ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2013
ÎNSCRIS: 01.09.09
MAR-2009
team-building

Istorie, liniste, farmec... Galicia

Rasfoind niste albume foto, mi-am adus aminte cu placere de anul 2009, cand, ajungand in Spania in interes de serviciu, am avut ocazia sa vizitez frumoasa regiune Galicia. De la Vigo, la superba cetate medievala Baiona sau Santiago de Compostela, zona e incarcata de istorie, miroase dulce a portocale si e extraordinar de relaxanta.

Am fost placut surprinsa sa vad ca desi mare, VIGO nu este un oras agitat, zgomotos, obiective turistice multe de vizitat (catedrale, muzee), magazine superbe, mancare senzationala. Fiind cel mai mare port pescaresc la Oceanul Atlantic, va recomand sa incercati la orice restaurant pestele si fructele de mare (calamar cu usturoi si peste spada cu sos de capere).

BAIONA - o superba cetate medievala. In perioada in care am fost era o sarbatoare in oras, organizandu-se turniruri pe plaja si diverse concursuri. Cetatea e pe tarmul oceanului, privelistea fiind una de exceptie.

SANTIAGO DE COMPOSTELA - centrul vechi istoric este inscris pe lista patrimoniului cultural mondial UNESCO. Principalele atractii turistice sunt Catedrala, Manastirea San Pelayo, Muzeul de Arta.

LA CORUNA - este fosta capitala a Galiciei unde puteti vizita Turnul lui Hercules sau Muzeul de Stiinta.

Tui, Mos, Guardia pot fi de asemenea vizitate, izul istoric fiind din nou prezent si peisajele senzationale, iar daca aveti chef de relaxare puteti lua vaporul din Vigo si mergeti in Cangas.

Pozele incarcate cred ca-s mai relevante decat descrierile succinte facute.

Trimis de alynutza in 09.01.13 19:24:59
Validat / Publicat: 09.01.13 20:23:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alynutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 catedrala din Tui, curtea interioara

TraianS
[09.01.13 20:48:29]

Foarte frumoase pozele... dintr-o zona mai putin explorata pe AFA. Pacat ca nu ne-ai povestit mai multe. E drept ca a si trecut ceva timp.

Un lucru e sigur: e o zona care merita mult mai multa atentie.

Mutumim pentru impresii.

[10.01.13 00:03:58]

@TraianS: N-am mare talent de povestitor, asa ca las pozele sa vorbeasca in numele meu...

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[10.01.13 10:22:55]

@alynutza: Galicia este una dintre cele mai frumoase zone ale Spaniei. Guardia (A Guarda) este prima localitate in care eu am petrecut cateva zile acum aproape 13 ani... Offf, ce amintiri frumoase... Eu am vizitat, pe langa satele din apropiere (si de peste Miño, in vecina Portugalie), Vigo, Pontevedra, A Coruña si Santiago, unde sper sa ajung intr-o buna zi ca si pelerin, macar o parte din Camino sa fac si eu in viata asta... Din pacate, de atunci nu am mai revenit decat o data in aceasta regiune extraordinara. Insa de anul asta nu mai trece, in mai ii fac ziua lu' tata acolo

Multumesc pentru... aduceri aminte...

[10.01.13 10:32:07]

@alinaro: Si mie mi-a placut... relaxare totala... Sigur o sa revin...

monicanitu*
[10.01.13 13:36:19]

Frumoasa zona. Multumim.

[10.01.13 13:41:40]

@monicanitu: V-o recomand cu caldura...

Albinoium
[06.05.14 13:04:25]

@alynutza: Buna ziua. Duminica plec intr-un periplu cu masina inchiriata pe ruta Porto - Cambados Pontevedra - Ponferrada - Porto. Stau doar o saptamana in zona, am rezervat tot si stiu ce trebuie vazut. Intrebarile ar fi referitoare la aglomeratie in perioada aceasta (este Drumul Pelerinilor si multa lume stie asta...), la reteaua lor de magazine (pe cele principale le am pe gps) si altele de genul gospodaresc. O atentie importanta trebuie sa acord parcarii prin Santiago, singurul oras mai mare unde o sa folosesc masina, nefiind cazat in el.

Albinoium, alinaro, alynutza, monicanitu*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Galicia: