ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 28.06.10
SEP-2012

Bun, dar numai pentru cei nepretentiosi

Am ales acest hotel datorita pretului foarte bun, dar si datorita amplasarii lui. Aveam bilete la concertul lui George Michael din 06 septembrie 2012 si am vrut sa am cazare la un hotel de la care sa ajung la locul concertului fara masina. M-am informat citind si rewieurile de pe Booking.com si asa am ajuns aici. Concertul fiind intr-o joi, am zis ca e un moment minunat sa vizitam Viena, asa ca am decis sa ramanem pana duminica. Am mai fost in Viena in ultimii ani, am stat intre una si trei zile, dar nu am apucat sa vizitam tot ceea ce era de vizitat.

GPS-ul ne-a dus pana in fata intrarii, unde am parcat pana am descarcat bagajele. Apoi am luat-o in josul strazii cu sens unic si la vreo 200 de metri am gasit un loc de parcare pe partea stanga a strazii (gratuit, nu a trebuit sa platim nimic). Masina nu am mai miscat-o din loc pana duminica, cand am pornit spre casa.

La receptie era de serviciu Otilia, cu care am discutat numai in romana si care a fost deosebit de amabila, oferindu-ne raspunsuri la toate intrebarile puse. Am primit o camera la parter, cu doua paturi lipite, o masa pe care era un televizor ceva mai vechi dar care functiona bine (am avut si TVR International), doua scaune. In hol era un dulap prea incapator pentru putinele bagaje pe care le aveam cu noi. Baia ok, curata, cu cabina de dus.

In camera am stat foarte putin, plecam dimineata si ne intorceam seara, rupti de oboseala, dupa cate o zi de umblat prin Viena. Faceam cate un dus si... la somn. Paturile au fost confortabile, ne-am odihnit bine.

Micul dejun-bun, suficient pentru cei fara pretentii deosebite. Aici voi face o mentiune speciala: prin sala de mese trebaluia un domn mai in varsta, deosebit de amabil si care incerca sa faca toti clientii sa se simta foarte bine. O prezenta agreabila si de mare folos.

Vis-a-vis de hotel este un magazin mic, de unde se pot cumpara apa, sucuri, bere, etc. In capatul strazii pe care am parcat masina se afla un Mc Donald's. Distanta pana la statia de metrou se parcurge in 3-4 minute, dar noi am circulat foarte mult pe jos. De la hotel pana la Primarie se fac 15-18 minute.

Acest hotel a fost perfect pentru ceea ce aveam noi nevoie, oferind un raport optim pret/calitate.

Il recomand, dar nu celor pretentiosi.

Trimis de sosso in 16.12.12 20:51:39
Validat / Publicat: 16.12.12 22:47:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: hotel Radlinger Viena, hotel Hadrigan Viena, hotel Kavalier Viena.

VIZUALIZĂRI: 2537 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sosso); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

claudiu 71 CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA [17.12.12 20:09:18] »

Buna. Util review la obiect, ati asistat si la concertul lui George Michael de fapt a fost reprogramarea acestuia. Am inteles ca a vrut in primul rand sa multumeasca personalului de la AKH pentru perioada cat s-a aflat aici in convalescenta. Cred ca a fost emotionant.

un lucru doresc sa mai adaug de la data vizitei voastre inca nu a intrat in vigoare inca noua lege cu privire la parcarea in sectorul in care se afla hotelul este vorba de sectorul 17. Dar din pacate de la 01 octombrie parcarea "preferata" este contracost am vrut doar sa sesisez acest aspect pe care tu foarte atent si oportun l-ai subliniat e normal nu aveai de unde sa stii.

Din pacate si primaria Vienei are nevoie de mai multi bani. Doar sambata de la 12 si duminica se poate parca gratis si amenzile sunt maricele.

sosso [18.12.12 16:59:02] »

@claudiu 71: Multumesc pentru completarea foarte utila pentru cei interesati de acest hotel. Inclusiv pt. mine, deoarece probabil o sa ma mai cazez acolo, in viitor.

Despre concert, ce sa spun? A fost deosebit, emotionant. Au fost de fapt 2 concerte: cel din 4 sept. in semn de multumire pentru personalul AKH si cel din 6 sept. - reprogramat. Am profitat de oportunitatea reprogramarii, deoarece sotia mea nu dorise in anul precedent sa mergem (la Budapesta) din motive de... criza, dar am cumparat un BD cu acest concert si i-a parut rau cand a vazut ce pierduse. Asa ca atunci cand am vazut ca se reprogrameaza, nu am mai stat pe ganduri.

Scuze pt. off-topic.

traian.leuca † [03.02.13 09:35:38] »

@sosso: Am fost cazat in acest hotel in 2011. Obiectivele turistice sun relativ aproape de hotel. Intr-adevar luand-o in jos pe Alser Strabe se ajunge destul de repede in Rathausplatz. Viena mi-a placut mai mult decat Parisul si as vrea sa mai revin aici.

claudiu 71, sosso, traian.leuca
    Alte impresii din această RUBRICĂGeblergasse Hotel: