ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 26.10.12
JUL-2011

Muzeul Oceanografic din Valencia

Drumul de la Barcelona pina in Valencia a fost un drum usor si relativ scurt, aproximativ 350 kilometri asa ca am ajuns seara la hotel si nu am facut nimic altceva decit sa ne cazam la hotel dupa care am lenevit citeva ore la o terasa.

Am ales Hotelul Vinci Palace deoarece cu citiva ani in urma am mai fost cazat in acest hotel si am fost multumit de servirea pe care am avut-o aici si totodata este un hotel bine amplasat.

In Valencia am stat doar trei zile, doream in primul rind sa vizitez Muzeul Oceanografic unde am rezervat o zi numai pentru acesta iar restul pentru a mai vizita putin orasul.

Aici am dorit sa ne odihnim putin deoarece eram undeva la jumatatea drumului.

Valencia este un oras cu o arhitectura frumoasa dar totusi ceva mai linistit decit cele pecedente vizitate pina acum, ceea ce imi si doream dupa maratonul facut prin orasele vizitate anterior din acest concediu.

A doua zi dupa un somn bun am iesit sa ma interesez cum pot ajunge la Oceanograf, destul de simplu in apropierea hotelului cam la 5 minute de mers pe jos exista o statie de autobuz, care te duce pina la oceanograf, (acesta fiind construit oarecum la marginea orasului).

Am gasit in Valencia multe terase unde am servit masa la un pret rezonabil iar in baruri se servesc celebrele aperitive tapas.

Valencia este cred al 3-lea oras ca marime al Spaniei un oras cu o arhitectura frumoasa ce iti bucura privirea, unde vechiul se imbina armonios cu noile creatii ale arhitectilor actuali, si aici se gasesc multe piete printre care Piata Centrala, Piata Primariei dar si multe muzee si palate.

Dupa un drum de aproximativ 15 -20 minute cu autobuzul am ajuns in Orasul Artelor si Stiintelor care este un complex cultural dar si un loc unde ramii uimit de arhitectura creata de Santioago Calatrava, un loc care pare desprins din filmele SF ceva care odata ajuns acolo te fascineaza, acesta este format din mai multe cladiri: Muzeul Stiintei, Cinematograf IMAX, Planetariu, si Acvariu.

Ajuns la Muzeul Oceanografic ne-am asezat la rind la casa de bilete pretul de intrare fiind de 24 euro de unde primesti si o harta de vizitare si unde asteptind linistit la rind am auzit in jurul nostru dulcele grai romanesc.

Muzeul Oceanografic este impartit in mai multe cladiri in functie de speciile pe care le adaposteste, aici se gasesc aproximativ 45 000 de exemplare din 500 de specii majoritatea facind parte din mediul acvatic, marile acvarii din plexiglas care te inconjoara sau te separa de diferitele specii marine dar si lumina care este foarte bine pozitionata te fac sa ai senzatia ca esti in mijlocul marii (o senzatie unica pe care as dori sa o retraiesc), totul se desfasoara la numai citiva centimetri de tine.

Am ajuns in sala gen amfiteatru unde se gasesc pinguinii tocmai la ora mesei, dupa cum stiti acestia sunt foarte jucausi, cu burtica plina au inceput sa dea un recital spectaculos, daca te apropiai de acvariu sau bateai putin in geam acestia veneau spre tine imediat, am stat ceva timp aici si am plecat mai departe.

Zona in care se gasesc delfinii este atractiva iar spectacolul dat de acestia si antrenorii lor este foarte frumos, daca incerci sa ii chemi la tine avind in mina ceva care sa ii atraga vin spre tine, esti foarte aproape de ei.

Cel mai impresionant (daca sunteti claustrofobi este putin dificil) tunelul in care intri si dai de rechini care trec la numai citiva centimetri de tine iar cei de deasupra ta par sa iti zimbeasca, ceva unic care merita vizitat. Aici mai intilnesti si alte vietati marine printre care pisica de mare, decorul este minunat dar totusi putin infricosator.

Un loc aparte este cel in care se gasesc morsele si balenele albe si ele dau un adevarat spectacol.

Mai intilnesti aici lei de mare tot felul de specii de pesti, meduze, caluti de mare si multe alte specii marine.

Mergind pe alei intilnesti un cerc imens din otel si plasa unde se gasesc multe pasari tropicale, eu nu am pierdut prea mult timp in aceasta zona.

In apropierea orei prinzului am decis sa fac o pauza pentru a servi masa, aici exista un restaurant, aproape de iesire mai exista o terasa unde poti servi o bere sau diverse racoritoare.

Dupa aproape 8 ore de plimbare m-am retras la hotel impresionat de ceea ce am vizitat.

Urmatoarea zi aveam de facut un alt drum spre Madrid.

Recomand tuturor cu placere Valencia.

Trimis de yuly68 in 15.12.12 21:25:24
Validat / Publicat: 15.12.12 22:48:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yuly68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La intrare in Valencia

[15.12.12 22:47:55]

[16.12.12 15:04:57]

yuly68AUTOR REVIEW
[16.12.12 17:47:58]

@webmaster13: Multumesc, este ok.

amero
[16.12.12 18:08:47]

Iata ca am venit cu superbonusul pentru un rew. frumos si util. Felicitari

yuly68AUTOR REVIEW
[16.12.12 20:08:42]

@amero:

Multumesc frumos, am incercat sa fac un comentariu cit mai complet intr-un timp relativ scurt, daca va fi util cititorilor interesati chiar ma bucur ca pot ajuta cu mici informatii.

[02.12.17 14:24:13]

@yuly68: Mutat în rubrica "Muzeul Oceanografic, VALENCIA" (nou-creată pe sait)

amero, yuly68
Alte impresii din această RUBRICĂOceanografic Park (Orașul Artelor și Științelor) :