ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.12.2012
DIN: Mures
ÎNSCRIS: 02.11.09
NOV-2012

Cancun inseamna multe lucruri pentru multi oameni

Am cautat un loc exotic unde sa ne petrecem vacanta in luna noiembrie optand ca destinatie pentru Mexic – zona Cancun.

Am ales Hotelul Riu Palace Peninsula pentru ca este nou deschis din luna Mai si amplasat intr-o zona foarte buna. Are un design modern exterior / interior. Am avut suita la etajul 7 cu vedere spre statiune. O camera generoasa si cu mult gust asortata cu o priveliste spectaculoasa. Ce sa va zic, cel mai mult ne-a uimit curatenia fara pata care se facea de 2 ori pe zi in camera si de suita de oameni care in mod constat curatau totul in cadrul resortului. Nu exista o podea sau baie murdara, totul straluceste de curatenie.

Personalul este amabil si de ajutor, mexicanii in sine fiind foarte prietenosi.

Mancarea este foarte gustoasa si variata, o puteti servi in cele cinci restaurante cu specific: italian, japonez, mexican, Krystal Fusion si un Steak House, unde accesul este pe baza de rezervare care se face langa receptia hotelului si restaurantul principal “Las Olas” tip bufet suedez, mai exista un bar de servire a cafelei plus desert si unul de bauturi chiar in lobby-ul hotelului. Room service-ul si barul sportiv este 24/7.

Exista si un magazin cu tot ce aveti nevoie incepand de la produse farmaceutice, tigari, haine, crema pentru soare.

Acces la internet wifi (semnal foarte bun incinta hotel, balcon, plaja), prin cablu in camere si in incinta barului sport sunt disponibile aprox 6 pc-uri.

In fiecare seara sunt organizate spectacole si show-uri pe plaja si piscina.

Echipa de animatori este activa si desfasoara activitati diverse pe toata perioada zilei.

Dupa cate o ora petrecuta in sala de fitness ne relaxam in cadrul centrului SPA unde sunt doua jacuzzi, unul cu apa calduta 20 grade si unul cu apa fierbine 47 grade, amplasate pe o terasa deschisa. Acest lucru a fost foarte frumos si relaxant.

Cancun inseamna multe lucruri pentru multi oameni. Pentru tineri reprezinta o continua petrecere. Cluburile din Cancun sunt recunoscute peste tot in lume, Coco Bongo este cel mai renumit club pentru spectacolele sale, pretul de intrare este de 60 de dolari. In celelalte cluburi pretul variaza intre 40 si 60 de dolari, iar cu 90 de dolari puteti petrece noaptea in 3 cluburi diferite. In pret este inclus open bar “ drink as you can”. Noi am optat pentru Coco Bongo, Mandala, Cabana Beach si am ratat clubul City. Nu faceti rezervarea prin intermediul reprezentatiilor agentiilor, mergeti cu echipa de animatie a hotelului care ofera transportul pana la club si pretul de intrare fara nici un comision in plus.

Pentru cei aflati in luna de miere este destinatia romantica perfecta pentru un inceput de viata in doi. Entuziastii sportului pot prinde niste valuri superbe sau se pot scufunda in oceanul limpede.

Iar pentru cei in etate reprezinta posibilitatea de petrecere a vacantei intr-o oaza perfecta de relaxare, cu servicii impecabile oferite de resort si somn linistit pe perioada derularii spectacolelor nocturne :))))

De la ruinele antice pana la plajele frumoase, Cancun ofera cate ceva pentru fiecare. Intr-adevar, este o destinatie cu o mai mare frumusete a naturii, cu multe bogatii arheologice si atractii. Indiferent de ceea ce va doriti, aveti toate sansele sa le aflati in Cancun.

Nu ratati sa vizitati: Chichen Itza – care este la o distanta de 2.30 de mers cu microbuzul, are inclus un pranz si pretul este de 90 de dolari, plecarea este la ora 9 si intoarcerea la ora 18 (nu apelati la agentiile care le gasiti in mall-uri sau in oras pentru ca riscati sa platiti biletul si sa nu vina sa va ia nimeni la ora stabilita, procurati biletul de la reprez. agentiilor care ii gasiti in zona teatrului din cadrul hotelului) si Isla mujeres care este la o distanta convenabila de Cancun. Locul de plecare spre insula este la 3 minute de hotel. Noi am ales amabarcatiunile galbene UltraMArine –care efectueaza curse la 30 de minute. Pretul este de 17 dolari dus-intors. Plecarea a fost la 8.30 dimineata si intoarcerea la ora 17. Pe durata plimbarii am avut parte de un specatocol inedit oferit de un mariachi “stirb”, . Ajunse pe insula am inchiriat o masina in stilul celor de golf cu 45 de dolari. Turul micutei insule luandu-ne aproximativ 2 ore, oprindu-ne din loc in loc sa admiram peisajul. Ne-am plimbat pe stradutele inguste pline de bazaruri, printre casele viu colorate usor deteriorate unde curatenia ne-a surprins intr-un mod placut. In partea de nord-est a insulei am avut bucuria enorma de a descoperi o plaja ireala, nisipuri aurite de soarele tropicelor, valuri de turcoaz, peisaj de vis pentru care nu nu gasesc termeni de comparatie. Pe scurt, loc care pare adevarata poarta spre Paradis.

Plaja este impanzita de terase si o atmosfera feerica, parca esti desprins de realitate.

Plimbarea la Playa del Carmen se poate face cu autobuzul pana in centrul orasului si de acolo schimbati spre Playa de Carmen, drumul dureaza aproximativ 30 de minute, cost redus. Cu bratara aveti acces in toate resorturile RIU, unde puteti consuma orice doriti (bauturi, mancare) si va puteti bucura de plaja in voie sau excursie spre Tulum piramide + 1 ora vizitare Playa del Carmen cost 50 dolari.

Nu folositi euro sau dolari cu dumneavostra, desi sunt acceptati pe scara larga rata de schimb este mult mai buna in pesos mexicani. (1 euro = 16.5 pesos, 1 dolar =12.5 pesos) Fi-ti precauti la accesarea ATM-ului din hotel care efectueza schimbul doar in pesos si comisionul este de 67 % la suma extrasa.

ATM-ul cel mai apropiat pentru schimbul in dolari se afla in imediata apropiere la iesirea din hotel in partea stanga in zona magazinelor.

Utilizati autobuzele pentru a ajunge in orice loc deoarece transportul este sigur si convenabil 8,5 pesos / calatorie (0.68 centi americani) si circula frecvent.

Mexicanii sunt prietenosi si nu sunt agresivi deloc, puteti vizita lejer orice coltisor fara nici un pericol.

Va recomand acesta destinatie si acest minunat resort!

Trimis de allina in 19.12.12 07:55:44
Validat / Publicat: 19.12.12 09:28:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 5218 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (allina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja...

webmaster [19.12.12 09:18:08] »

@allina, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Cred că nu e nevoie să mai spun că atât eu cât şi probabil mulţi alţii aşteptăm pozele din aceasta locatie deosebită despre care ne-ai povestit atât de frumos.

allina [19.12.12 11:04:38] »

Ok webmaster, am sa ma conformez pe viitor. Multumesc

TraianS [19.12.12 12:01:10] »

Asta e exact tipul de review pe care vreau sa-l citesc pe vremea asta

Poate ne spui mai multe despre Chichen Itza si ce ati mai vizitat pe acolo. Chiar am vazut zilele trecute un reportaj la stiri ca e foarte aglomerat cu turisti datorita "prezicerilor" mayase. Multi vor sa-i prinda sfarsitul pe acolo (nu ma mir), iar ministerul turismului a gasit prin asta o buna metoda de promovare, nr. vizitatorilor crescand cu nu stiu cat la suta

Felicitari pentru vacanta!

Pami* CONS. ONORIFIC AFA / AMERICA DE NORD [19.12.12 12:04:42] »

mi-ai facut dor de Mexico! Ce poze superbe! felicitari pt. review!

allina [19.12.12 12:58:48] »

@Pami: Multumesc mult si pentru sfaturi... te pup, concedii cat mai frumoase iti doresc si eu. Sarbatori Fericite si un An nou plin de tot ce iti doresti!!!

allina [19.12.12 13:10:12] »

@TraianS: Multumesc. Noi din pacate am ratat vizita la Chichen Itza din anumite motive, instiintate de program si la recomandarea altor persoane nu e de ratat excursia. Sper sa reusesc pe viitor sa o fac... ma tenteaza o croziera in Caraibe... Sarbatori fericite!!!

marocanu21 [19.12.12 15:02:13] »

Foarte frumos! Felicitari!

S_Andrei [16.11.13 19:02:14] »

Cum v-ati descurcat cu viza? Au fost cumva probleme? M-am gandit si eu la luna de miere in Cancun dar am auzit ce au patit anul acesta cativa compatrioti de-ai nostrii si am ceva emotii in ceea ce priveste viza...

allina [23.11.13 15:20:54] »

@S_Andrei: Aveam viza platita cand am ajuns in Mexic nu am intampinat probleme. Anul acesta am auzit de mai multi turisti care au avut probleme cu viza. Eu as risca, e frumos si se merita sa mergeti...

adrian68* [19.09.15 09:56:19] »

@allina: Felicitari ptr. sejur, chiar daca este cam tarziu.

Doresc un sejur ptr. 2016 Octombrie si a-so dori daca se poate cateva informatii.

-Care a fost pretul.

-Aeroportul de plecare.

-Modalitatea de a alege camera. La agentie sau se poate face upgrade la hotel.

Multumesc foarte mult ptr. un eventual raspuns.

ligiutza28 [27.04.16 10:50:05] »

@allina - buna, vreau si eu sa plec in luna de miere in cancun tot in luna noiembrie. Cu ce agentie ati plecat, ati avut probleme cu vremea? (ploi, soare?) mersi

webmasterX [27.04.16 10:55:22] »

@ligiutza28 -

Se pot trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".
Notă: Este necesar ca destinatarul (adică tu) să aibă opţiunea ACCEPT PRIMIRE MESAJE DE LA CEILALŢI UTILIZATORI bifată. Opțiunea respectivă se poate seta/deseta din secțiunea CONTUL MEU.

=====

În ce privește răspunsul în sine, din păcate, allina nu a mai intrat pe saitul nostru de vreo doi ani.

Dacă dorești informații de la alți utilizatori, poți iniția o întrebare de tipul „Ce-mi recomandați?”

Pentru asta, dai clic pe butonul roșu din dreapta paginii inițiale (trebuie să derulezi un pic în jos), buton pe care scrie: „Solicitare nouă C-M-R”.

allina [17.11.16 21:39:11] »

@ligiutza28: Scuze, dar nu am mai intrat de mult timp pe site. Daca mai ești interesată te rog scrie mi in privat.

allina [17.11.16 21:41:15] »

@adrian68: Scuze, dar nu am mai intrat de mult timp pe site. Daca mai ești interesat te rog scrie mi.

adrian68*, allina, ligiutza28, marocanu21, Pami*, S_Andrei