ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2013
ÎNSCRIS: 13.06.11
DEC-2012

Mirific!!!

Dupa nenumarate polemici si controverse iscate referitor la aceasta pensiune [autorul se referă la polemicile de pe firul de discuție de aici - nota webm.], si incurajat fiind si de faptul ca nu voi fi numai cu necunoscuti acolo, mi-am urmat instinctul si am optat pentru sarbatorirea trecerii dintre ani la Passiflora.

Avansul a fost platit undeva la sfarsitul lui octombrie, cand, de fapt, se ocupase in intregime aceasta locatie.

Asadar, dupa doua saptamani premergatoare datei de plecare traite in tensiune maxima si cu ochii la meteo, care numai vesti bune nu comunica despre moldova si zapezile de acolo, pe data de 28.12 la ora 6:45 plecam din fata blocului catre destinatie. GPS -ul imi indica o distanta de 476 de km, cu un timp de 7 ore... Nu prea tin cont de timpi, insa un obstacol serios in drumul meu a fost ceata care ne-a insotit pana la Gura Humorului.

Drumul, desi nu il cunosteam, s-a dovedit a fi surprinzator de bun si de liber. Cu toate ca nu am obiceiul sa opresc prea des cand plec undeva, diverse probleme gen stergator deteriorat, sau lipsa lichid de curatare parbriz, m-au facut sa opresc de multe ori si pentru ceva mai mult timp, insa, la orele 15 ajungeam la destinatie.

Pensiunea este situata la aproximativ 500 m de Manastirea Humor, la 50 m de drumul principal, factor foarte important pentru asigurarea linistii pe care cu totii ne-o dorim intr-o mica vacanta. Parcarea destul de incapatoare, holul receptiei aerisit, un minus pentru ca nimeni nu daduse zapada pe aleea care ducea spre intrare atunci cand ar fi trebuit, iar acum se formase un strat gros de gheata pe care mergeam cu greutate.

Prima impresie creeata de infatisarea pensiunii este de familiaritate, stilul rustic in care a fost conceputa pastrandu-se absolut peste tot, mai putin in baie :)

Asadar, la intrarea in camera se patrunde intr-un hol de cca 2m, pe partea stanga aflandu-se usa corespondenta baii, iar pe stanga o masuta pentru bagaje.

Mobilierul din lemn se vede ca a fost tratat in asa fel incat sa arate patina timpului, un pat mare, doua noptiere, o comoda cu o oglinda pentru machiaj si o polita cu 4 sertarase, doua dulapuri cu umerase si sertare pentru haine, un dulapscund, cu sertare si orificii de depozitare pe care se afla televizorul, un frigider, si cam atat.

Baia, destul de spatioasa, prevazuta cu dus foarte modern cu posibilitatea de hidromasaj, si niste usi foarte etanse.

Curatenie exemplara, caldura arhisuficienta, probabil ca pensiunea este foarte bine izolata, pentru ca, si daca opream caldura, tot nu reuseam sa scadem temperatura ambientala fara sa deschidem putin usa de la balcon.

Balconul. cam 3 m / 1,50, curat, dadea in fata pensiunii, unde se afla o curte destul de mica, imprejmuita de braduti si avand in centru o fantana si un gratar.

Asa cum am spus, datorita pozitionarii fata de drumul principal si al izolatiei, am putut sa ne bucuram de liniste pe toata perioada sederii acolo.

Personalul, format in mare parte din tineri, amabili, serviabili si cu multa ambitie de a invata. Acest aspect ne-a facut sa fim intelegatori daca uneori mai incurcau o comanda cu alta, nimic deranjant insa, de fapt chiar amuzant :)

Mancarea a fost desavarsita, in proportie de 85% naturala, poate uneori insuficienta, insa nu era o problema daca mai ceream...

Bautura la discretie: tuica, afinata, zmeurata, vin alb si rosu, apa minerala si plata, erau si sucuri granini, insa nu stiu daca erau sau nu contra-cost.

In prima seara ne-am intalnit cu patronul pensiunii, d-nul Marian Skiotis, cu care ne-am intretinut pe marginea programului sederii noastre acolo, a activitatilor propuse de dansul si a felurilor de mancare ce urmau a fi pregatite. Foarte jovial, receptiv la orice propunere...

Bineinteles ca nu ne-a mirat sa-l vedem in ziua de 31, "tragand" cot la cot cu angajatii, ca totul sa fie perfect. Si poate ca ar fi existat, poate, mici probleme, daca nu ar fi petrecut impreuna cu familia, Revelionul alaturi de noi toti! Pentru asta, toata stima!

Ce vreau sa mai remarc a fost atmosfera pe parcursul intregii nopti, intretinuta de o orchestra care ne-a incantat cu melodiile interpretate, toate de voie buna, si momentele deosebite creeate de colindatori care, imbracati in costume traditionale si conform obiceiurilor traditionale, au interpretat dansuri si cantece deosebit de frumoase.

Am sa mai adaug la capitolul mancare ca am apreciat intr-un mod cu totul deosebit ciorba radauteana si pastravul afumat in cetina de brad. Ceva la fel de apreciat au fost placintele' poale-n brau', din care insa nu am putut manca din motive de sanatate.

Am fost insa convins de faptul ca erau delicioase, pentru ca d-nul Marian, la cererea turistilor le-a mai inclus o data in meniu. Ceea ce insa m-a convins o data in plus de atentia acordata turistilor sai a fost faptul ca, observand ca nu mananc din deserturile servite, si afland si motivul (faptul ca sufar de diabet), a doua zi m-am trezit ca mi se servesc clatite cu gem de afine, de insusi d-nul Marian, care mi-a spus ca a reusit sa gaseasca gem de afine fara zahar, si asa pot servi si eu un desert!? In alta seara mi-au pregatit o placinta cu mere, iar pentru aceste gesturi nu pot decat sa-i multumesc inca o data!

Maine am sa public si fotografiile de acolo. Am sa inchei, nu inainte de a recomanda acesta pensiune tuturor celor care vor sa viziteze obiectivele mai importante din Bucovina, datorita pozitiei ideale pe care o are fata de acestea.

Noi am reusit ca in mai putin de 4 ore sa vizitam manastirile Modovita, Sucevita, Putna, si Humor, cu specificatia ca puteam sa vedem si Voronetul in aceeasi zi.

Partia de schi si sanius foarte aproape, se prezentau in conditii ideale pentru practicarea sporturilor de iarna.

Voi reveni cu siguranta la vara!

Nota Bene - Faptul ca in spatiul comun exista un salon special amenajat fumatorilor.

PS. Citind atatea si atatea impresii, am ajuns la concluzia ca pretul platit nu a fost nicidecum mare fata de ceea ce am primit!!! :)))

Trimis de iulian68 in 05.01.13 21:30:45
Validat / Publicat: 05.01.13 22:30:04

VIZUALIZĂRI: 3694 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 camera noastra... scuzati deranjul! :)

balasa violeta
[06.01.13 15:30:36]

La multi ani! Ma bucur ca ati avut parte de o astfel de minivacanta! Salutari doamnei!

[06.01.13 16:56:31]

@balasa violeta: La Multi Ani, si multa sanatate! Dupa cum am observat, intineriti de la o zi la alta, doamna! Si nici sotul nu se lasa mai prejos!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.01.13 23:51:05]

@iulian68: La multi ani Iulian. Ma bucur pentru voi ca ati avut un asemenea sejur la trecerea anilor...

[07.01.13 08:12:48]

@johnnyredlabel: LaMulti Ani cu sanatate si at mai multe calatorii!

marschi10
[16.01.13 14:33:26]

Multumim tuturor celor cu care am petrecut Revelion 2013 la Passiflora. Cu totii au fost oaspeti deosebiti si ii asteptam oricand cu drag.

NB marschi10 este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDE
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
marschi10
[16.01.13 14:39:31]

@iulian68: Multumim si va mai asteptam cu drag la Passiflora.

Am invatat meniul preferat!!

NB marschi10 este (sau a fost) reprezentant al unității
[16.01.13 14:53:35]

@marschi10: pentru cei care au urmarit acest fir de discutie, @marschi poate fi vazut impreuna cu mine, in ultima dintre fotografiile postate.

Inca o data @marschi multumim pentru ospitalitatea de care ati dat dovada, si puteti fi sigur ca anul acesta, prin iunie, va mai vizitam!

balasa violeta, iulian68, marschi10
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Passiflora [Mănăstirea Humorului]: