ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2013

Către satisfăcător

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Paestum din perspectiva turistica

Daca webmaster a facut o prezentare cat se poate de bine documentata despre istoricul orasului Paestum, eu o sa incerc sa va spun cateva vorbe despre Paestum ca statiune turistica.

Tot cautand un loc unde sa stam cu burta la soare am intrebat un italian get beget ce imi recomanda undeva in sud, o statiune linistita, potrivita pentru o familie cu copii. Si raspunsul a venit imediat: Paestum. Posibilitatile de cazare gasite pe net nu sunt asa abundente ca in alte statiuni mult mai deschise turistilor asa ca am ales ce mi s-a parut a raspunde cel mai bine cerintelor: Oleandri Resort (despre cazare in alt review).

Statiunea am gasit-o rapid, coborand spre sud de la Napoli vreo 100km, imediat dupa Salerno.

Prima impresie nu afost grozava. O strada lunga si cu mici hoteluri cam darapanate, cu o "pineta" care despartea soseaua de plaja.

Am gasit hotelul dupa indelungi cautari si cand s-a lasat seara am iesit in cautarea unui restaurant. Pe net nu am gasit inainte de plecare prea multe informatii asa ca am mers un pic in orb.

In primul rond care ni s-a parut a fi centrul statiunii erau cateva mici magazine si vreo 2-3 terase care nu aveau decat pizza si care aratau ceva gen Eforie nord impinge tava. La mese nimeni desi era ora 7 seara... Dezamagiti e putin spus... il injuram ba in gand ba cu voce tare pe italianul care imi recomandase locul si ma gandeam ce impresie o avea ala despre mine daca ma trimite intr-o statiune atat de amarata...

Cu chiu cu vai am gasit un soi de taverna care parea a fi ceva mai spalatica. Noi eram singurii clienti asa ca servirea fost destul de rapida. In jur de 9 cand terminasem si pizza si vinul au inceput sa apara si clientii, asa incat in 15 min locul era plin. Partea buna fost ca aveau un loc de joaca pentru copii cu niste masinute electrice care l-au incantat evident pe pustiul din dotarea noastra. Pleostiti de-a dreptul ne-am intors la hotel intrebandu-ne cum o sa rezistam aici 7 zile...

A doua seara am avut inspiratia sa intru pe net sa vad daca totusi nu exista si altceva in zona. Si am descoperit ca de fapt centru statiunii nu era acolo unde ajunsesem noi ci undeva langa temple.

Ne-am urcat in masina si dupa vreo 5 km am descoperit adevarata statiune, o alee lunga pe jumatate inchisa circulatiei auto plina de terase, nu luxoase dar decente, chiar in fata templelor grecesti. Atmosfera placuta, mancare decenta, la preturile deja cunoscute (o masa de 3 persoane aproximativ 50EUR). Am avut surpriza ca la una din terase ospatarita sa fie romanca... pana si in locul ala uitat de lume (cel putin de turistii straini).

Cam asta era toata statiunea... un loc dragut, linistit, dar destul de invechit si cu un confort relativ.

Trimis de oanaboteanu in 02.01.13 21:45:34
    Validat / Publicat: 02.01.13 23:28:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanaboteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Salerno: