ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2009

Sub orice critică
Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

Senzatii tari, aventura, adrenalina intr-un cuvant - CHAIKA RESORT

Dragii mei ma simt nevoit sa va marturisesc ca la plecarea in concediu nu credeam sa mi se confirme tot din ceea ce este descris aici despre acest complex Chaika, ba mai mult decat atat sa mai fie si alte aspecte de adaugat.

In ceea ce priveste aventura, ea este la tot pasul incepand cu prima zi de la sosirea la hotel pana la predarea camerei si parasirea complexului. Va intrebati poate de ce, pentru ca asa ma intrebam si eu cand citeam cu cateva zile inante impresiile altora si cand am ajuns la acest hotel, aici era o nebunie de nedescris cu parcarea, unii reusisera cu o mica spaga sa intre in parcarea complexului, altii, care isi lasasera masinile in fata hotelului pentru a-si duce bagajele, se rugau cu multi bani de cei care le ridicau masinile sa le coboare de pe platformele respective. Un domn din Brasov cu un Logan era sa fie luat si la bataie de tiganul bulgar care tocmai ii ridica masina, refuzand cei 50 leva oferiti de om si cerand dublu pentru a-i elibera masina. Noi eram cu doua masini si deja nu stiam unde sa ne mai ducem cu ele penru ca aparuse imediat si un echipaj de politie care ne-a obligat sa plecam de acolo ca de nu vor fi ridicate si ale noastre. Intr-un final am gasit o parcare cu plata 10 leva pe zi la Hotel Lebed.

Check in-ul se face in cca 1-2 ore, in functie de cum nimeresti coada.

Dupa ce ne-am primit camerele, bineinteles fiecare la alt etaj, am constatat ca lipseau paturile suplimentare cerute pentru copii. Prosoape doar doua si alea vai de ele, ma rog nu mi-am facut griji pentru ca le aveam pe ale noastre.

Micul dejun si pranzul se serveau din renumita cantina unde in fiecare zi aceeasi mancare, iar cina se lua in restaurantul din latura Chaika Beach, unde intradevar aveai o masa mai bogata, diversificata de unde puteai alege. La capitolul fructe s-au descurcat f. bine, au fost din belsug. In ceea ce priveste bautura la All inclusive, aceasta se putea servi numai dintr-un singur bar, cel d e langa Mc Donald's (10 - 23).

Daca reusesti sa-ti rezervi un sezlong la piscina dinspre Arcadia, aici o sa observi ca exista un bar care nu apartine de Chaika si ai carui angajati, in speta o proasta blonda, nu te lasa sa consumi nici o bautura, cu exceptia celor comandate la ei. Am avut de a face cu aceasta panarama de femeie in prima zi de piscina, cand ne-a obligat sa aruncam la cos toate paharele cu suc sau bere pe care le luasem de la cantina. Faptul ca ne-am impotrivit si am cerut explicatii a determinat-o sa cheme cica ''Security-ul'', un individ plin de cercei si inele care s-a legitimat ca fiind managerul barului de la piscina. Dupa ce am inceput sa vorbim cu el numai in romana, bagandu-i dedicatii, a decis sa ne lase in pace sa terminam bauturile noastre, iar in urmatoarele zile chiar daca ne vedea ca servim cate o bere sau altceva se facea ca nu ne observa. Un tip din Bucuresti patit si el cu bautura, a vrut sa -o arunce in piscina pe individa blonda deoarece l-a injurat si i-a aratat semne obscene, pentru simplul motiv ca nu a bagat-o in seama.

Ma rog sunt multe aspecte de adaugat, platesti pe plaja sezlongurile pentru toata ziua, iar cand te intorci la plaja dupamiaza ori le gasesti ocupate de altii, ori te pune sa le mai platesti o data, deoarece nu dau nici un bon sau chitanta cand le achiti dimineata. Despre lifturi ce sa mai vorbim, stim un grup de romani cu copil mic de cateva luni, care a urcat pe scari cu caruciorul de cateva ori, pentru ca lifturile doua la numar nu puteau face fata la atatea camere cat are Arcadia.

La capitolul curatenie stau bine doar in spatiile de la receptie, deoarece in restaurant mai ales este o mizerie de nedescris, pardoseala unsa, resturi de mancare, fete de masa murdare, tot ce ramane pe o fata de masa se scutura pe jos, farfuriile slinoase, nespalate bine, tacamurile la fel.

Cel mai neplacut lucru mi s-a parut a fi gasitul unei mese la ora cinei, asteptatul la o coada de 20-30 persoane pentru farfurii si tacamuri, apoi in continuare la mancare, bataia de a apuca prajituri sau inghetata, coada de la bar pentru o bautura, nesimtirea ospatarilor care se bagau in fata pentru ai servi pe cei care aveau doau demipensiune, fetele acrite ale barmanilor, caldura insuportabila dinauntru, mirosul de aer inchis si imbacsit de bucatarie.

La plecare, dupa ce am predat camerele ne-au cerut bratarile de la AI, pentru a nu mai servi eventual pranzul le cantina lor, altfel nu iti dau pasapoartele sau dupa caz buletinele. La iesire, aceeasi problema cu parcarea in fata hotelului pentru a-ti duce bagajele, esti vanat de ''piratii'' bulgari pentru a -ti lua masina.

In concluzie:

Nu recomand acest hotel sau complex pentru serviciile sale, sunt altele mult mai bune ca de exemplu: Iberostar, Riu Evrika, Helios unde am sa ma duc poate la anul, oricum statiunea nu se compara nici cu Albena sau Nisipurile de aur, este intradevar f. murdara, dar este plina de turisti de diverse nationalitati, multe localuri, locuri de distractie, boutique-uri, intr-un cuvant ai ce face toata ziua de la plaja, plimbari, cumparaturi, distractie in cluburi si multe altele.

Cam asta e, daca doriti putina adrenalina, nervi si sa aveti ce povesti si prietenilor mergeti laaaaaaa... Chaika. Este suficient!!!

Trimis de ady.dan in 23.08.09 12:12:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: SUNNY BEACH - Hotel IBEROSTAR, Hotel NESSEBAR

VIZUALIZĂRI: 1955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ady.dan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 coada la intrarea in salonul unde se servea cina
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

Cristian_h*
[23.08.09 12:21:16]

si eu care doar ce am lansat idea ca poate ar fi mai bine sa concesionam litoralul romanesc, bulgarilor! Deh, ce sa faci, balcanul tot balcan ramane!

DanCld
[23.08.09 18:18:31]

Ideea e ca si eu am scris pe un anume forum ca daca o persoana a fost in Sunny Beach si sustine ca i-a placut, atunci fie a fost la un hotel care inca mai e sub management strain si tine standardul sus, fie am toate motivele sa ma indoiesc asupra standardelor persoanei in cauza. Adevarul e ca am fost si contrazis

Cristian_h*, DanCld
Alte impresii din această RUBRICĂArkadia [complex Chaika]: