ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2012
ÎNSCRIS: 07.09.09
AUG-2009
2 AD. + nu COPII -- v: nu

Hotel Soros din Kesan!

Si daca tot m-am apucat, haideti, va rog, sa ma lasati sa spun cate ceva si despre Hotelul Soros din Kesan pentru ca am vazut ca in vara 2012 erau anumite agentii care aveau nopti intermediare la Kesan si Canakkale!

In august 2009 am avut o noapte intermediara la Hotel Soros din Kesan in drumul nostru spre Kusadasi (la intoarcere am avut 2 nopti intermediare la Istanbul)! Mentionez ca era primul an cand am mers in Turcia cu autocarul, celelalte deplasari in tara semilunei le-am facut cu avionul, asa ca pentru mine Kesan-ul acesta era o mare necunoscuta!

In fine, ajungem noi pe la ora 8 seara, cred ca era, la hotel, cam obositi, si ne cazeaza oamenii imediat nimic de zis! Fiindu-ne cam fomica, coboram din hotel si dam iama prin magazine pentru ca noua mai mult foame de berica ne era decat de mancarica!

Intram si pe la niste gradini-restaurante unde toti aia, turcii adica cam beau... numai ceai! Cum noua numai de ceai nu ne ardea, intram intr-un market de unde cumparam cu chiu cu vai niste berica (aici am aflat de ce erau dosite asa beuturile de orice fel, era Ramazan frate, de aia!). Luam cateva cutii de Efes de caciula si mergem in lobby-ul hotelului Soros unde aveau canapele si fotolii multe si un tv mare si noi asa ca, europenii (Kesan e in Turcia in partea europeana) o dam in paranghelie mai ales ca era si un meci de-al lor la televizor, juca Galatasaray parca! Personalul foarte amabil nu s-a pus la mintea noastra, ba la un moment dat ne-au pus si muzica, si de-a lor si internationala!

Hotelul foarte curatel, mi-a placut m-as intoarce oricand acolo!

Camerele destul de bune, curate, baia spatioasa si destul de utilata dar nu extraordinar, se putea si mai bine, dar nu erau alea ruginite, erau decente toate! Si mobila desi veche era solida, nu scartia nimic pe acolo sau sa-ti cada vreo usa de la sifonier in cap cum am vazut in alte locuri mai... mioritice!

Ce imi mai amintesc in mod special este faptul ca iesind de mai multe ori din hotel cu prietenii mei sa fumeze (eu ma lasasem de 1 luna jumate) pentru ca in lobby scria clar "sigara icilmez", si amenda eram cam asa cat un sejur, se simtea o briza asa de puternica si placuta incat ne-am inchipuit ca marea este undeva aproape!

Mai exact marile, pentru ca a doua zi dimineata cand am plecat spre Kusadasi dupa cativa km parcursi am vazut ca era Marea Marmara in stanga soselei (Dardanelele), iar pe dreapta era Marea Egee! Ce senzatie placuta am avut cand am vazut cele doua mari prima oara in viata si un pic cam ciudat, asa de aproape una de alta! Pe la Gallipoli poti chiar sa te dai jos din masina si faci baie unde vrei, ba in Marmara, ba in Egee! Ba in stanga, ba in dreapta! curios, nu? Cum zic turcii... guzel, guzel! Plaja in stanga, plaja in dreapta, greu de ales! noi le-am ales pe amandoua, asa ca pe la ora 9,30 dimineata am oprit autocarul si ne-am facut, majoritatea dintre noi, botezul celor doua... mari! Marmara si Egee! Basca ca am facut baie chiar in Stramtoarea Dardanele, un loc despre care auzisem numai in cartile de istorie unde se specifica ca acolo avusese loc o mare batalie navala in primul razboi mondial, mai exact in anul 1915! (mai trebuie sa mentionez ca la intoarcere, la Istanbul, am facut baie si in Stramtoarea Bosfor, asa ca sa fie tacamul complet).

De divagat am divagat destul asa ca a venit vremea sa spun si ca spre mirarea mea la micul-dejun de a doua zi dimineata (care era inclus), am ramas surprins de varietatea mancarurilor oferite ce mai, ca la all-inclusive, nu alta! De toate pentru toti si toate gusturile! Toti cei care eram in autocar am fost foarte multumiti de... mancarica. Crenvursti fierti si prajiti, carnati prajiti, oua ochiuri, fierte si omleta, salam de cateva feluri, branza de n feluri sau cascaval, unt, smantana, iaurt, lapte fiert sau crud, zeci de dulceturi si gemuri, fructe, pepene rosu si galben, prajituri, chek, baclava etc! sucuri, ceai, cafea etc la discretie, ce mai, trai pe vatrai, neneaca! Frumos, ce mai!

De aceea, voi toti care treceti prin Kesan si aveti nopti intermediare acolo, nu ezitati sa vizitati hotelul pentru ca nu o sa va para rau! mie nu mi-a parut si nici prietenilor mei! de multe ori ne aducem aminte de locurile pe unde am fost si cu toate ca nu am stat acolo foarte mult, intotdeauna ne aducem aminte cu placere de locul acela!

Trimis de bigu_2006_rapid in 11.12.12 01:19:00
Validat / Publicat: 11.12.12 05:28:26

VIZUALIZĂRI: 2487 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigu_2006_rapid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 De aici incepe Stramtoarea Dardanele! astia au fost si ultimii nori pe care i-am vazut pe acolo prin Turcia!
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2015 PMA (din 15 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

[11.12.12 02:00:30]

mai vreau sa fac o mica agaugare la review-ul meu: am scris acolo ca am facut baie impreuna cu prietenii mei, dimineata, in cele doua mari vecine, Egee si Marmara si nu am precizat cum a fost posibil acest lucru! Acest lucru a fost posibil pentru ca am calatorit cu agentia *****, cu autocarul lor si am oprit unde am vrut noi, nu unde dorea ghidul sau soferul! In dimineata aceea de 28 august, pe la ora 9,30 dimineata cativa dintre noi am spus cu voce tare, ca ce misto ar fi sa facem baie in amandoua marile si ghida noastra si soferul au oprit si au zis ca avem o jumatate de ora la dispozitie sa ne facem damblaua! asta a fost totul! Asta nu s-a intamplat cand am calatorit cu alte agentii care nu opreau decat pentru necesitati fiziologice, atat! de exemplu, alte autocare nu opreau nici la Troia sau la alte obiective care meritau sa fie vazute! chiar daca ii rugai insistent, nu opreau! se stiu ele care sunt alea! cine vrea, i le spun pe privat!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    [11.12.12 05:26:09]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Saros Hotel" (deja existentă pe site)

Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B], pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare", ele nefiind aplicabile articolelor de călătorie.

@bigu: 1) reclama la agenții? un membru cu o asemenea vechime nu poate avea scuza "nu știam că nu-i voie"!! Ai noroc să suntem în "spiritul sărbătorilor", așa că mă mărginesc la un " bad, bad boy! " și un avertisment

2) indică te rog și o notă la capitolul CAZARE. Pentru că ai încărcat, inițial, articolul la o rubrică de tip "de călătorie" ("Descoperă Keșan"), programul nu ți-a permis să o completezi.

[11.12.12 12:20:26]

@webmaster: sorry, mi-a scapat! my bad! mi-am dat seama dupa aceea, cand nu am mentionat numele agentiilor care nu opresc nicaieri pe traseu! trb sa revin sa hasurez numele agentiei cu, care am fost dar... am uitat si... i-am dat drumul asa! Sarbatori Fericite!

commandorsteel*
    [11.12.12 22:47:05]

pe mine m-a frapat in Kesan ca la fiecare 2-3 magazine, unul era cu rochii de mirese.

am trecut pe acolo pe la inceputul anilor 2000 si parca am stat la acelasi hotel, dar nu-mi mai aduc aminte prea bine decat ca mancasem multa baclava, ramasesem fara apa, iar apa de la baie mi se spusese ca nu era potabila... am avut o noapte alba: D

[12.12.12 10:57:51]

@commandorsteel: salut! puteai cobori din hotel si pe langa sunt multe magazine si iti luai o apa plata si nu mai faceai noapte alba!

commandorsteel*
    [12.12.12 11:09:17]

era o idee, numai ca toate magazinele se inchideau pe la 8-9 seara, iar de pe la 10 nu mai era nimeni pe strada

bigu_2006_rapid, commandorsteel*