ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 28.06.10
FEB-2009

Calitate superioara la un pret foarte bun

Imediat ce ne-am intors acasa dupa prima noastra vacanta la schi in Austria (vezi review aici), am inceput sa caut cazare pentru urmatoarea vacanta la schi, pe care urma s-o petrecem peste numai patru saptamani. De ce atata graba? Pentru ca ne-a placut foarte mult zona, dar mai ales deoarece i-am propus sotiei mele sa invete sa schieze. Bineinteles ca raspunsul a fost "Nu...", dar mi-am dat seama ca de fapt isi dorea acest lucru. Drept urmare, i-am cumparat o pereche de schiuri + bete si i le-am adus acasa. Peste cateva zile si-a cumparat claparii, restul echipamentului il avea, deci eram gata de o noua aventura.

Am facut rezervarea pe booking.com pentru cazare cu mic dejun, in camera tip A (ultima disponibila), costul initial fiind de 560 EUR, pentru un sejur de 7 zile. Am vazut ca intre timp preturile au mai crescut, dar si ratingul, care acum este 9 pe booking.com, iar atunci era 8.4.

Am pornit din Timisoara pe la ora 7:30, era foarte frig si un pic de ceata. Nu am avut niciun fel de probleme pe drum, astfel incat am ajuns in parcarea hotelului putin dupa ora 19, dupa un parcurs de 965 km. Traseul urmat a fost: Timisoara - Cenad - Szeged, unde am intrat pe autostrada M5, Budapesta - Viena - Salzburg, apoi pe A10 directia Villach, de pe care am iesit la Bischofshofen. De aici pana la destinatie mai erau de parcurs vreo 60 de km. GPS-ul ("Robotzica", cum ii spunem noi) ne-a dus pana in parcarea hotelului, unde, pe langa masini cu numere olandeze si germane, am avut placuta surpriza sa vedem si doua autoturisme cu numere romanesti. Cele doua familii, cu copii, erau din Tg. Mures si erau cazati pentru a treia oara la acest hotel.

In hol, la receptie, ne-a intampinat chiar patroana, d-na Issabela Nindl-Oberreiter, care ne-a condus pana la camera. Ne-a propus demipensiune in loc de MD si am acceptat imediat, deoarece apucasem sa arunc o privire in restaurant si mi-a placut ce am vazut...

Am platit cu cardul cei 770 de euro, pretul sejurului si am cumparat tot de la receptie si skipass-ul pentru mine si fetita. Pe sotia mea urma s-o inscriem a doua zi la scoala de schi si stiam ca primele zile nu are nevoie de schipass.

Fac precizarea ca hotelul are un corp de cladire mai vechi, in care sunt camere duble tip B, ceva mai mici decat camerele tip A, care sunt intr-un corp construit mai recent.

Hotelul era ocupat la capacitate maxima, era cazat un grup numeros de pensionari germani, foarte vioi si supli (mai ales doamnele, care erau croite pe sistemul "din spate-liceu, din fata-muzeu"). Glumesc eu, dar mi-as dori ca la varsta lor sa fiu atat de sprinten...

Camera tip A este spatioasa, cam 25 mp, cu un pat dublu plus unul single, o masa cu 2 fotolii, dulap si un fel de masa de lucru, pe care era si televizorul.

Balconul mare, baia de asemenea, cu cabina de dus. Dusul era exceptional, cu hidromasaj.

Internet - in fiecare camera, cu cablu primit de la receptie, cu garantie de 10 EUR.

La parter era zona spa (saunele plus zona de relaxare). Tot la parter era camera de pastrare a schiurilor, cu uscator de clapari. De la hotel se putea inchiria echipament de schi, dar nu stiu preturile.

Micul dejun tip bufet, cu oua preparate in toate felurile, mai multe sortimente de mezeluri si branzeturi, iaurt, lapte, cereale, sucuri naturale, cremvursti, carnaciori sau costita prajita, croisante, ceai, cafea.

Cina cu bufet de salate, 2 feluri de supe/ciorbe, felul principal la alegere din 3-4 variante, desert. La cina mai comandam cate doua beri si un suc, care costau 8 euro.

In timpul sejurului nostru a fost cina tip bufet de doua ori.

In fiecare seara se organizau actiuni pentru oaspetii hotelului: plimbare cu faclii si degustare de vin fiert (nu am mers, ca eram "rupti" de la schi), muzica live cu dansuri specifice, etc. In fiecare dimineata primeam un "ziar" al hotelului, editat in germana (din pacate, nu cunoastem aceasta limba), cu informatii despre timpul probabil, starea partiilor, alte stiri din zona.

Gazdele au fost foarte primitoare, atmosfera de buna-dispozitie a fost prezenta tot sejurul.

Accesul catre partii se poate face fie cu masina proprie, sunt vreo 12 km pana la parcarea de la Areitbahn (statia de urcare catre Schmittenhohe), fie cu skibusul gratuit, care are statia de plecare la 100-150 m de hotel, in fata remizei de pompieri.

Recomand cu caldura acest hotel, raportul calitate/pret este foarte bun.

O informatie pentru cei care doresc sa invete sa schieze: nu mai stati pe ganduri si mergeti cu incredere la aceasta scoala de ski: ski-zellamsee.at, sotia mea a invatat sa schieze la aproape 40 de ani (pana atunci ne astepta la baza partiei cu batiste, suc, apa, etc., o poreclisem "Mami-Saint-Bernard"), iar de-atunci totul este mult mai frumos, deoarece suntem toti trei pe partii!

Va doresc tuturor sanatate maxima si vacante frumoase in anul care vine!

La multi ani!

Trimis de sosso in 30.12.12 14:03:34
Validat / Publicat: 30.12.12 16:01:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sosso); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Kaprun, vazut de pe Maiskogel. In stanga, la liziera padurii, se afla castelul.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

doina_c24
    [30.12.12 20:07:19]

Super vacanță! După cum se vede ați avut la pachet și vreme bună.

La mulți ani și vacanțe frumoase!

MCM
    [30.12.12 22:54:02]

Superbe fotografii, faina vacanta. La multi ani!

sossoAUTOR REVIEW
    [30.12.12 22:55:18]

@doina_c24: Da, a fost minunat. Cel mai important lucru a fost acela ca de-atunci suntem toti trei pe partii, iar vacantele noastre au devenit si mai frumoase.

Un An Nou cu impliniri si bucurii, La Multi Ani!

sossoAUTOR REVIEW
    [30.12.12 22:57:30]

@MCM: Ma bucur ca ti-au placut fotografiile.

Locul este superb si merita vizitat, fie iarna, fie vara.

La Multi Ani!

doina_c24, MCM, sosso