ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2009
ÎNSCRIS: 23.08.09
AUG-2009

ARTICOL ARHIVAT

O vacanta minunata

M-am intors aseara dintr-o frumoasa vacanta petrecuta pe plaja Marii Negre, la Hotel Majestic din Sunny Beach.

Un hotel majestuos, cu o receptie eleganta, camere spatioase si curate, terase cu privelisti minunate, alei si gradini superbe, palmieri, fantani si piscine curate si ingrijite, iluminate foarte frumos noaptea.

Am avut demipensiune iar prima seara am avut rezervare la restaurantul Bulgari, lucru despre care nu am stiut dinainte, asa ca a fost o surpriza placuta.

In fiecare zi era foarte multa mancare, destul de variata, fructe multe si dulciuri la ambele mese. Bine organizati, fara cozi la mancare. personalul foarte prompt, inlocuiau bolurile de mancare inainte sa se goleasca de tot, debarasau mesele imediat ce era nevoie. Tot timpul gaseai masa libera la care sa te asezi iar fetele de masa erau schimbate dupa fiecare folosire.

Mi - as fi dorit sa stiu ce nationalitate are patronatul hotelului dar nu am reusit sa aflu (inclin sa cred ca turca).

Apa marii era curata si calda, nisipul foarte fin si curat, plaja lata si privelistea superba spre statiunile Nessebar si Sveti Vlas.

Drept multumire pentru minunata vacanta petrecuta acolo, recomand cu caldura acest hotel tutror celor care doresc sa mearga la mare, aproape de casa si sa beneficieze de conditii foarte bune de cazare, masa si distractie pentru toate varstele!

Trimis de mari_stoica06 in 23.08.09 20:57:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 5308 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mari_stoica06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din hotel, etajul 12

[23.08.09 23:15:50]

Nici nu stii cat de ajutor mi-ai fost cu acest review. Zilnic intru sa verific daca a postat cineva impresii de la Hotel Majestic. Maine urmeaza sa merg sa achit rezervarea facuta la acest hotel si nici pana in acest moment nu eram convinsa ca fac alegerea cea mai buna. Este aproape miezul noptii si am tocmai am vazut review-ul tau. Iti multumesc tare mult! Nici nu iti inchipui cat de mare ajutor mi-ai fost. Cu siguranta voi dormi bine in noaptea asta !!!

[24.08.09 11:48:36]

Si eu am patit la fel. Inainte sa achitam nu gaseam deloc impresii despre acest hotel, asa ca am cumparat numai 6 nopti, lucru pe care l-am regretat si am mai cumparat acolo inca o noapte, ceva mai scump.

Mi s-a parut cel mai bun hotel din Sunny Beach, dupa ce am mai vizitat cateva din apropiere si m-am felicitat pentru alegerea facuta. Toti pareau multumiti, incantati, nu am auzit nici cea mai mica discutie intre turisti si personalul hotelului.

Si aici functioneaza ocuparea sezlongurilor de la piscina cu prosoapele dis de dimineata (ora 7,30) ; cele de pe plaja sunt contra cost.

Mi-as fi dorit mai multa distractie seara, la piscina; a fost doar intr-o seara karaoke. Spectacolele se tineau in interiorul hotelului si cred ca erau contra cost. Noua ne placea sa stam pe afara, nu in interior ca era cald si frumos iar hotelul, piscinele, aleile foarte frumos luminate.

Neaparat sa vizitezi Nessebarul. Noi am lasat masina in parcarea hotelului (gratuita si cu locuri libere in permanenta) si am mers cu autobuzul 1 pana la capat, la peninsula - costa 1 lv.

Am avut bani pe card si am scos direct leva de la bancomatul din fata hotelului; de asemenea, in apropiere exista un supermarket - Zora, de unde am mai cumparat cate ceva: sucuri, bere, fructe etc.

Oricum, a fost o vacanta reusita si chiar imi doresc sa revin. Astept impresii de la tine, la intoarcere. Sa aveti si voi o vacanta de neuitat!!!

[24.08.09 13:22:23]

patronatul este un american, dupa cat am aflat si eu. Regret ca nu am ales acest hotel desi am fost tentata sa il aleg initial. Am ales Victoria Palace datorita pretului atractiv al sejurului, dar vazand acest hotel si vorbind cu romani cazati acolo, cu siguranta ma voi gandi anul viitor sa stau aici.

Vacanta placuta va doresc!

Sunt curioasa daca la barul de pe plaja ai reducere 50% la bautura daca arati dovada ca esti client Majestic.

[24.08.09 14:47:48]

Multumesc frumos. Nu cred ca la baruri (cel de la piscina si cel de la plaja) e reducere 50% pentru clientii hotelului, nu am fost informati despre acest lucru; cred ca ne-ar fi spus atunci cand ne-am cazat. Noi am consumat destul de putin acolo, dar am platit pret intreg. Ce e drept, nu am intrebat despre acest lucru; aveau o oferta: la orice cocktail comandat (costa 10 lv) primeai unul gratis, dar era valabil pentru toata lumea, nu numai pentru clientii Majestic.

Ati fost la Victoria Palace, sau urmeaza sa mergeti? Vacanta placuta!

[24.08.09 22:09:34]

am fost in iunie la Victoria Palace si am revenit in 3 iulie. Am pus un review acolo, daca vrei sa citesti.

Ai putea sa imi descrii putin masa de seara de la Majestic?

[24.08.09 22:45:15]

La cina erau mai multe feluri principale - altele de la o seara la alta dar nu am putut gusta din toate: fripturi de porc si frigarui foarte bune, pulpa de porc si muschi la cuptor ( din care iti felia bucatarul pe loc atat cat dorea fiecare, peste pregatit in mai multe feluri ( prajit, fript, la cuptor - intr-o seara a fost somon ), carne de pasare ( pui, rata, urcan ), de asemenea pregatita in mai multe feluri: cu legume, la cuptor, mancare din carne de porc sau pasare cu ciuperci, mancare de legume, chiftele, carnati, mici ( aveau un condiment care mie nu - mi placea ), un fel de musaca dar cu orez, pizza de mai multe feluri, garnituri: cartofi prajiti, natur, orez, paste, supe din carne de pasare ( pui sau curcan ), miel, de fasole, de rosii, de ciuperci, de cartofi, salate de toate felurile, masline, branzeturi, mezeluri, peste marinat, foarte multe dulciuri, 8 - 10 feluri de fructe, vreo 3 - 4 feluri de compot, iaurturi, iaurturi cu fructe, inghetata de vreo 8 - 10 feluri, fursecuri, foietaje, fructe confiate etc. Exista un colt cu produse pentru copii si unul cu produse dietetice.

Dimineata erau la fel de multe feluri cu deosebirea ca, in loc de carne predominau ouale pregatite sub diferite forme chiar pe loc: fierte in coaja, ochiuri prajite, ochiuri fierte, omlete cu diferite adaosuri, clatite, paine prajita cu ou etc.

Cred ca am omis destule dar e clar ca nimeni nu pleca flamand de acolo; era imposibil sa nu-ti placa ceva.

Nu a fost niciodata coada la mancare; se forma uneori de cate 4 - 5 persoane la clatite deoarece se serveau mai greu cu clestele, fiind foarte subtiri.

Nu a fost niciodata lipsa de vesela sau de tacamuri si in plus straluceau de curatenie.

[24.08.09 23:09:02]

Mari, iti multumesc mult pentru sfaturile tale si toate informatiile oferite. Negresit voi vizita Nessebarul (deja cautasem pe net cateva obiective turistice). Azi am achitat deja biletele si acum, dupa review-ul tau voi pleca mai relaxata! Voi scrie si eu impresiile mele cand voi reveni pentru a fi de ajutor altor turisti.

Inca ceva: te rog sa imi spui ce restaurante din zona imi recomanzi, daca cumva ai mancat si in alte locuri decat in restaurantele hotelului.

Multumesc.

[25.08.09 10:24:41]

Andra, ma bucur daca ti-am fost de folos cu informatiile mele.

Am mai mancat la un restaurant din cadrul hotelului, numit "La dolce vita": pizza, "Majestic" si pui cu cartofi prajiti foarte bune iar cumnatul meu a mancat la terasa hotelului alaturat, "Marvel", unde i-a placut, dar a fost ceva mai scump.

In timpul zilei se prepara shaorma langa piscina; am luat si noi o data.

Terase mai dragute am vazut pe strada paralela cu aleea de promenada, aproape de centul statiunii dar e cam departe.

Dimineata aveau la masa niste sucuri nu prea grozave, dar seara nu. Eu preferam sa beau compot de fructe decat acele sucuri. Ei servesc la masa, contra cost, sucuri imbuteliate: mirinda si pepsi.

Va doresc o vacanta minunata!

[25.08.09 15:34:39]

Mersi pt informatiii. E clar ca ar fi fost un supersejur daca am fi ales Majestic. Ne vom gandi mai bine la anul sa poposim acolo.

Pt andradeea: este un restaurant Sipka dupa Victoria Palace, pe dreapta, intr-o gradina, unde se mananca bine, mai ieftin, si unde e tot timpul plin la pranz. Incearca si tu!

[25.08.09 23:52:11]

Pentru Mari: multumesc pentru rabdare, te mai stresez cu o intrebare, taxa de statiune ati achitat-o la agentie sau la hotel? Eu am achitat la agentie aceasta taxa dar nu se specifica pe voucher acest lucru si oricum mi se pare logic sa achit la hotel in Bulgaria si nu la agentie.

Inca ceva: daca ai idee cat costa sezlongul pe plaja.

Pentru Alinamitru: voi incerca acel restaurant cu siguranta. Multumesc!

[26.08.09 09:36:16]

Andra, imi face placere sa imi amintesc lucruri legate de aceasta vacanta, asa ca nu ma stresezi deloc. Nici pe voucerul nostru nu era specificata plata taxei de statiune dar la receptia hotelului nu am platit nimic. Probabil au aceasta clauza intre agentii.

Am luat intr-o singura zi 2 sezlonguri si o umbrela la plaja si am platit 12 leva, dupa care am vazut un afis cu preturile: 3, 5 leva un sezlong si 3, 5 leva o umbrela, deci in total ar fi facut 10, 5 leva. Am intins si pe nisip un prosop mare cat un cearsaf, dar nu a zis nimeni nimic. Dupa aceea am stat numai pe sezlongurile de la piscina, unde aveam si saltelute gratuite si prosoape. Pentru prosoape veti primi niste carduri de receptie si puteti sa le schimbati cu altele curate si uscate oricand doriti.

Cand plecati si pentru cate zile?

[26.08.09 10:01:00]

Multumesc mult, noi plecam pe 8 septembrie si ne intoarcem pe 13 septembrie. Inainte de Bulgaria vom merge o saptamana si la Mamaia.

[26.08.09 17:46:55]

Suuuper!!!Numai ca e posibil sa fie ceva mai racoare. Sa aveti noroc de timp frumos si sa va simtiti bine!

[07.09.09 15:58:40]

Multumesc. Tocmai ne-am intors din Mamaia, maine plecam in Bulgaria. Spune-mi te rog daca stii adresa hotelului sau coordonatele GPS.

[08.09.09 09:38:11]

Din pacate, cred ca deja ai plecat. Vei vedea hotelul la intrarea in Sunny Beach, dinspre Varna, nici nu este nevoie de adresa. Te astept cu impresii noi; deja mi-e dor de Majestic.

[08.09.09 23:04:22]

Da, suntem deja aici, ne-am descurcat, am gasit coordonatele gps pe acest site si a fost super usor. Hotelul este foarte frumos, mancarea buna... voi reveni cu mai multe impresii la intoarcere.

[08.09.09 23:50:33]

Ce frumos... vacanta fericita!

DoreD
    [05.05.11 23:17:16]

andradeea [08.09.09 23:04:22]

andradeea nu a mai revenit cu mai multe impresii, fapt care ma ingrijoreaza... un pic. Sa speram ca s-a intors sanatoasa acasa!

In schimb review-ul + impresiile lui mari stoica06 creioneaza reusit hotelul.

alinamitru, andradeea, DoreD, mari_stoica06
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Majestic Beach Resort: