ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2013
ÎNSCRIS: 31.03.11
SEP-2012
26 AD. + 2 COPII

Vacanta, excursii... Kusadasi

O sa spuneti, poate... "din nou Kusadasi"?! Nu, nu din nou, ci iarasi! O sa spuneti, poate... Maria55 s-a plafonat! Asta e... ma simt bine in aceasta statiune si chiar daca se scrie mult, sunt informatii cu zecile despre aceasta destinatie, incerc totusi sa actualizez pe cat se poate, mai ales ca pozele nu le poti atasa decat la un nou review.

Vacanta... 10 nopti... cu parere de rau insuficiente pt mine la cat de mult iubesc Kusadasi-ul si implicit Turcia.

Program... incarcat... cu "optionalele"

Statiunea... plina... desi era 15 sept. Aglomerata insa aerisita in acelas timp, eu nesimtind deloc acel vacarm cu care m-am obisnuit la Eforie vara... hmm, ce comparatie am gasit...

Si cum in acest review doresc sa vorbesc despre aceste excursii, am sa incep prin a va sugera cea mai buna agentie din Kusadasi, buna in sensul... preturi si seriozitate. Este vorba despre binecunoscuta agentie Sundial Travel. Ea se afla la Ladies Beach, una din plajele apropiate, la 3-4km de Kusadasi (centru) unde poti ajunge f usor cu multele dolmus-uri care traverseaza statiunea in acea directie contra sumei de 2,25 TL (sens)

Din experienta anilor trecuti, cand am achizitionat doar anumite excursii de la dansii, pt ca altele am considerat ca e mai bine sa le facem cu auto propriu, de data aceasta am luat la pachet, tot ce se putea lua si nu din comoditate ci pt ca aveau preturi f bune.

Apoi de ce sa nu stau linistita cu tot grupul meu la hotel si sa vina un microbuz, sau autocar si sa nu ma doara capul de tot ceea ce implica un drum prin zona cu riscurile lui! Basca... ghid sau macar un insotitor.

Prima zi am optat pt hamam, excursie la care eu nu am participat (motive medicale) insa f indicat pt cei ce vor un bronz perfect ulterior.

Ada Saray Hamam, cost 9/e/pers cu transport microbuz.

Dupa o zi de pauza am plecat pe Egee cu acelas vaporas cu care mergem de cativa ani, Big Baba, acelas capitan Orhan, politicos si f atent la 10/e/pers.

Din nou o zi pauza si... Adaland... la un pret de 14/e/pers (copiii nu au platit) cu transport de langa hotel cu coloratul autocar al aquaparcului.

Aceasta a fost cronologia acestor trei optionale din motive de "mult soare" si am preferat ca cele " de apa" sa le facem la inceputul sejurului, fara surpriza unei ploi cat de mica ar fi fost ea.

Pamukkale cost-28/e/pers (in 2011 am platit 24/e), asta e... cu pranz la Pam Thermal hotel, cu ghid, cu vizita la un atelier si magazin de pietre semi-pretioase... zic ei, iar eu nu-i contrazic.

Desi cineva scria in 2011 pe acest site ca s-ar putea ca in 2012 sa se inchida Pamukkale-ul, de fapt este impropriu spus, mai degraba inaccesibil turistilor, nici pe departe. Totul functiona, aceeasi feerie a travertinelor, a piscinei Cleopatrei, muzeul, teatrul, parcul, ba mai mult lacul de la poalele muntelui amenajat in binecunoscutul stil turcesc si nu in ultimul rand bazine in plus la Doctor Fhish.

Excursia la Casa Fecioarei Maria am lasat-o pt ziua de duminica, deh... am zis sa fim in zi cu slujba, insa aglomeratia de nedescris a pus la pamant pe toata lumea! Cost, 9/e/pers cu microbuz si insotitor, nu ghid, insa nici nu era nevoie,

In acest pret am facut si un tur al satului Sirince, fara sa oprim insa!

Ar ma fi fost si Milli Park-ul, insa pe acesta am sa-l vizitez anul acesta pt ca vom fi cazati la Diamond Beach, la vile si este la 5-6 km de acestea.

Succint, cam asta e, pozele vorbesc mai mult...

Trimis de maria55 † in 03.01.13 14:01:04
Validat / Publicat: 03.01.13 15:27:27

VIZUALIZĂRI: 6580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In parcare la outlet. Un mic spatiu de joaca.

amero
[03.01.13 16:00:48]

buna ziua, da-mi voie sa spun ca nu te-ai plafonat ci continui sa scrii frumos si la obiect despre o destinatie draga multora dintre noi, Kusadasi-Turcia care nu are cum sa fie epuizata. orice informatie este utila si binevenita.

felicitari

inceputul acesta de an are semne bune pe acest sait cu rew. aparute.

[03.01.13 17:18:02]

@amero: La Multi Ani, sanatate, bucurii si vacante cat mai frumoase si in 2013!

Multumesc pt aprecier!

[24.01.13 19:11:09]

buna seara! mi se pare mie sau nu ati scris nimic despre locul unde ati fost cazati, hotel etc? imi cer scuze, seara buna, cu multa stima!

[24.01.13 19:26:47]

@bigu_2006_rapid: asa este... fin observator...

Insa nu doream sa plictisesc, neavand nimic nou de spus vis-a-vis de hotel, fiind acelas despre care am mai scris!

Si eu sunt "atasata" de o locatie anume unde ma simt la fel de bine precum dvs. la Vera.

In sept 2012 am fost pt a7a oara acolo (in 2010, chiar de doua ori). Dat fiind faptul ca doream sa postez pozele din acele excursii, cu rubrica separata, am scris acest rw. strict legat de aceasta.

[24.01.13 19:35:08]

@maria55: foarte interesant ce spuneti! s-ar putea sa incerc chiar vara aceasta! vara trecuta am fost foarte aproape de surtel dar asa a fost sa fie, nu s-a putut!

[24.01.13 19:46:20]

@bigu_2006_rapid: noi am facut deja rezervare pt septembrie!

Vara, ... avem alte preocupari... alocam timpul turistilor care nu au uitat in totalitate litoralul romanesc.

[24.01.13 19:55:06]

@maria55: asta vara am avut niscaiva probleme de sanatate si raportat la faptul ca nu am gasit locuri la autocar decat la niste preturi de... avion, am fost la noi pe litoral, unde am luat o mare tzeapa, nu cu hotelul ci cu masa! am fost la hotel meteor din jupiter! si noi am vrea tot in septembrie! va rog spuneti-mi si mie pe privat de la cine ati facut rezervarea, pretul si perioada, daca nu va suparati!

[02.03.13 09:31:37]

@maria55: Buna ziua!

As vrea sa va intreb, in cazul in care aveti idee, daca se fac croaziere din Kusadasi in insula Samos.

Multumesc

Nasshu
[02.03.13 10:11:25]

@diaanaid: Pana raspunde maria55, pot sa iti confirm si eu ca se fac aceste croaziere.

Insa daca te duci cu masina - pe cont propriu- cel care conduce sau proprietarul masinii, nu poate sa iasa din Turcia (Samos fiind in Grecia) decat tot cu masina, sau trebuie sa indeplineasca o serie de formalitati - pentru a iesi fara masina - care sigur o sa il faca sa renunte la aceasta excursie.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[02.03.13 10:45:12]

@diaanaid:

Cu siguranță vei găsi această excursie în oferta tuturor agențiilor de turism. Prețul este întotdeauna mai mare la reprezentatul local al agenției prin care ai achiziționat sejurul. Variante mai avantajoase ca preț găsești la agențiile de pe stradă.

@Nasshu ți-a explicat foarte bine care este procedura în cazul în care ajungi în Kusadasi cu mașina personală.

Voi face o singură precizare suplimentară. Pentru a ajunge în insula Samos nu ai la dispoziție decât ferryboat de persoane, deci nu poți traversa și cu mașina, caz în care nu ar mai fi nicio problemă pentru cel care are înscrisă mașina în pașaport.

Dacă unul din scopurile excursiei este și acela de a face shopping, vei avea surpriza plăcută să găsești prețuri mai mici decât în bazarul din Kusadasi.

[02.03.13 10:51:10]

Multumesc pentru raspunsuri. Nu intentionam sa trec cu masina, vreau numai sa ajungem acolo pentru o plimbare. Nu stiam ca au si preturi mai bune ptr. shopping, deci iti multumesc nicole33 ptr. informatie.

[02.03.13 11:01:06]

Aveti idee cat este pretul traversarii cu ferrybotul?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[02.03.13 11:16:29]

@diaanaid:

Dacă te întorci în aceeași zi (cel mai probabil), 45 de euro/persoană. Copiii sub 5 ani beneficiază de gratuitate, iar copiii între 6-12 ani au 50% reducere.

Plecarea este la 8,30 din Kusadasi, cu întoarcere la 17,00 din Samos.

Durata traversării este de o oră și 15 minute.

Neavând mașină va trebui să iei un taxi, distanțele pe insulă fiind mari și timpul avut la dispoziție destul de scurt.

[02.03.13 11:58:40]

@nicole33: Multumesc!

[03.03.13 08:07:34]

@diaanaid: scuze pt intarzierea raspunsului, am lipsit 4 zile (o plimbare la Istanbul), insa dragii mei prieteni au suplinit cu brio lipsa raspunsului asteptat de tine.

Atat @Nasshu cat si @nicole33 au dat informatii cat se poate de exacte si utile, nu-mi ramane decat sa adaug urmatoarele:

- in septembrie excursia costa intre 22-25/euro, cu bilet achizitionat direct la ponton (la vaporas), nefiind necesar sa achizitionezi excursia de la agentii.

- pt proprietarul masinii exista doua modalitati de plecare, eu fiind f interesata (grup, 7 masini).

1. Masina lasata in custodia vamii din Kusadasi, vama situata pe centura Kusadasi-ului, pe drumul spre Soke, cu taxe in jur de 100lire (aprox. 42-45/e).

2. Masina lasata in custodia hotelului, unde prin bunavointa managerului, obtii un document din care reiese ca ai un sejur la ei, document care trebuie legalizat la un notar. Tocmai de aceea aceasta varianta este una mai simpla, taxa mai mica, masina ramane la hotel, (taxa - 20/e/notar)... depinde f mult asa cum am mai spus de bunavointa celor de la hotel, care de cele mai multe ori nu se complica... Fiind un grup care mergem de 6 ani la acelas hotel, avem o relatie f buna cu ei si au propus aceasta varianta pt noi, insa ca in fiecare grup, mai exista si "carcotasi" care erau pe deasupra si pesimisti, facand scenarii de genul "vom ramane in port in Samos, asteptandu-va pe voi ceilalti" sau "daca nu-i valabil documentul etc".

Prima varianta era costisitoare, a doua nu "a mers"... asa ca am renuntat!

biapia
[10.03.13 11:18:21]

Buna ziua, maria55,

Puteti sa imi spuenti, va rog, programul de functionare la Ada Seray Hamam? Vrem sa incercam si noi hammamul, insa vom fi cazati in Ozdere si vreau sa stiu daca avem timp sa mergem in prima zi.

Am inteles ca, dupa ce te expui la soare, te cam ustura o zi la hammam .

Multumesc.

[10.03.13 19:50:15]

@biapia: de preferat ar fi ca inainte sa te expui la soare, sa mergi la hamam! Asta pt ca indepartandu-se pielea "moarta", ai sa te bucuri de un bronz uniform si mai ales durabil!

Noi am mers la hamam inca din prima zi si chiar daca era duminica programul a fost unul normal, adica de la ora 10 dimineata. Am optat pt transport cu microbuz prin agentia Sun Dial, doar din comoditate, noi fiind un grup mare (26 pers). Aceasta distractie a costat undeva la 9-10/euro de pers.

Avand cazare in Ozdere, din ce stiu eu sunt aprox. 40km pina in Kusadasi, insa ai tot timpul necesar acestei recreeri, mai ales ca Ada Hamam este la intrarea in statiune, nimic complicat, poti achita direct la hamam. Copiii au gratuitate, noi insa nu am beneficiat de asta, lasandu-i la hotel, considerand ca nu este un loc potrivit pt ei!

Daca nu doresti o escapada in Kusadasi, cauta un hamam in Ozdere, sunt convinsa ca au macar unul insa negociaza pretul, maxim 10. euro!

biapia
[11.03.13 07:09:05]

@maria55: multumesc mult pentru informatii, foarte utile!

[11.03.13 09:39:16]

@maria55: Multumesc mult pentru raspuns!

windmaster
[29.05.13 15:30:50]

@maria55: foarte frumos scris si la obiect. saptamana viitoare voi pleca si eu in kusadasi pentru o saptamana. totusi daca vrei sa-mi spui la ce hotel te-ai dus (inteleg ca te duci la acelasi hotel de ceva vreme). multumesc frumos anticipat.

[29.05.13 18:23:03]

@windmaster: nu este nici un secret... maria55 merge de ceva vreme la hotel surtel, un hotel modest dar foarte practic care practica all inclusive si este situat in centrul statiunii foarte aproape de grand bazar si vizavi de faleza.

windmaster
[30.05.13 08:20:30]

@bigu_2006_rapid: multumesc de raspuns. nu am zis nimic ca ar fi un secret, doar ca nu am gasit postarea ei despre hotel si nu stiam. m-am gandit ca daca cineva merge in acelasi loc de mai multe ori, merge ca s-a simtit bine si poate fi o varianta si pentru altcineva. multumesc inca odata pentru raspuns si concediu placut la cei care inca nu au fost...

[30.05.13 09:51:52]

@windmaster: nu, nu, maria55 nu afacut secret din asta, din contra, dansa este foarte amabila si mi-a raspuns intotdeauna la orice intrebare si chiar cu lux de amanunte.

voiam sa-ti spun ca si eu am mers 3 ani la rand la acelasi hotel din kusadasi si am mers acolo de atatea ori la rand din aceeasi cauza ca si dansa la surtel: m-am simtit intotdeauna bine la acel hotel!

este vorba de hotelul vera santa maria care de acum, din acest an si-a schimbat numele in sole santa maria, dar au ramas cu acelasi menageriat din anii trecuti cand am fost eu acolo, niste oameni calzi si buni in ceea ce fac!

cum de anul acesta au montat si 2 topogane la piscina si, dupa cum au auzit, au multe alte surprize placute pentru turisti, cred ca merita cu prisosinta un sejur acolo pentru cei care vor un loc curat si decent unde sa-si petreaca vacanta!

eu vreau sa-ti spun ca voi face totul ca pe la sfarsitul lunii august sau cel tarziu inceputul sau jumatatea lunii septembrie sa, ajung acolo, pentru ca este un loc unde cu adevarat te simti bine, un loc intim de care iti aduci aminte intotdeauna cu placere! si asta la un pret destul de modic in comparatie cu alte locuri!

mai iti pot recomanda (au fost anul trecut cativa prieteni de-ai mei acolo) si hotelul atlantique club care este deasemenea un loc de neuitat la un pret bun!

[30.05.13 13:12:44]

@windmaster: scuze pt intarzierea raspunsului, motivat de altfel, am fost plecata intr-o mica vacanta in Sarti si cum nu-mi permite bugetul... nu am nici tableta nici leptop...

M-a suplinit insa cu amabilitate prietenul meu @bigu 2006 rapid, caruia nu pot decat sa-i multumesc mult!

Da, merg de cativa ani, mai exact din 2008, in fiecare septembrie, la hotel Surtel din Kusadasi, unde atat eu cat si prietenii mei ne simtim f bine. Este pozitionat f central, aproape de toate cele, pret bun, decent...

Am scris despre acest hotel, undeva prin 2010, cred, iar ulterior nu am mai scris tocmai pt a nu plictisii cititorii...

Daca doresti amanunte, contacteaza-ma!

[30.05.13 14:38:50]

@maria55: sarut mana, nu aveti pentru ce, mi-a facut placere!

[30.05.13 14:48:33]

@bigu_2006_rapid: ateptam impresii despre sarti, locatie, loc de cazare, mancare, beuturica de pe acolo! din cate stiu sarti este pe bratul sithonia asa ca sunt interesat de locatie (si nu numai eu). si eventual si poze de pe acolo! inca o data sarut mana si pentru ca stiu ca lucrati in domeniu pe litoralul nostru va doresc mult succes in noul sezon si sa aveti turisti multi si cu dare de mana! P. S. : nu mai tin minte precis dar parca la toamna plecati din nou la kusadasi la surtel, nu?

[31.05.13 13:32:58]

@bigu_2006_rapid: da, pregatesc un review despre Sarti... si da, in toamna plecam in Kusadasi, bineinteles tot la Surtel!

Multumesc pt urari, se pare ca sezonul pe litoral a inceput in forta!

amero, biapia, bigu_2006_rapid, diaanaid, maria55, nicole33, windmaster
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii / activități opționale în Kusadasi: