ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2012
ÎNSCRIS: 07.09.09
SEP-2009
2 AD. + 2 COPII -- v: fara

Foarte aproape de GRAND BAZAAR

Salutare tuturor membrilor AFA si cu ocazia aceasta vreau sa urez Sarbatori Fericite la toti membrii acestui deosebit de apreciat site si nu in ultimul rand celor care administreaza AFA!

Cu o intarziere de peste 3 ani, vreau sa scriu si eu cateva impresii despre acest hotel din Istanbul, si anume Hotel Yalta! citind zilele trecute pe AFA la rubrica hoteluri Istanbul si cautand pe lista acestora am vazut si Hotelul Grand Ons care se afla intr-o zona centrala si foarte aproape de Grand Bazaar si de celelalte obiective de vizitat din Istanbul, zona care se numeste Laleli / Aksaray! mi-am amintit ca in anul 2009, mai exact la inceputul lunii septembrie, cred ca era pe 4 septembrie, dupa plecarea din Kusadasi si sejurul pe care l-am avut la Hotel Vera Santa Maria (vezi impresii), la intoarcerea spre tara am avut 2 nopti de cazare cu mic-dejun la Hotel Yalta care se afla exact vizavi de... Hotel Grand Ons care atunci se afla intr-un proces de modernizare asiduu, deduc asta dupa picamerele, bormasinile si flexurile care se auzeau foarte tare din interiorul acestul hotel!

parerea mea despre acest hotel care, din cate stiu eu, este administrat de niste romanasi de-ai nostri de origine aromana (sper sa nu ma insel, daca da imi cer scuze) este destul de buna, nu este acolo luxul de pe lume dar asa ca pentru o noapte-doua (merg si trei) de tranzit mai ales, eu zic ca e destul de decent!

si daca pui la socoteala si excelentul amplasament fata de obiectivele turistice care trebuiesc musai vizitate, apropierea de statiile de tramvai si metrou, Grand Bazaar si Hagia Sofia, Palatul Topkapi, Moscheea Albastra etc, si ca fery-boatul se afla la numai 500 m. si ca autogara Balkan Bazar este foarte aproape si unde vin autobuzele din Romania, eu cred ca se merita o vizita acolo mai ales pentru cei care vin des la cumparaturi acolo!

Camerele nu sunt extraordinar de mari, dar sunt decente, suficient de primitoare si de curatele, aerul conditionat, daca mergi vara, functiona bine si era in sistem centralizat,

mic-dejunul se servea la ultimul etaj unde era o mica sala de mese cat si o terasa de la care puteai admira Istabulul in toata maretia lui (si e mare de tot acest oras cosmopolit, credeti-ma ca am vazut cate ceva din el, dar ca sa-l strabati pe tot cred ca iti trebuie o luna daca nu mai mult!), mancarea era destul de variata si gaseai mereu ceva care sa-ti placa, mie mi s-a parut curatel restaurantul, daca se termina branza sau cascavalul de pe platouri imediat aduceau altele, nu am avut nimic de obiectat despre asta!

chiar in apropierea hotelului la nici 100 de metri erau zeci, sute de terase si gradini unde puteai servi masa si bea bere sau vestitul Yeni-Raki si preturile nu erau mari deloc dupa cate am observat!

de exemplu noi seara dupa ce alergasem prin Istanbul ca sa vedem tot ce se putea vedea in 2 zile acolo, ne opream la o gradina de langa hotel de pe strada, daca-mi amintesc bine, Mesihpasa (tot pe aceasta strada era si hotelul nostru), unde aveau instalatie din aceea care pulveriza vapori de apa si era foarte racoare fata de rest unde erau cam... 40 de grade Celsius, beam berica si mancam pui la rotisor (care era in banii nostri cam... 200 de mii vechi (10 lire) ditamai puiul de mancai 2 persoane de te saturai pe bune, si in banii astia aveai puiul la alegere, o lipie mare, ketchup dulce sau picant cate 2 pliculete din fiecare, maioneza (tot la plic, 2 buc.), cateva muraturi intr-o casoleta micuta, sare, piper si o sticla de 1,5 l de su water, adica apa plata! mie mi se pare arhisuficient la 200 de mii vechi si credeti-ma ca... puiul era aproape cat un curcan de mare, de fapt puteai sa ti-l alegi singur din vitrina rotiseriei, pe care il voiai pe ala ti-l dadeau! si era si bun la gust pe deasupra, te lingeai pe degete de bun ce era! Berea Efes la 500 ml era cam in jur de 2,5 lira sau maxim 3, la draft cam tot asa!

Cumparaturile le-am facut la Grand Bazaar care era cam la o statie jumate maxim doua de tramvai de hotel, mare de tot bazarul acesta, nu am vazut asa ceva niciodata, are o gramada de porti si... stradute, intersectii ce mai babilonie curata! e curat acolo, e frumos e imposibil sa nu-ti doresti sa cumperi ceva de acolo, pur si simplu iti iau ochii toate lucrurile acelea, iti sar singuri banii din buzunar! bineinteles ca sunt foarte multe copii dupa marci de renume dar am observat ca turistii nu prea tin cont de acest lucru, asadar... cumpara toti! Mi-a mai atras atentia acolo la bazar extraordinara paza de care are parte acest obiectiv turistic al Istanbulului! Vrei sa fumezi o tigara, fumezi afara, inauntru in bazar nu ai voie, sunt cate 3-4 paznici la fiecare poarta care se uita urat pe tine daca cumva vrei sa intri cu tigara aprinsa acolo! Nici nu va sfatuiesc sa faceti asta pentru ca amenzile sunt foarte mari!

In fine, vreau sa va spun in incheiere ca daca nu sunteti excesiv de pretentiosi, puteti incerca fara frica acest hotel daca vreodata ajungeti la Istanbul!

P.S.Ș O sa pun in curand si niste poze de pe acolo!

Trimis de bigu_2006_rapid in 10.12.12 22:50:59
Validat / Publicat: 11.12.12 05:07:36

VIZUALIZĂRI: 4873 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigu_2006_rapid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La Yalova, asteptand sa ne imbarcam pe ferry spre Istanbul!
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2013 PMA (din 13 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

[11.12.12 05:07:23]

Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B], pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare", ele nefiind aplicabile articolelor de călătorie.

ireedeejay
    [10.11.16 11:31:38]

Daca mai imi poate raspunde cineva... Unde exact se afla locatia Balkan Bazar la Istanbul? Eu am fost in '90 la Istanbul si parking-ul cum se numa atunci tin minte ca era undeva aproape de malul marii... cu acces la un bulevard mare din centru... nu mai tin minte unde era si cum se ajungea la parking... cineva mi-a spus ca se numea Balkan Bazar si ca ar fi acelasi cu Emniyet Garaji de astazi... nu cred ca este in aceeasi locatie tinand cont de pozitia actuala a garajului iar pana la mare e mult de mers...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

ireedeejay