ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2013
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2012

O vacanta reusita!

Reusesc dupa mult timp sa scriu acest rewiev, cu toate ca sejurul l-am petrecut in perioada iunie-iulie 2012, sper ca acest lucru sa nu influenteze acuratetea informatiilor pe care le voi oferi, deoarece sper ca amintirile despre acest resort inca i-mi sunt vii. Dupa indelungi cautari, am ales acest resort la recomandarea unui prieten care fusese acolo si care-mi garantase ca nu voi regreta aceasta alegere (din fericire asa a si fost!)

Voi incepe cu cateva vorbe despre drum. Ca de obicei, drumul catre Turcia il fac cu autoturismul propriu din mai multe considerente: primul ar fi acela ca pretul este simtitor mai mic decat cel cu avionul (fiind vorba de 4 persoane), iar placerea de a conduce, cel putin in Turcia, e total diferita de cea din Romania (sper sa-mi fac timp sa revin cu ceva informatii si fotografii despre traseu). Fiind in concediu, abordez traseul in doua etape: Bacau-Canakkale, Canakkale-Kusadasi. E mult mai usor in acest mod si in acelasi timp te poti bucura de multe locuri frumoase de pe traseu.

Odata ajuns la hotel, am parcat in fata receptiei, iar in maxim 10 minute eram cazati. Ne-a fost indicat un loc unde sa parcam masina (parcarea e gratis) dupa care am fost dusi impreuna cu bagajele cu o masinuta electrica precum cele de golf pana la intrarea corpului de cladire in care se afla camera noastra. La achizitionarea sejurului stiam ca sunt doua optiuni: land view si sea view, cu diferenta de pret intre acestea cam de 50 euro. In resort sunt putine cladiri ce au sea view, majoritatea sunt cu land view sau cu priveliste spre piscine. Eu avand achizitionat bilet cu land view, speram ca odata ajuns la fata locului, sa reusesc sa obtin o camera cu sea view, aveam sa constat ca acest lucru m-ar fi costat cel putin 5 euro de persoana pe zi (vezi foto). Camera repartizata era junior family room aflata la etajul 2 a unui corp de cladire aflat linga piscine, cu vedere catre amfiteatru si restauranul principal si partial marea, am solicitat schimbarea camerei cu una ce are vedere spre piscine (pentru supravegherea copiilor) dar la receptie am aflat ca sea view in conceptia lor, reprezinta vedere catre piscine si catre mare, acolo unde se poate, si ca oricum, chiar daca as fi achitat diferenta de care vorbeam, resortul e ocupat la intrega capacitate si ca nu se poate face aceasta schimbare. Ulterior aveam sa constat ca pana la urma, vorba romanului, tot raul spre bine, camera noastra, dupa amiaza, cand soarele ardea puternic, se afla la umbra, lucru nu tocmai de neglijat. Mai trebuie sa specific ca resortul are 15 corpuri de cladire de cate 2 etaje.

Camera- junior family room, formata dintr-un hol spatios in care se afla un dulap incapator, in continuare living room-ul ce avea o canapea extensibila pe care urma sa doarma copii, televizor (se receptiona PRO TV international), minibar in care se afla o sticla de apa, un balcon pe care se gaseau doua scaune si o masuta de plastic cat si un mic uscator de rufe, si dormitorul, cu un pat matrimonial generos, o masuta de machiaj si doua noptiere. Ambele camere aveau aer conditionat split, baia spatioasa si curata. Singurul inconvenient legat de cazare, dupa parerea mea, e faptul ca nu exista lift (putina miscare nu strica nici odata!) si faptul ca pe jos in camere e doar gresie (poate din considerentul ca se intretine mult mai usor decat mocheta …), voi reveni si cu ceva fotografii (care oricum, fac mai mult decat o mie de cuvinte…). In camera se facea curatenie zilnic, iar in zece zile, s-au schimbat asternuturile cam de trei ori.

Masa – nefiind carcotas, nu am prea avut ce sa reprosez, restaurantul principal, spatios, partial acoperit, curat, personal saritor si profesionist, tot timpul cu zambetul pe buze. In mod normal, bauturile in timpul mesei sunt servite de catre ospatari la comanda facuta la masa, uneori acestia nu prea faceau fata dat fiind numarul mare de turisti, totul era sa alegi o masa care sa fie deservita de un baiat istet (si erau cativa) sau sa te duci chiar tu la bar si sa-ti comanzi ce-ti doresti. Cina servita la o masa aflata pe malul marii, insotita de un apus de soare fabulos, facea toti bani. Recomand celor ce vor alege acest hotel, nu cumva sa rateze servirea cel putin a unei mese la unul din cele doua restaurante ”a la carte”, unul cu specific italian iar celalalt cu specific pescaresc-Nautilus. Pentru acestea rezervarea se face cu cel putin o zi inainte, undeva langa receptie, acest lucru se poate face cel mult o data la un sejur de 7 zile. Bauturi sunt din belsug si pentru toate gusturile, la masa se poate servi bere, vin alb si rosu, suc (de la dozator, cele naturale se platesc separat), apa minerala si plata, la barul principal se prepara in fiecare seara un cocktail delicios, preparat intr-un bol generos.

Plaja si piscinele – plaja cam ingusta, cu nisip, cu destule sezlonguri si umbrele, apa nu foarte adanca, destul de abordabila de copii. La plaja, ca si la piscine, se practica rezervarea acestora cu prosopul, dar de obicei ramaneau libere sezloguri, ocupate la primele ore fiind doar cele mai bine pozitionate. Piscinele curate, mari, indeajuns de aerisite avand in vedere ca in resort sunt 6 piscine, din care una cu apa termala, benefica se pare pentru tratarea reumatismului. Regina piscinelor a fost totusi piscina cu topogane, locul in care copii (si nu numai) petreceau cea mai mare parte a timpului.

Animatie si sporturi nautice – cu toate ca la cele mai multe agentii se specifica faptul ca turistii au dreptul la 15 minute pe zi gratuit cu caiacul sau mai bine zis, a sporturilor nautice fara motor, avem sa constatam ca acest lucru e permis doar o singura data pe sejur, cel putin asa ne-au spus cei de la centrul de inchiriat echipament pentru sporturile nautice. Acesta ar fi aspectul negativ, ca si plus pot sa mentionez echipa de animatori care-si faceau simtita prezenta pe intreg parcursul zilei, antrenand turistii la diferite activitatii manite sa te bine dispuna (darts, aqua-gym, tir cu arma, diferite jocuri la piscina, etc), cat si sustinera zilnica in amfiteatru a unor spectacole, mai mult sau mai putin reusite, de apreciat era faptul ca se vedea ca acestia isi dadeau interesul ca totul sa fie perfect. Celor ce vor alege acest hotel, le recomand de asemenea sa nu rateze baia turceasca –hamamul- loc perfect pentru relaxare cat si pentru trairea unei experiente placute.

Ca si concluzie, Hotelul Ephesia Holiday Beach e un loc unde am petrecut un concediu placut si relaxant, lucru pe care-l doresc tuturor. Sper ca fotografiile atasate sunt graitoare referitor la acest hotel cat si asupra sejurului petrecut de mine acolo!

Alegeri intelepte si vacante placute tuturor!

Trimis de kelyboy in 10.01.13 13:47:00
Validat / Publicat: 10.01.13 15:41:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3756 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P92 Indicatorul spre corpul de cladire unde am avut camera

Marian Preda
    [10.01.13 19:48:31]

@kelyboy;

Felicitari pentru rw!

Fotografiile sunt minunate, iar P05 si P11 sunt demne de ,,cartile postale ''!

Toate cele bune!

[11.01.13 08:25:32]

@Marian Preda: Multumesc! Cu adevarat, in special la apus, sunt niste peisaje de vis!

george_bton*
    [11.01.13 14:32:03]

Spune-mi, te rog, care era programul de functionare al toboganelor sau, mai exact, ce inseamna faptul ca merg doar intre anumite ore.

Vreau sa rezerv o camera pool side, cele din care iesi dieect in piscina. E o diferenta de pret de vreo 300 de euro. Crezi ca merita?

Ai retinut in cat timp au ajuns de la Giurgiu la Canakale si apoi la Hotel?

Care a fost traseul prin Bulgaria si cum ti s-a parut?

Multumesc.

[11.01.13 14:58:11]

@george_bton:

Ambele topogane functioneaza, daca-mi aduc bine aminte, intre orele 10-12 si 15-17, asta inseamna ca in acest interval de timp merg pompele ce ridica apa catre topogane (toate topoganele sunt cu apa).

Cat despre camera pool side, ce pot sa-ti spun, e ceva intradevar deosebit, acum depinde in ce perioada vei merge, dimineata la prima ora si dupa amiaza cam dupa ora 16-17, e umbra, daca ai copii mici eu zic ca se merita, ai mei au preferat piscina mare cat si piscina cu topogane.

Cat despre durata traseului, Giurgiu-Canakale, cam 8 ore iar canakale-Kusadasi, cam tot pe acolo.

Drumul prin Bulgaria e acceptabil, depinde ce traseu alegi, - traseul pe care am mers eu a fost: Ruse-Razgrad-Targoviste-Ormutag-Kotel-Sliven-Yambol-Elhovo-Lesovo-Hamzabeyli. Dar indiferent de alegerea facuta eu zic ca e necesar un GPS cat de cat actualizat si introducerea localitatilor urmatoare din mers, nu, sa zicem, Giurgiu-Edirne, eu asa am procedat, cel putin la dus, si a fost ok (am traversat pana acum Bulgaria de vre-o 6 ori), ar mai fi varianta sa-ti dai intalnire cu cineva care cunoaste bine traseul (chiar pe acest site exista sectiunea Rendez-vous turistic, eu am apelat de multe ori la aceasta varianta si a fost ok

Alegere inteleapta si concediu placut!

george_bton*
    [11.01.13 15:03:44]

@kelyboy: noi mergem la sf lui iunie, 23-30. Mie mi se pare interesant. Am vazut foto in care zona era umbrita, ceea ce nu imi surade f tare. Macar de pe la 10 daca e soare, e bine. Faptul ca dupa 5 numai e... nu- mi place.

Ma gandeam ca ar fi o solutie sa merg cu cineva, dar ar trebui sa fiu destul de norocos sa prind pe cineva cu aceeasi zi si ora...

[11.01.13 15:11:28]

@george_bton: Avand in vedere perioada in care mergi, cu siguranta vei gasi insotitori (gasesti acest rendez-vous turistic auto si pe alte site-uri, nu mai stiu daca pot sa le amintesc aici) daca ai GPS si urmezi acest traseu, eu zic ca nu vei avea probleme (eu am avut insotitori care m-au urmat pe drum, atat pana in Canakkale cat si din Canakkale pana in Kusadasi, o statie CB e binevenita, in acest caz),

cat despre camera pool side, cred ca mai am ceva fotografii, le voi atasa si pe acelea, sa-ti faci o parere cat mai buna.

[11.01.13 15:26:37]

@george_bton: Am mai atasat inca 6 fotografii cu corpul de cladire ce te intereseaza, sper sa-ti fie de folos!

Numai bine!

adighh
    [16.01.13 13:29:32]

Buna ziua,

de la agentii nu mi s-au propus aceste camere cu usa glisanta la dormitor si pe noi ne intereseaza f mult.

Imi puteti spune in ce corp ati fost cazati? Va multumesc mult!

Ni se propune doar family land view fara usa intre dormitoare sau camera aceea lunga cu canapea inspre balcon si cu trepte descrisa de adryana in review.

[17.01.13 09:06:44]

@adighh: Camera am avut-o la etajul doi in corpul de cladire din spatele amfitetrului (voi atasa o fotografie), daca tin bine minte, camera 5521, usa de la dormitor nu era culisanta, era o usa normala cu sistem de incuiere pe dinauntru

adighh, george_bton*, kelyboy, Marian Preda
    Alte impresii din această RUBRICĂEphesia Holiday Beach Club [Long Beach]: