ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 06.01.13
JUL-2012
4 AD. + 1 COPII -- v: 2.5

O locatie deosebita pentru un concediu low budget

Dupa multe cautari pe net, si din dorinta de a vizita si altceva in Halkidiki (aveam doua concedii in Hanioti la activ) am ajuns la insula Amouliani.

Primul lucru care m a facut sa caut cazare aici, a fost reviewurile foarte favorabile pentru plaja si apa citite pe situri straine in marea lor majoritate. Asa am ajuns la Aiolos, am trimis mail in care am cerut pret pentru un apartament cu 2 camere (echipa a fost destul de mare - eu cu sotia si copilul si parintii mei - in total 5 persoane). Am primit raspuns cu pretul oferit de ei si cu un discount deoarece am facut rezervare in martie, am ajuns la 220 euro/apartament/10 noptii (un pret "rusinos" de mic), chiar faceam glume cu sotia ca, la noi in romania nu am fi stat nici la cea mai jalnica pensiune asa ieftin si atatea persoane.

Apartamentul era compus dintr-un hol cu bucatarie, de unde se intra in baie, intr-o camera mai mica, si in camera mare, care avea si balcon.

Locatia este foarte linistita la marginea orasului, langa mare (insa nu este plaja acolo). Apartamentul avea clima, bucatarie utilata foarte bine, frigider, tv, internet wireless. Curatenia se facea aproape zilnic, cearceafurile fiind schimbate la 2-3 zile, dar si de 2 ori pe zi cand a fost nevoie. Personalul era compus dintr un domn si o doamna, foarte amabili si foarte discreti, dar intotdeauna disponibili.

Pot sa spun ca, a fost o alegere excelenta locatia.

Pana pe insula am ajuns cu ferry (2 euro/pers si 8 euro/masina), drumul este relativ scurt 10-15 min maxim. Orasul este micut si cochet, sunt cateva taverne si magazine (nu ca in alte statiuni) dar suficiente. Sunt si cateva magazine de tip super market de unde faceam aprovizionarea zilnic, 2-3 brutarii cu tot felul de specialitati locale, de unde ne aprovizionam dimineata pentru micul dejun, peste in port dimineata direct de la pescari... etc.

Partea cea mai buna este plaja si marea. Dupa ce am vizitat aproape toate plajele de pe insula, ne am stabilit la plaja Alikes. Plaja nu este foarte lata, dar are un nisip foarte fin si apa foarte curata. intrarea in apa este foarte lina, apa linistita (plaja fiind situata intr -un golf). Pe plaja erau sezlonguri, dar nu am fost interesati de asa ceva.

Intr-o zi am inchiriat o barca cu motor (40 euro / zi + benzina) cu care am vizitat insula magarilor.

per total am cheltuit cam 1000 euro tot concediu (drum + cazare si tot ce am cheltuit pe acolo), un pret acceptabil pentru 4 adulti si 1 copil.

am sa revin si cu ceva poze zilele urmatoare.

una peste alta, a fost unul din cele mai reusite concedii si sper ca v am starnit interesul, si sper sa vizitati insula Amouliani, pentru ca merita din plin.

Trimis de sstm20 in 06.01.13 19:46:32
Validat / Publicat: 06.01.13 20:16:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Hanioti, Daphne Holiday Club

VIZUALIZĂRI: 8345 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sstm20); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 festival traditional in centrul localitatii

Admin [06.01.13 20:15:37] »

O destinaţie cu adevărat remarcabilă, din multe puncte de vedere.

Aşteptăm cu interes impresii şi recomandări de călătorie din zonă.

aliantasudului [06.01.13 20:31:24] »

Te asteptam cu poze...

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [06.01.13 22:50:23] »

@sstm, de unde ati luat ferry?

adryana [06.01.13 23:38:05] »

pe insula am ajuns si eu in 2008 cand am fost cazati la Philoxenia. Am ales din portul Ormos Panagias o croaziera la Laguna Albastra din zona Vourvourou, croaziera care a avut si oprire la aceasta micuta insula si cu vizitarea ei.

vezi impresii

Alex_Macedo [07.01.13 00:22:25] »

Nu ai cumva niste poze cu... interioarele??? ... pe site-ul cu pricina nu sunt deloc si vroiam sa-mi fac o idee, in privinta camerelor... chiar un apartament.

Ma intereseaza, mai ales ca pare o chestie linistita si mai... altfel decat ceea ce am vazut/cautat/dorit pana in prezent!

Astept si... multumesc!!

sstm20 [07.01.13 07:34:28] »

programul pt ferry il gasesti aici (se pare ca, am gresit un pic pretul lla masina - este 10 euro in loc de 8 cat am spus in review) visitammouliani.com/en/th ... ferry-timetable

Ferry pleaca din Tripiti - nu am gasit localitatea asta - sau nu am ajuns in ea, insa gpsul m a dus direct acolo.

chelie_d [07.01.13 09:02:42] »

@sstm20, dacă mai ai poze, te rog să mai pui... și eu am vrut să merg o zi astă-vară în Ammouliani când eram cazat în Sarti, dar din păcate a trebuit să anulăm.

Alex_Macedo [07.01.13 11:45:31] »

Revin... a doua denumire este EOLOS Studios, pe diferite site-uri apare si Aiolos... whatever... e acelasi lucru!!

Link, pentru cei ce nu au chef sa caute dar vor sa vada niste interioare:

webmaster [07.01.13 11:56:54] »

@Alex_Macedo: tx, Alex.

Am adăugat "Eolos" în denumirea studiourilor.

Alex_Macedo [07.01.13 12:04:42] »

Anytime, Web!

april12 [18.02.13 10:12:16] »

Alte unitati de cazare de pe insula poti recomanda?

Pana la plaja Alikes cat se face? (e de parcurs pe jos sau cu masina?)

Multumesc!

kosteaok [04.05.13 09:18:27] »

@april12: Daca esti cazat in satuc pana la cele mai frumoase plaje e de preferat sa te duci cu masina (inclusiv Alikes).

Dupa parerea mea sunt plaje mai frumoase, mai intime si mai ieftine decat Alikes. Alikes probabil este cea mai mare si cea mai cunoscuta de aici si preturile. Exemplu: bere sticla 0,33 6-7 euro pe Alikes; bere sticla 0,5 2,5 euro pe alte plaje.

Ileana15 [03.07.14 21:39:28] »

buna seara, as avea si eu o intrebare: am auzit de aceasta insula, eu si cu sotul si niste prieteni (un cuplu) cum putem vizia insula, fiind cazati in Nea Potidea, Hotel Portes Beach, se organizeaza excursii? Ceva agentii locale, poate! multumesc

kosteaok [04.07.14 05:50:34] »

@Ileana15: Nu stiu daca se organizeaza excursii de acolo. Cred ca si daca s-ar organiza ar fi mai scump de cat pe cont propriu. Daca vrei sa ajungi pe cont propriu inchiriaza o masina (in jur de 40 euro plus benzina), mergi in Tripiti (exact inainte de Ouranopoli), iei bacul si in 15 min esti pe insula (cam 2-3 euro/persoana/sens). Daca te mai pot ajuta cu ceva intreaba-ma.

kosteaok [04.07.14 06:10:57] »

@kosteaok: Anul acesta in august voi fi cazat la Eolos, am facut rezervare, am sa revin cu poze. Oricum e o destinatie de vis mai ales pentru cei ce nu sunt fani Mamaia (familistii). Eu am cinci ani de cand imi fac concediul acolo si tot nu m-am saturat.

sstm20 [04.07.14 09:15:03] »

@Ileana15: ar mai fi o solutie sa inchiriati o barca cu motor. Eu am inchiriat de pe insula una pret 40 euro / zi plus benzina. E si o experienta interesanta si puteti vizita insula.

Exista si un ferry catre insula magarilor (cred aasa se numeste) drenia pe harta.

kosteaok [04.07.14 10:42:04] »

@sstm20: E cazată în Nea Potidea, dacă închiriază barcă îi ia o grămadă de timp să ajungă pe insulă, posibil să nici nu ajungă cu tot combustibilul bărcii. Părerea mea e să rămână la închiriat mașină. E mai ieftin, mai rapid și de ce nu, mai puțin periculos.

kosteaok [04.07.14 10:44:15] »

@sstm20: Poate sa închirieze de pe insulă dar nu de unde este cazată.

sstm20 [04.07.14 11:37:53] »

@kosteaok: da, eu am inchiriat de pe insula

Ileana15 [04.07.14 17:25:37] »

@sstm20: multumesc pt. sfaturi. Suntem cu masina si nu cred ca merita sa dam 40 de euro pt. inchiriere, pe banii respectivi pun motorina, dar daca e foarte departe... eu ma gandeam la o croaziera cu vapor organizata de vreo agentie locala sau ceva intreprinzatori locali (cum am gasit de exemplu in Croatia - si au fost f. seriosi, la ora stabilta au fost in fata hotelului cu un microbuz doar pt. noi 4 pers si ne-au dus in port, in Porec, de unde am luat un vaporas si am facut o croaziera de o zi, o bucata din coasta croata si seara ne-au adus de unde ne-au luat) ceva de genul asta ma gandeam. Sa speram si chiar cred ca ne vom descurca cumva. Inca o data multumesc.

kosteaok [04.07.14 19:20:14] »

@Ileana15: Sunt cam 90 kilometri cu mașina de unde stai tu până la bac spre insula.

AdelaCosma [29.07.14 19:32:51] »

Salut! Urmeaza sa mergem si noi in Halkidiki, la Ammouliani si as avea o intrebare. Pretul de 2 euro de persoana e doar dus? La intoarcere trebuie luat altul? multumesc!

sstm20 [29.07.14 20:18:01] »

@AdelaCosma: bineinteles, pretul este doar de dus

kosteaok [30.07.14 06:12:59] »

@sstm20: Au aparut niste poze nu prea frumoase cu interiorul pensiunii postate de florin_nms. Tu ai avut problemele astea? In august am rezervare la aceasta pensiune si sa stiu la ce ma astept

isacheady [14.10.15 21:12:54] »

@sstm20 - Buna, puteti sa-mi spuneti daca plaja este aproape? aveti si poze? Multumesc!

AdelaCosma, adryana, Alex_Macedo, aliantasudului, april12, chelie_d, Ileana15, isacheady, kosteaok, sstm20
Alte impresii din această RUBRICĂAiolos (Eolos) Studios: