 23,50 si pana la 12,30 pe tras de artificii. De pe balconul nostru se desfasura intreaga vale intr-o feerie de lumini, stelute si jocuri de artificii... toata lumea indiferent de marimea cabanei, casutei, pensiunii a lansat artificii. Minunat.

Fiind pensiune, lumea nu s-a intrecut in toalete elegante as putea incadra imbracamintea la gen sport elegant. Chiar mi-a placut. Si bineinteles ca am avut 2 ore 12 una a Romaniei si alta a Austriei. Muzica a fost dar lumea nu a dansat.

Desi ne-am retras inainte de 12 al lor, sa vedem artificiile din balcon, noua ne-a placut.

Noi nu am mai fost niciodata iarna la munte in zona de schi din simplu motiv ca nu stim dar aflasem ca sunt in zona cele mai renumite partii de sanie. Cu multa amabilitate ne-a dat detalii dl Kalman unde se afla, gradul de dificultate, apoi despre piscinele din zona. Chiar este o persoana care cu drag sta de vorba cu toata lumea, extrem de amabil si politicos. Si merita un 10 cu tot respectul.

In cabana mai este o sauna care are program de la 17-19 in zilele de sambata, marti, joi... cam 3 zile din 7 ale unui sejur. Asa si sunt sejururile de sambata pana sambata, moment in care in zona Zell am See- Kitzbuhel- Kaprun cica se misca vreo 50.000 de turisti.

Jos la parter pensiunea mai are un bar unde la orice ora ne astepta visinata casei si palinca ardeleneasca. Tot acolo se putea fuma, acolo se punea lumea la un pahar de visinata si mai povesteam despre locurile ce le-am vazut si peripetiile de peste zi. Pentru cei care sunt incepatori ca si noi cu mersul la cabana la munte e bine de stiut ca nu e nicio problema pentru cei care doresc sa-si ia de acasa bauturile preferate si sa bea la masa sau la bar. Doar pe cineva am vazut intr-o seara ca a baut o bere si a fost 2,5 euro, in rest toata lumea a baut ce si-a adus de acasa.

Despre partii si ce am mai vazut, o sa va relatez in alte review-uri.

Trimis de carmen_22_09 in 12.01.13 22:48:11
Validat / Publicat: 13.01.13 00:19:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 4147 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_22_09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O minune de pensiune- micuta si dichisita. Are si parcare pentru vreo 10-12 masini.

mariaHDR [23.01.13 14:29:59] »

Buna Carmen,

Ti-am urmat sfatul si am citit si comentariul tau de la aceasta pensiune. E foarte util si detaliat.

Locatia este foarte frumoasa, este important si faptul ca mancarea este de calitate (am fost vara in Austria si am avut reale probleme sa mancam sanatos).

Noi nu cautam o locatie pentru a petrece in noaptea de revelion, ne dorim sa schiem in conditii decente si la preturi de bun simt. Stiu ca atat austriecii cat si nemtii nu dau acelasi sens noptii de revelion ca si noi, dar acest aspect cum spuneam, nu ma deranjeaza.

Te-as intreba de coloana sonora din noaptea de revelion si pana la ce ora s-a intins "petrecerea". Mai exact apreciezi ca zgomotul ar deranja pe unii care ar alege sa se odihneasca dupa miezul noptii?

Astept cu interes detaliile promise pentru partii.

Multumesc.

danita [24.01.13 09:06:42] »

@carmen_22_09: Buna Carmen, abia ieri am vazut articolul tau si ma bucur tare ca v-ati simtit bine si dl Kalman tine stacheta sus!

Noi din pacate anul asta nu vom merge dar speram ca la anu' sa putem imbratisa Tirolul

O zi buna!

andreea_c [30.10.13 12:30:24] »

Nu am reusit sa gasesc detaliile despre partiile de ski. Poti te rog sa-mi spui cam la ce distanta de partii este pensiunea?

danita [30.10.13 12:51:27] »

@andreea_c: de pe site-ul pensiunii:

Partii de ski:

■Panoramabahn Kitzbüheler-Alpen 170km, la 1km de pensiune

■Ski-Arena Wildkogel 60 km de piste si 14 km pista de sanie (cea mai lunga din lume) la 3 km de pensiune

■Zell am See – Kaprun 170 km de piste, la 20 km de pensiune

andreea_c [30.10.13 13:05:14] »

@danita: ok. merci

Dragoș_MD [30.10.13 13:23:24] »

@andreea_c: pentru o hartă a întregului domeniu schiabil din zonă, vezi pe acest link. Harta e interactivă, există chiar și câteva camere web care transmit live situația din diferite puncte, astfel încât în funcție de condițiile meteo sau de aglomerație să te poți orienta din timp încotro s-o apuci.

De asemeni, conform paginii oficiale a pensiunii,

Pârtii de ski:

- Panoramabahn Kitzbüheler-Alpen 170km, la 1km de pensiune

- Ski-Arena Wildkogel 60 km de piste și 14 km pista de sanie (cea mai lungă din lume) la 3 km de pensiune

- Zell am See – Kaprun 170 km de piste, la 20 km de pensiune

Sistemul partiilor de ski Panoramabahn Kitzbüheler Alpen se afla intre Holleresbach im Pinzgau si Kitzbuhel (se poate schia de la Hollersbach la Kitzbuhel)

andreea_c [30.10.13 13:34:18] »

@Dragos: Multumesc mult de informatii. Foarte utile. Chiar am vrut sa intreb de pagina pensiunii dar uite ca ai fost mai rapid.

carmen_22_09 [30.10.13 22:15:00] »

Partia de saniute de care se zice ca este cea mai lunga din lume, are 12 km si la fata locului se zice ca este cea mai lunga partie luminata (bineinteles noaptea). Luminata doar sa se vada frumos in zona pentru ca sunt interzise coborarile noaptea.

Oricum este o partie solicitanta si nu seamana deloc cu partiile pe care le stim noi, in vacanta la bunici, ceva improvizat la marginea orasului.

Pe traseul partiei sunt intersectii cu partiile pentru schiat si locuri de popas cu terase (baruri) unde se poate face o sedinta de bronzat, de baut un pahar de vin fiert, ceaiuri... etc

andreea_c, carmen_22_09, danita, mariaHDR
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Transilvania [Hollersbach]: