ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2013
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 05.01.11
JAN-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Frumos dar prea putin oriental

Situat in sud-Sinai, 7 km distanta de aeroportul Sharm el Sheikh, 28 km de Naama Bay (oras)

4,50 euro /pers dus-intors shuttle bus de la hotel

De la inceput vreau sa subliniez ca sejurul este unul placut dar va voi spune si plusurile si minusurile cat de obiectiv pot.

Nu ma aflu pentru prima sau a doua oara in Egipt sau in Sinai si am invatat repede ca: hotelurile de 5 stele sunt si ele de doua categorii- de lux incepand cu mancarea terminand cu camerele si cu felul in care se comporta angajatii

de clasa mijlocie dar care-si pastreaza stelele din cine stie ce motive astronomice neintelese de muritorul de rand.

Rehana Royal (grupa 2) este un resort urias in unele cladiri esti transportat cu trenulet, cel putin la inceput cand ai bagaje

Camerele: noi am avut o twin low cost (toate au terasa din cate am observat). Dar cu 30 de euro am transformat-o intr-o dubla Prestige cu vedere la piscina si mare. Mi-am dat seama ca am dat prea mult si imi pare rau ca n-am pus 15, maxim 20 in pasaport. Nu e mare filosofie, o camera spatioasa dar soarele nu patrunde in veci pe terasa. Iar din dormitor se vede in buda. Chiar asa: intre baie si dormitor e un geam, prima data cand intalnesc asa amenajare intr-un hotel. Ce poate fi mai sexy decat sa stai pe buda si sa se vada din dormitor? Repet, nu puneti mai mult de 20 dolari sau 15-20 euro in pasaport ca nu are rost

Animatie, piscine. Piscine sunt peste tot si la fiecare „bloc de locuit” e una privata dar acum in ianuarie e frig totusi, apa nu e incalzita, Piscina mare e incalzita. Animatie este ok dar preponderent in limba rusa si italiana! Hotelul e plin 90% cu rusi despre care nu credeam ca o sa ajung si eu sa spun ca sunt enervanti. Neatenti la masa, aere de superioritate, ti se adreseaza in rusa de parca aia e limba tuturor natiunilor. Si la receptie mi s-a vorbit in rusa, pe plaja esti abordat in rusa.

Referitor la animatie si la piscine, copiii vor fi foarte multumiti – exista si vreo 3-4 topogane cu apa destul de maricele

Muzica e ok, am zambit cand l-am auzit pe Smiley cu Dead man walking si pe Connect R cu vara nu dorm.

Mancare, restaurant: mancarea e sub orice critica potrivita pentru un hotel de 3 stele din Egipt. Sincer, am avut indoieli cand am citit la altii ca au fost nemultumiti de mancarea din Egipt pentru ca eu nu am mai mancat prost in tara faraonilor. Dar sa vii aici sa gasesti la bufet pilaf si paste, sosuri cu carne si checuri uscate, e cel putin ciudat. Asta e primul aspect pe care l-am observat ca diferenta intre un hotel in care platesti 600 e de persoana si unul in care platesti 1000 (ma refer acum la un sejur de 2 saptamani). Avem all inclusive, mi se pare ca toti au au all sau ultra all inclusive dar cu mancare asta nu ma paste nici un pericol de bombare catastrofala.

Exista un main restaurant pt rusi si unul „Prestige” pentru nemti englezi si alte nationalitati. La main restaurant nu-mi place deloc, turistii ating mancarea si o pun inapoi (paine, prajituri), sunt nerespectosi, neatenti, galagiosi. Inteleg foarte bine de ce Sharm nu mai e paradisul nemtilor care s-au retras subtil spre Hurghada

In celelelte restaurante e meniu a la carte cu vouchere.

Peste zi se serveste pizza, shaorma, sucurile, cafeaua si bauturile alcoolice sunt la discretie dar pentru ca eu beau numai apa nu va pot vorbi despre calitatea lor

Personalul: foarte ok din punctul meu de vedere. Sunt atenti si inainte sa le dai bacsis, respectosi in restaurant fara sa agaseze. La camera am dat tot la 2-3 zile cate un mic bacsis, astfel ni s-a adus apa in camera zilnic, curatenie stas, ne-a adus si adaptoare pt priza (nu se potrivesc), slapi, halate de baie.

Plaja: plaja in sine e in regula dar mie nu-mi place puntea aceea lunga pe care trebuie sa mergi ca sa intri in apa. Compar cu alte hoteluri la care aveam ponton de plastic unde puteam sta la plaja, puteam privi pesti fara sa intram in apa. Aici sunt niste scari de fier pe care cobori cu atentie sa nu. -ti rupi capul. In apa sunt pesti si rusi, of course. Pana si salvamarul urla in rusa daca treci cu-n picior de geamandura sau inoti pe corali unde te poti rani. Si e de inteles... cine credeti ca se urca cu picioarele pe corali?

La mal nu sunt corali ca la alte hoteluri (despre Savoy am scris in alt review - acela este hotelul ideal pt mine). Doar piatra, pana se termina pontonul. Bun, ideea e ca nu poti intra in mare de pe mal ca nu e nisip. Ori faci snorkeling de pe ponton ori ramai la piscina

Oricum intr-una din zile, doi-trei turisti s-au avantat pe piatra aceea in mare cu papucei speciali, bineinteles. Dar nu e recomandat pt ca mai sunt arici, stele de mare, etc. I-a fluierat salvamarul o ora pana au catadicsit sa iasa afara si acum vad ca intra si se plimba „pe” apa pana la corali chiar daca NU este voie.

Puteti lua excursii, sunt o gramada de oferte, daca va intereseaza ceva anume intrebati.

Internet: 24 de ore wi fi de la hotel 11-12 euro. Acele 24h le folositi din momentul in care va conectati. Mentionez acest lucru pentru ca in alte tari (Spania de exemplu) cele 24 de ore nu erau limitate in timp, adica puteam sa folosesc 3 ore azi si restul peste 5 zile.

Eu am cumparat un modem Vodafone. cand am mai fost in Egipt si acum doar am reincarcat o cartela dar semnalul in camera e f slab.

Asadar as recomanda prietenilor acest hotel pentru ca e ok daca esti in grup, cu prietenii sau o familie mai numeroasa. Insa pentru un concediu romantic in doi nu l-as recomanda.

Daca m-as intoarce aici? Cu toata familia da, insa numai eu cu partenerul nu :))) Prea putin oriental, prea rusesc.

Aceste review reprezinta parerea personala despre resorul Rehana, poate ca unora sa le placa foarte mult Rehana iar altora foarte putin pentru un hotel de 5.

Voi incarca poze la intoarcere

Trimis de Katyella in 08.01.13 13:11:03
Validat / Publicat: 08.01.13 13:58:23

VIZUALIZĂRI: 3940 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Katyella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa inteleg unii sa se apere de vant cu 5 saltele si 4 garduturi. Evident ca majoritatea raman fara. Rusii, foarte de treaba, ce sa mai zic: D

[08.01.13 13:58:06]

Foarte bun review-ul, în nota obișnuită aș spune.

Aș remarca și excelenta "filozofie turistică" ce răzbate printre rânduri, ca indiciu al unei maturități calme și echilibrate atât din punct de vedere turistic cât și socio-culturalmente vorbind.

Vacanță fain, cât mai deplină (și) pe mai departe.

KatyellaAUTOR REVIEW
[08.01.13 17:02:06]

@Admin: multumesc frumos

In toate trebuie sa existe o balanta, cu atat mai mult in vacante, altfel avem asteptari prea mari si suntem mai aproape de dezamagire

avoc
[09.01.13 17:41:21]

Se poate face baie in mare acum? Plaja?

KatyellaAUTOR REVIEW
[10.01.13 10:36:46]

@avoc: da, categoric. In Sinai (si hurghada) se poate! Sunt zile in care e mai rece in sensul ca sufla un vant cam racoros, sunt 18 grade dar lumea face baie si snorkeling. Apa marii este chiar placuta, nu e rece, problematic e vantul cand iesi afara

Si majoritatea hotelurilor au si o piscina incalzita

PS Sunt si zile cu 25 de grade!

avoc, Katyella
Alte impresii din această RUBRICĂRehana Royal Beach Resort & Spa: