ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2012
OCT-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

San Gimignano, orașul Turnurilor Frumoase

Ennio Morricone - ''Inglourious basterds'' (Quentin Tarantino , 2009) - Ennio Morricone - ''Rabbia e tarantella''

Ce poți să faci într-o zi ploioasă de decembrie??? Inițial plănuisem să merg să văd un film, pentru că de cateva zile s-a deschis și în Ploiești un Cinema City, dar pentru că filmele care rulau astazi nu m-au convins să ies din casă, am preferat să citesc ultimele reviewuri postate pe AFA.

Așa am aflat că cel mai întins castel din Europa, este castelul Burghausen din Germania, că în insula Thassos există o stațiune cu o plajă minunată (Potos) și că dacă ajungi în Portugalia trebuie neapărat să vezi Sintra, Estoril și Cascais.

Reviewul despre Portugalia l-am citit cu atenție pentru că anul viitor plănuim să vedem această țară, ne-am cumpărat chiar și biletele de avion și sperăm să nu apară nimic care să ne modifice planurile de vacanță.

Pentru aceste noi informații trebuie să le mulțumesc userilor: Cristian_h, dorindodo72 și amero.

Și pentru că tot nu ies din casă, hai să vă mai împărtășesc cateva impresii din călătoria mea prin Toscana.

Astăzi am să vă povestesc despre San Gimignano, un orășel aflat le 30 de minute de mers cu mașina de Siena.

Numele complet este San Gimignano delle Belle Torri (San Gimignano orașul Turnurilor Frumoase) este cel mai frumos oraș medieval din Toscana, renumit pentru turnurile sale din piatră.

Istoria orașului:

Așezare etruscă (sec III ÎHr.) apoi romană, era un loc de popas pentru pelerini între Canterbury și Roma. Primele dovezi istorice datează din sec. V atunci când așezarea primește denumirea de San Gimignano după preotul care a apărat cu prețul vieții sale cetatea de hunii lui Attila.

Așezarea s-a dezvoltat cel mai mult în perioada Evului Mediu, cand familiile înstărite din oraș și-au construit alături de locuințele lor turnuri din piatră pentru a-și arăta puterea și bogăția dar și pentru a se refugia în cazuri de restriște.

Inițial au existat peste 70 de turnuri dar din cauza neînțelegerilor dintre familiile aristocrate locale, puterea orașului a slăbit considerabil ajungând sub ocupație florentină.

În forma în care este astăzi datează din sec. al XIV-lea când au fost refăcute zidurile orașului dărâmate in urma cuceririi florentine. Tot atunci au fost dărâmate și majoritatea turnurilor, astăzi mai sunt doar 14.

Atracții turistice:

Porta San Giovanni și Porta San Matteo.

Fiind un oraș medieval, San Gimignano este o cetate inconjurată de ziduri, intrarea în oraș se face prin una din cele două porți.

Torre Grossa:

Este cel mai vechi și cel mai înalt (54 m) turn din cele 14 care au rezistat trecerii timpului și singurul deschis publicului. Este turnul Palatului Poporului (Palazzo del Popolo) și a fost construit in anul 1300.Se poate urca în vărful lui pentru a admira o priveliște minunată asupra orașului și a frumoaselor peisaje toscane.

Piazza della Cisterna:

Este o piață triunghiulară străjuită de două turnuri, are în centrul ei o făntână care se pare că era singura sursă de apă a cetății (cel puțin așa scria în ghidul despre oraș pe care l-am cumpărat dintr-un magazin local). Această piață era centrul cultural al orașului. Aici aveau loc festivaluri și spectacole publice.

Piazza del Duomo

Dacă Piazza della Cisterna era centrul cultural al orașului Piazza del Duomo era centrul religios și politic, aici aflăndu-se și principalele atracții turistice ale orașului: Biserica Collegiata, Muzeul Civic, Muzeul de Artă Sacră.

Collegiata:

Biserica datează din sec X, a fost extinsă in sec. XV de catre arhitectul Giuliano da Maiano. A fost cândva catedrala orașului, dar a devenit colegiată in momentul în care orașul nu a mai avut episcop.

Are o fațadă austeră care nu te atrage să o vizitezi, dacă nu aș fi știut ce ascunde in interior poate că nu aș fi intrat. Pereții interiori sunt în totalitate acoperiți cu fresce. Pe peretele de la intrare este pictată “Judecata de apoi”, pe cel din stănga “Infernul ” iar pe cel din dreapta “Paradisul”. Tot aici se află o frescă care il întruchipează pe Sfântul Sebastian, ocrotitorul bolnavilor de boli contagioase, acest Sfânt era foarte des invocat de localnici în perioada în care orașul a fost lovit de o epidemie de ciumă.

Alte fresce celebre în Collegiata sunt: “Beția lui Noe” datorită faptului că Noe este pictat dezbrăcat și “Crearea Evei”, în care Eva este înfățișată ieșind din coasta lui Adam.

Din pacate nu este permisă fotografierea.

Biserica Sant’Agostino:

Biserica datează din sec al XV-lea și îi este dedictă Sfântului Augustin. Frescele interioare inspirate din viața Sfântului sunt pictate de Gozzoli. Aici se află și mormântul lui San Bartolo, ocrotitorul orașului.

Rocca

Ruinele unei foste fortărețe din sec. XIV, este un loc romantic pentru că dacă urcați pe metereze puteți admira panorama orașului, turnurile care au supraviețuit și minunatele livezi de măslini și smochini din apropiere.

Muzeul Civic:

Se află la primul etaj al Palazzo del Popolo (Palazzo Comunale) în apropierea Turnului Grossa. Muzeul cuprinde capodopere ale pictorilor sienezi și florentini din care cei mai cunoscuți sunt Gozzoli și Filippino Lippi.

Muzeul Torturii:

Se află în Torre dell Diavola (Turnul Diavoliței) și cuprinde nenumărate instrumente de tortură care erau folosite în perioada Evului Mediu.

Muzeul de Artă Sacră

Este un muzeu modest de artă religioasă, se află în imediata apropiere a Bisericii Collegiata, cuprinde manuscrise din sec. XIV.

Fațada Bisericii San Francesco:

Da, așa se numește obiectivul și asta pentru că doar fațada mai există, în locul bisericii s-a construit o cramă unde au loc degustări și vănzări de vin Vernaccia, un renumit vin alb produs din podgoria locală. Unii ar spune că este o blasfemie ca o vinărie să aibă fațada unei biserici dar se pare că acesta este unul din obiectivele cele mai vizitate de turiști.

Din lipsă de timp eu nu am vizitat muzeele, din acest motiv nu am dat prea multe amănunte, doar le-am trecut în revistă pentru a puncta toate obiectivele din oraș.

Ce m-a surprins în San Gimignano, este faptul că multe din magazine comercializează preparate din carne de porc mistreț. Am fost curioasă să incerc această friptură și pentru că in Piazza del Domo se vindea sandwich cu carne de porc mistreț am luat și noi să o încercăm. Friptura nu mi-a plăcut, în schimb salamul pe care l-am luat pentru acasă a fost delicios.

Tot în Piazza del Domo mi-a atras atenția piața de flori, pe care am zarit-o de la distanță și care mi-a încântat privirea. Cănd ne-am apropiat am constatat cu dezamăgire că toate florile erau artificiale și cu toate acestea vănzătorul nu ducea lipsă de clienți.

Dacă vizitați Toscana și vreți să vă petreceți o după-amiază liniștită într-un orășel medieval, care arată ca acum 600 de ani, cu turnuri înalte, cu case de piatră, cu frumoase livezi de smochini și măslini și nu în ultimul rând cu superbele peisaje toscane, vizitați San Gimignano Orașul Turnurilor Frumoase.

Cu peranța că nu v-am plictisit am să scriu câteva date utile pentru cei care vor să viziteze San Gimignano:

•Orașul se află la 50 km de Florența și 30 km de Siena, dar nu pe drumul principal, urmăriți indicatoarele.

•Dacă mergeți cu mașina, parcarea din fața Portii San Giovanni, una din intrările în oraș, este mică, aglomerată și din pacate singura din zonă. Există cateva parcări particulare la 2-3 km de oraș, parcări anunțate de indicatoare, unde se poate lăsa mașina și ei vă duc în oraș și vă și readuc în parcare la ora stabilită. Noi am dat 12 euro pe parcare și l-am chemat să ne ia după 4 ore.

•In Piazza del Domo există un oficiu de turism de unde primiți o hartă și toate informațiile de care aveți nevoie. Tot aici se găsesc și bilete cumulative pentru obiectivele din oraș.

•Biserica Collegiata, este închisă o lună pe an de la sfârșitul lunii ianuarie la 1 martie, taxa de intrare 3,3 euro. Nu este permisă fotografierea.

•Taxa de intrare la Muzeul Civic este de 3 euro (deschis zilnic).

•Taxa de intrare la Muzeul Torturii este de 10 euro (deschis zilnic).

•Taxa de intrare la Muzeul de Arheologie este de 3,5 euro și este deschis din martie pană în octombrie.

•Taxa la Muzeul de Artă Sacră este de 3 euro și este deschis din martie până in decembrie.

Trimis de gettutza in 10.12.12 20:58:28
    Validat / Publicat: 10.12.12 22:06:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gettutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Porta San Giovanni, principala poartă a orașului.

[11.12.12 00:21:16]

[11.12.12 04:53:04]

alinaro
    [11.12.12 10:51:29]

@gettutza: Hai lasa, ca vezi tu filme altadata. Mai scrie, mai scrie...

alinaro
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi în San Gimignano: