ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2013
ÎNSCRIS: 31.08.10
AUG-2012
3 AD. + 1 COPII -- v: 13 ANI

Exact ce ne-am dorit.

Dupa un drum relativ lung dar fara nici un fel de problema Bulz - Rm. Valcea - Bucuresti - Giurgiu - Varna - Albena am reusit sa gasim parcare desi era cam aglomerat, am ajuns la hotel.

Un hotel mai mic decat am fost in anii trecuti, dar curatel, face parte dintr-un complex cu 3 hoteluri GERGANA 4*; MURA si SLAVUNA 3*, restaurante comune, piscine comune, animatori comuni. Ne-au cazat imediat, ne-au intrebat la ce restaurant vrem sa mancam MURA sau GERGANA, am ales MURA pentru ca din hotel coboram in restaurant. Era mai mic restaurantul dar cam aceleasi mancaruri.

Camera cu baie mica dar curata, aer conditionat (dar noi nu l-am folosit) si camera standard destul pentru doua persoane, dar noi am fost un grup si unde erau cazati 4 era ok, pana la urma vii la mare sa stai pe afara, nu in camera. Alte dotari: tv, minibar cu apa dar nu se alimenteaza, din frigiderele de afara poti sa-ti duci in camera. Patul este matrimonial, un dulap pentru haine, seiful se plateste cu 15 leva pe saptamana. Noi am fost multumiti de camera. Am fost in Alanya la 5* si nu era camera mai buna. Noi am avut balcon mare cu vedere la mare. Asternuturile se schimba tot la 2 zile , prosoapele oridecate ori le lasi pe jos sau la 2 zile.

Mancarea: Un all bunicel. Inghetata, bauturi alcoolice lacale, racoritoare, la discretie intre 10-23, de la 11-17 pita, carnaciori la gratar si patiserie, fructe la barul de la piscina. Si cele trei mese zilnice cu sistem bufet, aperitive, 2 feluri ciorba, cam 6 feluri de felul 2 cu garniturile aferente, salate, desert , fructe, bere, vin, bauturi locale, racoritoare, cafea. Pentru noi pot sa zic ca nu era nici o masa la care sa nu ne placa ceva. Noi am fost multumiti.

Plaja: Fiecare camera avea 2 sezlonguri, o masuta si o umbrela, dar nu era o problema sa-ti gasesti loc pentru ca se mai statea si la piscina. Nisipul fff fin curatat zilnic, apa fff curata, chiar am zis ca parca nu eram tot la Marea Neagra, adica aceeasi cu cea de la noi unde imi era lehamite sa intru in apa cand vedeam ce pluteste in ea, aici apa era limpede ca lacrima, intrare lina in mare, erau amenajate pentru copilasi leagane si tobogane, la piscina mare era si un jacuzi, animatorii erau destul de discreti.

Animatori: pe gustul nostru, avand in vedere varsta, noi ne orientam spre mai multa liniste. Aici am gasit pe deplin. Aveau program cu copiii, aquagim, aerobic si seara era cate un mic spectacol dar fara a depasi ora 23. Era si minidisco in fiecare seara, in afara de luni cand animatorii erau liberi.

Intr-un cuvant noi am fost multumiti, raport calitate-pret excelent, am luat acest bilet pe ultima suta, nu prea am avut de unde sa alegem dar ne-am orientat foarte bine.

Locuri de vizitat: Noi nu suntem mari amatori de calatorii cand suntem la mare, pentru vizite alegem de obicei o perioada numai pentru asta, dar totusi nu trebuie scapat daca esti in zona "Domeniul reginei Maria" de la Balchic se afla la doar 8 km de Albena, este superb si trebuie vizitat neaparat.

Alte locuri de distractie: parcul de distractii unde baietii nostri s-au distrat bine, carturi, masinute, tir si tot felul de jocuri la care i-am lasat cu tatii pentru ca era de domeniul lor.

In rest statiunea e foarte linistita. Noi ne-am plimbat cu bicicletele, si cam atat. Daca va intereseaza ceva suplimentar nu ezitati sa ma intrebati. Raspund cu placere.

Am intalnit corectitudine si fiul meu si cumnata mea si-au pierdut telefoanele pe plaja, si le-au gasit la receptie. In Romania...

Trimis de gianimary in 01.01.13 18:15:27
Validat / Publicat: 01.01.13 20:49:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 6787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gianimary); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ade_cabb
    [28.02.13 09:09:20]

Spune-mi te rog cum e cu parcarea la aceste hoteluri? cat costa pe zi? Multumesc!

[28.02.13 09:11:56]

@ade_cabb: în Albena, parcarea e 5 leva pe sejur și poți parca oriunde în stațiune. Dacă parcarea alocată hotelului la care stai s-a umplut, poți lăsa mașina pe marginea străzii (evident, dacă nu încurci circulația) sau o poți duce la una dintre parcările mari din 'centru' (dacă nu ți-e prea departe).

[28.02.13 23:06:34]

@ade_cabb: Parcarea e 5 leva pe sejur, poti parca oriunde dupa ce treci de bariera din statiune. Acolo o sa ti se elibereze un tichet si parcarea o platesti la hotel, iar daca vrei sa iesi din parcarea cu bariera in timpul sejurului, anunti la hotel si o sa primesti un tichet cu care sa iesi din parcare si sa poti intra din nou. Evident ca toata lumea incearca sa parcheze cat mai aproape de hotelul la care esti cazat.

ade_cabb
    [01.03.13 16:27:06]

@Dragos, @gianimary, multumesc pentru raspunsuri. Mult mai acceptabil decat in Nisipuri unde am vazut ca ar costa si 10 eur/noapte la unele hoteluri, mi se pare imens.

[01.03.13 23:24:02]

@ade_cabb: Oare nu e o confuzie? Mi se pare foarte mult nu e cumva pe sejur? Oricum in Albena asa e si ti se spune de la agentie.

[02.03.13 00:09:23]

@gianimary: nu, informația e corectă; de pildă la hotelurile Grifid taxa de parcare este de 10 € pe zi (sau chiar 15, în parcarea de la Vistamar). Având foarte puține locuri, asta e una dintre modalitățile de a limita numărul de doritori. Din fericire, mai sunt și alte parcări în stațiune (tot cu plată, dar având prețuri ceva mai omenești).

Și la alte hoteluri e cam la fel.

Andreea12345
    [29.05.13 20:50:46]

@gianimary:

Buna,

Poti sa ne spui daca au zona de joaca, piscina, topogane pentru copii?

Multumesc anticipat

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [29.05.13 20:55:42]

@Andreea12345: Locul de joacă şi piscina sunt comune cu ale hotelului Gergana. Tot acolo există şi piscină pentru copii

[30.05.13 23:50:26]

@Andreea12345: Nu sunt tobogane la piscina ci doar locuri de joaca pentru copii. Tobogane mici pentru copii sunt in zon cu nisip.

Piscina pentru copii este langa piscina mare si e comuna cu a hotelului Gergana.

[31.05.13 00:21:47]

@gianimary: ba la piscina pentru pici era un tobogan micuț, cu aterizarea chiar în apă, acum doi ani.

[31.05.13 23:32:36]

@Dragos: Da ai dreptate, cred ca se vede si in poze.

[15.06.13 12:10:15]

Foarte frumos reveiw-ul tau Gianimary, la Slavuna vom merge si noi in 2 iulie si abia asteptam; am ales hotelul dupa ce am citit zeci de impresii de pe mai multe site-uri si cred (sper) ca am facut o alegere buna.

O intrebare am si eu, am vazut ca ai pus poze de la aqua gym, iti mai amintesti daca se facea in fiecare zi si cam la ce ora?

Era la piscina hotelului sau la alta din complex?

Iti multumesc anticipat pentru raspuns.

[15.06.13 12:55:29]

@mami de sebi: e o singură piscină acolo, cea de lângă Gergana.

Programul „artisico-sportiv” e afișat la loc vizibil, la fiecare hotel. Și e foarte probabil să difere de la un an la altul. Vezi de pildă poza colegului pepsi, de acum doi ani, pentru exemplificare.

[15.06.13 20:07:32]

@Dragos: Mulţumesc mult de raspuns, am vazut programul si sunt f incantata, chiar nu stiam cam la ce sa ma astept... Multumesc inca o data, Dragos.

[15.06.13 22:52:30]

@mami de sebi: la acest hotel se pot utiliza piscina de la Mura si piscina care este intre Slavuna si Gergana, dar aqua gym se tine doar la piscina mare adica cea dintre Slavuna si Gergana.

Toate activitatile animatorilor sun zilnice, dar mai putin lunea cand toti animatorii au liber.

Deci il contrazic pe Dragos sunt 2 piscine afara si o piscina interioara.

[15.06.13 23:59:58]

@gianimary: e corect; io am răspuns cu gândul la aia cu animație.

[16.06.13 17:08:12]

@Dragos: ok.

[17.06.13 10:31:09]

@gianimary: Multumesc mult pentru informatii, abia astept sa mergem si noi in vacanta la Slavuna! O zi frumoasa iti doresc.

ovy2k5
    [08.02.14 22:42:10]

Unde recomandati sa servim masa? Sa nu stam la coada!

[09.02.14 13:35:51]

Eu va recomand restaurantul Mura pentru ca nu pe serii si nu sunteti conditionati de ora.

ovy2k5
    [16.02.14 19:38:45]

Multumim gianimary, plecam la sf. lui iunie cu un bebe de aproape 2 ani. daca aveti ceva recomandari?

[16.02.14 22:07:56]

@ovy2k5: Si noi aveam nepotica chiar mai mica. Si i-a placut de minune acolo. Sunt cereale, legume fierte, si cate ceva si pentru bebelusi, dar cumnata mea ii dadea de la adulti: ciorbica, cartofi cu morcovi si cu carne de pui, gasea ea cate ceva si pentru ea.

ade_cabb, Andreea12345, gianimary, mami de sebi, ovy2k5
    Alte impresii din această RUBRICĂSlavuna Hotel [Complex Gergana]: