ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2013
DIN: undeva
ÎNSCRIS: 02.01.13
DEC-2012

Oribil!!!

Am fost un grup de prieteni care am vrut ceva distractie in noaptea de revelion... doar ca nu stiam ca aveam de-a face cu un jandarm la propriu, pe nume "Nea Maricel".

Am ajuns cu o zi inainte de Revelion... toate bune si frumoase, pana cand am intrat in camere... niste cotete de pui cu pal pe pereti, unele cu o debara numita baie, altele cu baie la comun... Incalzirea centrala din camere nu prea exista, deoarece Domnul' se cam zgarceste la lemne, de unde deducem ca am cam degerat putin. Niciodata nu incalzea centrala cum trebuie...

In ceea ce priveste baia lui moderna, o chichineata ca altfel nu pot sa ii spun, care e mai mult de forma, pentru ca in conditiile alea nu poti sa faci un dus ca tot omul... plus ca daca vrei sa te speli, te turmenteaza presiunea "care nu prea exista"...

Bucataria complet utilata consta in niste dulapuri insirate pe pereti, cu o vesela de pe timpul lu' Ceausescu, niste ibrice de cafea cu cozile mai mai sa iti cada din maini... ORIBIL!!!

Cu toate conditiile acestea incredibile pe care le-am avut, noi am reusit sa ne distram si sa mentinem atmosfera, in ciuda lui "Nea Maricel", care nu mai stia cum sa ne arunce tot felul de priviri taioase. Un adevarat "securist", ca asta a fost la viata lui, care s-a tinut dupa fundul nostru toata perioada sejurului, ca nu cumva sa deranjam impunatoarea lui vila.

In ultima seara a fost momentul culminant, a amenintat ca o sa cheme mascatii ca sa ne scoata din pensiune pentru ca nu ne ducem la culcare. Trebuia sa ne culcam la comanda lui, de parca noi pentru asta am mers acolo ca sa dormim, nu ca sa ne distram ca doar suntem tineri... Fratilor, ce pot face niste tineri cu chef de viata in noaptea de dupa revelion??? Raspuns corect; sa se distreze in continuare ca doar au platit cu varf si indesat (*).

A ingramadit pur si simplu 4 baieti intr-o camera, dar mentinand tariful de 100 de lei de persoara... deci el pe acea chichineata de camera a luat 1200 de lei pe 3 nopti... e inadmisibil asa ceva... pe niste pahare butucanoase si vechi a cerut 5 lei bucata pentru ca baietii si-au permis sa le sparga in noaptea de revelion.

Daca vreti sa aveti o vacanta langa un "securist" exagerat mergeti si cazati-va in vila lui, ca o sa va simtiti urmariti mai ceva ca in filme.

Este un om invidios pana la Dumnezeu, nu cumva sa faca altii mai mult decat el... si un zgarcit de nu a vazut pamantul...

Oameni buni va sfatuiesc sa va ganditi de 2 ori inainte sa ii calcati pragul acestui individ.

Trimis de anonim2 in 02.01.13 23:37:31
Validat / Publicat: 03.01.13 00:01:53

VIZUALIZĂRI: 2025 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anonim2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.01.13 23:57:45]

@anonim2: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

E evident un set de impresii scrise sub imperiul disconfortului suferit (dovadă nota extrem de mică, în percepția mea, de la "Cadrul natural", neargumentată în articol). Ar fi, în opinia mea, util de ascultat și punctul de vedere al proprietarului, pentru a ne putea forma o opinie în cât mai completă cunoștință de cauză asupra îmerjurărilor acestui sejur ce pare cât se poate de nereușit.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.01.13 01:12:06]

@anonim2: aţi închiriat cumva toată vila? Mă îndoiesc. Aţi întrebat restul turiştilor cazaţi dacă distracţia voastră (de după Revelion) nu-i deranjează? Nici asta nu prea cred.

În acest caz, înţeleg de ce gazda ar fi vrut să scape de voi... Şi eu aş prefera să pierd 5-6 clienţi problemă, dar să-i protejez pe restul, până la 28 câte locuri de cazare sunt acolo în total...

Cât despre condiţii - ce e de criticat? e o pensiune de 2 margarete! pentru mai mult, trebuia căutat în alte locuri (dar la preţuri mai mari). Chiar şi pozele de pe saiturile de promovare arată cât de mici sunt camerele şi băile, nu cred că nu ştiaţi unde mergeţi înainte să ajungeţi acolo.

Mă rog - probabil că 'undeva' (ciudată localitate - auzisem despre Deva, da' nu şi de asta) sunt locuri mai bune de cazare.

Iar preţul cerut pentru obiectele distruse - chiar mi se pare mic, mai ales că le-aţi spart cu intenţie, nici măcar din greşeală. Dar indiferent de asta, omul nu e obligat să ceară preţul de magazin, nici nu cred să aibă acolo în sat aşa ceva, iar la o unitate de cazare de obicei se folosesc seturi de pahare/tacâmuri/veselă, nu se umblă cu diverse modele, adunate de pe la parastase... deci proprietarul oricum va fi nevoit să cumpere mai mult de 4-5 bucăţi câte (nu) zici că aţi prăpădit voi.

anonim2AUTOR REVIEW
[03.01.13 09:37:50]

@Dragos: este parerea tuturor celor cazati in vila, si a celor care nu faceau parte din grupul nostru. partea cu paharele chiar lor li s-a intamplat... Nu sunt de parere ca proprietarul sa iti faca efectiv papucii, cand tu mai ai inca o noapte platita... probabil s-a plictisit de noi si de buna noastra dispozitie, s-a plictisit de urmarit si spionat tot timpul.

Si celalalt grup era format tot din tineri dornici de distractie, distractie intreupta de Domnul Securist.

Nu as mai merge in viata mea sa ma cazez la acest individ.

Dragos apropo, pe site-ul vilei, spune ca aceasta are incalzire centrala, dar nu spune faptul ca nu se face focul si ca tremuri toata noaptea de frig, pentru ca intra curent prin toate crapaturile geamurilor, iar caloriferele sunt abia caldute... iar faza cu apa curenta e maximul pentu ca nu aveai cum sa te speli in conditiile in care apa abia picura la dus.

In ceea ce priveste Cadrul natural, am vazut ca s-a punctat si acest aspect de Admin, este o zona de munte frumoasa, avand ca obiective Cascada Putnei si rezervatia naturala... nimic de obiectat. Oricum noi nu am mers la Lepsa sa vizitam peisajul, pe care il stiam de atata timp, deoarece suntem din judet... singurul lucru pe care l-am vrut a fost acela sa ne distram, sa ne simtim bine, sa fim lasati liberi. Eram constienti ca suntem intr-o pensiune, dar nu trebuia sa ni se arunce atatea priviri si interdictii din partea propietarului, sa ni se impuna sa ne ducem la culcare ca daca nu cheama mascatii... e inadmisibil asa ceva...

Asa ca domnule Dragos, te sfatuiesc sa iti petreci un sejur in faimoasa vila, sa te simti urmarit si persecutat de Domnul'si apoi sa vorbesti si sa ne povestesti cum a fost...

[03.01.13 21:47:22]

@Dragos: noi nu am inchiriat toata vila, am fost 12 persoane iar un alt grup de 13 persoane si inca 3 persoane care erau prieteni cu fata proprietarului de la Bucuresti. ok?

Adica noi nu eram singurii nemultumiti de conditiile oferite. Noi am fost invitati de niste prieteni din vila vecina si ne-au aratat ce conditii si ce gazda aveau ei iar de pret nici nu mai spun era mult mai putin decat am platit noi.

De ce pe internet nu posteaza exact baia cum e ??? iar camerele cum sunt cu adevarat nu aratau asa mici fale frate asa cum sunt. Ne-am luat noi teapa dar data viitoare stim ce facem. Omul din greseli invata.

Am spus aici impresia noastra pentru a nu va insela si voi daca ajungeti acolo.

Fiind tineri si nerabdatori, curiosi de o experienta la munte, grabiti ca nu mai gasim o alta vila de inchiriat am facut prostia de a da un avans din noiembrie, nestiind ce ne asteapta acolo, mergand la indemnul unei cunostinte.

Va doresc sedere placuta la Lepsa e frumos acolo dar atentie la alegerea vilei. Va salut Corod

[03.01.13 22:14:01]

@Dragos: s-au spart cu intentie paharele ca sa se duca ghinionul care l-am avut la vila ROSE MARIE vai ce confort de te doare capul. pe internet nu arata de 2 margarete sau macar sa specifice nu???

Iar daca nu crezi noi chiar nu am stiu unde mergem (***). aveti termopane pe partea de sose si din fata vile iar pe partea dinstre munte geamuri si usi de vai de capul lor ca scartaiau.

[03.01.13 22:30:11]

@Dragos: Vila rose marie: este vila lui ne.a maricel un *** fara pereche si un **** ***** ***** .

aceasta vila este facuta din carton (de la cutiile de biscuiti) subtire cu usi care nu se inchid bine si care scartie. baia este o chichineata fara aierisire, fara dus, fara apa calda.

noaptea e foarte frig pentru ca zisul comunist nu incalzeste centrala de ajuns si cusca lui de porumbei facuta din carton se raceste repede...

camerele sunt foarte mici abia poti sa te misti (2/2)... unii au stat chiar si 4 intr-o camera minuscula si infecta cu pretu de 120 lei 3 nopti... pentru asta trebuia sa faca act de vanzare cumparare... dar baietii au fost cu bun simt si rapeni ca maricel ****...

proprietarul este ca un bodygoard, te urmareste peste tot, chiar si la baie, nu poti sa faci nimic fara el...

in seara de revelion s-au spart 5 pahare, maricel a cerut 5 lei pe o panarama veche de pahar...

daca vreti sa aveti o vacanta reusita si o distractie pe cinste eu va sugerez sa nu ii calcati pragul lui maricel alias comunistu cel mai zgarcit om cu niste preturi foarte mari **** ...

ganditiva de 2-3 ori inainte sa alegeti...

[03.01.13 22:33:53]

@ateloiv: exprimarea ta agresivă şi ofensatoare nu este binevenită pe acest sait. Te invit să păstrezi un limbaj și o atitudine mai potrivite adresării în public; orice nemulțumire poate fi exprimată în termeni decenţi şi civilizați, fără jigniri și trivialități.

[04.01.13 14:31:43]

@Admin: stiu ca au fost multe jigniri la adresa proprietarului dar nu era parerea mea ci a unui prieten care nu i se mai activase condul si i-am spus sa imi dea mie textul ca ii postez eu comentariul

[04.01.13 14:41:06]

@ateloiv: Chiar nu are importanţă a cui era părerea - poartă semnătura ta, deci tu eşti răspunzătoare de conţinut. Şi atât timp cât exprimarea acestor opinii se face în limbaj suburban, mai ales după ce deja fuseseşi avertizată odată, vei fi sancţionată. În cazul altor eventuale 'deraieri', pedeapsa va fi dublă!

anonim2, ateloiv
Alte impresii din această RUBRICĂVila Rose Marie: